Notebook pro studenta k programování

Chlebicek

Notebook pro studenta k programování
« kdy: 09. 04. 2015, 20:00:39 »
Zdravím, můj dočasný notebook pomalu odchází (lenovo e520) a já se začínám dívat po novém stroji.
- momentálně dělám v jee a když spustím projekt s debugem pocituji velký nedostatek ram/výkonu v tom lenovu takže rozhodně bych chtěl 4gb+
- moje momenalní rozlišení je 1366*768, moc kodu se mi v ide na obrazovku nevejde takže rozhodně bych chtěl větší
- mezi matným a lesklým displayem popravdě nevidím rozdíl.
- Os - vše krom freebsd, ve výsledku skončím s dualbootem win 7+linux (nikdy jsem si nezvykl používat linux pro ostatní věci krom toho programování)
- ohledně grafické karty - v budoucnu bych si rád koupil monitor a dělal na tom, popřípadě nikdy není na škodu si přehrát film v rozumném rozlišení, hry ani renderování v nějakem cadu neplánuji.
- výdrž baterie neřeším, vždy je vedle mě nějaká zásuvka kam to mohu hodit.
- chtěl bych asi 15''6/15''4. 17'' bych se nejspíše nepřinutil sebou tahat na přednášky a 14'' mi připadají moc malé.
- Ohledně ceny bych to viděl na něco okolo 20-25k.


Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2015, 20:13:12 »
Vyhledávání na czc.cz a pak nám dát vybrat z favoritů??

Chlebicek

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2015, 20:20:56 »
Nemám přehled mezi desítkami výrobců notebooků, a kvalitou použitých součástek. Kdybych se vyznal neptal bych se zde na fóru.


Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2015, 21:00:11 »
Nemám přehled mezi desítkami výrobců notebooků, a kvalitou použitých součástek. Kdybych se vyznal neptal bych se zde na fóru.
Ono dneska to neni zas takový rozdíl - všichni to vyrábí na dva až tři roky a v tvé ceně kolem 20k nenarazíš na vysloveně šmejd.

Osobně bych se vyhnul Lenovu protože dělaji problémy s reklamacema (stačí hledat tady na fóru nedávno se to řešilo) a vyhnul bych se aceru protože levnější notebooky maji poměrně nekvalitní plasty a každou chvíli něco upadne. MSI, Asus a podobní, nevim asi bych to nekupoval.

Kam bych koukl je na Toshibu s dobrým poměrem cena výkon, měli jsme jich spoustu a neviděl jsem ulomený pant nebo problém a bylo málo reklamací. Vedle nešlápneš ani u Dellu. Fujitsu dělaji velmi kvalitní workstation a notebooku bych se nebál.

Konkrétní typ nevím a musíš vybrat sám. Nacvakej tvé požadavky, nacvakej značky, ohranič to cenou a máš favority. Pak se podívej na další věci jako klávesnice (jestli s F klávesama, jestli s numerickou a na rozložení), jestli chceš malou a lehkou baterii a nebo preferuješ velkou kapacitu a váhu, a na procesor.

Procesory si můžeš porovnat třeba tady protože neni i5 jako i5  a s desktopovýma se to nedá srovnávat.
http://www.cpubenchmark.net/


Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2015, 21:06:51 »
http://www.importpc.cz/notebooky/nove-lenovo-thinkpad-t530-i7-3720qm-16gb-nvidia-5400m-1920x1080-windows-7-pro.html

http://www.importpc.cz/notebooky/dell-precision-m4600-ssd-240gb.html
Tyhle dva kousky bych nebral kvůli grafice - maji dedikovanou grafiku a chudák tazatel dvakrát zaplatí. Prvně zbytečně vysokou cenu a podruhé zaplatí (řečnick řešeno) až mu to bude žrát zbytečně moc energie. Na programování úplně mimo - lepší koupit s integrovanou grafikou, s normální velikostí paměti (4 až dost, ale osm moc nestojí) a ušetřené prachy dát do ssd a toho externího monitoru.

Na externí monitor (LCD) stačí dnes jakákoliv integrovaná grafika v CPU (vzít intel) a hlídat aby měl notebook DP nebo HDMI.

Konkrétně u té 530 nechápu proč je tam disk s 5

Zdenek Henek

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2015, 21:48:07 »
Zdravím, můj dočasný notebook pomalu odchází (lenovo e520) a já se začínám dívat po novém stroji.
- momentálně dělám v jee a když spustím projekt s debugem pocituji velký nedostatek ram/výkonu v tom lenovu takže rozhodně bych chtěl 4gb+
- moje momenalní rozlišení je 1366*768, moc kodu se mi v ide na obrazovku nevejde takže rozhodně bych chtěl větší
- mezi matným a lesklým displayem popravdě nevidím rozdíl.
- Os - vše krom freebsd, ve výsledku skončím s dualbootem win 7+linux (nikdy jsem si nezvykl používat linux pro ostatní věci krom toho programování)
- ohledně grafické karty - v budoucnu bych si rád koupil monitor a dělal na tom, popřípadě nikdy není na škodu si přehrát film v rozumném rozlišení, hry ani renderování v nějakem cadu neplánuji.
- výdrž baterie neřeším, vždy je vedle mě nějaká zásuvka kam to mohu hodit.
- chtěl bych asi 15''6/15''4. 17'' bych se nejspíše nepřinutil sebou tahat na přednášky a 14'' mi připadají moc malé.
- Ohledně ceny bych to viděl na něco okolo 20-25k.

Programuju v Jave a cca pred pul rokem jsem si koupil toto http://www.levnapc.cz/lenovo-thinkpad-w530.html , ale nove.
Nacpal jsem do toho dalsich 16gb ram a jsem spokojeny. Je to velka tezka cihla a trochu drazsi nez co do toho chces dat, ale ma to i7 procesor quad core.
Pokud chces byt vic mobilni, tak se podivej na Thinkpad X230(max. 16gb ram)/X220 (max 8 gb ram). Idealne kombinace W530ku na praci (na prednasky bych to teda tahat nechtel...) a x230 mit vzdy po ruce. Jinak Dell Precision je taky dobra volba. Cim vic ram tim lepe. Java IDE, java EE server k tomu treba jeste Oracle db nebo mongodb ..... Pokud k tomuto jeste pridas treba profiler a web browser, thunderbird a par dalsich programu .... Pod 16gb bych nesel. Nejlepe s moznosti dalsiho upgrade na 32gb.

Grafika neni dulezita, ale do beznych notebooku nenacpes vic jak 16gb ram.

Nevidis rozdil mezi matnym a lesklym? uh. Matny, pokud mas rad svoje oci.

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #7 kdy: 09. 04. 2015, 22:50:50 »
... Pod 16gb bych nesel. Nejlepe s moznosti dalsiho upgrade na 32gb.
Chápeš že je to student??? Co by dělal s 16ti nebo dokonce 32GB???

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #8 kdy: 09. 04. 2015, 23:15:19 »
Jako vzdy:
- ojete T420 @ 1600x900px
- prikoupit 240GB SSD + ultrabay
- dat tam 16GB RAM
- dokoupit dockinu
- dokoupit domu/na kolej fullHD monitor
- dokoupit USB 3.0 do expresscard.
Takhle komplet to mas za dvacitku kvalitni profi stroj ktery staci na vsechno, ma lepsi rozliseni nez je ta tragegie hd ready. Ma to skvely touchpad, ma to velice slusnou klavesku. MA TO DOCK. Tahat patnactku do skoly by ses z toho vopichal. I tohle je na hrane na pravidelny noseni pokud mas rad vlastni zada a premyslel dost zasadne bych o X220 + vyse zminena vybava(pokud ses na kolejich tak doplnit casem o dalsi kombo dock + montor + kb + mouse doma).
Vykonu to ma tak akorat na studijni ucely.

Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #9 kdy: 09. 04. 2015, 23:17:43 »
Akorat na to nesbalis mařeny, ale to na nalestenej kus prdu od aceru a podobnych v tyhle cene taky ne.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Chlebicek

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #10 kdy: 10. 04. 2015, 00:57:26 »
Programuju v Jave a cca pred pul rokem jsem si koupil toto http://www.levnapc.cz/lenovo-thinkpad-w530.html , ale nove.
Nacpal jsem do toho dalsich 16gb ram a jsem spokojeny. Je to velka tezka cihla a trochu drazsi nez co do toho chces dat, ale ma to i7 procesor quad core.
Pokud chces byt vic mobilni, tak se podivej na Thinkpad X230(max. 16gb ram)/X220 (max 8 gb ram). Idealne kombinace W530ku na praci (na prednasky bych to teda tahat nechtel...) a x230 mit vzdy po ruce. Jinak Dell Precision je taky dobra volba. Cim vic ram tim lepe. Java IDE, java EE server k tomu treba jeste Oracle db nebo mongodb ..... Pokud k tomuto jeste pridas treba profiler a web browser, thunderbird a par dalsich programu .... Pod 16gb bych nesel. Nejlepe s moznosti dalsiho upgrade na 32gb.

Grafika neni dulezita, ale do beznych notebooku nenacpes vic jak 16gb ram.

Nevidis rozdil mezi matnym a lesklym? uh. Matny, pokud mas rad svoje oci.

To je dost mimo moje možnosti, natož k tomu ještě něco dokupovat. Ohledne te ram, netbeans, glassfish,oracledb a leze to k 6 gb, firma ma kupovat nejspis ideu a asi se s tim řešil i jrebel, a pokud na me vyzbyde jedna license tak co sem si už zkoušel idea ultimate tak to bralo o ten 1-1,5 gb min a bylo to vše ohodně svižnější.

Jak je to s integrovanými grafickými intel čipy? Co jsem zatím viděl u známého (nějaký asus a HD3000/HD4000, pár let staré) tak po zapojení fhd monitoru a přehrávání 720p videa z youtube začal notebook hodně přehřívat, možná je to způsobeno šaší a možná taky ne. Něčemu podobnému bych se rád vyhnul.

pupi1

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #11 kdy: 10. 04. 2015, 06:54:48 »
A co tak didaktik gama?  8)

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #12 kdy: 10. 04. 2015, 07:47:24 »
Jak je to s integrovanými grafickými intel čipy? Co jsem zatím viděl u známého (nějaký asus a HD3000/HD4000, pár let staré) tak po zapojení fhd monitoru a přehrávání 720p videa z youtube začal notebook hodně přehřívat, možná je to způsobeno šaší a možná taky ne. Něčemu podobnému bych se rád vyhnul.
Jestli si myslíš, že se výkon bere ze studeného vzduchu tak na to zapomeň. Notebook s přídavnou grafikou bhde hlučnější a bude se víc ohřívat. On taky fen pár let starý notebook se mohl ohřívat protože mu jelo cpu naplno ... .

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #13 kdy: 10. 04. 2015, 08:47:47 »
Mam sandy bridge a nikdy jsem nepozoroval ze by se zacal tocit ventilato v dusledku prehravani jakehokoliv videa at uz na displeji nebo externe.

BTW tu radu co jsem sam dal tak jsem na sobe aplikoval a i dnes bych rozhodne volil stejne.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Jakub L

Re:Notebook pro studenta k programování
« Odpověď #14 kdy: 10. 04. 2015, 10:42:14 »
Osobně bych se vyhnul Lenovu protože dělaji problémy s reklamacema (stačí hledat tady na fóru nedávno se to řešilo) a vyhnul bych se aceru protože levnější notebooky maji poměrně nekvalitní plasty a každou chvíli něco upadne. MSI, Asus a podobní, nevim asi bych to nekupoval.

Musíte koupit Thinkpad, všechno ostatní se servisuje někde v Polsku. Pro Thinkpady existuje řada autorizovaných servisů po republice a pak stačí najít ten, kde nesedí banda techniků-debilů... Za ty roky jsem vystřídal pár Thinkpadů (řady T) a všechny reklamace probíhaly extra rychle a bez zbytečných keců. Pokud by to někoho zajímal, jaký servis to byl, vřele doporučuji: http://bitservis.cz/