Kam systém na RAID 1

Kam systém na RAID 1
« kdy: 08. 04. 2015, 14:50:46 »
Ahoj, chtěl bych si v budoucnu postavit domací server s primárním využitím jako NAS, dále miniDLNA, WebServer (apache, php, mysql), FTP a někdy možná i jako VPN a router. Než se začnu zabývat HW vybavením, koupil jsem si 2x 3,5 HDD Seagate NAS - 3TB a v mém desktopu bych si chtěl vše nasimulovat pod Debianem.

Můj dotaz zní: Kam nejlépe umístit systém (/), swap a home? Tedy jestli je taky zrcadlit nebo je nainstalovat na nějaký menší třeba 64GB SSD disk?

V případě že Vaše rada bude aby se to také zrcadlilo, chci se rovnou zeptat jak nainstalovat GRUB aby se dalo nabootovat ikdyž jeden disk vypadne?

Předem díky.
« Poslední změna: 08. 04. 2015, 15:04:50 od Petr Krčmář »


Pan♂P​r​d​e​lka☺

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #1 kdy: 08. 04. 2015, 20:44:28 »
Systém může být klidně na flashce.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2015, 15:36:43 »
mdraid sa vacsinou stavia nad particiami a nie nad celymi diskami... Cize staci urobit separatneparticie este aj pre system a swap. S tym ze swap by mohol byt aj raid 0.

pavels

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2015, 16:07:01 »
swap by mohol byt aj raid 0.
No to je ale blbost. Kdyz ti umre jeden disk, tak se zhrouti system.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2015, 16:23:39 »
swap by mohol byt aj raid 0.
No to je ale blbost. Kdyz ti umre jeden disk, tak se zhrouti system.

To musi byt nieco strasne ked ti spadne domaci NAS... Si predstav ze budes prave v polke filmu pozeranom cez UPnPAV...


karel

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2015, 16:44:00 »
Podívej se sem, řeší se zde podobný problém:  ;D
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/403054

pavels

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2015, 16:45:45 »
Citace
No to je ale blbost. Kdyz ti umre jeden disk, tak se zhrouti system.

To musi byt nieco strasne ked ti spadne domaci NAS...

Riziko, ze zhrouceny OS rozbije jine filesystemy je vyssi nez diskutabilni vyhoda swapu umistenem na raid 0. Takze asi tak.

Bot

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #7 kdy: 11. 04. 2015, 10:51:00 »
Ahoj,
Ja jsem to udelal takhle:

md0 -> boot
md1 -> swap
md2 -> /

potom jsem nainstaloval debian a nakonec jsem musel nainstalovat grub na /dev/sda a /dev/sdb, instalacni program debianu te provede celou instalaci.

jenda

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #8 kdy: 11. 04. 2015, 11:09:28 »
tak nejak jsem to kdysi udelal na raid5, ale prece jenom tam pak byl problem s bootovanim, nejak to tehdejsi grub nezvladl.
dnes uz mozna v poho.
taky se dnes doporucuje spise raid6.

Izak

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #9 kdy: 11. 04. 2015, 16:48:14 »
No asi tak:
na co swap ;-)) nebrat (vypadek SWPA nemuze poskodit FS, bo bagr, jen spadne program, FS modul se nikdy neswapuje, proti poskozeni FS pomuze UPS a jeste lepsi jsou ECC RAM ... swapuji se programy, ne zapisovane data )
Mam 8GB ram v NASu ;-)

OS jsem dal na SSD, proze SSD je nejlevnejsi.

Data mam na sw_raid5 ... po laborovani zfs, btrfs jsem zvolil funkcni reseni vlm+ext4 ;-))
ZFS neumi pridavat disky do zraid ... coz pro nas just in time nakupovace disku dela tento shit nepouzitelney, ZFS hrouti bezne data a uz nejdou opravit, uz jsme videl 2 zhroucene ZFS ... oba byly na HW raidu, jeden dokonce na FC poli.
BRTFS mi zacal blbnout, uz to asi opravili, radeji cekam na finalni verzi ... do te doby dozije ten muj NAS.

anonym

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #10 kdy: 12. 04. 2015, 12:12:27 »
ZFS neumi pridavat disky do zraid ... coz pro nas just in time nakupovace disku dela tento shit nepouzitelney, ZFS hrouti bezne data a uz nejdou opravit, uz jsme videl 2 zhroucene ZFS ... oba byly na HW raidu, jeden dokonce na FC poli.

kdyby si cetl aspon zacatek dokumentace tak zjistis ze ZFS je postavene na predpokladu ze ma plnou kontrolu nad HW. pokud to nesplnis tak mas bud malou rychlost nebo i poskozeny data. HW raid radice (a celkove cokoliv co dela write cache) jsou nejlepsi priklad.
mdraidu sem videl rozbitch nekolik, ZFS zatim ani jedno
a ano, pridavat disky do pole nejde. holt musis trochu investovat a just-in-time kupovat diskove shelfy (na kterych udelas novy vdev a pridas do poolu) nez jednotlive disky


jinak k tematu - pokud mas male SSD a nekolik velkych disku tak bych doporucil system na SSD, a data na ty disky. jestli RAID1/5/6 zalezi na tom kolik jich mas a jak moc nechces ty data ztratit. swap nema smysl pokud nemas nejakej pravekej stroj (1G na fileserver/router/webserver v pohode, pokud budes delat velky kraviny s PHP tak vic, minidlna nevim)

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #11 kdy: 12. 04. 2015, 14:36:30 »
md RAID-1 se dá udělat i přes celé disky (musí s tím samozřejmě počítat GRUB a software pro obluhu vytváření initrd, nevím jak je to u Debianu, ale RHEL/Centos6 to zvládá). Což ušetří opruz s klonováním bootloaderu při případné výměně disku.

Nicméně pokud jde o domácí NASy, tak to většinou řeším tak, že je tam malý USB flash disk na kterém je umístěn /boot a zbytek systému a uživatelská data pak na pevném disku v RAIDu. Odpadne tím problém s bootováním ze sw RAIDu i případné potíže, kdy je v systému první vadný disk a NAS následně nenaběhne, protože BIOS některých deskách nedokáže bootovat z druhého (nebo se třeba "kousne" na nějakých nekonečných I/O timeoutech na prvním vadném disku).

ZFS mi na malé domácí NASy přijde trochu overkill, pokud systém nemá dostatečný výkon a paměť (např. různé slabší Atomy), pak je i docela dost pomalý (v porovnání s md) a například resilvering na těchto konfiguracích trvá i několik dní, zvlášť pokud jsou tam připojeny např. 3TB disky. Samozřejmě jeho pokročilé vlastnosti mohou být pro někoho lákavé, ale u mě většinou převáží krom zmíněného i to, že není standardní součástí Linuxu.
FreeNAS je docela fajn, ale samozřejmě FreeBSD základ má i praktické nevýhody - například nemožnost použít inotify pro akutalizace databází různých DLNA aplikací.

Michal

pet

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #12 kdy: 13. 04. 2015, 09:12:34 »
Já dělám RAID1 nad celými disky. Ty máš velké disky (>2TB), tak třeba takto:
Kód: [Vybrat]
mdadm -C -e1.0 -ap20 /dev/md_d127 -b internal -R -f -l1 -n2 /dev/sda /dev/sdbZa parametr ap napiš, kolik oddílů pak budeš chtít na výsledném zařízení udělat. A dál už pracujěš pouze na /dev/md_d127, uděláš tam oddíly /dev/md_d127p*, atd.
Pokud používáš GRUB Legacy (GRUB1), musíš ještě před instalací GRUBU udělat symbolický link /dev/md_d127p -> md_d127. GRUB2 to už nepotřebuje.
V initrd musíš nahodit RAID a případně zavést modul do kernelu. Pak už můžeš mountovat.

nobody

Re:Kam systém na RAID 1
« Odpověď #13 kdy: 13. 04. 2015, 12:06:47 »
Já dělám RAID1 nad celými disky[...]

tak se pak nediv az budes menit disk kterej bude o par sektoru mensi a budes mit smulu, nejen kvuli tomu je prave lepsi udelat:
HDD=>PartisnaTroskuMensiNezHD=>RAID=>LVM=>LV_Oddily

pokud je disku >=4, a mel by tam byt i system, je vhodne udelat 2 partisny, nad 1 udelat raid1=>lvm, nad 2 udelat raid6=>lvm
na vsechny hdd pak nainstalovat grub: grub-install /dev/sd{a,b,c,d,e}