Oplatí sa ísť študovať?

pedro

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #30 kdy: 30. 10. 2010, 13:33:27 »
To zalezi na tom, co znamena slovo "vyplatit se". Jako absolvent 2 VS nyni jiz s par lety praxe muzu rict asi toto:
1. ekonomicky - ne nevyplati se to. Ne ze by clovek nedosahl relativne rychle vyssiho financniho ohodnoceni, nez kolegove bez VS, ale bereme-li v uvahu ztraceny prijem za minimalne 5 let VS studia, tak se mi to bude vracet jeste hodne dlouho. Ve firmach (minimalne v tech nadnarodnich) plati, ze za stejnou praci vicemene stejne penize. Ano, je pravda, ze s VS se clovek relativne rychle dobere nejakych "ridicich" pozic s tim, ze nekdy mezi 35-40 lety (pokud neni hnup) to s trochou stesti dotahne nekam do managementu spolecnosti. Celkove z toho plyne, ze pokud vse pujde optimalne, tak absolvent VS muze nekdy ve 40 rict, ze se mu studium vyplatilo. Pruser je, ze v zivote potrebujes penize ne ve 40, ale o deset let drive - bydleni, deti, bla, bla.
2. lidsky - zalezi na povaze a ambicich cloveka, ale tady se mi to myslim vyplatilo. VS z tebe udela jineho cloveka. Existuje obecne sakra velky rozdil mezi zpusobem uvazovani a analytickymi schopnostmi lidi s a bez VS. Je fakt, ze na zacatku maji SS oproti absolventum vyhodu v oblasti "funkcni inteligence", ale to vetsina VS rychle dozene (za 1-3 roky ;-)). Na VS taky cichnes k vecem, o kterych SS nemaji ani paru, coz je po lidske strance vyhoda. Konecne i v te praci ti sef (neni-li to magor) da sanci participovat v novych a zajimavych projektech, zatimco SS kolegove se hodnoti podle schopnosti "machat kladivem" v kazdodennim procesu... Ale nedelej si zase moc velke iluze, 90% casu budes machat stejne jako oni, za stejny penize a v tech 20% (ano, 10% a nekdy i vic bude prace zadarmo doma) te mozna nechaji delat neco zajimaveho. Ale alespon to!

Jako Tvuj dotaz se mi hodne libi. Kdyz ja nastupoval na VS, tak jsem tam jako kazdy sel automaticky, kdyz jsem dostal sanci. Na VS nesli jenom ti, co se nikam nedostali. Ale fakt to neni cernobily a kdyz se na to clovek diva s odtupem, tak to bylo neco za neco.


iwtu

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #31 kdy: 30. 10. 2010, 17:04:41 »
Ahoj :-)

Mam 2 roky skoncene na PF UPJS a odisiel som na matfyz do Prahy. Aj niektori ucitelia mi povedali, aby som odisiel, ze tu iba mrham potencialom. S mojim odchodom sa nabudilo aj par ucitelov a uvedomili si vlastne hodnoty. Na PF UPJS je vela veci na hlavu, kazdy drzi hubu a krok a celkovo v KE su asi ti najhorsi studenti informatiky (cest vynimkam). Na PF UPJS ak spravis matematicku analyzu a teoriu vypocitalnosti, spravis vysku. Co sa tyka poskytnutych vedomosti, po dvoch rokoch absolvovania MFF UK vies toho viac ako po 5 rokoch PF UPJS.

S PF som odisiel, lebo som nemal pocit, ze viem nieco nove. Az jediny predmet, Teoria vypocitatelnosti, ktory prednasal svetova extratrieda matiky. Ten predmet mi dal naozaj nove poznanie. Druhym velkym dovodom odchodu boli moji spoluziaci. Na toho matikara nadavali, lebo na skusku chcel vediet aspon minimum. Inac jeho skusky hodnotili vyssie rocniky ako najspravodlivejsie a dal si aj 10 terminov, ak si chcel. Oficialne mas 2 terminy na jednu skusku. Naozaj mu islo o poznanie a porozumenie. v KE je ten predmet povazovany za mor, tu v Prahe by patril medzi lahsie. A ucitela, idiota, ktory ti dal skusku za to, ze ho pocuvas ako hraje tenis, vynasali do nebies. Nehorazne vela veci na hlavu tam bolo, tak som odisiel.

Sice mam gymnazium, ale nemal som velke vstupne vedomosti. Monitor z matiky som mal 33% a 55%. Sice zaklady programovania som uz mal v Pascale. Na gymku sa to ucilo rok a ja 2 roky predtym som sa za 2 tyzdne naucil viac, ako za cely rok gymnazia. Sice je pravda, ze som matiku na strednej ani nevidel, ale fakt ma to nebavilo, lebo sa na tabulu hodil vzorec a nemal som sajnu, preco je taky aky je. Naspamat sa mi fakt ucil nechcelo. Ako uroven vyucby matematiky je za plac. Neskor som doucoval matematiku a z trojkarov som spravil jednotkarov za 4 doucovania. Iba som im ukazal myslienky a spolu sme odvodili tie vzorce, ktore sa na gymku ucia naspamat. Ono myslienky za stredoskolkou matematikou si naozaj trivialne. Ale limity a integraly by sa podla mna nemali ucit na strednej, lebo je to tema, ktoru nemoze stredoskolak uplne pochopit. A v matike sa neda ciastocne niecomu rozumiet. Alebo to tomu rozumies, alebo nie.

Ono, co sa tyka matiky, na vsetkych vyskach sa ide od zaciatku. Limity a integraly sa idu vsade uplne od zaciatku. S cim som ja a velmi vela malo problem s obycajny pocitanim. Riesit logaritmicke, exponencialne rovnice a tak. Nacvic sa v pocitani rovnic a nebudes mat s matikou problem.

Resp., tajne predokladam, ze si na tom podobne ako ja, ze chces veciam rozumiet.

Co sa tyka vyznamu ci ist studovat... PF UPJS by nedalo dostatocne poznanie. Za 2 roky a 119 kreditov mi dal poznanie akurat jeden predmet + som odmietol spravit jednu skusku, lebo jej hodnotenie nemalo nic spolocne s rozumom. A podotykam, skole som venoval minimum casu. Dokonca sme mali aj 3 projekty vo dvojici. Jeden som spravil sam, bol viac ako super (mne sa videl trapny, na MFF UK aj je), jeden som spravil sam vo dvojici a treti som skusil spravit s hviezdou rocnika a fakticky som ho spravil sam, lebo ta hviezda rocnika pisala tam neskutocne blbosti.

Asi neuvazujes, ale co sa tyka studia na MFF UK, dalo mi strasne vela. Jednak ti, co nas ucia su povacsinou najlepsi z najlepsich, naucil som sa tu pracovat a ucit sa (pred MFF UK som sa neucil v zivote) a vytrenovalo mi to mozog. Vidim problem a aj riesenie skor, ako ini ten problem pochopia. Ta rychlost myslenia je super. Odrazu sa strasne rychlo ucis nove veci, myslienky, technologie... Ono MFF UK mi pride super aj v tom, ze sice sa v skole uci teoria, ale musis robit kopec projektov z praxe. Ak to zhrniem, tak prinos MFF UK je pre mna obrovsky a som velmi vdacny za to, ze tu mozem studovat... Prednasaju tu spickovy teoretici aj spickovi ludia z praxe. Ono, myslim si, ze cely zmysel MFF UK je to, aby ich absolvent vedel rychlo riesit problemy a rychlo sa ucit nove veci.

Ono, ak ti mam uprimne odpovedat, zavisi to od toho, co chces. Ci tuzis po poznani, rozumiet veciam a principom alebo chces byt odbornik na jednu konretnu techonologiu a to ti staci ku stastiu. Prosim, neber to tak, ze vravim, nieco je lepsie a nieco je horsie, ale ku stastiu ludia naozaj potrebuju rozne veci :-)

Kazdopadne, PF UPJS, konkretke ich ustav informatiky nevidim ako efektivne vyuzitie casu. Skor mi to pride ako sebeckost ucitelov, ze maju ustav v KE aby nemuseli byt niekde inde. Ved svoje vravi aj to, ze su najviac hrdy na ich AIS2 (akademicky system), ktory sa vydaril asi tak, ako holy Windows Vista... Ako celkovo, az na par svetlych vynimiek, slovenskemu IT vladnu amateri...

O FI MUNI viem, ze je to dobra skola. Myslim si, ze MFF UK a FI MUNI su naozaj kvalitne skoly, kde sa Ti dostanie vzdelania, za ktore sa v zahranici platia tazke peniaze.

Techniky neviem, iba co mam par znamych na FIIT STUBA a TUKE, tak je to smutme. Jednemu mojmu priatelovi tiez odporucali odist zo STUBA a dnes je velmi uspesny. Skola ho iba brzdila a obmedzovala.

Ako takto, na MFF UK som isiel ako na poslednu moznost, s tym, ze ked ani MFF UK nebude kvalitna skola, tak kaslem na vsetky vysky. A naozaj som uprimne vdacny za to, ze tu mozem studovat a samozrejme aj za ludi, ktory si tu :-)

Prosim, neber tieto veci ako univezalne pravdy, ktore platia pre kazdeho, ale pre mna urcite a trochu som sa snazil popisat aj moju povahu.

Snad som Ti aspon trosku pomohol.

Prajem usmevny zivot :-)

P.S.: admin, prosim, to ciselne overenie, nedalo by sa radsej pisat cislom? :-)

ds

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #32 kdy: 30. 10. 2010, 17:08:47 »
Neposlouchej ty, kteří Ti radí se na školu vykašlat!

Dle mých zkušeností:

- Na VŠ nemusíš, pokud chceš sám podnikat a už teď máš tah na branku a jasný cíl.

- Jinak pokud teď začneš vydělávat, budeš na tom relativně líp než když by jsi šel studovat, ale ne dlouhodobě. Firmy po tobě sice velice rychle šáhnou, ale jako po levné pracovní síle a vyždímají tě. Někam dál než z kodérské pozice se budeš dostávat ztěží a posléze ti, co si udělali VŠ tě předjedou.

- V mezinárodních IT firmách (co jsem já viděl) je "university degree" jaksi naprosto předpoklad, když by jsi někde řekl, že máš "high school", tak se s tebou moc lidí bavit nebude.

- 21 let - haha, studovat můžeš ještě tři VŠ :-)

jinak to vidím podobně jako "pedro"


iwtu

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #33 kdy: 30. 10. 2010, 18:04:53 »
Este takto, zivot je boj. Odist z KE, vybodnut sa na 2 roky studia, pricom o rok by uz mal Bc. bolo najtazsie rozhodnutie v zivote. Ale som si aj uvedomoval, ze by som sa citil blbo s Bc. a mal pocit, ze neviem skoro nic...

Skus si polozit otazku, ci NAOZAJ mas co stratit, ak by si skolu vyskusal a polozil si este druhu, ci by Ta to nemrzelo cely zivot, ze si to neskusil...

Este k tej matematike. Jeden moj spoluziak, ktory sa teraz venuje matike, mal na 8 rocnom gymku z matiky stvorky. Ten isty problem co ja, nebavilo ho to sa to ucit naspamat. Prosim, podla stredoskolskych znakom a vedomosti naozaj nesud matiku. Poznam kopec jednotkarov, ktori na strednej, ktory priznavaju, ze matike nerozumeju, iba sa to naucili. A ked som sa ich spytal, ci pre pririrodzene cisla a, b plati, ze a * b je to iste ako b * a, tak mi odpovedali, asi nie.

Vezmi zivot do svojich ruk.

iwtu

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #34 kdy: 30. 10. 2010, 18:19:04 »
Neposlouchej ty, kteří Ti radí se na školu vykašlat!

V mojom pripade bolo vykaslanie na skolu najlepsie a najtazie rozhodnutie v zivote :-) Ale este v nejakej dovere v meno MFF UK som skusil este jednu skolu a som velmi spokojny :P


Rolo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #35 kdy: 30. 10. 2010, 21:47:51 »
Ahoj :-)

Mam 2 roky skoncene na ...

Vďaka za veľmi pekný príspevok. Aby nedošlo k nedorozumeniu, ja chcem ísť na školu, len a len kvôli tomu, aby som sa niečo naučil. Chcem mať prístup k informaciám, ku ktorým sa inak, síce dá dostať, ale so zbytočnými komplikáciami. Taktiež chcem byť medzi tými ľuďmi, v tom prostredí, naviaziať kontakty, užiť si vysokoškolský život a ešte prejsť na ten spôsob myslenia charakteristický pre každého, kto vyštudoval nejakú aspoň trochu kvalitnú VŠ, lebo ten rozdiel v myslení medzi takým človekom a bežným plebsom je podľa mňa zjavný na prvý pohľad.

PF UPJŠ...no prekvapil si ma. Ja som doteraz zjavne skreslenú predstavu. Očakával som, že je to tam iné ako na ostatných školách na SVK, no zjavne som sa mýlil, škoda, Slovensko nečaká pekná budúcnosť, ak sa aj na tých "najlepších" VŠ vyučuje takýmto štýlom. Rozmýšľal som aj nad TUKE, ale o úrovni výučby tam som počul tiež nepekné veci. STU BA som vylúčil po tom, čo som zistil, že o prístupe vyučujúcich k žiakom kolujú historky, ktoré by boli silná káva aj v nejakom sit-come.

Mojim cieľom je teraz najmä FI MUNI. Troška sa obávam tých prijímacich testov, no urobím všetko pre to, aby som zvládol. Taktiež bude problém s financiami, no toto budem riešiť, až keď sa tam dostanem :)

MFF UK je síce lákavá voľba, no náklady na život v Prahe by už boli zrejme za hranicami mojich možností, Brno je bližšie a naivne dúfam, že aj trošku lacnejšie :) No a MUNI patrí taktiež medzi školy s veľmi dobrým menom, takže pre mňa to vychádza zatiaľ, ako najrozumnejšia voľba.

Povzbudil si ma tým, že na vysokej škole sa matematika vyučuje iným štýlom a dáva sa priestor aj na znovu-vysvetlenie veci, o ktorých ne-gymnazisti nemajú poňatie. Mňa osobne štve to uprednostňovanie gymnázistov na vysokých školách, osobne zopár gymnázistov poznám a viem, že ich učenie prebiehalo viac štýlom mechanického drvenia sa, než premýšľania, aj keď práve v matike sa mysleniu nemôže vyhnúť nikto z nich :)
S tým, ale počítam, že budem v prvých semestroch makať viac, ako oni, keďže som nemal ani zďaleka toľko hodín matematiky, ako oni, a to ešte nehovoriac o matematických triedach, aby som sa dostal na ich úroveň, tak prvé dva semestre zrejme nevyjdem z izby.




zzxx

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #36 kdy: 30. 10. 2010, 23:25:21 »
Vďaka za veľmi pekný príspevok. Aby nedošlo k nedorozumeniu, ja chcem ísť na školu, len a len kvôli tomu, aby som sa niečo naučil. Chcem mať prístup k informaciám, ku ktorým sa inak, síce dá dostať, ale so zbytočnými komplikáciami. Taktiež chcem byť medzi tými ľuďmi, v tom prostredí, naviaziať kontakty, užiť si vysokoškolský život a ešte prejsť na ten spôsob myslenia charakteristický pre každého, kto vyštudoval nejakú aspoň trochu kvalitnú VŠ, lebo ten rozdiel v myslení medzi takým človekom a bežným plebsom je podľa mňa zjavný na prvý pohľad.


Ak chces ist na VS len a len kvoli tomu aby si sa nieco naucil, tak tam chod. Tazko je povedat na aku. Kazdy sme iny a kazdy chceme nieco ine. Ako si nespokojny s tvojou strednou skolou, tak isto mozes byt nespokojny s VS ale ak budes nespokojny treba to zmenit a vyskusat inu. Ak ti ide o vedomosti a nie o titul, chod na VS mas sancu sa k nim dopracovat. Dnes ma titul kazdy ale vedomosti malokto. Studoval som na VS ale nedokoncil som ju a nevadi mi to. Ten titul ti pomoze pri hladani prace ale nie v praci, tam je to hlavne o schopnostiach ucit sa a pruzne reagovat a to ti titul nezaruci a hlavne nie v dnesbej dobe. Dnes je titul potrebny do statnej spravy (ale zase vedomosti niesu potrebne). Poznam vela ludi s titulom ale maju len titul a to je vsetko, popripade a to je este horsi pripad zastavaju pozicie kam vobec nepatria. VS skola nieje nevyhnutnost, ak si najdes dobru pracu a dobrych ludi v nej, tak ta naucia viacej ako vsetky VS skoly. Musis vediet, co chces (alebo aspon hladat to) a ist za tym.
Na VS je jeden velky rozdiel oproti SS, tam ta uz nikto k nicomu nenuti ale ak chces a su tam dobry ucitelia, mozes sa naucit vela.
Dobre je aj zazit vysokoskolsky zivot, internat a ine veci.
Beznych ludi neodsudzuj, aj medzi nimi su ludia, ktorych myslenie je na ovela vyssej urovni ako hocikoho z VS. To ze nevedia vyssiu matematiku alebo ine veci  neznamena, ze su horsi. Charakteristicky sposob myslenia absolventov by som takto neprecenoval. Mne sa napriklad u vecsiny nepaci.

p.s. Matematiky sa neboj, nieje to nic strasne a da sa to v pohode naucit.

alef0

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #37 kdy: 31. 10. 2010, 08:11:32 »

PF UPJŠ...no prekvapil si ma. Ja som doteraz zjavne skreslenú predstavu. Očakával som, že je to tam iné ako na ostatných školách na SVK, no zjavne som sa mýlil, škoda, Slovensko nečaká pekná budúcnosť, ak sa aj na tých "najlepších" VŠ vyučuje takýmto štýlom. Rozmýšľal som aj nad TUKE, ale o úrovni výučby tam som počul tiež nepekné veci. STU BA som vylúčil po tom, čo som zistil, že o prístupe vyučujúcich k žiakom kolujú historky, ktoré by boli silná káva aj v nejakom sit-come.

Ono ak si clovek, ktory je rozbehnuty informatik s jasnou viziou svojho uplatnenia, nebodaj aj s nejakou praxou uz pred univerzitou, tak odborne vzdelanie je prenho tak trochu strata casu. Resp. odborne vzdelanie je u mnohych takych ludi povazovane za stratu casu.

Prakticky na kazdej skole, co uci computer science, sa cloveku dostane kopa informacii, ktore podla jeho nazoru absolutne nepotrebuje do praxe, ale v konecnom dosledku prispievaju k abstraktnemu mysleniu.

Vsetky tie teorie vypocitatelnosti, konecnostavove automaty, neuronove siete, tony matematiky, milion druhov sortov, su beznemu koderovi na nic, pretoze ich v reale nikdy nepouzijes... a co je horsie, za tri roky studia na bakalarovi sa v praxi vies posunut ovela ovela dalej, pretoze ziskavas len tie vedomosti, ktore potrebujes, nehovoriac o tom, ze ziskavas prakticke skusenosti, ktore ti vysoka skola neda -- maloktora skola do teba natlaci konkretne technologie (co je typicky rozpor, lebo ludia casto kricia, ze ich skola nenaucila JSF / ASP.NET / programovanie v C / assembler), malokde mas moznost robit vo velkom time.

Na druhej strane, pokial ides na skolu s tym, ze chces mat informacie, rozhlad, studentsky zivot, kontakty a si ochotny prekusnut prve dva roky s tym, ze ti to absolutne nedava zmysel, tak mas dobre zapracovane na to, ze posledne dva roky ziskas vsetky tie bonusy o ktorych sa tu vyspevuje.

Vztah student-skola je obojstranny - ak si clovek najde svoje miesto a je aktivny, tak je takmer jedno, kde budes studovat (ak mas moznost ist do Ciech, tak chod). Problem je v tom, ze velmi casto nastane rozpor medzi ocakavaniami a tym, co skola da a potom nastava problem, ktory sa riesi bud odchodom alebo zmenou skoly.

Napr. iwtu (ktoreho som mal moznost cvicit na PF UPJS) mal presne takyto problem, kde rozkol medzi ocakavaniami a ziskom bol strasny, ale on to vyriesil k svojej spokojnosti zmenou skoly, co je vyborne. Na druhej strane, ak mas moznost vyskusat skolu, tak ta to nestoji nic -- i v pripade, ze to po nejakom case vzdas, lebo tie skusenosti sa nestratia.

iwtu

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #38 kdy: 31. 10. 2010, 13:21:08 »
Aký je teda váš názor, je šanca na úspech, aby som bol aspoň priemerný informatik?

Znova som si precital tvoj prvy prispevok, lebo mozno sme sa trochu odklonili od povodnej otazky :-)

Neviem, co znamena byt priemernym informatikom. Ak myslis nejakeho programatora v Jave niekde v KE, tak som zasol nad otazkami, ake sa ludi pytali v druhom kole. Otazky typu, aky ma dosledok, ak HashTable vracia stale ten isty hash a neviem ake uplne triviality. Vrcholom bola "logicka uloha", kde bolo n kuliciek, nad nimi boli n-1 atd az na konci bola 1. Skoro vsetci to riesili cyklom, ked sa opytali na druhe riesenie, tak rekurziou... A ine uz nevideli. Dovolim si tvrdit, ze kazdeho z MFF by v priebehu sekudny napadlo (n^2 - n)/2. Ja osobne by som sa tom pohore spytal, ci tie otazky myslia vazne alebo si robia iba srandu... Ak priemer znamena byt Junior Java Developer v KE (a asi aj inde), tak urcite by si mohol byt priemerny :-) Co mi je zname, tak velmi vela ludi vykonava v IT pracu, ktora je z mojho pohladu pre informatika trivialna... Ale niekomu to staci a nie je na tom nic, zle. Ved niekto to musi byt. Kazdy den robit tu istu rutinnu pracu a vies pokojny zivot...

Otazka je, ci chces si najst niekde teple miestecko a vies pokojny zivot alebo chces riesit v praci stale nove problemy a seriozne inteligecne pracovat... (az na MFF UK som zistil, co je to rozmyslat 8 hodin denne....) (v tom druhom pripade sa matfyz alebo technika, ak chces pracovat skor s HW sakra hodi....) Ale ono vies, tak ci tak sa nakoniec vsetko ucis sam...

Dolezita vec, co som nepovedal. Prednasky su zo zakona verejne, teda moze na ne chodit kazdy. A ani ziadnemu normalnemu cviciamu nebude vadit, ak bude mat mat na cviku o jedneho cloveka viac.

Alebo ak mas svoj vlastny projekt, ktoremu veris, tak ja osobne by som isiel do toho projektu. Idem do veci, v ktore verim.

Ono asi by bolo zle, keby som tvrdil ze MFF UK je super pre kazdeho. Kopec ulici opusta tu skolu psychicky zdeptani, niektore pred ocami stracaju hmotnost. Ludia, ktori si sami sebe v zivote neprisli hlupi, tu maju pocit, ze su strasne hlupi. Ono, v tom som mal vyhodu ja, isiel som na MFF UK s tym, ze som hlupy a chcem sa porvat zo zivotom. Ale nakoniec som zistil, ze je to iba o treningu...  Kopec ludi to psychicky nezvladlo. Na fakulte je 3000 studentov, z coho je 1000 prvakov.

Ak mam vraviet za seba, tak fakt je to huste a na dost vela miest mozno az zbytocne narocne.

V tvojom pripade by som zvazil mozno aj matfyz v BA ale informatiku (nie aplikovanu). Mysliet sa tam naucis a vsetky spominane benefity studia matfyzu by si mal mat + plus je to ale znacne menej narocnejsie ako MFF UK. Moze sa to javit ako zlata stredna cesta mozno aj vramci zachovania zdraveho rozumu :-)

FI MUNI neviem, zatial mi s nej nevyhodili nikoho a ti kamarati, co tam su, mi nepridu ako zazracne deti. Ono zazracne deti ak vobec existuju, tak sa rodia raz za vela rokov a skola predsa len kazdy rok chrli viac ako 100 absolventov :-)

P.S.: Nazov tej temy ma zmysel iba v tom pripade, ze by Ta nestavalo cely zivot, ze si to aspon neskusil (nemusis hned skusit kanon typu MFF UK, ale matfyz v BA je pohode, co viem...) Z toho co viem o matfyzu v BA, tak ten by som asi nenechal :-)

Demqoo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #39 kdy: 08. 11. 2010, 23:17:07 »
Tak ja by som zase nieco napisal o FI MU, ak mozem. Podla mna, je fakulta zamerana skor na priemernych az naozaj dobrych ludi. Zalezi od oboru, je tu velmi volny rozvrh a student si moze naozaj zapisovat predmety, ktore naozaj chce(mimo tych povinnych pre dany zapisany obor). Takze ak sa niekto chce toho naozaj vela naucit, jednoznacne je to tu skvela cesta, tu sa zabrany nedavaju a mozes si zapisovat predmety z hociktorej fakulty. Bohuzial, su tu aj taki, co hladaju tie najlahsie predmety a zapisuju si ich, len aby mali kredity a potom to aj tak vyzera, ze maju len tie predmety, ktore boli povinne a aj tie dali len tak-tak. Ale su tu aj obory, o ktorych si dovolim tvrdit, ze sa vyrovnaju MFF, i ked som tam nikdy nebol, lebo su naozaj obtiazne, a to pochadzam z matematickeho gymnazia a maval som v priemere 6-7 matik tyzdenne. Takze masarykova univerzita dava naozaj slobodu v rozhodovani a je to na tebe. Prednasky sa nahravaju, takze ak nieco, nestihnes alebo si bol doma, mozes si to stiahnut a pozriet doma. Ucitelia su povacsinou v pohode a ak mas problem s ucivom, vysvetlia ti to , resp. si na teba najdu cas pocas konzult. hodin. Prakticky je to tu moderne a snazia sa drzat krok. Skoda len toho, ze ak clovek chce, da sa to flakat a zapisovat si fakt len tie lahsie predmety, co su skor urcene na sirsie poznanie a nie je doraz na skusanie.

eiffel

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #40 kdy: 09. 11. 2010, 07:28:08 »
Vysoka skola Te nenauci nic, o co nestojis. A uroven vzdelavani v CR (i v SR) stoji za h...o. Nauci te ale systemu JAK a KDE informace najit a JAK s nimi nakladat. Nikdo Te do niceho nenuti, musis se rozhodovat a hlavne DONUTIT ke vsemu sam. A lidi, kteri (se) umi rozhodnout geometrickou tadou ubyva. Ziskas nad vecmi nadhled a pochopis zakladni zakon preziti - na co se v zivote vys.at a pred cim se pos.at. Takze jestli nechces byt tupa ovce,tak to zkus.
Ja mam CVUT jeste za sociku a to byl jinej sikan nez dnes. Ale princip je porad stejny.
To Ti radi 40ti leta stara paka.

tc

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #41 kdy: 09. 11. 2010, 08:58:11 »
Ad: původní otázka
Ahoj,
vysoká se hodí už jenom díky titulu. nehledě na to, že je to nejkrásnější období života. Pokud umíš programovat, jak píšeš. Tak ti nic nebrání si najít práci při vysoké a získat prax, popř. budeš mít rovnou zaměstnání jak skončíš. Navíc najdeš práci rychleji než se střední.
To jestli máš gympl nebo střední tě bude trápit akorát první rok, pak už né. A ta matika a fyzika se dá přežít. Studenti ss mají jak píšeš problém s matikou, ale Gympláci mají zase problémy s odbornýma předmětama atd. takže je to vlastně jedno. Stejně se to po prvním roce ty rozdíly vyrovnají.
A když už nic, tak to zkusíš. Je to lepší, než kdyby jsis pak ve 30ti říkal, proč jsi do toho nešel.
Můj názor. Běž to zkusit.

Rolo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #42 kdy: 09. 11. 2010, 13:50:32 »
@Demqoo

Mne príde zvláštne, že niekto hovorí o FI MUNI, ako o pekelne ťažkej škole a niekto iný zas tvrdí, že dá sa to v pohode zvládnuť. Viem, záleží to od úsilia, ale aj tak mi to príde zvláštne. Ja sa snáď zaradím k tým, ktorí budú hovoriť, že sa to dá zmáknúť :)
Je síce samozrejme, že pre niekoho z matematického gymnázia je to easy vec, ale verím, že tak ako píšeš, dá sa ta náročnosť prispôsobiť na mieru, lebo ten náskok, ktorý máš napr. ty len tak ľahko zrejme nevyrovnám, aj keď si celkom verím, že to dokážem, ak budem dostatočne makať.

iwtu

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #43 kdy: 09. 11. 2010, 14:53:04 »
@Demqoo

Mne príde zvláštne, že niekto hovorí o FI MUNI, ako o pekelne ťažkej škole a niekto iný zas tvrdí, že dá sa to v pohode zvládnuť. Viem, záleží to od úsilia, ale aj tak mi to príde zvláštne. Ja sa snáď zaradím k tým, ktorí budú hovoriť, že sa to dá zmáknúť :)
Je síce samozrejme, že pre niekoho z matematického gymnázia je to easy vec, ale verím, že tak ako píšeš, dá sa ta náročnosť prispôsobiť na mieru, lebo ten náskok, ktorý máš napr. ty len tak ľahko zrejme nevyrovnám, aj keď si celkom verím, že to dokážem, ak budem dostatočne makať.

Ako to mas vsade. Aj na MFF UK sa najde 5 ludi v rocniku, ktorym sa skola vidi lahka a ini sa v prvaku vacsinou z toho zblaznia. Ono ja mam rad slobodu a na FI MUNI je jej pravdepodobne viac ako na MFF UK.

Prosim, zamakaj na pocitani a prestan tolko riesit gymko negymko a hlavne nestresuj. Snaz sa a vysledky pridu :-)

Vela stastia. sil a vole.

P.S.: To riesenie veci naokolo poznam velmi dobre, lebo pred skolou som tiez take veci riesit a prisiel som si stale ako hlupak. A ono ak postupne spravis veci, ktore nespravia ludia, o ktorych si myslis, ze su 3 krat mudrejsi, tak si postupne zacnes uvedomovat, ze nie su. Takmer vsade je 99% trening (aj IQ testy sa daju natrenovat...)

Milan

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #44 kdy: 09. 11. 2010, 17:47:41 »
To je jednoduchý, většinou se to neoplatí. Musíte chtít studovat a při studiu si řešit praktické úlohy, snažit se učivo aplikovat.
Bohužel většina učiva jsou naprosté kraviny. Někdy se učí to, co není tak důležité a neučí se to, co důležité je. Příklad. Byl sem na přednáškách o Databázových systémech. Pan profesor tam odvozoval B+ stromy, no na OLAP kostky jako tradičně nebyl čas. Taková zbytečná věc se nestihne, hlavně že umíme odvodit logaritmické rovnice pro výpočet náročnosti zpracování...