Může mě někdo žalovat?

zloděj designů

Může mě někdo žalovat?
« kdy: 12. 03. 2015, 19:41:50 »
Když se mi líbí nějaký propracovanější webdesign a udělám si podle toho vlastní, skoro totožný v určitých místech, může mě někdo zažalovat? Jinak z toho webu nevezmu jediný obrázek, všechno si udělám sám?


Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2015, 19:52:23 »
Tim "zadny obrazek" myslis i "zadny kod"?
A ten puvodni web nema nejakou zalezitost, ktera by byla trebas prumyslovy vzor? (neni to zrovna obvykle, ale...) Je nejak vyrazne unikatni?

Jinak plati, ze ne vse legalni je taky eticke, ale v tom hodne zalezi na okolnostech...

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2015, 19:53:16 »
A malem bych zapomel - resis to pro nase pravo?

m

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2015, 20:10:59 »
Když se mi líbí nějaký propracovanější webdesign a udělám si podle toho vlastní, skoro totožný v určitých místech, může mě někdo zažalovat? Jinak z toho webu nevezmu jediný obrázek, všechno si udělám sám?

Může, jelikož naše přiblblé právo kodérovi automaticky přivlastní autorství. A jako autor se s tebou může o své dílo soudit. Ale udělá to ? Těžko. Je to neprokazatelné a navíc kód je volně přístupný (HTML a CSS), takže nikdo to stejně neuchrání. Pokud bude obsah jiný, není co řešit. Ale i tak bych dal přednost nějaké free šabloně. Je toho všude plno.

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2015, 20:11:25 »
 ;D

A tatínek Vám vyhlásí válku!
 ;)


zloděj designů

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2015, 20:19:08 »
Žádný kód bych nekopíroval. Web má hodně unikátní vzhled, hodně textur apod.., vzhled typický např. pro weby středověkých pc her apod.. Já jsem si myslel, že se to asi neřeší, protože mi přijde, že se to děje docela často, ale nebyl jsem si jistý.
Raději bych byl, kdybych to měl unikátní, ale prostě nedaří se to udělat tak, aby to vypadalo pěkně a zapadalo to do toho, co už mám a protože se mi už dlouho líbí jeden web, tak jsem to udělal částečně podle něj. V podstatě pokud by někdo znal oba weby, tak si řekne, že tady se někdo docela opičil.

m

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2015, 20:22:54 »
V podstatě pokud by někdo znal oba weby, tak si řekne, že tady se někdo docela opičil.

Jestli řešíš jenom tohle, tak buď v kllidu. 90 % těch přiblblejch prezentačních webů, kde akorát roluješ a roluješ a čekáš, co na tebe vybafne, jsou taky jeden, jak druhej a řeší to někdo ?

Sten

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2015, 00:49:09 »
V podstatě pokud by někdo znal oba weby, tak si řekne, že tady se někdo docela opičil.

Jestli řešíš jenom tohle, tak buď v kllidu. 90 % těch přiblblejch prezentačních webů, kde akorát roluješ a roluješ a čekáš, co na tebe vybafne, jsou taky jeden, jak druhej a řeší to někdo ?

To je proto, že nápad není (většinou — patenty) nijak chráněn a vytvořit rolovací web je velmi snadné. Vytvořit podobný web je tedy opět legální (z pohledu autorského práva, ale zase jsou tu ty patenty, nicméně na rolovací web asi nikdo žádný nemá), nicméně zkopírovat tam výsledek tvůrčí činnosti (existující CSS, obrázky, šablony ap.) bez patřičné licence legální není. Ale zase na druhou stranu se dá říct, kde není žalobce…

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #8 kdy: 13. 03. 2015, 07:19:03 »
Žalovat vás může kdokoli pro cokoli, vás pravděpodobně zajímá spíš to, zda bude taková žaloba případně uznána jako oprávněná.

Webdesign je také autorské dílo, a nemůžete ho zkopírovat jako celek ani jeho podstatné části. Na druhou stranu design webu běžně používá spoustu částí, které se používají často, nejsou pro daný web nijak unikátní a autor webu si na ně nemůže dělat žádné právo (pozor, to platí pro nějaký obecný postup, třeba tlačítka s kulatými rohy - neplatí to pro konkrétní implementaci, že byste si rovnou vzal jejich obrázek nebo CSS). Unikátní ale zase může být kombinace nějakých prvků nebo způsob, jak jsou složené dohromady.

Zkrátka na takhle obecně položený dotaz se nedá jednoznačně odpovědět. Co takhle zkusit kontaktovat autora toho původního designu, popsat mu, které prvky chcete použít a domluvit se s ním, že na něj třeba odkážete s nějakou větičkou, že váš web byl tím jeho inspirován? Pokud opravdu nechcete kopírovat a dotyčný bude slušný, nevidím důvod, proč by na to nepřistoupil. A když nebude, tak se na to vykašlete, zapomeňte na ten web a udělejte si to po svém (čímž nemyslím "zkopírujte to a tvařte se, že jste ten web nikdy neviděl", ale opravdu se zamyslet nad tím, jak to udělat jinak). Není lepší se domluvit, než pátrat kolem hranic zákona, co je ještě možné a co už ne?

haha

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2015, 07:31:36 »
Už jsem v životě viděl nespočet designů a můžu ti zodpovědně říct, že weboví grafici jsou banda kopírek(čest výjimkám). Pořád se opakuje pár vzorů dokola, jen v trochu jiných barvách a proporcích. Jednou za čas někdo přijde s něčím opravdu originálním a za chvíli existuje tisíce klonů. Když si projdeš internetová tržiště se šablonami, tak nezřídka narazíš na celé naprosto totožné úseky, vyloženě copy/paste a nikoho to tam nějak netrápí. Takže pokud se ten návrh bude aspoň trochu lišit, tak ti může vadit maximálně tak to, že ten návrh není výsledkem tvojí vlastní tvůrčí činnosti ale jenom blbá kopie, což takového typického grafika nemůže rozhodit...

Dub

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2015, 07:48:30 »
Když se mi líbí nějaký propracovanější webdesign a udělám si podle toho vlastní, skoro totožný v určitých místech, může mě někdo zažalovat? Jinak z toho webu nevezmu jediný obrázek, všechno si udělám sám?

Tak pokud nehodláž ukrást design ze stránek apple, tak myslím že to nikdo řešit nebude. Protože jedině apple umí udělat z komára velblouda.

tommm

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2015, 08:42:41 »
Pokud to budes pouzivat komercne, poradil bych se s pravnikem. Na tohle jsou oni studovani.
Hledat pravni nazor na tuto vec na foru root.cz je ponekud "mimo vysec" ...

Navic nezalezi jen na tom co rika zakon, protoze ho lze vylozit ruzne v ruznych situacich a take zalezi na dosavadni rozhodovaci praxi v podobnych pripadech. Atd atd.

m

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2015, 09:05:08 »
Jak už tady bylo naznačeno i u šablony, která je naprosto zdarma se můžou nacházet naprosto totožné prvky, nebo dokonce stejný kód, jako u šablony, která takovou licenci nemá. Nikdo neví, kdo byl vlastně první. Ačkoliv nejsem právník, jsem naprosto přesvědčený, že takový soud žádný "autor" nevyhraje. Navíc celý náš vývoj je založen na kopírování a sdílení. A bylo by smutné, kdybychom měli problémy se zákonem, kvůli tomu, že máme zaoblené modré menu, stejně jako Franta, který na tom "těžce" dřel.

JardaA

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #13 kdy: 13. 03. 2015, 09:05:13 »
Pokud to budes pouzivat komercne, poradil bych se s pravnikem. Na tohle jsou oni studovani.

Porada s právníkem není od věci, jen je dobré vědět, že tento pouze sdělí svůj právní názor. V praxi pak platí ono "tři právníci = pět názorů" a ve finále rozhoduje soud.

m

Re:Může mě někdo žalovat?
« Odpověď #14 kdy: 13. 03. 2015, 09:06:41 »