Oplatí sa ísť študovať?

Radim

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #45 kdy: 09. 11. 2010, 18:33:14 »
To je pokračování původního článku, jestli se vyplatí vysoká škola?

Ano vyplatí, pokud víš, co chceš dělat a budeš dobrý.

Mám dva obory, jeden Bc. a pak Ing. v úplně jiném oboru. Oba jsou mi dneska vhod, i když je pravda, že ten Ing. je mi vhod více. Finančně jsem to za dva roky po vysoké dohnal. Takže ti co nešli a které znám, sice 5 let vydělávali, ale s VŠ mi stačily dva roky, abych se mi studium finančně vrátilo. Školu jsem dodělal před 6 lety a můžu říct, že to byla skvělá volba a to jsem na vysokou dokonce nechtěl. Ještě, že jsem neposlechl sebe, ale poslech lidi okolo sebe a na vysokou šel.


x

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #46 kdy: 23. 11. 2010, 14:02:42 »
php a mysql se nepocita neb to dneska umi automaticky kazda web pajcujici guma v tvem veku.

ty jsi taky guma tywoe... tyhlety hlasky me vzdycky dojimaj... zajimalo by me o kolik horsi a proc je php nez jiny programovaci jazyk, je to programovani jako kazdy jiny.

tohleto je fakt uz trapnost nad trapnost, a vim ze tu kdysi nekdo ukazoval nejaky diagram, ktery programator povazuje jakeho programatora za nizsiho.

ale je to brutalni trapnost, zda se ze podle nekterych kdyz clovek neprogramuje primo v C nebo v ASM tak neni programator.

crude

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #47 kdy: 23. 11. 2010, 15:34:58 »
Prave koncim FIIT na STU v BA.

Tato skola mi 5 rokov vyrazne nicila socialny zivot, mnozstvo projektov dorabanych na poslednu chvilu, niektore sialene predmety .... asi ako vacsina inych skol, ale o tom potom.

Studium na FIIT mi z cisto odborneho hladiska nedalo takmer nic, co by som sa nedokazal naucit sam. Proste technologiu alebo programovaci jazyk alebo hocico k comu existuju ucebne texty sa naucis sam, skola je na to zbytocna. Dozvedel som sa sice dost vela o roznych obskurnych smeroch informatickeho vyskumu, ale ze by to bolo to co potrebujem vediet pre prax, to asi nie.

Co mi ale studium na FIIT dalo, je vyrazne zmeneny psosob myslenia a nazerania na problemy. Ono je totiz jedno v akom jazyku alebo technologii riesis skolsky projekt, tie principy za nim su rovnake. Jedna nasa draha profesorka to nazyva ,,inzinierskym myslenim''.
Dalsou vecou bolo to, ze na veciach ako bakalarka alebo diplomovka som sa naucil vyhladavat a spracovavat potrebne informacie tiez podla nejakych standardov a ustalenych postupov a celkovo nazerat na informacie a pracovat s nimi. A tieto veci su podla mna ovela dolezitejsie ako samotne odborne vedomosti.

Rovnako som napriklad na strednej mal jeden filozoficky predmet, ktory ta ucil kriticky prijmat informacie a premyslat o nich. Sice som sa viac profiloval na matematiku a informatiku, ale toto bol pravdepodobne ten najdolezitejsi predmet co som mal. Vyska je asi o tom istom, len si treba spravne vybrat.

Takze studium vrelo odporucam.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #48 kdy: 17. 12. 2010, 13:40:09 »
vim ze tu kdysi nekdo ukazoval nejaky diagram, ktery programator povazuje jakeho programatora za nizsiho.
No vseobecny nazor programatoru je ze Javisti jsou nejnize, pronevadz to jsou jen lepici kodu. Je to jen zavist.

Miro Kropacek

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #49 kdy: 21. 12. 2010, 10:27:31 »
Zalezi, co si od toho slubujes. Ako tu uz bolo spomenute, na Javu / PHP / DB az tak vela z tej skoly nepotrebujes. Vela ludi pozera viac na prax, nez na skolu, takze je sanca, ze by si sa napr za ten rok mohol kludne "vymakat" v Jave a robit za celkom slusny plat.

Druha vec je, ak by si chcel byt skutocne niecim viac -- tzn. vediet o zlozitosti algoritmov, poznat princip fungovania pocitaca (zbernica, RAM, CPU, bity, bajty), nahliadnut do tajov funkcionalneho programovania, matematiky (algebra, analyza), .... -- to z teba potom urobi odbornika (ak to samozrejme neodflaknes). Samozrejme, skola ti len mizernym percentom pomoze. Ona ti vlastne len ukaze, ze ok kamo, toto a toto existuje, pouziva sa to zhruba takto a je to postavene na tom a tom. Zvysok je na tebe. Isteze sa to da aj samostudiom, ale kolko fyzikov-samoukov poznas :)

So zakladmi si starosti nerob. Ja som siel na vysku zo strednej geodetickej skoly, v matike som uplne lietal a fyziku sme mali len 2 roky. Bolo to dost drsne (v druhaku ma z vysky vyhodili, ale siel som znova a dokoncil), ale nelutujem to.


Demqoo

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #50 kdy: 01. 01. 2011, 22:04:12 »
@Rolo
@Demqoo

Mne príde zvláštne, že niekto hovorí o FI MUNI, ako o pekelne ťažkej škole a niekto iný zas tvrdí, že dá sa to v pohode zvládnuť. Viem, záleží to od úsilia, ale aj tak mi to príde zvláštne. Ja sa snáď zaradím k tým, ktorí budú hovoriť, že sa to dá zmáknúť :)
Je síce samozrejme, že pre niekoho z matematického gymnázia je to easy vec, ale verím, že tak ako píšeš, dá sa ta náročnosť prispôsobiť na mieru, lebo ten náskok, ktorý máš napr. ty len tak ľahko zrejme nevyrovnám, aj keď si celkom verím, že to dokážem, ak budem dostatočne makať.

Tak prave preto sa take hovori, lebo to zalezi od oboru. Su tu obory typu matem. informatika a tam mi to priide hard, prejdu tym mozno tak 30ti studenti, zase je tu obor aplikovana informatika, co ak by som chcel, zrobim za 2 roky (aspon si myslim a vravia to viaceri) , nakolko tam je doraz na slobodu vyberu a medzi povinne mas len najdolezitejsie, takze by som si povyberal jednoduche a bolo by to v kapse :). Ale zase mi pride kusok priblble tvrdenie, aka je lahka skola od niekoho, kto ma najlahsi odbor na fakulte :).  Ak chces, da ti to tu vela, nakolko si zapises co chces, pojdes na odborne prednasky kam chces, budes pracovat v laboratoriu, ktore ta bavi a zamestnaju ta uz aj v 2.rocniku. Ak chces, matiku dobehnes, ludia sa ti tu naozaj venuju, ak chces, na internete najdes kopec materialov, su tu internetove odpovedniky na precvicenie uciva a v neposlednom rade hadam si budes aj premietat prednasky, dokym ti to nedopne. :) Hadam tolko staci, nakolko ja zase zvyknem kritizovat uplne vsetko a dodnes rozmyslam, ci som nemal ist na Karlovku. Ale tu je fajn a zrejme ani nezistim, ako je tomu na karlovke. Len vravia, ze sa tam naroky podstatne znizili a urcite si tam nemozes urcovat studium tak, ako je tomu tu.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #51 kdy: 02. 01. 2011, 00:09:26 »
Studium statystycky zvysi pravdepodobnost lepsiho uplatneni, da cloveku urcite zkusenosti, s nejvetsi pravdepodobnosti par skutecne uzitecnych znalosti plus par kamaradu a znamych za minimalne pet let zivota v pripade magisterskeho programu. Po financni strance si v zahranici vydelas vice nez v cechach s VS. Ve skutecnosti je jen velice malo velice specifickych profesi ktere nelze vykonavat bez VS. Asi i nad tim se stoji zamyslet.
Na druhe strane tady stoji pomerne zajimavy nazor ze ti vysoka skola zmeni mysleni coz je take pravda. Ovsem stale za pomerne vysokou cenu promrhaneho casu a mysleni zmeni cloveku lecos po dlouhodobem uzivani.

Juraj

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #52 kdy: 02. 01. 2011, 08:07:47 »
Oplati. Je to dlhodoba investicia.

Odporucam zacat a prve 2 roky sa venovat skole. Potom by sa mala situacia zostablizovat natolko, ze si mozes najst popri skole robotu aspon na stvrtinovy/polovicny uvazok. Predpoklady na dobru karierieru nepozostavaju len z praxe alebo len z diplomu z VS, ale je to aj nejaky vseobecny rozhlad a kontakty atd. Prax a samostudium budes mat aj ked nebudes chodit na VS.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #53 kdy: 02. 01. 2011, 14:49:53 »
Na VS sa treba pozerat komplexne.

VS da cloveku vsetko mozne, nie len znalosti programovania v pythone (java ..., neviem co vsetko). to sa da zvladnut (a naozaj obstojne) za par tyzdnov, pokial clovek vie ako ma mysliet.

VS da cloveku sposob myslenia, znamosti a kontakty, nadhlad na problematiku a analyticky sposob myslenia, atd..

Ano html, css a ine drobnosti tam moc ucit nikoho nebudu a to by hadam nikto od VS ani nechcel. Pokial su len toto tvoje ambicie, tak na VS nechod.

Jakub D.

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #54 kdy: 03. 01. 2011, 20:23:07 »
Nektere dobre argumenty tu jiz zaznely. Napisu, co vam muze dat studium na CVUT FEL:

1) Technicky rozhled v matematice, teoreticke informatice, trosku i v managementu. Tohle je dulezite pro vymysleni vlastnich algoritmu.
2) Analyticke mysleni, schopnost cinit rozhodnuti ohledne zvladani semestralnich uloh a zkousek.
3) Ukazani smeru praktickych znalosti: analyza a planovani SW projektu, navrh databazi, enterprise technologie, navrhove vzory v programovani, v jednom predmetu i predstaveni budoucich konstruktu programovani. Skola vam da smer, konkretni jazyky, frameworky a servery se naucite sam.
4) Kontakty na fajn lidi. Spousta mych spoluzaku se rozutekla do Oraclu, Microsoftu, IBM, Googlu, Accenture, Unicornu.
5) Kontakty na fajn spolecnosti. CVUT FEL nabizi nejruznejsi intershipy a mentoring, je mozne se dostat do nejlepsich spolecnosti v oboru.
6) Moznost vycestovat do celeho sveta.
7) Uzasnou nabidku sportu a sportovnich kurzu za smesny poplatek.

Napisu to jeste jinak: pokud chcete jen pasivne pouzivat technologie, ktere vymyslel nekdo jiny (a podstatne lepe placeny), pak se na VS vykaslete. Pokud chcete naopak sam vymyslet unikatni technicka reseni, na VS urcite jdete.

Na CVUT FEL mame gymplaky a prumyslovaky pul na pul, obe skupiny zvladaji studium bez problemu. S tou matematikou budete muset pohnout, ale to zvladnete. O vek se nestarejte.

asdasd

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #55 kdy: 26. 04. 2011, 18:33:07 »
Citace
Napisu to jeste jinak: pokud chcete jen pasivne pouzivat technologie, ktere vymyslel nekdo jiny (a podstatne lepe placeny), pak se na VS vykaslete. Pokud chcete naopak sam vymyslet unikatni technicka reseni, na VS urcite jdete.

Díváte se na to moc černobíle. Je spousta lidí, kteří VŠ nemají, přesto unikátní technická řešení vymýšlejí. Na VŠ se kromě toho, čím se chcete opravdu zabývat, musíte prodrat hromadou balastu, který vám ve výsledku nejspíš nebude k ničemu. Praxe je mnohem víc, než kvanta teorie. Navíc když vysokou školou kolikrát prolezou hovada, co bych po zhlédnutí kódu, který jsou schopní ubastlit, postavil možná tak k lopatě, tak se mi to nezdá jako nějaké směrodatné měřítko pro dělení na lepič/vývojář. Pokud to někdo nemá v sobě, tak ho VŠ nezachrání, pokud ano, tak je to pro něj malé plus.

iwtu

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #56 kdy: 26. 04. 2011, 22:39:46 »
vim ze tu kdysi nekdo ukazoval nejaky diagram, ktery programator povazuje jakeho programatora za nizsiho.
Co povedat... Je to pravda. V C sa programuje o uroven nizsie a v Assembleri ani nehovoriac.

andrej

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #57 kdy: 27. 04. 2011, 04:53:40 »
naucis sa varit
naucis sa lepsie hospodarit s peniazmi
spoznas zaujimavych ludi
ak ta budu aspon pocas prveho rocnika zivit rodicia, ziskas kopec volneho casu
najneskor v polovici prveho skuskoveho zistis ze mas velmi malo casu
naucis sa pracovat v brutalnom casovom strese
dostanes sa k zaujimavej literature, filmom a celkovo kulture
ziskas / zlepsis si schopnost pisat textove prace ktore maju hlavu a patu
ziskas odklad na vojnu
ak sa budes o nejaku cast studia zaujimat aj mimo prednasok / cviceni, dosiahnes v nom nadpriemerne vysledky
spoznas mnozstvo blaznov a figuriek
zistis ze upratovanie je velmi zaujimava cinnost (hlavne v case skuskoveho obdobia)
zistis ze titul sam osebe nic neznamena

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #58 kdy: 27. 04. 2011, 09:39:18 »
to andrej:
Nadherny priklad toho, jak VS dela z lidi omezence pokud si myslis, ze se k temhle vecem dostanes pouze na VS :).

feshi

Re: Oplatí sa ísť študovať?
« Odpověď #59 kdy: 27. 04. 2011, 10:44:20 »
ja som chodil 2 roky fmfi uk - informatika - to bola informatika 80 rokov, ale hlavne teoreticka matika a potom 5 rokov fiit stuba je to trocha lepsie (informatika 90 rokov, zaujimavych veci je malo, menej pouzivanych je zasa zbytocne vela), menej teoretickych blbosti ale tiez mi to vela nedalo. fiit je flakacka, aspon z mojej strany, mal som B a C a neucil som sa skoro vobec, projekty som robil tak akurat. Popri celej skole - denne studium som mal normalne zamestnanie - cca 6 hodin denne.
zrhnutie:
- je jedno kedy ides studovat
- aby si bol dobry informatik, tak ta to musi bavit
- v skole sa naucis iba sposob akym sposobom mysliet
- okrajovo ukaze ti vela casti informatiky, co chces vediet poriadne sa musis naucit sam
- na slovensku je informatika na skolach na zlej urovni co sa tyka realenho uplatnenia
- ucitelia su dost svojsky na oboch skolach