Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #15 kdy: 13. 02. 2015, 16:36:44 »
Špatnými disky to skutečně není, potrpím si na VELICE kvalitní hw opravdu nekupuji to nejhorší co je na trhu. Nedržím se ovšem u disků ničeho specifického. V blízké době tam chci hodit raid 5, ať mám relativní pokoj.  A jinak ano, asi je to smůla. :)

Hm asi jo. Jinak predpokladam, ze kdybyste bydlel nad dilnou s bucharem, valcovaci stolici a letmymi nuzkami, naic vedle trati s tezkym nakladnim provozem, ze bytste si tohu uz asi vsiml. Tak jo, mate smulu.

Jinak co je to velice kvalitni HW? U disku to kdysi bylo IBM a Seagate. Dneska? Uz asi nic.


Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #16 kdy: 13. 02. 2015, 16:57:53 »
U HDD Hitachi. U SSDcek se dneska vybira lepe...

Jenda

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #17 kdy: 13. 02. 2015, 17:05:48 »
Dobrý den, jak zálohujete Linux?

Já pustím rsync na /. Naštěstí neobnovuju celý systém tak často, aby mi vadilo, že musím disk rozdělit, soubory zkopírovat a nastavit zavaděč. Navíc pokud mi nějaký starý disk odejde, nový bude nejspíš větší, takže bych po obnově image stejně musel řešit zvětšování.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #18 kdy: 13. 02. 2015, 17:31:18 »
Konecne chvilka, abych rekl, jak to delam na domaci masine ja:

- Mam externi disk, na nem minimalni Arch. Kdyz z nej nabootuju, tak mv zaloha.img zaloha.img.old a pak dd if=ssd_na_pocitaci of=zaloha.img. Tohle spustim jednou za tyden, dva.
- Skoro porad mam v pocitaci sifrovany (luks) externak a na nej v pravidelnych intervalech zalohuje duplicity (nastavena pres deja-dup, ale to bych si priste asi odpustil)
- Kdyz jedu jednou za cas do rodne vsi, tak pripojim jiny sifrovany disk (neni to externi disk, jen interni disk zapojeny do USB kolebky), na nej zazalohuju obnanem, vezmu ho do rodne vsi. Tam ho vymenim za jiny disk, co tam lezel  doposud. Ten, co lezel na vsi, se mnou odcestuje do Maticky a priste zazalohuju na nej a odvezu ho...
- Projekty jsou jeste ve vzdalenem gitu.

Na MacBooku jsem mel Time machine.

Kdybych se zalohovanim zacinal ted znovu, tak bych asi misto jedne z metod (vypadnul by pravdepodobne obnan) pouzil Amazon Glacier.

Vykook

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #19 kdy: 13. 02. 2015, 18:12:15 »
Zálohuju přes Time Machine na Synology NAS a z něj to přes btsync cpu na btsync.com


Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #20 kdy: 13. 02. 2015, 18:30:17 »
Navíc pokud mi nějaký starý disk odejde, nový bude nejspíš větší, takže bych po obnově image stejně musel řešit zvětšování.

On může docela nastat i problém, pokud nový disk bude stejný. Mám tu tři disky, všechny se hlásí naprosto stejně jako Model=WDC WD6401AALS-00L3B2, FwRev=01.03B01. Ovšem dva uvádějí, že mají 1250263728 LBA sektorů, ten třetí jen 1250261615 LBA sektorů.



Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #23 kdy: 13. 02. 2015, 20:01:07 »
No vzhledem k tomu, ze u SSD je stejne dobrym zvykem nechat kousek "volny", tak tenhle problem asi nehrozi ani u "stejnych nestejnych" disku.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #24 kdy: 13. 02. 2015, 20:12:20 »
ono je to docela záludné, já tak přišel o partišnu u MBR rozděleného disku (neřešil jsem to, protože jsem měl zálohy, ale začal jsem dělat volné konce) a pak napodruhé to odnesla záložní GPT, která je na konci disku

obojí na dvou různých deskách od gigabytu (na jedné po aktualizaci BIOSu u druhé po dost podivném výpadku elektriky)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #25 kdy: 13. 02. 2015, 21:17:52 »
ono je to docela záludné, já tak přišel o partišnu u MBR rozděleného disku

Tak i MBR by v ramci zalohy slo zalohovat.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #26 kdy: 14. 02. 2015, 09:32:20 »
o samotnou tabulku nešlo - problém byl, že partišna a filesystém byly najednou až za konec disku a s tím se nevypořádaly žádné nástroje (to že by šlo zvětšit kapacitu disku zpět na původní velikost a pak dělat nápravné kroky jsem tehdy ještě nevěděl....)

Kit

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #27 kdy: 14. 02. 2015, 11:44:25 »
Disky klekaji malo casto? :) V mem desktopu menim v nejdelsim intervalu po 1,5 letech. Uz se mi stalo, ze jsem menil po pul roce. Pc nevypinam a je cca pul dne pod tezsi zatezi, ovsem nejede na nem nic specifickeho. U Windows kde jsem byl jeste mozna pred dvema roky byl ten interval stejny.

Ted se jeste priznejte, co to kupujete za disky.

nemusi to nutne byt diskom, staci mat blbe elektricke rozvody doma a napriklad suseda s cirkularkou/sustruhom/...

Stačí mít nějaký no-name napájecí zdroj v PC. Záleží pak na konkrétním kusu, kdy začne způsobovat pády OS a po několika letech likvidovat HDD, základovou desku a další komponenty.

Tchimo

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #28 kdy: 14. 02. 2015, 12:48:48 »
Občas spustím tento skript:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
#
dd if=/dev/sda of=/root/mbr.bar bs=512 count=1
dpkg --get-selections>/etc/apt/selection.lst
mv /media/data/zaloha/zaloha-system*.tar.gz /media/data/zaloha/zaloha-system-old.tar.gz
rm /media/data/zaloha/zaloha-system.lst

/bin/tar -czvPf /media/data/zaloha/zaloha-system-$(date +'%Y.%m.%d').tar.gz --listed-incremental=/media/data/zaloha/zaloha-system.snap --ignore-failed-read --ignore-case --exclude=proc --exclude=.wine/dosdevices --exclude='*cache*' --exclude=tmp --exclude=temp --exclude='*zaloha*' --exclude=sys --exclude=dev --exclude=lost+found --exclude='*trash*' --exclude='*.o' --exclude='*ropbox*' --exclude='*.swp' --exclude='*.avi' --exclude='*.flv' --exclude='*.mpg' --exclude='*.mpeg' --exclude='*.wav' --exclude='*.mp3' --exclude='*.mp4' --exclude='*.ogg' --exclude='*~' --exclude='*.deb' --exclude='*.log' /etc /home /boot/grub/grub.cfg /usr/local/ /usr/share/stardict/dic /var/lib/dpkg /root 2>&1 1>/media/data/zaloha/zaloha-system.lst

cp /media/data/zaloha/zaloha-system.snap /media/data/zaloha/zaloha-system-$(date +'%Y.%m.%d').snap

if test -f /media/data/zaloha/zaloha-system-$(date +'%Y.%m.%d').tar.gz
   then
   rm /media/data/zaloha/zaloha-system-old.tar.gz
else
  mv /media/data/zaloha/zaloha-system-old.tar.gz /media/data/zaloha/zaloha-system.tar.gz
# fi

gpg -c --passphrase ***heslo*** -o /media/data/zaloha/zaloha-system-$(date +'%Y.%m.%d').gpg /media/data/zaloha/zaloha-system*.tar.gz

# mv /media/data/zaloha/zaloha-system*.gpg /home/***user***/Dropbox/Zaloha

rm /root/mbr.bar /etc/apt/selection.lst

Na dokumenty mám podobný skript.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #29 kdy: 14. 02. 2015, 23:29:02 »
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sdb | gzip > backup.gz

Pokud se ten obraz komprimuje, tak se asi vyplatí předtím vynulovaly nepoužité bloky:
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/zero of=/tmp/junk; sync; rm /tmp/junk