Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup

maxlink

Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« kdy: 12. 02. 2015, 10:13:15 »
Dobrý den, jak zálohujete Linux?

Zálohuji na externí disk svoje data, to je OK, ale zajímá mě zda-li existuje nějaký nástroj open source a nebo i komerční, který umožňuje zálohovat ve stylu zálohování Windows, tedy udělat celý image, uložit ho na externí disk.

Proč to? Odešel mi disk, už 2x a nastal kolotoč nový disk, nainstalovat systém a pak instalace software a nakonec obnovat dat, pokud by bylo možnost obnovit celý image systému včet software tak bych byl spokojen, nejlepe tak aby si do dokazalo pomoci i s jinou velikost disku apod.

Máte nápad? Max.



paveldf

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #1 kdy: 12. 02. 2015, 10:26:21 »
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sdb | gzip > backup.gz

maxlink

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #2 kdy: 12. 02. 2015, 10:54:21 »
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sdb | gzip > backup.gz
Ty jo, takhle jednoduché, a jde to pustit i na disku ze kterého zrovna jedu (sda)?

Jakub L

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #3 kdy: 12. 02. 2015, 11:04:25 »
Ty jo, takhle jednoduché, a jde to pustit i na disku ze kterého zrovna jedu (sda)?

Ale může se vám stát, že budete mít nekonzistentní data (typu polouložené soubory, což třeba u databází je smrtelné)

Jinak hezké klikátko k tomu je Clonezilla: http://clonezilla.org/

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #4 kdy: 12. 02. 2015, 11:07:02 »
Tak pokud nevadi odstaveni servernu, neni nic jednodussiho nez nejake lehke distro na externim disku k nabootovani a dd.


DK

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #5 kdy: 12. 02. 2015, 11:11:40 »
Bacula

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #6 kdy: 12. 02. 2015, 11:28:58 »
Dobrý den, jak zálohujete Linux?

Já používám na zálohy backintime (v úplném režimu rsync). Nedělá sice obraz disku, takže bych při případné obnově musel nový disk naformátovat a po překopírování dat obnovit zavadeč, ale na druhou stranu zde není problém dělat rozdílové zálohy, takže člověk si může průběžně dělat snapshoty.

http://backintime.le-web.org/

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #7 kdy: 12. 02. 2015, 11:56:20 »
Ja zalohuji rsyncem (pokud mate hodne mista, muzete zkusit rdiff-backup). Zalohuji akorat /root /home a /etc. Podle toho, co na systemu pachate, muze se vam jeste hodit /var nebo nejake jeho podadresare. Mozna konfigurace z /boot. K tomu se vzdy ulozi seznam nainstalovanych balicku, takze pak staci zakladni instalace systemu a zbytek se nahodi podle toho seznamu. Vzhledem k tomu, jak malo casto disky lehaji a take ze to neni zadny mission critical stroj, nepovazuji za nutne zalohovat cely system. Nicmene i to by rsyncem slo.

Zalohovat za behu nemusi byt dobry napad. Minimalne je dobre se odlogovat od uctu, jehoz data chcete zalohovat.

jj

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #8 kdy: 12. 02. 2015, 12:51:16 »
Dobrý den, jak zálohujete Linux?

Já používám na zálohy backintime (v úplném režimu rsync). Nedělá sice obraz disku, takže bych při případné obnově musel nový disk naformátovat a po překopírování dat obnovit zavadeč, ale na druhou stranu zde není problém dělat rozdílové zálohy, takže člověk si může průběžně dělat snapshoty.

http://backintime.le-web.org/

ted uz si snapshot neudelas... uz se to jmenuje 'zachyceny stav' :)

dustin

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #9 kdy: 12. 02. 2015, 13:52:07 »
Z mnoholeté zkušenosti využívání záloh ve firmě je nejčastější využití pro obnovu jednoho nebo pár nedopatřením smazaných/upravených souborů. Tedy je potřeba si snadno naklikat které soubory/adresáře, a z jakého dne. Pak see jen klikne a za pár sekund jsou na cílovém stroji. Alespoň takhle to v backuppc využíváme až nezdravě často.

Obnovu celého stroje využíváme jen ve vyjímečných případech (např. špatný parametr rsyncu na zápisové straně, zcela konkrétní příklad :) )

Jimm_neprihlaseny

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #10 kdy: 12. 02. 2015, 14:17:35 »
Disky klekaji malo casto? :) V mem desktopu menim v nejdelsim intervalu po 1,5 letech. Uz se mi stalo, ze jsem menil po pul roce. Pc nevypinam a je cca pul dne pod tezsi zatezi, ovsem nejede na nem nic specifickeho. U Windows kde jsem byl jeste mozna pred dvema roky byl ten interval stejny.
:)Ja zalohuji rsyncem (pokud mate hodne mista, muzete zkusit rdiff-backup). Zalohuji akorat /root /home a /etc. Podle toho, co na systemu pachate, muze se vam jeste hodit /var nebo nejake jeho podadresare. Mozna konfigurace z /boot. K tomu se vzdy ulozi seznam nainstalovanych balicku, takze pak staci zakladni instalace systemu a zbytek se nahodi podle toho seznamu. Vzhledem k tomu, jak malo casto disky lehaji a take ze to neni zadny mission critical stroj, nepovazuji za nutne zalohovat cely system. Nicmene i to by rsyncem slo.

Zalohovat za behu nemusi byt dobry napad. Minimalne je dobre se odlogovat od uctu, jehoz data chcete zalohovat.

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #11 kdy: 12. 02. 2015, 14:28:45 »
Disky klekaji malo casto? :) V mem desktopu menim v nejdelsim intervalu po 1,5 letech. Uz se mi stalo, ze jsem menil po pul roce.

To je docela smůla, mně za více než 15 let odešel disk komplet jen jednou (a to jen proto, že mi za běhu spadl). Ze zvědavosti, co to bylo za disky?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #12 kdy: 12. 02. 2015, 14:47:25 »
Disky klekaji malo casto? :) V mem desktopu menim v nejdelsim intervalu po 1,5 letech. Uz se mi stalo, ze jsem menil po pul roce. Pc nevypinam a je cca pul dne pod tezsi zatezi, ovsem nejede na nem nic specifickeho. U Windows kde jsem byl jeste mozna pred dvema roky byl ten interval stejny.

Ted se jeste priznejte, co to kupujete za disky. Me odesel akorat jeden WD tak po dvou letech, jeste v zaruce, jeden IBM, asi tak mesic po trilete zaruce. Jeste jsem z nej vyndal data, kdyz jsem ho chladil ventilatorem. A nedavno mi zarval silne ojety disk v jednom starem ThinkPadu, kdyz jsem tam instaloval Linux. Nastesti jsem prubezne zalohoval, kdybych neco zkurvil, protoze jsem tam delal dost podivne opicarny, ktere by se nemusely povest. A posledni soubory jsem z toho vytahl po ochlazeni disku ve vymrzle stodole.

Jinak jsem mel kliku a odesle disky jsem videl hlavne u jinych lidi a pokud mi disk odesel, tak to typicky bylo az po drsnem prekroceni zaruky, ne po puldruhem roce. A jeste se mi tu vali jeden 8 GB IBM, ktery jeste mnoho let po zaruce spokojene chroupal v routeru.

lobo

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2015, 14:57:56 »
Disky klekaji malo casto? :) V mem desktopu menim v nejdelsim intervalu po 1,5 letech. Uz se mi stalo, ze jsem menil po pul roce. Pc nevypinam a je cca pul dne pod tezsi zatezi, ovsem nejede na nem nic specifickeho. U Windows kde jsem byl jeste mozna pred dvema roky byl ten interval stejny.

Ted se jeste priznejte, co to kupujete za disky.

nemusi to nutne byt diskom, staci mat blbe elektricke rozvody doma a napriklad suseda s cirkularkou/sustruhom/...

Jimm_neprihlaseny

Re:Zálohování pro Linux ve stylu Windows backup
« Odpověď #14 kdy: 13. 02. 2015, 14:54:54 »
Špatnými disky to skutečně není, potrpím si na VELICE kvalitní hw opravdu nekupuji to nejhorší co je na trhu. Nedržím se ovšem u disků ničeho specifického. V blízké době tam chci hodit raid 5, ať mám relativní pokoj.  A jinak ano, asi je to smůla. :)