.NET junior

.NET junior
« kdy: 12. 03. 2015, 20:00:28 »
Zdravím všechny,

předem bych chtěl deklarovat, že si jsem vědom své hluboké nevzdělanosti v oboru, takže někteří si můžou odpustit očekávané urážky ala "běž doplňovat flašky do Tesca".

Zajímá mě ale názor místních intošů, takže.. Jsem zaměstnancem velké nadnárodní společnosti, mou "profesí" je ale spíše úředničina/management/ekonomika. Zdaleka ne IT. Přesto, "vystudovanou" mám SŠ obor počítačové sítě a VOŠ podobného zaměření (jsem chvíli po dostudování). Programovaní mám jako koníčka po práci/fitku/atd., nicméně baví mě to a mít na to více času, mělo by to snad ještě vzestupnou tendenci. Věnuji se tomu po večerech zhruba rok a půl, předtím jsem měl zkušenost jen s kodováním webu.

Bohužel, nejsem si vůbec jist svým "programovacím IQ" a znalostí obecně. Zkusit juniorskou pozici mě strašně láká, i když cítím, že dost hapruji i v základech. Většinu svých věcí vytvářím stylem "pokus omyl", do akademického nebo opravdu efektivního kódu to bude mít daleko. Nejvíce zkušeností mám v C#, momentálně hlavně v Unity3D, případně WPF/XNA. Naprosté základy v ASP.MVC.

Můj dotaz nebo spíše podnět k diskusi (případně urážkám jaký jsem debil :-D) zní - má cenu to zkoušet? Na jakou oblast se před podobným pokusem o juniorství zaměřit? Co by takový junior vlastně měl zhruba znát? Někdo tvrdí že v podstatě prd, další by chtěl hotového programátoru "lopatu" v před-analytické fázi..

Snad neporuším pravidla, pokud postnu odkaz na galerii výtvorů, dříve určenou pouze pro mou osobní potřebu. Jen ať mátě představu o jaké úrovni hovořím.

http://manadev.blogspot.cz/

dík  :-X


Re:.NET junior
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2015, 20:23:59 »
Pokud hledáš urážky, jsi na správném místě,  :)
Pokud hledáš nějakou radu/doporučení/červenou rybu, taktéž.

Btw, zkusil sis prohledat místní hutné (bohužel stále ještě nevydané knižně) diskuse?

Rozhodopádně s tím dotnetem jsi to trefil ...

Re:.NET junior
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2015, 21:04:13 »
Ó ano, občas pročítám. Narazil jsem na ledasco, od Turinga po náboženství a růžové lastůrky. Šlo mi spíš to být konkrétnější. Možná se objeví někdo, kdo mi napíše něco ala "já ve dvanácti napsal burzovní systém v F#" a názorně mi vysvětlí, že průměrný absolvent průměrné VŠ toho zkrátka už jako nedochůdče umí 10x víc a nemá smysl z toho matlat něco víc než jen hobby po práci. A vůbec, spíš je to jen takový podnět k debatě.

Zkrátka, netuším jak vypadá takový běžný aspirant na pozici "lopaty", jak tu časté říkáváte.

Re:.NET junior
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2015, 21:51:14 »
"hluboká nevzdělanosti v oboru" je problém jenom krátkodobý, podstatné je, jestli dokážeš správným způsobem myslet.
Spousta profesionálních programátorů to nedokáže.

To znamená, že po roce programování můžeš strčit do kapsy 90% profesionálních programátorů (možná ne v rutinních znalostech, ale ve schopnostech řešit náročnější úkoly).
Nebo taky ne.

Na tvém místě bych "matlal" dál, až budeš mít něco namatláno, tak lze přemýšlet o tom, jestli to za něco stojí. A pokud chceš získat kontakt s jinými programátory, porozhlédni se po open source projektech.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

hmmm

Re:.NET junior
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2015, 21:53:59 »
Ja teda taky nejsem zadny genialni programator, ale kdyz jsem si prohlednul screenshoty ve tvem odkazu, tak kazda z tech veci  (krome Unity, ktere neznam) mi prijde jako tema na jeden max. dva vecery. Coz ale  neznamena, ze by ses nekomu nemohl hodit jako levna pracovni sila. Asi to hned nebude na zamestnanecky pomer, ale treba si v nektere firme vymysli nejakou zkusebni ulohu, za kterou ti nakonec i zaplati. Ja za svuj prvni programek pro jednu firmu dostal asi dva tisice, coz se mi tenkrat zdalo malo ve srovnani s tim, jak moc jsem se na tom vytrapil, ale za to jsem se hodne naucil. Pozdeji uz to bylo lepsi.


jdeto

Re:.NET junior
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2015, 22:09:42 »
Mně se to líbí. Za 30 tisíc něco pro začátečníky najdeš. Jak už tu někdo psal, většina lidí jsou lopaty a berou i trojnásobek a víc. Vůbec neřeš konkurenci, protože žádná není.

Re:.NET junior
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2015, 22:10:48 »
Snad neporuším pravidla, pokud postnu odkaz na galerii výtvorů, dříve určenou pouze pro mou osobní potřebu. Jen ať mátě představu o jaké úrovni hovořím.

http://manadev.blogspot.cz/

To jsem přehlédl.

Doporučil bych vybrat jeden projekt, který považuješ za nejnáročnější, trochu popsat, jak jsi to dělal a jaké problémy jsi řešil, případně přidat source code.
Pokud ale např. vybereš Unity, tak nevím, kolik lidí v tom dělá, nebo alespoň má představu, co dělá Unity a co jsi musel udělat sám. (ale pokud nebudeš líný, můžeš vysvětlit i toto.)
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Pupi1

Re:.NET junior
« Odpověď #7 kdy: 12. 03. 2015, 22:46:30 »
Ti co maju VS nemusia zdaleka vediet 10x viac ako ten, kto sa venuje programovaniu po veceroch. Vybral si dobru technologiu, i ked zaciatky by som volil skor C, ale tak dnes su programatori, co ani C neovladaju a su dobri programatori, alebo aspon sa na nich hraju. Treba skusat a skusat. Ja by som sa chcel dalej rozvijat, ale nejak mi chyba napad, co programovat :((

Kolemjdoucí

Re:.NET junior
« Odpověď #8 kdy: 13. 03. 2015, 10:04:26 »
Můj dotaz nebo spíše podnět k diskusi (případně urážkám jaký jsem debil :-D) zní - má cenu to zkoušet?

Můžeš rovnou nastoupit někam do zaměstnání, pro začátek jako externista na DPP.

Karel

Re:.NET junior
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2015, 10:43:51 »
Technické znalosti nejsou až takový problém. V tom u vás zádrhel nebude. Zkuste ale zapracovat na svém projevu. Už prvním odstavcem všem oznamujete svůj komplex méněcennosti. A i z toho zbytku přímo čiší informace "je hrozně špatný nápad nabídnout mi práci, když já bych to ale rád zkusil".

Každý máme své komplexy. Nevnucujte ten svůj lidem hned v prvním odstavci. A pokud možno ho nevnucujte lidem vůbec. Alespoň u pohovoru ne. A když popisujete své schopnosti a zkušenosti, tak podtrhněte co umíte. Rozhodně si odpuste "nejsem si vůbec jist svým" nebo "dost hapruji i v základech". To je přístup poražených a vy tím jen podsouváte informaci o tom, že to s vámi vůbec nemá smysl zkoušet. Což ve vašem případě není pravda, tak se přestaňte shazovat. Od toho tu bude vždy dost jiných :-)

Doporučím vám jedno souvětí: vždy se bude co učit, ale já bych rád kromě učení se začal také něco tvořit.

cmyk

Re:.NET junior
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2015, 11:35:43 »
Technické znalosti nejsou až takový problém. V tom u vás zádrhel nebude. Zkuste ale zapracovat na svém projevu. Už prvním odstavcem všem oznamujete svůj komplex méněcennosti. A i z toho zbytku přímo čiší informace "je hrozně špatný nápad nabídnout mi práci, když já bych to ale rád zkusil".
Takže podle vás je lepší se prezentovat jako mistr, i když jím nejste? Jste zastáncem přístupu lézt, anebo nelézt lidem do řiti?

Kolemjdouci

Re:.NET junior
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2015, 11:47:13 »
Ti co maju VS nemusia zdaleka vediet 10x viac ako ten, kto sa venuje programovaniu po veceroch. Vybral si dobru technologiu, i ked zaciatky by som volil skor C, ale tak dnes su programatori, co ani C neovladaju a su dobri programatori, alebo aspon sa na nich hraju. Treba skusat a skusat. Ja by som sa chcel dalej rozvijat, ale nejak mi chyba napad, co programovat :((
To je dost častý mýtus. Ale C se učí téměř na každé technické škole (SŠ i VŠ).

Karel

Re:.NET junior
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2015, 12:49:17 »
Takže podle vás je lepší se prezentovat jako mistr, i když jím nejste? Jste zastáncem přístupu lézt, anebo nelézt lidem do řiti?

Proč se prezentovat jako mistr? Unikl mi nějaký historický okamžik, kdy se společnost rozdělila na mistry, na nýmandy a nic mezi tím? Jsem ze staré školy, nás ještě učili "nad nikým se nepovyšuj a před nikým se neponižuj". Za nás to zkrátka byly dvě věci a člověk nemusel dělat ani jednu z nich.

Já jsem zastáncem přístupu nelézt lidem do řiti a nešlapat jim na kuří oka. Proto mi tak vadí, když někdo strašně podlézá stylem "já jsem proti vám naprostý neumětel, ó božský programátore". Zastávám moudro jednoho z mých prvních šéfů: nikdy se neklaň, protože by tě mohli kopnout do ksichtu.

Re:.NET junior
« Odpověď #13 kdy: 13. 03. 2015, 12:49:57 »
Už prvním odstavcem všem oznamujete svůj komplex méněcennosti.

Já jsem úvodní příspěvek naopak pochopil jako projev sebevědomí.
Právě zakomplexovaní vychvalují sami sebe a bijí se v prsa .

Styděl bych se sám za sebe, pokud klesl tak hluboko, že bych si na pohovory připravoval fráze typu
Citace
vždy se bude co učit, ale já bych rád kromě učení se začal také něco tvořit.



[úplně off-topic]
Zakomplexovaný člověk může jezdit jedině v nejnovějším modelu Mercedesu, zatímco tomu sebevědomému nebude dělat problém jezdit ve 20 let staré škodovce.

Fascinuje mě reklama, která otevřeně říká: víme, že jsi zakomplexovaný trouba, kup si naše auto a budeš se cítit líp
Nechápu, jak taková reklama může fungovat? Kdo si přizná, že je zakomplexovaný trouba? Snad jediné vysvětlení je, že ten trouba je tak pitomej, že mu ty souvislosti nedojdou.

(Napadají mě teď tyto televizní reklamy, ale určitě jich bylo víc:
"Pežot xxx, posilovaš vašeho sebevědomí "
"Váš soused bude takhle malinkej, až kolem něj projedete v tomhle autě")
[/úplně off-topic]
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:.NET junior
« Odpověď #14 kdy: 13. 03. 2015, 13:00:09 »
Proto mi tak vadí, když někdo strašně podlézá stylem "já jsem proti vám naprostý neumětel, ó božský programátore".

Tak s tímhle bych souhlasil, jenomže já tam to podlézání zas tak nevidím ... až na ty místní intoše :)


[úplně off-topic]
Stejně je zajímavé, jak má každé téma tendenci offtopikovat. :)

Je to zřejmě způsobeno jedinci jako jsem já, co mají potřebu ventilovat každé své dokonalé moudro, které je zrovna napadne.
(sorry že dávám najevo své komplexy :) )
[/úplně off-topic]
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."