Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu

Jirka Strnad

Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« kdy: 24. 10. 2010, 15:58:38 »
Ahoj,

vy jste tady samé chytré hlavy. Začínám s Linuxem, ale mám docela zkušenosti s Windows a zajímalo by mne, co bych měl nastudovat, kdybych se chtěl ucházet podobnou pozici jako tahle http://bit.ly/dazfzM

Jako windows administrátor nemám moc štěstí na zajímavou práci a přijde mi, že ty linuxové pozice jsou jednak zajímavější a jednak i možná lépe placené.

Existuje nějaká série školení, abych do sebe dostal požadované znalosti? Klidně bych do sebe zainvestoval, ale navím jak.

Dík za rady


e.xitu.s

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 24. 10. 2010, 16:21:24 »
Tak zaprvé si určitě stáhni nějakou distribuci Linuxu a začni používat....

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 24. 10. 2010, 16:27:36 »
Dam ti jednu radu ktoru sa snazim davat kazdemu kto ma realny zaujem chapat GNU/Linuxove distribucie z pohladu power usera...

Zacni s gentoo -- stage 3 -- MANUAL INSTALL

Tento jeden krok ta nauci viac nez si myslis... Asi to rozputa flame, ale toto je moj nazor "ako zacat".

Jarda236

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 24. 10. 2010, 16:29:43 »
Ahoj,

vy jste tady samé chytré hlavy. Začínám s Linuxem, ale mám docela zkušenosti s Windows a zajímalo by mne, co bych měl nastudovat, kdybych se chtěl ucházet podobnou pozici jako tahle http://bit.ly/dazfzM

Jako windows administrátor nemám moc štěstí na zajímavou práci a přijde mi, že ty linuxové pozice jsou jednak zajímavější a jednak i možná lépe placené.

Existuje nějaká série školení, abych do sebe dostal požadované znalosti? Klidně bych do sebe zainvestoval, ale navím jak.

Dík za rady

Na tohle si netroufnu ani ja a to delam s Linuxema 3 roky. Podle toho popisu tam budes muset delat program na vlastni pozadavky te firmy.

Citace
administrace cca 10 linuxových serverů (Debian) a stovek bezdiskových linuxových terminálů
Tech 10 spomenutych serveru predpokladam, ze nebude mit grafickou nadstavbu, coz je jenom prikazovy radek. Radeji bych si to overil.

Skus ti stahnout napr. Ubuntu nebo Debian server, ci to dokazes vubec nainstalovat a nastavit.

Linux neni Windows, tam je to trochu jine.
Je to mozna placeno lip z duvodu, ze to moc lidi nevi.

Jenda

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 24. 10. 2010, 17:01:05 »
Smaž Windows, stáhni třeba Arch nebo Debian a pár let používej, rejpej se v systému atd. atd.


martin

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 24. 10. 2010, 17:12:58 »
No hlavne podle toho popisu to není ani tak o linuxu. Je to spis o load ballancingu, terminal services (ltsp, x2go...) a ovladani prog jazyka "c"

pepazdepa

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 24. 10. 2010, 22:03:04 »
Ahoj,

vy jste tady samé chytré hlavy. Začínám s Linuxem, ale mám docela zkušenosti s Windows a zajímalo by mne, co bych měl nastudovat, kdybych se chtěl ucházet podobnou pozici jako tahle http://bit.ly/dazfzM

ta za takovou praci jako je ta na inzeratu tak 40-50 cistych tycek... pokud se nehodlas stresovat a nechat sedrit z kuze nejakym vycuranym chytrakem, co chce admina ktery umit vsechno, dela nonstop a pokud mozna za malo penez, tak se spis divej po komercnich unixech - redhat, suse, aix, hpux.

na redhat.com je dokumentace, na zacatek si stahni redhat clone centos a zkus spravovat zakladni veci - samba, nfs, ntp, mta... pac nejaky clustering. co se tyce aixu tak je nekde dokument neco jako 'aix pro linuxuve adminy' a kdyz dam do googlu 'aix movies' tak jsou tam dobry video o poweru, lpar, hmc atp.

a nezapomen! it je prace, takze to ber jako prijem... hrat si muzes i s necim jinym :) hlavne at z tebe nebude zamindrakovanej uhrovitej linuxak (ktery je hrdy na sve gentoo optimalizace) :DDD

pepazdepa

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 24. 10. 2010, 22:07:25 »
jo a jeste poznamka - dneska vsichni kravataci chcou virtualizaci :D takze si stahni vmware esxi nebo esx (nekde to urcite najdes), a hraj si v tom... pac casto to byva kombinaci unix/linux & esx administrator. asi nejhorsi je nemoznost si osahat enteprise san technologie, ale snad z nejakyho pdfka to pochopis (napriklad v knizce od McGraw-Hill o AIX je SANu venovana jedna kapitola). Neco je i v ESX(i) dokumentaci.

prt

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 24. 10. 2010, 22:14:45 »
Tohle všechno se naučit úplně od začátku je tak na rok studia(tím myslím studia materiálů atd. ne pouze používání linuxu). K tomu C bych si tipnul, že spíš jde o řešení problémů při překladu programů. Takže asi není potřeba umět vyvíjet v C, ale vyznat se v překladu a chybových hláškách kompilátoru + jak je řešit. Skriptování je základní věc, to se dá naučit hodně rychle(cca. za měsíc).

Jirka Strnad

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 25. 10. 2010, 12:46:45 »
Díky za tipy.

Hrát si sice můžu, ale upřednostnil bych nějaký rychlý začátek v podobě nějakého kurzu (nebo lépe kurzů).

Vmware ovládám, protože ho provozujeme pro Win servery (BTW z provozního hlediska nepovažuju virtualizaci za kdovíjakou výhru). Se SAN mám také zkušenosti pro Windows prostředí (pochopitelně). Něco o IP také vím, i když mi tcpdump nebo multicast nic moc neříká.

Definoval bych se jako, že mám problém s tím rychlým startem. Píšou tam třeba bezdiskové stanice. Ok. Našel jsem si linux diskless workstation. Našel jsem si i forwardování portů a příp. další, ale dostal jsem tolik možností, že nevím co je nejlepší, jestli je všechno aktuální. Takové "best practices" kdyby někde ukazovali....

Nemáte někdo zkušenosti se školeníma?

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 25. 10. 2010, 13:00:54 »
Definoval bych se jako, že mám problém s tím rychlým startem. Píšou tam třeba bezdiskové stanice. Ok. Našel jsem si linux diskless workstation. Našel jsem si i forwardování portů a příp. další, ale dostal jsem tolik možností, že nevím co je nejlepší, jestli je všechno aktuální. Takové "best practices" kdyby někde ukazovali....

Problém je v tom, že neexistuje žádný jeden "Linux", u kterého se věc X nakonfiguruje postupem A,B,C. Existuje spousta "Linuxových distribucí" a každá se konfiguruje jinak. Takže by ses prvně musel rozhodnout, s jakým Linuxem chceš vlastně "rychle nastartovat"...

Hrát si sice můžu, ale upřednostnil bych nějaký rychlý začátek v podobě nějakého kurzu (nebo lépe kurzů).

Nemáte někdo zkušenosti se školeníma?

Osobní zkušenost nemám, ale ke komerčním Linuxům existují různá školení - viz např. http://www.redhat.com/training/ - otázkou je ale cena a jestli se to vůbec někdy provádí v Evropě :(

Fantomas

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 25. 10. 2010, 14:25:44 »
Svahilsky snadno a rychle v unixovem svete nefunguje. Sezen si domu nekolik masin, natlac do toho bud linuxove distra nebo bsd, par let se v tom hrabej asi patnact hodin denne a pak budes mit prace habadej. Nekoho takoveho hledaji v tom inzeratu. Windows znalosti jsou bohuzel v techto pripadech passe, je to jiny svet.

David Strejc

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 25. 10. 2010, 14:54:56 »
Linux snadno a rychle je prece bubuntu ne? BUBUBUBU. ;o)))

Jedine, jak se to skutecne da naucit je nainstalovat si to na laptop, nainstalovat si to na PCko doma na stole, nainstalovat si to na "domaci server", zacit poskytovat webhosting (DNS servery, HTTP servery, databazove servery, zsh scripty, perl, python, ruby, ruby na kolejich, od nagiosu pres munin az po vlastni skvele scripty a vim ja co jeste). No a pak to zacne do te hlavy lezt. Zatim mi to tam leze sest let (jedu BSDcka, protoze jsem nejak porad nepochopil rozdil mezi man a info ...). V jedne nejmenovane firme jsem zacinal jako admin a adminoval cervene pekla s Java aplikaci - do dneska chci slovo Java s Cervenym Klouboukem slyset pouze ve spojeni s krasnym vyletem ve dvou na skvele motorce a slecnou v cervenem klobouku.

Ono je sice pravda, ze kazde distro linuxu je jine, ale staci pochopit hierarchii a v podstate je vsechno hodne podobne. Je to UNIX like OS.

Cili jsem ted schopnej adminovat i debiany (nainstaluju si ztko se svym .zshrc a mackam tabelator a ono to neco dela ne? ;o)))

Knizek v online jsem precetl mnoho (ano priznavam - ukradl jsem je - oooh ty torrente).

Jednoduse - nejde to zmaknout za jeden vecer, nejde to zmaknout za 21 dnu jako PHP, MySQL, nejde to Naprogramovat Profesionalne. A UNIX te nikde nenauci jak mi tuhle psal nejaky kolega.

Nejdulezitejsi ze vseho je vyhodit mys z okna (z Windows okna). Ty compjutery nebyly delane pro klikace. Vazne ne. A puvodne na ne byl ten JUNX.

Hodne zdaru - fakt to proste nejde ze dne na den. Ale jsem fakt rad, ze to delam, protoze podivat se do zdrojaku a zakomentovat par radku - to je pak svet hned krasnejsi nemylim-li se ;o)

anonymous

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 25. 10. 2010, 15:04:16 »
ad ten inzerat,

,,Součástí pohovoru bude znalostní test. Předem děkuji za zájem.''

pride na to jak velky ma typek naroky, takze se neboj a zeptej se ho.

pokud jsi powerwindozak a umis dobre anglicky/googlit zvladnes za chvili vetsinu toho co "okurek" administratoru co delaj v range 20-40kkc. z praxe ti muzu potvrdit ze malokdo ovlada sitovy protokoly na urovni rfc, vetsinou znaj jenom naky instant veci z blogisku coz neni moc onco..

..ono to totiz neni ani tak o znalostech jako o schopnosti najit jadro pudla (tj jit az na kost, google->pokus omyl->c->s/dtrace->gdb...). proste za znalosti jako takovy ti moc nikdo hlavu trhat nebude, vse je totiz dokumentovany nesrovnatelne lip oproti obskurnim windoze forum (nedej boze msdn).

Zdenek

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 25. 10. 2010, 16:03:35 »
Jestli se jedná o toho Jardu Klause, kterého znám, tak to bude moc pěkná práce :-) Obávám se, že bez dostatečné několikaleté praxe a zkušeností nemáš šanci projít.