Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd

Kolemjdoucí

Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« kdy: 25. 01. 2015, 11:45:21 »
Jaký UTP Cat5e kabel doporučíte na rozvod po Rd (Solarix, Belden, Datacom, ...)?


Kolemjdoucí

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2015, 11:45:55 »
Děkuji!

tomiiiiiiik

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2015, 12:20:10 »
Rozhodne zadny. Jelikoz s utp musite zarucit ze nrbude pobliz vedeni el. rozvodu. Jinak vas ceka peklo a podivne vypadky pri rozsviceni/zapnutych spotrebicich.
Kouknete na stp místo utp. Pokud bude v dostatecne tlousce medi, zvladne i budouci standardy >1gbps

JardaA

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2015, 12:38:15 »
Rozhodne zadny. Jelikoz s utp musite zarucit ze nrbude pobliz vedeni el. rozvodu. Jinak vas ceka peklo a podivne vypadky pri rozsviceni/zapnutych spotrebicich.
Kouknete na stp místo utp. Pokud bude v dostatecne tlousce medi, zvladne i budouci standardy >1gbps

Přeháníte. Prostředí v rodinném domu je stejné jako v kancelářských prostorech, školách apod.; dokonce bych řekl méně náročné. Všude tam se používá v naprosté většině případů UTP a plně vyhovuje. Projekt a realizaci je pochopitelně potřeba mít kvalitní, respektovat normy a tak. Rychlost nad 1 gb/s ještě hodně dlouho doma potřebovat nebudete.

mhi_

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2015, 12:41:59 »
Ale ... UTP vs. STP: Dle meho nazoru muze byt UTP zcela vyhovujici. Spis bych se zameril na to, aby kabely byly vymenitelne. Pokud bych stavel novostavbu, urcite bych pozadoval po projektantovi takove reseni, ktere mi umozni vsechny instalace zcela predelat (opravit) bez nutnosti vyznamneho bourani. Tedy nejake sachty a kanalky, ve kterych budou rozvody volne lozene.

Proti tomu dneska se stavi vsechno tak, ze sebemensi porucha znamena vybombardovat pulku mistnosti. A to, ze nejaka porucha brzy po dostaveni prijde (typicky voda / elektro) je temer jistota.


nenene

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2015, 14:07:25 »
od utp je potreba dodrzet minimalne 60cm vzdalenost a co hur je peklo i jen to priblizit k rozvodu topeni pokud jde kolem elektriky. u toho topeni se to da maximalne uckem o sirce na 10cm se toho topeni dotknout ja jeste musi mit clovek kliku, ze ten fazovy posuv vysel tak, aby se vyrusil na vzdalenosti co jde kolmo k tomu rozvodu topeni jinak to proleze pres to topeni az do elektriky a do dalsich spotrebicu hur nez kdyz byvaly spotrebice v siti bez filtru.

nenene

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2015, 14:14:57 »
u GB to bude mozna jeste min...


jinak plochy podomitkovy kabel a hlaaaaavne peclive lamat hlavu kudy nepovedou zadne draty ke svetlum ani k repro a vubec jakekoliv audo/vizualni ci dokonce elektromechanicke technice.

M.

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2015, 14:25:30 »
Nu, asi je to STP lepší. :-)
Mám ve zdech v bytě 700 metrů Solartix Cat7. Souběh s elektrikou, s topením, s centrálním vysavačem, .... Vyjma jednoho zlomeného kabelu vše OK i na gigabitu (uprostřed mám ve zdi zasekaný switch Zyxel GS2200-24).
Je to přímo pod omítkou, kdybych na to dělal díry pro trubky, tak mi spadne už pomalu barák na hlavu, jak by musely být veliké (i na to máme normu, jak velké drážky max můžu udělat do zdí).
Dneska jen lituji, že jsem tam nenaházel do zdí rovnou všude i mikrotrubičky pro optiku. :-(

JardaA

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #8 kdy: 25. 01. 2015, 15:03:10 »
od utp je potreba dodrzet minimalne 60cm vzdalenost a co hur je peklo i jen to priblizit k rozvodu topeni pokud jde kolem elektriky. u toho topeni se to da maximalne uckem o sirce na 10cm se toho topeni dotknout ja jeste musi mit clovek kliku, ze ten fazovy posuv vysel tak, aby se vyrusil na vzdalenosti co jde kolmo k tomu rozvodu topeni jinak to proleze pres to topeni az do elektriky a do dalsich spotrebicu hur nez kdyz byvaly spotrebice v siti bez filtru.

Smím se zeptat, z jakých zdrojů vycházíte? Mé osobní zkušenosti nejsou zdaleka tak negativní. Mimochodem, Vašemu textu není zcela rozumět :-(.

Tato tématika se hojně probírá třeba na http://diskuse.elektrika.cz, kam přispívají lidé, kteří mají příslušnou kvalifikaci a znají normy. Tak se třeba lze dozvědět, že:
* Pokud vedení nn, které je vedeno souběžně s vedením informačních technologií napájí zařízení které je výrazným zdrojem EMI (elektromagnetického rušení), musí být dodržen odstup tohoto vedení minimálně:
   - 130mm pro: zářivky, neony, rtuťové výbojky, výbojky světlometů
   - 800mm pro: obloukové svářečky

Ještě jeden zajímavý názor z diskuse na uveeném webu:

IT-áci to neřeší, dokud jim jde komunikace.
Pak začnou řvát, proč jim to padá a kdo jim to ruší.
Už rok řeším takový problém u zákazníka.
Přeplněné žlaby, silařina, ovládání, MaR, komunikace vše na zdař bůh v jednom, chumlu.
Navíc hanebně zapojené FM z ohledem na EMC.
Moje připomínky k přeložení tras jsou považovány za největší drzost. Však to nějak zatím ještě jede.

Kolemjdoucí

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2015, 15:45:48 »
Já to věděl ...

Tušil jsem, že se strhne mela kolem UTP - STP - FTP (Cat5-6-7), takže děkuji ...

crowndip

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2015, 22:53:11 »
Nedivte se. Cena za metr je u obyc 5e kabelu a FTP CAT6 kabelu podobna. Kdyz uz si date tu praci to natahnout a nejspis i zasekat do zdi a zazdit, tak nema cenu setrit par korun.

Kdybych tahal kabel v liste, kde jde jednoduse vymenit, tak tam klidne ten utp 5e dam.

j

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #11 kdy: 26. 01. 2015, 09:23:01 »
Rozhodne zadny. Jelikoz s utp musite zarucit ze nrbude pobliz vedeni el. rozvodu. Jinak vas ceka peklo a podivne vypadky pri rozsviceni/zapnutych spotrebicich.
Kouknete na stp místo utp. Pokud bude v dostatecne tlousce medi, zvladne i budouci standardy >1gbps

Ale starou backoru ... naopak, blbe nainstalovanej stinenej kabel == 1000x vic problemu. Pokud dotycnej nezije ve vysokonapetovy rozvodne/motorarne/...

"bych pozadoval po projektantovi takove reseni, ktere mi umozni vsechny instalace zcela predelat" On stim problem mit nebude, ale ty ano, protoze za to zaplatis 5x vic.

"od utp je potreba dodrzet minimalne 60cm vzdalenost "
Ehm ... lol ... hele, pokud chces vodit sit soubezne s elektrinou, tak na to existuje jedina podminka. Pokud to ladujes do listy, tak tam musi bejt prepazka. On je totiz ten kabel kroucenej prave proto, aby se soubezne s elektrikou vodit dal.

Trident

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #12 kdy: 26. 01. 2015, 10:28:54 »
Ale ... UTP vs. STP: Dle meho nazoru muze byt UTP zcela vyhovujici. Spis bych se zameril na to, aby kabely byly vymenitelne. Pokud bych stavel novostavbu, urcite bych pozadoval po projektantovi takove reseni, ktere mi umozni vsechny instalace zcela predelat (opravit) bez nutnosti vyznamneho bourani. Tedy nejake sachty a kanalky, ve kterych budou rozvody volne lozene.

Proti tomu dneska se stavi vsechno tak, ze sebemensi porucha znamena vybombardovat pulku mistnosti. A to, ze nejaka porucha brzy po dostaveni prijde (typicky voda / elektro) je temer jistota.
U modernich staveb se pouziva instalacni predstena kdy staci oddelat napr sadros a predelat nejen draty ale i potrubi a vzduchotechnicke sachty. Hlavne v pripade havarie je to rozdelani steny je relativne cista prace(manzelku/pritelkyni potesi). Za touto dutou predstenou je az skutecna stena. Malicko to snizi prostor ale neskutecne zvysi komfort a navic vytvari vzduchovou izolacni vrstvu.  Tez se u rodinnych domu pouziva jeden centralni sachtovy rozvod a vedeni snizenymi stropy. Jen je treba mit dobre udelany projekt domu a uz takto zacit stavbu dispozicne navrhovat. Ani dvojte podlahy nejsou v nekterych RD vyjimkou(technicke mistnosti, vedeni vzduchotechniky).Nektere stavebni prefabrikovane konstrukce uz jsou predsachtickovane nebo preddrazkovane. Opravdu souhlasim s tim ze je treba se odprostit od klasickeho roztriskat-polozit-zapatlat. U nekterych siti to ani neni z bezpecnostnich duvodu mozne(plyn).


ondro

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #13 kdy: 26. 01. 2015, 10:30:06 »
Osobne odporucam STP cat5e. Kable vyssieho standardu(cat6,6a,7,7a) by som nedaval. Nevyuzijes to(1Gbit ti bude stacit, ibaze by si chcel tahat 4k HDMI signal cez ne) a je s nimi horsia praca(su hrubsie, tuhsie a ich ukoncenie vyzaduje preciznejsiu pracu).  Solarix povazujem za kompromis medzi cenou a kvalitou. Ideal je to dat do listy alebo husieho krku. Ak sa neda alebo nechces, tak dolezite trasy by som zdvojil aby si v pripade poskodenia kabla nemusel sekat a menit kabel. Rozhodne odporucam robit poctivu strukturovanu kabelaz s krabicakmi, patch panelom a malou rack skrinkou(nieco ako toto http://www.conteg.cz/inwall-rozvadece-acp-soho, existuju aj  10" skrinky).

Nu, asi je to STP lepší. :-)
Mám ve zdech v bytě 700 metrů Solartix Cat7. Souběh s elektrikou, s topením, s centrálním vysavačem, .... Vyjma jednoho zlomeného kabelu vše OK i na gigabitu (uprostřed mám ve zdi zasekaný switch Zyxel GS2200-24).
Je to přímo pod omítkou, kdybych na to dělal díry pro trubky, tak mi spadne už pomalu barák na hlavu, jak by musely být veliké (i na to máme normu, jak velké drážky max můžu udělat do zdí).
Dneska jen lituji, že jsem tam nenaházel do zdí rovnou všude i mikrotrubičky pro optiku. :-(
V bye Cat7 a 700m a lutujes, ze nemas trubicky na optiku. Toto povazujem uz za prehananie. To, co tam mas?

Tahal som nedavno kabelaz v jednom bezne velkom dome a minul som tam zhruba 250m kablov a to isli vsade po dva kable. Samozrejme sa pri vystavbe(projektovani) ratalo s kabelazou a tak trasy a maly plochy rack zasekany do steny boli skoro idelane rozmiestnene.

Sten

Re:Jaký výrobce UTP pro rozvod po Rd
« Odpověď #14 kdy: 26. 01. 2015, 12:57:37 »
Osobne odporucam STP cat5e. Kable vyssieho standardu(cat6,6a,7,7a) by som nedaval. Nevyuzijes to(1Gbit ti bude stacit, ibaze by si chcel tahat 4k HDMI signal cez ne) a je s nimi horsia praca(su hrubsie, tuhsie a ich ukoncenie vyzaduje preciznejsiu pracu).  Solarix povazujem za kompromis medzi cenou a kvalitou. Ideal je to dat do listy alebo husieho krku. Ak sa neda alebo nechces, tak dolezite trasy by som zdvojil aby si v pripade poskodenia kabla nemusel sekat a menit kabel. Rozhodne odporucam robit poctivu strukturovanu kabelaz s krabicakmi, patch panelom a malou rack skrinkou(nieco ako toto http://www.conteg.cz/inwall-rozvadece-acp-soho, existuju aj  10" skrinky).

cat6 nemá jenom vyšší maximální rychlost, ale také výrazně vyšší odolnost proti crosstalku, což se na delších gigabitových spojích dost projevuje. Já doporučuji cat6, cenový rozdíl je zanedbatelný (< 10 %; cat6 FTP je levnější než cat5 STP při podobných výsledcích na gigabitu) a práce je v podstatě stejná, jakmile se to naučíte (nasazení cat6 konektoru je pro mě snadnější než cat5, takže je používám i na cat5 kabely).