Jaká distribuce pro domácí audio

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #30 kdy: 10. 06. 2015, 20:27:12 »
dustin: Děkuji za názor, musím ale nejdřív více prostudovat Alsu.


Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #31 kdy: 17. 06. 2015, 18:10:23 »
Tak jsem něco nastudoval a změřil. Hned po startu Ubuntu Studio to vypadalo dobře, na žádnou konverzi u  aplay -vv -D hw:0,0 XY.wav / aplay -vv -D plughw:0,0 XY.wav to nevypadalo. Zkoušel jsem toho víc, kopie terminálu je v https://premsvo.files.wordpress.com/2015/06/aplubu03.doc .

Problém nastal při měření. Arta totiž na Ub.St. přes PA obsadí i výstupní zařízení, i když ho nepotřebuje. Varianty aplay s -D plughw:0,0/hw:0,0 hlásily chybu "Device or resource busy". Fungovalo pouze aplay -vv XY.wav s konverzí ALSA <-> PulseAudio. Naměřené THD+N=0,015%= -76,48dB je pro XonarDX špatné, mělo to vyjít kolem -100dB. To novější on-board čip ve Windows dává lepší výsledky.

Když jsem Artu ukončil, tak stále nešlo spustil aplay s -D plughw:0,0/hw:0,0, chyba stejná. Už jsem neměl chuť vypínat a hlídat PA, jako jsem dělal na začátku mých experimentů s Linuxem a začal jsem testovat Lubuntu. Tam  měření funguje, hodnoty odpovídají předpokladům, žádné problémy nebyly, dokonce i Audacious při správném nastavení (pozor, není výchozí) dává pro Xonar stejné hodnoty jako aplay -D hw:0,0 a lépe se obsluhuje.

Takže 24bit na Ubuntu Studio podle všeho lze přehrávat pomocí aplay -D plughw:0,0 XY.wav když se spustí hned po startu. Později už to někdy nemusí jít spustit, zařízení mohou být obsazená. Ověřit měřením to neumím, Artu nelze na Ub.St. dobře nastavit, REW končí na 16-ti bitech. Pokud by někdo věděl o dalším Spectrum Analyzeru, který počítá také THD+N a chodí dobře na Linuxu na 24/32 bitech, dejte prosím vědět.

Ten můj důraz na měření a testování nesouvisí s tím, zda je to slyšet nebo ne, to může být individuální. Testováním například zjišťuji, zda je tam správná a plně funkční verze ovladačů pro danou kartu. Ve Windows se mě to mockrát osvědčilo. To, že je Linux/Unix považuji za lépe navržený než Windows ještě neznamená, že v jeho audiu není něco špatně nebo nešikovně a proto ho měřím také. Jinak bych se dostal na úroveň již zmiňovaných "audiofilů", kteří věří a měření nebo slepé testy odmítají nebo považují za zbytečné. Také jsem měřením odhalil mnoho svých chyb, když jsem něco špatně nastavil nebo zapoměl nastavit.

Pokud má někdo lepší kartu než XonarDX, mohl by jí změřit? XonarDX plně stačí na 16 bit, možnosti 24 využivá jen částečně. Teoretická hranice 24 bit je daleko výše, například v Lubuntu při propojení Arta-Jack-Arta (bez průchodu kartou) jsem naměřil  THD+N 0,000017%= -135dB, já se s XonaremDX dostanu nejlépe na -101dB. Vše je podrobně popsáno na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-prvni-zkusenosti/ .

e3k

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #32 kdy: 17. 06. 2015, 21:18:15 »
doma prevadzkujem audio na gentoo xfce a alsa. karta je m-audio nejaky audiophile. cinche vstup vystup pci. prepojene kratkym medenym kablom do zosika. momentalne stary videoton reciever z 80 rokov. bedne 2 pasmove hk audio pro. pasiv 2*300w. interna v biose vypnuta.

poslednu dobu som bol ale odkazany na fedora laptop s pulse audio. skoncilo to odinstalovanim pulse.

dustin

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #33 kdy: 17. 06. 2015, 21:45:15 »
Tipnul bych si, že tou artou testuješ kvalitu emulace zvukovky v příslušné verzi wine.

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #34 kdy: 18. 06. 2015, 17:17:48 »
e3k: dík za zkušenost
---------------

Z emulace ve Wine a zejména z emulace WDM jsem měl obavu, proto jsem měřil i pomocí REW, výsledky byly prakticky stejné.

Dnes jsem zkusil měření UbuStu na jiném PC. Nejdřív jsem měřil (stejně jako v Lubuntu) propojením v Jacku, výsledky prakticky stejně dobré: THD+N=0,000018%.
V PA(pavucontrol) lze navíc vybrat tzv. Monitor, tj. snímání vstupu do zařízení. To funguje, i když není žádna karta vybrána, zobrazí se MonitorOfPrázdnýVýstup, výsledky zase dobré THD+N=0,000019%.
Pokud se karta vybere, nabídne to MonitorOf....(karta), naměřil jsem THD+N=0,000020%.

Pro zajímavost jsem změřil průchod Win7 Ult. 64, kabel nezapojen, přes zvukovku to nejde. Výstup nastaven na Reproduktory, vstup na Wave, všude stejně 24/48kHz. Vyšlo THD+N=0,000023%, originální WDM je asi o 3dB horší než jeho emulace v Lubuntu.

Možná by měření mohlo pomoct při lokalizaci problému. Arta je nastavena na PA, do něj to přes Wine leze. Pak to v 1. variantě jde do Jacku, v něm virtuálně propojí a pak zase stejnou cestou ven. V dalších variantách, např. MonitorOfPrázdnýVýstup se Jack nepoužívá, z wine to jde zase do PA a asi rovnou z něj zpět. Tyto části řetězce jsou OK. Alsa to asi dělat nebude, v Lubuntu bude asi stejná verze a tam je OK. Takže nějaký můstek mezi PA a Alsou? Já to ještě tak podrobně nemám nastudované.

Pavucontrol je opravdu povedený, kdyby se podařilo odstranit tu degradaci v PA na 16 bit, tak UbuStu bude dobrá volba. Snímky jsou na https://premsvo.wordpress.com/arta-mereni-01/.



Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #35 kdy: 23. 06. 2015, 07:57:46 »
Nedávno jsem našel názor Glena MacArthura, autora distribuce AV Linux: http://linuxmusicians.com/viewtopic.php?f=4&t=11944#p48245 z kterého cituji:"...There is no need at all for PulseAudio in this configuration it works imperfectly with ALSA and even worse with JACK, PulseAudio is fine for general Desktop use but it is an unneeded hindrance and obstacle in a Audio-Specific Linux context, both AV Linux and KXStudio ship without it for very good reason.."
Tím by se asi mohlo celé téma uzavřít.

AV Linux jsem zkoušel také, výsledky odpovídají 24 bitům (viz moje dřívější příspěvky). Jen pro přehrávání mě ta distribuce připadá příliš rozsáhlá a hůře jsem se v ní orientoval. Pro tvorbu hudby je asi výborná, vše potřebné už obsahuje.

Distribucí bez PA je řada, já jsem přešel na Lubuntu, trochu ho upravil, vše změřil, koho by to zajímalo, tak aktuální stav je na: https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-prvni-zkusenosti/