Oplatí sa ísť študovať?

Rolo

Oplatí sa ísť študovať?
« kdy: 28. 10. 2010, 22:49:31 »
Mám otázku na vyštudovaných resp. ešte študujúcich informatikov. Mám 20 a chystám sa podať si teraz prihlášku na štúdium informatiky. No je tu niekoľko vecí, kvôli ktorým si nie som istý, či to má vôbec zmysel.
Prvá je môj vek. Študoval som rok na úplne inom odbore (nechal som sa ovplyvniť rodičmi) no po tom roku som si uvedomil, že ma to absolútne nezaujíma. Tento rok som doma. Čiže ak začnem študovať, budem mať 21 rokov, nie je to neskoro na začiatok štúdia informatiky?
Druhá je, že nemám vyštudované gymnázium, teda chýba mi gymnaziálne učivo matematiky a informatiky + ostatné predmety. Existuje vôbec niekto, kto vyštudoval VŠ inform. A nie je pritom  z gymnázia?
O počítače som sa začal intenzívnejšie zaujímať zhruba v 11 rokoch. Zhruba od tohto veku používam Linux, príkazový riadok mi cudzí nie je, ovládam HTML aj CSS, momentálne sa učím PHP+MySQL a Javu.  Avšak žiaden väčší, poriadny program som doteraz nenapísal.  O fungovaní počítačov viem na laika celkom dosť avšak veľmi málo v porovnaní s odborníkom.
Preto chcem jednoducho vedieť, či má ešte zmysel pokúšať sa dobehnúť zameškané, pretože viem, že štúdium informatiky je jedno z najťažších, hlavne čo sa matematiky týka. A taktiež, či mám ja šancu uspieť, napriek tomu, že narozdiel od väčšiny ľudí tu na fóre, nikdy som neprogramoval v BASIC-u, ani Assembleri, nemal som v detstve nikoho, kto by mi tieto veci ukazoval resp. inšpiroval ma(narážam na články o prog. jazykoch pre deti) počítače na ktorých ste sa vy učili som v živote nevidel, ani nepatrím medzi zázračné deti, ktoré v 12 rokoch našli kritickú chybu vo Firefoxe. Aký je teda váš názor, je šanca na úspech, aby som bol aspoň priemerný informatik?


anonymous

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #1 kdy: 28. 10. 2010, 23:03:18 »
pokud bys mel realnou zkusenost s programovanim (tj alespon c/asm pres javu az po python/ruby/js) vcetne db nema to smysl - ukousal by ses tam nudou. teoreticka informatika je sice moc hezka, ale jen pro akademiky, normalni lidi proste algo odnekud vykradou.

php a mysql se nepocita neb to dneska umi automaticky kazda web pajcujici guma v tvem veku. pro neprogramatory je to asi idealni level a nema smysl je hnat nekam dal.

pokud se chces opravdu naucit programovat, pust se do oss projektu co te zajima a chybi ti tam nejaka funkcionalita co bys rad. peerove uz te zkorigujou.

jediny co me kdy informaticky zamerena skola dala (mam 3 a na kazdej sem vydrzel tak 1-3 semestry) je smysl pro povinnost a lepsi socialni citeni, a taky par pratel.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #2 kdy: 28. 10. 2010, 23:09:19 »
No, řeknu ti to z pohledu někoho, kdo letos maturuje a taky se chystá na informatiku, konkrétně na VUT do Brna. Podle mě se vyplatí studovat určitě v každém věku, protože informací není nikdy dost. Takže i kdyby ti bylo 30, tak podle mě není nikdy pozdě začít studovat informatiku nebo jakýkoliv jiný další obor.

Já osobně taky gymnázium nestuduju a osobně musím říct, že bych na gympl v životě nešel. Co kdyby náhodou nevyšla vysoká ? V tu chvíli je člověk z gymplu absolutně nepoužitelný, pokud se neučí sám. Ze školy jako takové se chytne maximálně jako sekretářka / osobní asistent. Já studuju SPŠ se zaměřením na elektronické počítače a musim říct, že třeba itegrační počty jsme brali ve třeťáku, přitom gymnázium je má až ve 4. ročníku a to ještě jenom v semináři z matematiky, takže s tím gymplem to fakt není horký. Myslíš jinak, že všichni informatici jsou z gymplu ? Vůbec ne. Ba naopak. Valná většina jich je dle mého názoru právě ze škol typu SPŠ.

Sice neprogramuju, protože to je pro mě prostě španělská vesnice a baví mě spíše sítě a celková správa počítačových služeb, ale právě očekávám, že tohle mě na škole snad naučí. Že pochopim algoritmizaci, programování v C nebo Javě apod... Linux sice používám teprve 10 měsíců, ale musim říci, že jsem se už taky pár vychytávek naučil a to pouze pomocí Googlu a díky touze rozchodit si to, co třeba funguje u nás ve škole (např. kvalitní mail server, VoIP telefonie na bázi Asterisku apod..).

Jestli tě teda informatika baví, určitě neváhej a přihlášku si podej. Ing. studium máš 5 let, tak to nechce čekat dlouho, protože od 26 nebo 27 let, teď nevím, musíš platit i na veřejné škole školné. To sice bude tak i tak, ale co kdyby náhodou si to naši páni politici rozmysleli ;-)  Jinak, jen ze zvědavosti, jakou školu bys preferoval ?

Rolo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #3 kdy: 28. 10. 2010, 23:26:52 »
To: Matěj

Vďaka za odpoveď. Ja som chodil na obch. akadémiu, čiže vinou môjho blbého rozhodnutia, som nemal žiadne predmety, ani vzdialene spojené s informatikou, takže teraz musím rýchlo dobehnúť, čo najviac. Integrálne počty, počul som o nich, ale ani mi na strednej sme ich nebral a pokiaľ viem, tak aj na našich slov. gymnáziách sa berú iba okrajovo...akurát v špec. matematických triedach to berú podrobne, ale čo sa mňa týka, zatiaľ som sa k tomu nedostal. Tej matematiky sa bojím zrejme najviac, neviem, či za rok stíham sa doučiť všetko čo potrebujem, no urobím pre to všetko. Obávam sa najmä toho, že budú odo mňa vyžadovať veci, o ktorých som ešte nepočul a z ktorých ani nie je povinná maturita u nás (int. deriv., limity...)

Pracovať s Linuxom mi nerobí problém, lenže to nie je nejaká vizitka mojich nadpriemerných schopností, no som rád, že som sa naučil nakonfigurovať systém pomocou text. editora :)

Najďalej v programovaní som sa dostal s Pythonom, pripadá mi to ako veľmi zaujímavý jazyk a mám aj dobrú učebnicu. No teraz som ho vymenil za Javu najmä kvôli knihe R. Pecinovského, kde je podľa mňa veľmi dobre vysvetlené OOP, bez ktorého sa dnes dá zaobísť len ťažko.

Prihlášku dávam na 100%. Mojimi favoritmi sú FI MUNI a PF UPJŠ ( Prírodovedecká Fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, slovenská škola, ale podľa toho, čo som o nej počul, táto fakulta sa vyrovná aj údajne najlepšej slovenskej fak. MATFYZ Komenského Uni. )

Informatika ma nielen že baví, ja si neviem predstaviť, čo iné by som robil, preto tie obavy. Či som si hlúpymi rozhodnutiami v puberte nezatarasil cestu k jej štúdiu.

Zdraví Rolo.

PF

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #4 kdy: 28. 10. 2010, 23:28:26 »
21, to je snad celkem normální věk na začátek VŠ studia. Já sám jsem prvních 6 let po maturitě strávil pokusy absolvovat přírodovědný směr fyziky. Po učnáku to nebylo kvůli matematice zrovna snadné. Takže s inženýrskou fyzikou jsem začínal až někdy ve 24 letech, a nebyl problém, člověk sice s věkem blbne, ale nepřijde to tak rychle.


Rolo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #5 kdy: 28. 10. 2010, 23:36:04 »
To: PF

Práve toho sa trošku obávam, že v 21 rokoch už som zblbol :)
Nedávno som dočítal článok o Javascripte ako novom BASIC-u,
teda hlavne diskusiu pod ním, kde sa spomínajú tie vyskúmy, ako človek
vekom blbne.

P.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #6 kdy: 28. 10. 2010, 23:48:35 »
VS studium nech je ake je, vela ludi si neuvedomuje jeho dlhodobu vyuzitelnost. Zaciatky nie su vzdy najlahsie, hlavne v IT smere - je tam dost matematiky (samozrejme zalezi od skoly a zamerania), ale kazdy dobry programator musi ovladat matematiku (hlavne v obore, v ktorom programuje). Napr. pre "grafikov" to je napr. linearna algebra a pod. Samozrejme je to aj o tom vediet urcit napr. zlozitost vytvoreneho algoritmu a pod. To je to, co taky priemerny, podomacky programator malokedy zvlada (samozrejme cest vynimkam). Mnohe VS sa snazia studentom v druhej polovici studia zacat podavat aj prakticke znalosti a samozrejme aj spolupracuju s firmami, kde sa mozu studenti v ramci roznych projektov zapojit priamo do pracovneho procesu a pod. Dobra skusenost je aj nejaky ten semester v zahranici, kde si clovek vylepsi cudzi jazyk a potom ma omnoho vacsie moznosti v nadnarodnej firme, kde potrebuje byt v kontakte pri confcalloch/telepresence nazivo so zahranicim a riesit veci (dost uchadzacov o rozne pozicie v nadnarodnych koncernoch narazia na to, ze nevedia konverzovat v cudzom jazyku). Samozrejme praca na nejakom OSS projekte ma tiez vela pozitiv, ale prinasa relativne uzko profilovane zameranie, nez niekolko desiatok predmetov v priebehu 3/5 rokov. A cloveku nic nebrani popri studiju byt zapojeny v nejakom OSS projekte:). DOlezite je ale si uvedomit to, ze zmysel to ma len natolko, nakolko to cloveka zaujima. Samozrejme sa da studovat aj stylom, ze preliezam z rocnika do rocnika, ale potom to je viac menej len cesta za titulom a nic viac. Ako to tu bolo spomenute v inej diskusii a vidim to aj v praxi, ludia s VS vdaka svojim teoretickym zakladom sa dokazu omnoho jednoduhsie prisposobovat novym veciam, pretoze je im jasna principialna logika a fungovanie, narozdiel od tych, ktory sa naucili pracovat na nejakej konkretnej veci v praxi a nechapu uplne to, ze "ako to funguje" (opat cest vynimkam). VS ti da proste vseobecne rozhlad v relativne sirokom spektre, takze ked v buducnosti narazis na problemy, tak mas aspon tusenie, ktorym smerom sa vydat a akym sposobom to analyzovat a prislusne veci dostudovat. Narozdiel od toho, clovek pracujuci na vyvoji napr. firefoxu sa nauci samozrejme tiez dost, ale bude mat dost problem sa pustit do vyvoja napr. takeho gcc (prip. ineho kompileru), alebo pisaniu driverov pre rozny hardware, pretoze sa bude musiet najprv venovat dostudovaniu urcitych zakladov, ktore clovek na VS mal (a ked ich aj zabudol, ta vie kde hladat a spomenie si pri opatovnom studiju) - opat samozrejme cest vynimkam:).

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #7 kdy: 29. 10. 2010, 00:01:24 »
Jéje, prostředí obchodních akademií znám velice dobře. Na té u nás ve městě, kde je i má SPŠ jim pomáhám spravovat počítačovou síť. Je to taková pěkná brigádička ke škole a ještě se člověk naučí mnoho zajímavých věcí. Tam jsem se naučil krásně ovládat prostředí "iptables" (zatím jen tabulky filter a nat), naučil jsem se trochu ovládat MS servery apod... Ať je to jakkoliv, tak je sice dobrý mít kvalitní teoretický základ, ale praxe a řešení těch problémů ti dá o mnoho víc. Nicméně, i tam holky v prváku normálně braly základy PC komunikace, dokonce i takové detaily, jako je sběrnicová topologie sítě nebo IP adresace, což jsem teda čuměl jako puk, že to berou i na obchodní akademii :DD Integrací, derivací ani limit se neboj. Je to docela jednoduchá látka a narozdíl od mnoha středních škol, vysokoškolští profesoři to umějí dle mě docela pěkně vysvětlit. Aspoň, co jsem slyšel ze zkušeností kolegů o ročník výše.

S linuxem jsem začal někdy loni v prosinci, kdy jsme ho brali ve třeťáku. Od tý doby si vždycky řeknu - tak, teď bych mohl vyřešit třeba tenhle problém a už to jede - Google, Root.cz, Abclinuxu.cz a další weby a řeším, řeším, řeším, dokud prostě nevyřeším. Praxe je prostě nezbytná ;-) Sice textové řádce nevládnu tak, jak bych chtěl (třeba programy na filtraci textu a výstupů), ale to snad vysoká zpraví. 

Určitě si přihlášku dej, jak jsem psal výše, na studium není nikdy pozdě. Kór u informatiky. Tam se to mění každým měsícem, takže stejně musíš studovat celý život nové a nové věci. Já se třeba těším na to, až bude fakticky nutné řešit přechod globálně na IPv6. Nedokážu si třeba představit to, že v privátní síti budu mít IPv6 adresy a to,jak je budu dokumentovat nebo si je dokonce pamatovat z hlavy, jako si pamatuju teď cca 100 IPv4 adres, které běžně používám.

Jenom, přidám názor na tvé vybrané školy. Slovenské školy neznám, ale pokud chceš jít do Brna, tak si fakticky rozmysli, jestli FI MUNI nebo FIT VUT. Co jsem tak slyšel z více zdrojů, tak FI MUNI je více teoretická. Mají dost matiky a co říkal kamarád, tak 70% předmětů je jenom o matematice. Kdežto chceš-li být více do praxe, tak jdi spíše na FIT VUT. Já tam jdu právě proto, že tam se bere látka a hned se vše v laboratoři odzkouší a odladí. To je dle mě přesně to, čemu by správný IT odborník měl vědět. Ano, musí mít samozřejmě teoretický znalosti, ale teprve ty praktický ukážou, jak moc dobrej je a jestli umí uvést řešení do praxe ;) Tím samozřejmě nepomlouvám nikoho ani z FIT ani FI. Teoretický základ o dané věci je samozřejmě nutnost a pravý IT odoborník musí znát, "jak to funguje".

PF

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #8 kdy: 29. 10. 2010, 00:13:23 »
to Matěj Vaňátko: FI MU, to byl kdysi obor Matematická informatika na Přírodovědecké fakultě (no za mě, když jsem tam roku 198 7nastoupil, tak se to jmenovalo Teoretická kybernetika), vlastně šlo vlastně o obor aplikované matematiky. Takže je to tam, jak píšete, hodně o matematice.

mattv

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #9 kdy: 29. 10. 2010, 00:18:41 »
to Matěj Vaňátko: FI MU, to byl kdysi obor Matematická informatika na Přírodovědecké fakultě (no za mě, když jsem tam roku 198 7nastoupil, tak se to jmenovalo Teoretická kybernetika), vlastně šlo vlastně o obor aplikované matematiky. Takže je to tam, jak píšete, hodně o matematice.

Ano, ano, slyšel jsem. Osobně zastávám spíše teorii, že praxe naučí víc jak teorie. Bez teorie to samozřejmě nejde, ale podle mě až praxe ukáže, kdo co umí a co se umí naučit dalšího :-) ;-) Proto bych já volil spíše FIT VUT. Jak jsem říkal, tím ale neschazuju nikoho z FI. Ba naopak, mám k takovým lidem respekt, že tolik matematiky vůbec pobrali, protože některá matematika je už fakticky dost složitá.

j.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #10 kdy: 29. 10. 2010, 07:39:08 »
Uz jsem to tady parkrat spominal, prinos teoretickeho studia je predevsim dlouhodoby - naucit cloveka myslet abstraktne a v souvislostech, ktere by si jinak neuvedomil. Ono neni problem se vyskolit v nejake technologii, a byt v ni celkem dobry, kdyz je cloveku 20, ale je problem se preskolit na neco uplne jineho, kdyz ti je 40-50. Tam uz je opravdu videt rozdil, jestli nekdo dokaze abstrahovat celou jeho 20+ letou zkusenost a zmenit styl mysleni (resp. ani nemusi menit, protoze mysli o uroven vys), nebo jstli nedokaze opustit koleje ve kterych se cely zivot pohyboval. 

Souhlasim ze chodit na VS aby te naucili kodovat v Jave a tahat boxy ve Visiu je pitomost, ale kvalitni teoreticky zaklad dlouhodobe urcite ocenis.

Ivan

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #11 kdy: 29. 10. 2010, 09:46:21 »
Já osobně taky gymnázium nestuduju a osobně musím říct, že bych na gympl v životě nešel. Co kdyby náhodou nevyšla vysoká ? V tu chvíli je člověk z gymplu absolutně nepoužitelný, pokud se neučí sám. Ze školy jako takové se chytne maximálně jako sekretářka / osobní asistent. Já studuju SPŠ se zaměřením na elektronické počítače a musim říct, že třeba itegrační počty jsme brali ve třeťáku, přitom gymnázium je má až ve 4. ročníku a to ještě jenom v semináři z matematiky, takže s tím gymplem to fakt není horký. Myslíš jinak, že všichni informatici jsou z gymplu ? Vůbec ne. Ba naopak. Valná většina jich je dle mého názoru právě ze škol typu SPŠ.


nevim kde si vymyslel ten blud cos vypotil. Kde si prisel na to ze je clovek z gymplu nepouzitelny? Vis o tom ze ne vsechny skoly v CR maji stejne osnovy = ani Gymnazia nejsou jako jabka :) kde se integraly uci vzdy ve 3 rocniku a v seminari :). A tvuj nazor :D na valnou vetsinu informatiku no - vlana vetsina jich je tech ktere to bavi. Zazil jsem na svem oboru sortu lidi jak z gymnazia tak z odbornych skol a - vice problemu meli lidi z odbornych skol, i kdyz zezacatku meli naskok s programovanim. Ten se ale velmi rychle smaze . A jen abych dodal informatika urcite neni o skole ,kterou delas ,ale o tom co ses tomu ochoten venovat ty :)

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #12 kdy: 29. 10. 2010, 11:00:52 »
Ono otazka je tvoja ambicia v oblasti IT

Ak mas ambiciu byt v hornom kvartile platu analytika v bratislave
http://www.naseplaty.sk/platovy-profil/110-2130/Programator-analytik.html
 
Tak ti poviem,ze by skola bola zabitym casom

kedze mas skusenosti od 11. rokov. tak sa da povedat, ze bezne mozes byt niekde medzi medianom a primerom platu programatora po skonceni skoly, ak budes mat zaujem
http://www.naseplaty.sk/platovy-profil/110-1010/Programator.html

Bubak

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #13 kdy: 29. 10. 2010, 11:26:06 »
Jestli nemas gympl, tak ti chyby zaklady vyssi matiky (derivace, integraly, limity...). Nevim jak jsi na tom s jazyky. Urcite se vyplati prvak na vysoke.

A studovat IT muzes i bez vysoke. Prednasky z MIT jsou na Youtube. Skripta se povalujou na netu... Cele je to o motivaci se nekam dokopat.

A titul ma dneska kazdy vometak. Rozhodujici je praxe. Pokud bych byl dneska po mature tak na vysokou nejdu (ale mam gympl).

TRS

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #14 kdy: 29. 10. 2010, 11:30:00 »
Nevyplati se jit studovat. V IT praxe >>> skola. Kdyz ja nabiram lidi tak mne absolutne nezajima co maji za skolu. Zalezi co v zivote umis. Titul ma dneska kazdej magor, ten je dnes potreba snad jen do statni spravy.