Pracovní pohovor – vyžádání diplomu

Pan Jan

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #45 kdy: 04. 05. 2015, 09:24:06 »
Hlavně lhát o vzdělání je u IT k ničemu. Není v něm nic, co by nešlo zjistit u pohovoru. Měl jsem namyšlené kolegy z matfyzu i pár PhD. lidí a většina byla k ničemu. Neměli dobré logické myšlení a na nic většího je nešlo použít. To vše se ale na vícekolovém povohoru lehce pozná a může mít třeba základku.

u pohovoru ta budu skusat z algebry, z teoretickej informy atd? myslim, ze to ich zaujima najmenej a overia si tvoje znalosti, ktore potrebuju, cize ak sa hlasis na C++/C# vyvojar, tak ta asi nebudu skusat z takych veci. preveria si ta, nakolko ovladas dane technologie, ako by si riesil ten a ten problem, no a to sa na skole vobec neuci

Tak mně třeba na jednom pohovoru zadali napsat parser jednoduché gramatiky a na druhém zase úkol, který už na první pohled vedl ke zjištění, jestli umím i dynamické programování a heuristickou optimalizaci. Po jejich absolvování jsem se tázal, co vedlo k zadání zrovna takovýchto úloh, když, je-li mi známo, by náplň mé práce spočívala v řešení trochu jiných problémů. V obou případech mi bylo odpovězeno, že technologie, s nimiž se v jejich firmě budu potýkat, nemohu vzhledem k jejich proprietárnosti znát, takže jediné, podle čeho si mohou vybrat vhodného kandidáta, je, zda umí programovat. A to se dle nich na takovémto příkladu dá poznat nejlépe.
Nevím jak tebe, ale obojímu mě učili právě ve škole a bez ní bych ty pohovory nejspíš býval nedal. Jenže to je asi taky otázkou, o jaký typ pozic se ucházíš. A pravdou je, že kdo má mozek na programování, tak za nějakou dobu zvládne jakoukoli technologii, ale kdo tu hlavu nemá, tomu je znalost jakékoli technologie stejně k ničemu. A rozumný zaměstnavatel se pozná i podle toho, že si je výše napsaného dobře vědom.


podnikatel

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #46 kdy: 04. 05. 2015, 09:36:54 »

Nevím jak tebe, ale obojímu mě učili právě ve škole a bez ní bych ty pohovory nejspíš býval nedal. Jenže to je asi taky otázkou, o jaký typ pozic se ucházíš. A pravdou je, že kdo má mozek na programování, tak za nějakou dobu zvládne jakoukoli technologii, ale kdo tu hlavu nemá, tomu je znalost jakékoli technologie stejně k ničemu. A rozumný zaměstnavatel se pozná i podle toho, že si je výše napsaného dobře vědom.

Aha, takže oni chápou, že znalosti nejsou podstatné, tak se tě na ně ptají? To mi nepřijde moc odlišné od škol.

Marko

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #47 kdy: 04. 05. 2015, 09:37:52 »
tak ja som bol na X pohovoroch a nikto po mne nechcel ziadne gramatiky ani nic podobneho, lebo myslim si, ze podaktori ani netusia co to je. nakolko u nas na SR co su IT skoly, tak nieco take sa uci mozno na matfyze, neviem ci to ma FIT STU. ja som sa to napr. ucil na FIT VUT a bol to des a hroza.

Pan Jan

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #48 kdy: 04. 05. 2015, 09:48:31 »

Nevím jak tebe, ale obojímu mě učili právě ve škole a bez ní bych ty pohovory nejspíš býval nedal. Jenže to je asi taky otázkou, o jaký typ pozic se ucházíš. A pravdou je, že kdo má mozek na programování, tak za nějakou dobu zvládne jakoukoli technologii, ale kdo tu hlavu nemá, tomu je znalost jakékoli technologie stejně k ničemu. A rozumný zaměstnavatel se pozná i podle toho, že si je výše napsaného dobře vědom.

Aha, takže oni chápou, že znalosti nejsou podstatné, tak se tě na ně ptají? To mi nepřijde moc odlišné od škol.

Mně připadá, že jsem se vyjádřil celkem srozumitelně.

podnikatel

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #49 kdy: 04. 05. 2015, 09:57:18 »
Přesně tak. Mluvíš o myšlení, ale na pohovorech se tě ptají na znalosti. To je hloupý přístup jako na dnešních školách. Proto i PhD. může být blbec, protože má znalosti.


Pan Jan

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #50 kdy: 04. 05. 2015, 09:57:42 »
tak ja som bol na X pohovoroch a nikto po mne nechcel ziadne gramatiky ani nic podobneho, lebo myslim si, ze podaktori ani netusia co to je. nakolko u nas na SR co su IT skoly, tak nieco take sa uci mozno na matfyze, neviem ci to ma FIT STU. ja som sa to napr. ucil na FIT VUT a bol to des a hroza.

Proto jsem taky psal, že asi záleží, o jaké pozice se ucházíš. Je jasné, že ve většině případů se tě na to nikdo nezeptá. Jenže já nestudoval školu, kterou 80% lidí nedokončí, jen abych se pak stal průměrným kandidátem na průměrnou pozici (odměněnou v oboru průměrnými pracovními a platovými podmínkami).

pupi1

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #51 kdy: 04. 05. 2015, 10:01:58 »
jen abych se pak stal průměrným kandidátem na průměrnou pozici (odměněnou v oboru průměrnými pracovními a platovými podmínkami).

uvedte konkretnejsie, coo je podla vas priemerna pozicia, priemernymi platovymi podmienkami? co potom robite vy, ak sa smiem spytat a nie je to priemerne?

Pan Jan

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #52 kdy: 04. 05. 2015, 11:31:41 »
Přesně tak. Mluvíš o myšlení, ale na pohovorech se tě ptají na znalosti. To je hloupý přístup jako na dnešních školách. Proto i PhD. může být blbec, protože má znalosti.

Oni mi zadali úkol k vyřešení. Co se ti na tom zdá tak hloupého, zadat uchazeči o programátorskou pozici algoritmický problém k vyřešení?

uvedte konkretnejsie, coo je podla vas priemerna pozicia, priemernymi platovymi podmienkami? co potom robite vy, ak sa smiem spytat a nie je to priemerne?

Za průměrný považuji vývoj webových portálů, účetních aplikací, nějakých GUI front-endů, mobilních appek apod. Já jsem se postupně dostal od platebních terminálů a bankovních karet k softwaru pro mezibankovní transakce, konkrétně technologie HLASM na z/OS.
Průměrné podmínky jsou doba neurčitá, mobil, notebook, 5 týdnů dovolené, občasný HO, 50k hrubého.
100% HO s jedním pevně daným cca hodinovým povinným callem týdně, z něhož je možné se sem-tam po předchozí domluvě omluvit, úkoly na 2-20 týdnů, kontrakt na neurčito s průměrným měsíčním plněním po započítání prostojů mezi úkoly (obvykle 2 týdny až měsíc) 90k hrubého – to mi připadá jako nadprůměrné podmínky.

pupi1

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #53 kdy: 04. 05. 2015, 11:42:52 »
Citace
100% HO s jedním pevně daným cca hodinovým povinným callem týdně, z něhož je možné se sem-tam po předchozí domluvě omluvit, úkoly na 2-20 týdnů, kontrakt na neurčito s průměrným měsíčním plněním po započítání prostojů mezi úkoly (obvykle 2 týdny až měsíc) 90k hrubého – to mi připadá jako nadprůměrné podmínky.

tak toto nema nic spolocne s diplomom predsa. to ze mate 100% HO zalezi od firmy a ci si to dokazete presadit. poznam cloveka co robi webove veci (inf. systemy) a ma asi 3500-4000e ako sro. a tiez pracuje home office, sem-tam ide do Bratislavy.
toto nesuvisi s diplomom

Honza

Re:Pracovní pohovor – vyžádání diplomu
« Odpověď #54 kdy: 04. 05. 2015, 12:14:46 »
Jednou to po mně chtěli (až při nástupu, ne hned na pohovoru). Jsem teď ve 4. práci a absolvoval jsem celkem asi tak 15 pohovorů.