Oplatí sa ísť študovať?

Rolo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #15 kdy: 29. 10. 2010, 11:56:43 »
Jestli nemas gympl, tak ti chyby zaklady vyssi matiky (derivace, integraly, limity...). Nevim jak jsi na tom s jazyky. Urcite se vyplati prvak na vysoke.

A studovat IT muzes i bez vysoke. Prednasky z MIT jsou na Youtube. Skripta se povalujou na netu... Cele je to o motivaci se nekam dokopat.

A titul ma dneska kazdy vometak. Rozhodujici je praxe. Pokud bych byl dneska po mature tak na vysokou nejdu (ale mam gympl).

No práve o tu matiku ide. Mne nejde o to byť programátor ja chcem byť informatik a to sa  bez matematiky nedá. No to som si uvedomil neskôr, než väčšina z vás (mali ste v puberte viac rozumu) a preto teraz musím dobiehať tu matematiku a všetky tie veci, čo ste vy už brali na gympli. Veci ako algoritmy, jazyky, topológie sieti a tak ďalej. Ako je to vlastne na vysokej, tam očakávajú, že študenti už všetky tieto veci vedia alebo počítajú  s tým, že to treba ešte raz vysvetliť pre prípady ako som napr. ja?

Druhá vec, je ta matika naozaj taká neuveriteľne ťažká, ako sa o nej hovorí alebo je to len "hoax" pochádzajúci od študentov, ktorý strávili viac času v krčme než učením?


j.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #16 kdy: 29. 10. 2010, 13:25:22 »
Citace
Ako je to vlastne na vysokej, tam očakávajú, že študenti už všetky tieto veci vedia alebo počítajú  s tým, že to treba ešte raz vysvetliť pre prípady ako som napr. ja?

Vetsina veci se bere od zakladu, pac stredoskolska matematika je prilis plytka a zjednodusena.

TRS

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #17 kdy: 29. 10. 2010, 13:36:32 »
Teoreticka matyka je v IT prakticky k nicemu. Ja sice mam VS, ale na vsechno mi zatim v praxi stacil Excel.

XYCZ

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #18 kdy: 29. 10. 2010, 13:50:30 »
Citace
"hoax" pochádzajúci od študentov, ktorý strávili viac času v krčme než učením?
V principu se to má takhle (tak mě nechytejte za slovíčka;-):
  • Díky požadavkům EU na VŠ vzdělání se magisterské studium roztrhlo na bakalářské a navazující magisterské. To mělo dva následky. Jedním z nich bylo méně teorie za více praxe, aby pak v praxi takový člověk něco uměl "zbastlit". Druhým následkem je to, že VŠ titul tak dostane i člověk, který by ho před roztržením magisterského studia nezískal. Politicko-tabulkový trik tkví v tom, že VŠ titul je Bc. stejně jako Ing.
  • Dnešní počet státních vysokých škol je úměrný době, kdy byly tzv. silné populační ročníky - prostě z let, kdy se narodilo hodně dětí. Čím víc dětí, tím víc z nich bude mít IQ dostatečné k absolvování magisterského studia na jeden zátah za odpovídajících podmínek. Teď už jsou několik let slabé populační ročníky, díky kterým se např. zrušily přijímací zkoušky. Navzdory různým prohlášením, atd. stát totiž ještě pořád platí VŠ za počet studentů. Takže školy potom vezmou i ty, kteří by na to dříve neměli. A ti pak vykádají, jak je matika těžká. To není o pivu, ale o IQ a celkovém počtu uchazečů na VŠ.

Takže na jedné straně budou mít studující v hospodě na solidní fakultě problémy (jestli tam s nimi nenasává nějaký zapomenutý génius), a na druhou stranu to z výše uvedných důvodů hoax tak úplně není. Fakticky řečeno, ta matika se dá zvládnout a vyplatí se to alespoň zkusit.

Jinak, školy dobře vědí, jak to s populačními ročníky a přijímačkami ve skutečnosti je. Proto pořádají i něco jako letní kurzy, kde to eště raz vysvětlí. Otázkou je jenom to, jak se to pojmenuje a kdo všechno se o takovém kurzu dozví. Platí to obecně pro všechny státní školy. Soukromé neřeším, protože škola, která nabízí max. Bc., u mně není odborně na výši.

V podstatě je to celé důsledek toho, že stát na vysoké školství zvysoka se... a má v plánu na něm "spořit" ještě víc. Výsledkem jsou pak řeči, že titul dnes dostane každý magor (protože se neptají kde a za co ho dostal). I když je zajímavé, že to obvykle vidím hlásat  firmy, které se v požadavcích tváří, jako kdyby stavěly raketoplán a přitom jde o náročnost bastlení php s MySQL :) 

PS: Zabývám se něčím, kde je matika hodně třeba, použitý algoritmus má velký význam a ještě to musím být schopný optimálně nakódovat. Takže jisté věci u mě vyvolávají pobavený úsměv na rtech :)

jan

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #19 kdy: 29. 10. 2010, 13:52:24 »
Já to vidím tak, že lidi z gymplů umí líp matiku, fyziku a jazyky, lidi z odborných škol zase odborné předměty. Na střední tedy nezáleží, vždy se budeš muset něco naučit. Jinak vysokoškolská matika se bere stylem věta - důkaz, takže v ní ze začátku skoro určitě budeš plavat. Záleží spíš na tom proč chceš studovat. Jestli jenom kvůli titulu, tak to smysl nemá. Pokud chceš něco umět nebo si rozšířit obzory, tak to má smysl v každém věku.
Citace
Teoreticka matyka je v IT prakticky k nicemu. Ja sice mam VS, ale na vsechno mi zatim v praxi stacil Excel.
To dost záleží na práci kterou děláš. Pokud děláš obchodníka nebo nějakého managera, tak ti excel určitě stačit bude. Na ostatní profese se hodí, ale rozhodně s ním nevystačíš.


j.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #20 kdy: 29. 10. 2010, 14:55:45 »
Citace
Pokud děláš obchodníka nebo nějakého managera

Bohuzel v CR pojem "manager" trochu zdevalvoval, na skutecnou manazerskou, ve velke korporaci na vyssi urovni, praci poradny teoreticky zaklad potrebujes taky. Samozrejme, pet lidi jako line manager uridis i bez toho, stejne tak jako udelas takticke rozhodnuti na ktery bilboard nalepis reklamu. Ale strategicke rozhodnuti v radech milionu Eur ve firmach s opravdu napjatym rozpoctem se bez slusne znalosti ucetnictvi, modelovani a hodne presnych prepoctu nenaplanujes. Resp. naplanujes, a pak je z toho pruuuser.


Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #21 kdy: 29. 10. 2010, 14:58:09 »
samozrejme ze to zmysel ma, mozes sa dostat k technologiam ku ktorym by si v praxi mal dlhu cestu. Ale na druhu stranu neocakavaj ze tam z kazdeho lamera spravia spickoveho programatora, ak na to niekto nema bunky tak dokaze jedine vykradat cudzie skripty alebo danu robotu odflaknut. Z vlastnych skusenosti viem ze to co prudi z vysokych skol je na 95% odpad, tak isto ako ty co chodia bez VS. A co sa tyka matiky? Mne osobne v terajsej dobe staci co a ako pouzit, s konkretnym vypoctom si poradi maxima, akoze na papieri by som uz integral asi nevyratal :)

w4rr10r

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #22 kdy: 29. 10. 2010, 15:35:42 »
Má to smysl. Ale rozmysli si, jestli chceš na technickou školu (ČVUT, VUT, Baňa apod.), nebo na univerzitu (MFF UK, Masaryčka, Palackého apod.). Na první se naučíš praktičtější věci, na druhé maximálně tak myslet. Pro srovnání si projdi sylaby a skripta k přednáškám v prvních několika semestrech. Pak to chce především vytrvalost, dělat úkoly, průběžně se učit atd. To je hlavní.

Vstupní požadavky jsou prakticky jenom tyhle, u nás (MFF UK) se v prvním semestru v podstatě opakuje střední škola, ovšem do hloubky, tedy metodou definice-věta-důkaz. Příklady jsou těžší středoškolské, ale precizněji řešené... Limity posloupností, kombinatorika, diferenciální počet, matice -- to všechno se tu zavádí od píky, takže to není jen dosazování do vzorečků jako na konci gymplu. Z "informatiky" se tu toho zase tak moc neděje, programování jde od nuly a hlavně není o bušení kódu, nýbrž o algoritmizaci, programuje se třeba i na papíře.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #23 kdy: 29. 10. 2010, 15:41:46 »
Já osobně taky gymnázium nestuduju a osobně musím říct, že bych na gympl v životě nešel. Co kdyby náhodou nevyšla vysoká ? V tu chvíli je člověk z gymplu absolutně nepoužitelný, pokud se neučí sám. Ze školy jako takové se chytne maximálně jako sekretářka / osobní asistent. Já studuju SPŠ se zaměřením na elektronické počítače a musim říct, že třeba itegrační počty jsme brali ve třeťáku, přitom gymnázium je má až ve 4. ročníku a to ještě jenom v semináři z matematiky, takže s tím gymplem to fakt není horký. Myslíš jinak, že všichni informatici jsou z gymplu ? Vůbec ne. Ba naopak. Valná většina jich je dle mého názoru právě ze škol typu SPŠ.


nevim kde si vymyslel ten blud cos vypotil. Kde si prisel na to ze je clovek z gymplu nepouzitelny? Vis o tom ze ne vsechny skoly v CR maji stejne osnovy = ani Gymnazia nejsou jako jabka :) kde se integraly uci vzdy ve 3 rocniku a v seminari :). A tvuj nazor :D na valnou vetsinu informatiku no - vlana vetsina jich je tech ktere to bavi. Zazil jsem na svem oboru sortu lidi jak z gymnazia tak z odbornych skol a - vice problemu meli lidi z odbornych skol, i kdyz zezacatku meli naskok s programovanim. Ten se ale velmi rychle smaze . A jen abych dodal informatika urcite neni o skole ,kterou delas ,ale o tom co ses tomu ochoten venovat ty :)

Tak to kolego zásadně nesouhlasím. Uveď mi prosím příklad, co opravdu praktického může dělat člověk s gymplem, pokud se to nenaučí jinde než na gymnáziu ?? Ano, může jít učit třeba na ZŠ matematiku nebo jazyky. O tom určitě žádná. Ale jinou kvalifikaci rozhodně nemá, jako třeba lidi z obchodních akademií, elektrotech. oborů apod.. Tím nechci rozhodně nikoho napadat a vůbec ne gympláky. Toť můj názor a ty s ním souhlasit nemusíš :-)

Souhlasím s tím, že valnou většinu informatiků to baví. Asi taky proto to dělají. To sice dělá 95% lidí, že je jejich zaměstnání baví (jinak by ho nedělali, pokud teda vysloveně nemusí), ale OK :-)

PS: Informatika není jen to stále skloňované programování, takže bych chtěl vidět gympláka, který má přehled třeba o tom, jak funguje PC síť a PC komunikace někde na fyzické vrstvě.. :-) A ještě k osnovám. Ano, ty nejsou všude stejné a na mat. gymnáziích mají např. integrační počet daleko dřív a daleko víc, ale jinak osnovy pro veřejná gymnázia určuje Ministerstvo školství, tzn. všichni lidi z gymplu co znám mají integrály teď ve 4. ročníku buď v seminářích nebo jako okrajové učivo.. Tudíž, na IT školu může jít i člověk, který gymnázium nemá :-)

w4rr10r

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #24 kdy: 29. 10. 2010, 16:05:57 »
Tak to kolego zásadně nesouhlasím. Uveď mi prosím příklad, co opravdu praktického může dělat člověk s gymplem, pokud se to nenaučí jinde než na gymnáziu ?? Ano, může jít učit třeba na ZŠ matematiku nebo jazyky. O tom určitě žádná. Ale jinou kvalifikaci rozhodně nemá, jako třeba lidi z obchodních akademií, elektrotech. oborů apod.. Tím nechci rozhodně nikoho napadat a vůbec ne gympláky. Toť můj názor a ty s ním souhlasit nemusíš :-)
Tohle je OT, nebudu tímto směrem rozvíjet flejm. Jenom podotýkám, že člověk ze slušného gymplu by měl být schopen tu kvalifikaci se značnou mírou samostatnosti rychle získat, navíc by měl umět česky plus dva cizí jazyky na minimálně úrovni B1 a B2.

skeptik

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #25 kdy: 29. 10. 2010, 20:31:03 »
nie

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #26 kdy: 29. 10. 2010, 20:51:23 »
Studovat v skole -- NIE
Studovat doma/v praci -- ANO

Eq

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #27 kdy: 29. 10. 2010, 21:48:00 »
Pro někoho může být zajímavá alternativa i VOŠ při průmyslovce.

Jirka

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #28 kdy: 29. 10. 2010, 22:52:33 »
Tak to kolego zásadně nesouhlasím. Uveď mi prosím příklad, co opravdu praktického může dělat člověk s gymplem, pokud se to nenaučí jinde než na gymnáziu ?? Ano, může jít učit třeba na ZŠ matematiku nebo jazyky. O tom určitě žádná. Ale jinou kvalifikaci rozhodně nemá, jako třeba lidi z obchodních akademií, elektrotech. oborů apod..

Boze ty ses zase chytrolinek. "Kvalifikace" lidi z SPS (ty obchodni akademia tak to uz je snad jednoznacne vtip) je uplne stejna nula nula nic jako u gymplaku.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #29 kdy: 30. 10. 2010, 01:13:19 »
Druhá vec, je ta matika naozaj taká neuveriteľne ťažká, ako sa o nej hovorí alebo je to len "hoax" pochádzajúci od študentov, ktorý strávili viac času v krčme než učením?
Pro někoho je matematika těžká, pro někoho lehká.
Nejlepší bude, když si to sám zkusíš: Nauč se sám základy lineární algebry. A snaž se je naučit tak, abys měl pocit že do věci perfektně vidíš.
K lineární algebře nepotřebuješ nic ze středoškolské matematiky, a je to jakýsi základ VŠ matematiky, v žádném případě pro tebe nebude ztracený čas, ať studovat nakonec půjdeš nebo ne.
Sežeň si nějakou přednášku/učebnici, ale žádné populární čtení: potřebuješ takovou, kde jsou všechny věty detailně dokázány. "Důkaz" je takový honosný název, vlastně jde o "vysvětlení" věty; teprve když rozumíš důkazu, tak do věci vidíš.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."