Inteligence programátora vs. nadšení

(ne)inteligent

Inteligence programátora vs. nadšení
« kdy: 03. 02. 2015, 13:46:11 »
Jsem student, který tento rok končí FIT VUT. Všechny zkoušky kromě dvou nepočítačových předmětů jsem udělal napoprvé, přesto z nějakého důvodu pochybuji o tom, že budu schopný se živit programováním. Myslím, že relativní úspěšnost na té škole je dána tím, že již několik let denně trávím hodiny studováním všech možných frameworků, apod...

Dám příklad. Ještě než jsem nastoupil, tak jsem měl takový amok, že jsem se chtěl naučit "hekovat", tak jsem studoval .exe formát a zkoušel si nějaké věci jako nainjectovat do existujícího procesu .dll, která někam třeba zapíše instrukci relativního skoku na můj kód, ve kterém jsem si pak třeba vypsal obsah zásobníku, takže jsem si  takhle např. hooknul funkci na odesílání dat a pak věděl, co se odesílá. Pak když jsme měli v prváku assemblery, tak přestože jsem ani zdaleka neznal všechny instrukce, tak to pro mě nebyl takový "wtf" efekt a tím pádem i to absolvování toho předmětu nemá takovou váhu jako u ostatních, kteří to viděli poprvé a stejně to zvládli (jakoby v kratším čase).

Tuhle výhodu jsem měl u dost předmětů. Měl jsem třeba amoky grafiky, s tím byl spojen amok lineární algebry, tak jsem toho spoustu přečetl na téma opengl, zkoušel si psát vlastní engine. apod.. Pak ve škole byly Základy počítačové grafiky a situace se opakovala.

Myslíte, že když jsem tu školu dá se říct v pohodě (nemám ještě státnice a hotovou bp) absolvoval, že to nějakým způsobem svědčí o tom, že bych tu práci programátora měl zvládnout?

Přijde mi, že nejsem moc inteligentní a jen se to vyvažuje tím zájmem, protože mě to opravdu baví. Bojím se toho, že pak přijdu do zaměstnání a zjistím, že jsem úplně k ničemu, protože tam budu řešit už nějaké opravdové problémy a třeba několik dní budu něco vymýšlet a pak si uvědomím, že jsem to udělal blbě a že vlastně nic nemám a práce za několik dní je k ničemu. S tím asi zaměstnavatel nebude příliš spokojen a časem dojde k propuštění.

Teď taková hrozně obecná otázka. Myslíte si, že programátor musí mít IQ třeba minimálně 120? Jinak že prostě dřív nebo později vyhoří?
« Poslední změna: 03. 02. 2015, 13:54:45 od Petr Krčmář »


MK

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2015, 13:56:57 »
S IQ si nedělej starosti. Programátor by vůbec neměl myslet, protože myšlením se do programu zanášejí chyby...

Kolemjdoucí

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2015, 14:04:03 »
O práci se nemusíte obávat.

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2015, 14:24:28 »
protože tam budu řešit už nějaké opravdové problémy

Počujte, Kefalín. A čo si vy predstavujete pod takým opravdovým problémom?

Randolf

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2015, 14:27:27 »
Tak nevim, jestli to neni nejaky troll :)
Pokud ne, tak:
- casto bych dal prednost takovemu programatorovi pred "inteligentnim blbcem (tm)"
- nevypadate dle toho popisu na cloveka s prumernym IQ
- urcite se najdou zamestnani, kde budou radsi toho "chytreho", ale bude jich minimum
- neceka se, ze absolvent VS neco umi. Opravdu ne. V zamestnani si Vas uz zaskoli do sveho stylu prace, nebojte. Viz: Nastoupi cerstvy inzenyr do prace a sef rika: "tak tady mas koste, bez zamest podlahu." "No jo, ale ja jsem inzenyr!" rika nastupivsi. "A jo.. no tak ja Vam to nejdrive ukazu", rika sef.

V tom vtipu je podle mne mnoho pravdy.

Randolf


Hmm

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2015, 14:28:04 »
Neboj sa, kym nebudes robit v NASA (alebo podobnej institucii), tak ziadne taketo obrovske problemy riesit nebudes  :) Ani v Googli nebudes mat problem. A casom ziskas skusenosti, takze uz ani nebudes tolko premyslat nad riesenim problemov, pretoze si to uz predtym 100x videl a riesil.

Peter Fodrek(unlogged)

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2015, 14:54:07 »
Tak uz pocitac zo ZPA Novy Bor sa volal IQ151, cim naznacil ake IQ je potrebne na ovladnie pocitaca na realnej urovni 
(Gates-152, Allen- 160, Jobs-151, Wozniak-165 detske mal 200, ale to je ine IQ  ako pri dospelych)

pre IQ 151 dva lavicovy model SD15 pravdepodobnost takeho a vyssieho IQ 1:2 968, pravicovz model SD16 dva a 1:1 394, pri IQ 202 je to 1:190 057 377 928 a 1:10 881 440 294


Vsminite si, ze velke myslienky vytvorili ty s vysokym IQ, ale vacsie meno maju ti s nizsiim, lebo im dodali to, co trapi ich  a nie "IQ-acov". Moj predmet(Systemove programovanie s OS typu Unix) nespravila osoba s IQ 140, ale to neznamena. ze sa nauplatnila...

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2015, 15:13:56 »
IQ představuje jenom úzkou složku inteligence.
Jedna složka inteligence se uplatní při studiu, jiná složka na pozici programátora A, jiná složka na pozici programátora B.
Stačí když si vybereš takovou práci, která ti bude sedět.

a mimochodem ... mezi profesionálními programátory je tolik dementů, že by ses divil. :)
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

PsychoIT

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #8 kdy: 03. 02. 2015, 15:29:22 »
Najdi si babu, rychle jestli nemáš! Pak už nebude šance!

To co popisuješ jsem míval taky, klasika, říká se tomu obsesivně kompulzivní porucha (OCD). Mám OCD, ADHD už od dětství a k tomu mám schyzotypální poruchu osobnosti, to není až takový asociál jako BLEK. ale spíš takový exot s velkými výkyvy nálad a podivným, téměř schizofrenickým myšlením, jde o druh "nevyvinuté schizofrenie", magor na věčnost, ale nikde ne dost na papír na hlavu.

Snaž se spíše naučit pravidelnosti denního rytmu, aby jsi nebyl rozhozený, aby jsi byl psychicky v klidu, nikdy neděl to že se budeš přepínat a několik dní v kuse budeš něco kódit skoro bez spaní a pak budeš týden vyšťavený, já vím že je to hrozný vzrůšo, že to nedá že člověk jede na divoké vlně vzrušení z programování, prostě totální zápal, totální ponoření se do kódu, svět přestane existovat a je jen jedno, člověk a záře monitoru. Časem tvoje tělo toto přestane zvládat, i když teď to tak nevypadá, já už 2 roky cvičím fyzičku 4 a více hodin týdně abych zas nabil staminu a opět jsem teď párkrát podlehl virtuálnímu fetu ale 3 roky jsem toho nebyl schopen protože jsem o sebe nedbal, budeš stárnout, život ti bude utíkat pod rukama.

Proboha nepokračuj na Ing. na denním studiu, je to pro praxi zabitý čas, buď kombinované a nebo jdi třeba na dalšího bakaláře ekonomku nebo nějakou logistiku, pokud chceš stabilitu práce tak s tímhle kombem se ve firmách uchytíš, pokud ti teda nechybí soft skills jako mě. Nedá se dlouhodobě přetvařovat a být sluníčkovej, to nejde, vyhoříš.

Ze všeho nejdůležitější je umět si uchovat odstup a chladnou hlavu, nepropadat na pracovišti vášním a následně hádkám a depresím, ztrátám zaměstnání. Nemůžeš říct že tohle řešení je lepší a prosazovat si ho, když druzí mu nerozumí a bojí se použít technologie které se jim zdají rizikové, nezáleží že to funguje a je to eňo ňuňo, musíš být ten takový ten "týmový hráč", tedy držet hubu a krok s druhými a dělat tak, jak to ve firmě chodí a je to zaběhané. Chceš inovaci? Jedině ve vlastní firmě!

No ale zpátky, pokud ještě nemáš babu rychle nějakou ulov a vrzej, nic lepšího tě v životě potkat nemůže!

iwtu

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #9 kdy: 03. 02. 2015, 15:39:03 »
Uprimne kamo, pokial si schopny pracovat v time, o uplatnenie sa neboj. Ak keby si na to nemal IQ, to je fuk. Ak Ta to bavi, rob to.. :)

Ja osobne sice neviem, aky by som mal na pohovore s Teba pocit ale pokial si ako tak normalny clovek, tak by Ta prijal s potesenim..
Ja som ze vraj presne opacny pripad. Nemam nejake velke know how a ludia vravia, ze to ale dohanam svojou chytrostou a dost dobrym rozhodovanim.

A pokial nerobis nejake vedecke projekty, tak.. ze by nejako extra trebalo premyslat pri beznom programovani.. Ako jasne, treba premyslat, ale ja osobne poznam az dvoch ludi, ktory sa venuju zlozitemu mysleniu..

Naozaj, pokial Ta to bavi, o uplatnenie sa neboj :)
Drzim palce.

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #10 kdy: 03. 02. 2015, 15:44:21 »
[off-topic]
vypadá to, že PsychoIT včera splašil svou první ženskou :)

to nadšení je tak nakažlivé ... já snad o tom taky začnu uvažovat
[/off-topic]
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #11 kdy: 03. 02. 2015, 16:10:08 »
I když na to nemám moc co napsat, tak nějak vím, o čem tazatel píše. Nepovažuju se za megachytrýho, ale když se podívám na lidi v mým okolí, tak si pořád říkám, že mám tak nějak navíc (nic proti, ale víte jak, takový ty lidi, co akorát chlastaj nebo jen hrajou hry.)

Taky mám menší OCD nebo ADHD či co a učil jsem se hodně (to jako fakt HODNĚ) témat a oborů - od grafiky, programko ve všech možnejch jazycích až po sázení kytek nebo tvorbu soch z h*ven - vždycky tak nějak na chvíli (amoky). Pak jsem přišel na jednu docela důležitou věc - je třeba něco dělat. To, že se to učím je hezký, ale pokud s tím nic nedovedu, neukážu lidem, je to na nic.

Toho vyhoření se docela bojím, protože to lidi s vyšším iq prý mívají častějc a docela to vidím na pár lidech v okolí.



Ale jinak si myslím, že nejsi nějak blbej :) Maximálně trpíš menším problémem jako já - občasný snížený sebevědomí...
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #12 kdy: 03. 02. 2015, 16:32:47 »
cesky se tomu rika mindrak z mladi.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

kolar

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #13 kdy: 03. 02. 2015, 16:56:26 »
Inteligence s IQ nijak nesouvisi. Inteligentni lide muzou mit mensi a naopak. Ty jsi spise inteligentni. Vetsina programatoru ne.

Jimm

Re:Inteligence programátora vs. nadšení
« Odpověď #14 kdy: 03. 02. 2015, 17:26:49 »
S čím tedy souvisí inteligence, když ne s IQ? Má to něco s velikostí poprsí?