Nejlepší prostředí pro Linux a C vývoj

rootacek

  • *
  • 47
  • Linux je dobrá volba, Windows je cesta do pekla!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #30 kdy: 18. 05. 2015, 00:42:46 »
Nedávno jsem používal Geany na kombo C + ASM. Šlo to.

Jinak slušné IDE a nízké nároky na HW nejdou do kupy. To je bohužel fyzika. Jak říká Luboš, opravář traktorů LKT81, "Nenaděláš nic".

KDevelop docela s HW nárky ujde, Anjuta taky.

Je to tak.Teď se ho chystám instalovat a má zhruba přes 400mb, docela dost mi to přijde, asi to bude dost věcí umět + GUI.


MISTR

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #31 kdy: 18. 05. 2015, 03:19:51 »
Vim nebo Emacs.

Honza

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #32 kdy: 18. 05. 2015, 07:53:27 »
Me se libi CLion od JetBrains.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #33 kdy: 18. 05. 2015, 08:14:34 »
Rootacek: 400MB mi přijde moc, i kdybys instaloval obě dvě. Nemůže to být tím, že nepoužíváš KDE a snažíš se nainstalovat KDevelop? Ten má závislost na polovině KDE balíčků, takže tam to jde do stovek MB.



M.

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #35 kdy: 18. 05. 2015, 08:33:42 »
Dlouho jsem pro měnší věci spokojeně používal Midnight commander a jeho mcedit, jak tu někdo vzpomínal.
Pak jsme přešel na Nedit pro Xka a byl jsem hodně spokojen, doporučuje se podívat. Principiálně je to jen editor se zvýrazňováním, ale dá se makrovat, zavolat gdb, kompilátor z něj... http://sourceforge.net/projects/nedit/
Na staré kolena jsem prchnul k Eclipse, ale je fakt, že mi běží vzdáleně n druhém konci republiky (lezu tam přes NX a komplikace a běh se z Eclipse zse pouští vzdáleně někam jinam na tchnologickém HW, kam bych nic normálního nedostal). :-(

m

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #36 kdy: 18. 05. 2015, 10:10:47 »
Mým primárním ladícím nástrojem je dobré logování a traceback.

Ladění, tedy breakpointy, krokování, lokální proměnné, watch, memory inspection, call stack, zkracuje dobu ladění nejméně o 2/3 času, oproti logování.

Je to tak.Teď se ho chystám instalovat a má zhruba přes 400mb, docela dost mi to přijde, asi to bude dost věcí umět + GUI.

Nejmenší HDD v prodeji je 250 GB. 400 MB je 1,6 % a to nemůže být dost. Průměrný vývojář má nainstalováno 5-10 GB vývojových prostředků a zvládne to i s SSD.

rootacek

  • *
  • 47
  • Linux je dobrá volba, Windows je cesta do pekla!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #37 kdy: 18. 05. 2015, 16:17:59 »
Rootacek: 400MB mi přijde moc, i kdybys instaloval obě dvě. Nemůže to být tím, že nepoužíváš KDE a snažíš se nainstalovat KDevelop? Ten má závislost na polovině KDE balíčků, takže tam to jde do stovek MB.

Je to tak no, instaluje se to s celým KDE , mám prostředí LXDE, takže to budu muset nainstalovat.Pokud to budu chtít.

xuxuk

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #38 kdy: 18. 05. 2015, 16:21:50 »
Nejlepší vývojové prostředí je příkazová řádka + vim.

big guy

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #39 kdy: 18. 05. 2015, 17:45:00 »
^^^

Vim byl psanej mimo jiné i pro vývoj v C, takže i bez doplňků to toho umí dost. Jen člověk musí vědět správný zkratky. Tu je pár tipů, co mi docela pomohly: http://mff.devnull.cz/pvu/common/notes/vim-tips.html.

Z doplňků sám používám jen clang_complete, ale člověk netknutý vimem asi bude preferovat YouCompleteMe...

btw neví tu někdo jestli pyclewn stojí za to? Nějak jsem se ještě nedostal k tomu to vyzkoušet...

fela

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #40 kdy: 18. 05. 2015, 19:25:50 »

Len doplním dobré rozšírenia Emacsu, aby som prípadne navnadil tých, čo ho nepoužívajú:

- cisla riadkov, zvyraznenie chyb z kompilatora + da sa skakat po chybach cez klav. skratku
- da sa skakat na deklaracie (ctrl+klik na premennu/funkciu), ak je v inom zdrojaku a je otvoreny tak rovno na neho aj prepne
Dalej veci co mne dost pomahaju:
- daju sa nastavit snippety - napises skratku a za tym tab a doplni zvysok a hodi kurzor kde treba (napr. cely blok if...)
- da sa nastavit doplnanie zatvoriek
- skryvanie casti kodu - napr. celu funkciu zbali do jedneho riadku (rozbali sa stlacenim +) - aj cez klav. skratky => sikovne pri sialenych zdrojakoch s dlhymi deklaraciami funkcii :D
- cez plugin sa daju naraz zobrazit 2 rozne zdrojaky vedla seba alebo nad sebou (defaultne na polovicu ale pomer sa da menit potiahnutim)

- cisla riadkov, zvyraznenie chyb z kompilatora + da sa skakat po chybach cez klav. skratku
*** Emacs - linum-mode, compile-goto-error (namapované na C-F9)
- da sa skakat na deklaracie (ctrl+klik na premennu/funkciu), ak je v inom zdrojaku a je otvoreny tak rovno na neho aj prepne
*** Emacs - TAGS, príp. imenu
- daju sa nastavit snippety - napises skratku a za tym tab a doplni zvysok a hodi kurzor kde treba (napr. cely blok if...)
*** Emacs - Yasnippet, Abbrev-mode
- da sa nastavit doplnanie zatvoriek
*** Emacs - paren-mode, paredit-more
- skryvanie casti kodu - napr. celu funkciu zbali do jedneho riadku (rozbali sa stlacenim +) - aj cez klav. skratky => sikovne pri sialenych zdrojakoch s dlhymi deklaraciami funkcii :D
*** \C-u2\C-x$  (u mňa namapované na hyper-h)
- cez plugin sa daju naraz zobrazit 2 rozne zdrojaky vedla seba alebo nad sebou (defaultne na polovicu ale pomer sa da menit potiahnutim)
*** C-x 2,...

Dosť mi pomohlo, keď som z Caps Locku-u spravil Hyper kláves a kdejaké C-c,... skratky som nahradil kombináciou Hyper-dačo, alebo ich postupnosťou... (napr. C-c g   [goto-line] H g]

Kit

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #41 kdy: 18. 05. 2015, 20:22:11 »
Nejmenší HDD v prodeji je 250 GB. 400 MB je 1,6 % a to nemůže být dost. Průměrný vývojář má nainstalováno 5-10 GB vývojových prostředků a zvládne to i s SSD.

Tady nejde o velikost místa zabraného na HDD (resp. SSD), ale o fakt, že čím víc místa nějaké IDE zabere, tím je lenošnější, prolezlejší shnilotinou a v konečném důsledku horší.

Re:Nejlepší aktuálně prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #42 kdy: 18. 05. 2015, 21:44:20 »
Nejmenší HDD v prodeji je 250 GB. 400 MB je 1,6 % a to nemůže být dost. Průměrný vývojář má nainstalováno 5-10 GB vývojových prostředků a zvládne to i s SSD.

Tady nejde o velikost místa zabraného na HDD (resp. SSD), ale o fakt, že čím víc místa nějaké IDE zabere, tím je lenošnější, prolezlejší shnilotinou a v konečném důsledku horší.

ne

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nejlepší prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #43 kdy: 18. 05. 2015, 22:43:33 »
To nemusí platit univerzálně.

Instalace Eclipse Luna mi na disku zabírá cca 390MB. NetBeans 8 630MB. Visual Studio 2015 2,8GB.
Co se týče pomalosti, řekl bych, že Eclipse a VS jsou na tom stejně, NetBeans je (minimálně pocitově) trochu rychlejší.

Emacs 24.4 mi zabírá 170 MB. Nelze říci, že by byl 16,5x rychlejší než Visual Studio.

wezonix

Re:Nejlepší prostředí pro Linux a C vývoj
« Odpověď #44 kdy: 18. 05. 2015, 22:53:54 »
Offtopic:

Pokud by někomu přišel vim moc programátorský, stačí na příkazové řádce zadat "vimtutor". Druhý den už to tak nebude vidět  ;).