reklama

Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu

Jirka Strnad

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 26. 10. 2010, 09:40:59 »
Obávám se, že bez dostatečné několikaleté praxe a zkušeností nemáš šanci projít.

S tím jsem se už po reakcích smířil :-) Ale není všem dnům konec. Mám vyhlídnuto pár školení a i dokumentace ke gentoo vypadá docela podrobná. Díky všem.

reklama

« Odpověď #16 kdy: 26. 10. 2010, 09:58:37 »
Mám vyhlídnuto pár školení

Můžu se zeptat, jaký? Docela mě zajímá, jaká je v ČR nabídka, nezkoumal jsem to...

David Strejc

« Odpověď #17 kdy: 26. 10. 2010, 14:47:52 »
Hodne zdaru na skoleni.

Ale stejne si myslim, ze je to jako s Photoshopem. Skoleni pro grafika je fajn, ale jeste musi umet grafiku a sedet u toho pet let, aby s Photoshopem umel.

A Linux potazmo FBSD je nnasobne slozitejsi system nez photoshop.

Taky jde o talent - analyticke mysleni a tak dale. Stejne jako ten kdo umi s Photoshopem nemusi byt dobry grafik.

ext3fs

« Odpověď #18 kdy: 26. 10. 2010, 15:08:14 »
Delam v praci v podstate neco podobneho. Napisu sem co a jak musim zvladat.

Posta (prokrocile):
postfix, dovecot, spamassassin, +...

Proxy (pokrocile):
squid

FW / bezpecnost (zahlady)
iptables, openssl, openssh, openvpn,...

Programovani (spis pro vlastni potreby)
C (dobre)
BASH (dobre)
ostani (zaklady)

Sdileni dat (zaklady)
Samba, ftp, NFS

WWW (zaklady)
apache, php

Znalost koncepce ruznych dister (zaklady)
Debian, RHEL, SUSE,...

Zakladni znalost vseobecnych veci:
swraid, lvm, tvorba balicku,...

Tam kde jsem uvedl zaklady rozumim, ze vim oc se jedna a slozitejsi veci hledam v dokumentaci. U ostatniho si musim casto poradit bez dokumentace.

Woky

« Odpověď #19 kdy: 26. 10. 2010, 19:39:27 »
Me to pripada tak trochu jako takova "holka pro vsechno" a ruku na srdce, spousta veci je tam dost hardcoroveho razeni. Veci jako konfigurace a správa síťové infrastruktury, rekompilace kompletního prostředí ze zdrojových kódů s jejich případnými úpravami, schopnost nakonfigurovat stabilní clusterové řešení jsou docela hodne narocne zalezitosti a jsem si jistej, ze tohle zvladnout Ti zabere horizont nekolika let a nepocitej, ze ti skoleni v tomhle nejak extra pomuzou.
Tohle by mozna platilo u Windows, ale tady bude realita asi podstatne narocnejsi. Osobne se zivim uz nekolik let Solarisem a ted v ramci zmeny zamestani rozsiruji sve zamereni i na RedHat, ale na tohle bych si ani po tech letech netroufl.

reklama

« Odpověď #20 kdy: 26. 10. 2010, 21:17:12 »
Osobne se zivim uz nekolik let Solarisem a ted v ramci zmeny zamestani rozsiruji sve zamereni i na RedHat, ale na tohle bych si ani po tech letech netroufl.

Sorry za off topic, ale jak to se Solarisem v praxi vypadá? Rozvíjí se, přežívá, upadá, ...? Jak to vypadá s počtem instalací a chutí Solaris nově nasazovat?

Docela by mě zajímalo, jak to člověk z praxe se Solarisem vidí - a nemám se kde zeptat jinde...

Dík.

Mordae

« Odpověď #21 kdy: 27. 10. 2010, 10:28:22 »
Veci jako konfigurace a správa síťové infrastruktury, rekompilace kompletního prostředí ze zdrojových kódů s jejich případnými úpravami, schopnost nakonfigurovat stabilní clusterové řešení jsou docela hodne narocne zalezitosti a jsem si jistej, ze tohle zvladnout Ti zabere horizont nekolika let

No, sit je blba, protoze tam opravdu potrebujes hodne casu v realnem provozu. Kompilace LFS a spol. je zabava tak na mesic, dva. Po ceste poberes vetsinu potrebnych znalosti a pri 2-3 iteraci uz budes rovnou delat balicky. Ja dal LFS po pul roce na SuSE bez sahnuti na CLI. Red Hat Cluster Suite je tak na dva, tri dny, heartbeat neznam...

reklama