Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu

Jirka Strnad

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 26. 10. 2010, 09:40:59 »
Obávám se, že bez dostatečné několikaleté praxe a zkušeností nemáš šanci projít.

S tím jsem se už po reakcích smířil :-) Ale není všem dnům konec. Mám vyhlídnuto pár školení a i dokumentace ke gentoo vypadá docela podrobná. Díky všem.


Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 26. 10. 2010, 09:58:37 »
Mám vyhlídnuto pár školení

Můžu se zeptat, jaký? Docela mě zajímá, jaká je v ČR nabídka, nezkoumal jsem to...

David Strejc

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 26. 10. 2010, 14:47:52 »
Hodne zdaru na skoleni.

Ale stejne si myslim, ze je to jako s Photoshopem. Skoleni pro grafika je fajn, ale jeste musi umet grafiku a sedet u toho pet let, aby s Photoshopem umel.

A Linux potazmo FBSD je nnasobne slozitejsi system nez photoshop.

Taky jde o talent - analyticke mysleni a tak dale. Stejne jako ten kdo umi s Photoshopem nemusi byt dobry grafik.

ext3fs

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 26. 10. 2010, 15:08:14 »
Delam v praci v podstate neco podobneho. Napisu sem co a jak musim zvladat.

Posta (prokrocile):
postfix, dovecot, spamassassin, +...

Proxy (pokrocile):
squid

FW / bezpecnost (zahlady)
iptables, openssl, openssh, openvpn,...

Programovani (spis pro vlastni potreby)
C (dobre)
BASH (dobre)
ostani (zaklady)

Sdileni dat (zaklady)
Samba, ftp, NFS

WWW (zaklady)
apache, php

Znalost koncepce ruznych dister (zaklady)
Debian, RHEL, SUSE,...

Zakladni znalost vseobecnych veci:
swraid, lvm, tvorba balicku,...

Tam kde jsem uvedl zaklady rozumim, ze vim oc se jedna a slozitejsi veci hledam v dokumentaci. U ostatniho si musim casto poradit bez dokumentace.

Woky

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 26. 10. 2010, 19:39:27 »
Me to pripada tak trochu jako takova "holka pro vsechno" a ruku na srdce, spousta veci je tam dost hardcoroveho razeni. Veci jako konfigurace a správa síťové infrastruktury, rekompilace kompletního prostředí ze zdrojových kódů s jejich případnými úpravami, schopnost nakonfigurovat stabilní clusterové řešení jsou docela hodne narocne zalezitosti a jsem si jistej, ze tohle zvladnout Ti zabere horizont nekolika let a nepocitej, ze ti skoleni v tomhle nejak extra pomuzou.
Tohle by mozna platilo u Windows, ale tady bude realita asi podstatne narocnejsi. Osobne se zivim uz nekolik let Solarisem a ted v ramci zmeny zamestani rozsiruji sve zamereni i na RedHat, ale na tohle bych si ani po tech letech netroufl.


Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 26. 10. 2010, 21:17:12 »
Osobne se zivim uz nekolik let Solarisem a ted v ramci zmeny zamestani rozsiruji sve zamereni i na RedHat, ale na tohle bych si ani po tech letech netroufl.

Sorry za off topic, ale jak to se Solarisem v praxi vypadá? Rozvíjí se, přežívá, upadá, ...? Jak to vypadá s počtem instalací a chutí Solaris nově nasazovat?

Docela by mě zajímalo, jak to člověk z praxe se Solarisem vidí - a nemám se kde zeptat jinde...

Dík.

Mordae

Re: Jak splnit požadavky na administrátora Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 27. 10. 2010, 10:28:22 »
Veci jako konfigurace a správa síťové infrastruktury, rekompilace kompletního prostředí ze zdrojových kódů s jejich případnými úpravami, schopnost nakonfigurovat stabilní clusterové řešení jsou docela hodne narocne zalezitosti a jsem si jistej, ze tohle zvladnout Ti zabere horizont nekolika let

No, sit je blba, protoze tam opravdu potrebujes hodne casu v realnem provozu. Kompilace LFS a spol. je zabava tak na mesic, dva. Po ceste poberes vetsinu potrebnych znalosti a pri 2-3 iteraci uz budes rovnou delat balicky. Ja dal LFS po pul roce na SuSE bez sahnuti na CLI. Red Hat Cluster Suite je tak na dva, tri dny, heartbeat neznam...