Staré baterie z notebooků

mirra.ba

Staré baterie z notebooků
« kdy: 23. 01. 2015, 18:30:11 »
Ahoj,
nevíte kde sehnat staré baterie z notebooku? Už jsem obvolal asi 40 servisů a podařilo se mi sehnat asi 20 packů.
Já bych ale potřeboval mnohem víc, řádově stovky packů.
Potřeboval bych to na školní projekt - elektrickou motokáru, ale škola nám nechce proplatit nové baterky, páč se ji to zdá drahé.
Samozřejmě pokud někdo doma nějaké baterky má a rád by se jich zbavil, zaplatíme poštovný, případně si pro ně zajedeme.
Brněnsko, Svitavsko
Děkuju za jakékoliv nabídky a pomoc


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2015, 20:23:31 »
Víš, že starý baterie jsou většinou už mrtvý? Nicméně zkusím se poptat, možná bych pár kusů sehnal. Nech tu na sebe kontakt, kdybych měl, ozvu se v týdnu.

mirra.ba

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2015, 20:27:38 »
To záleží kus od kusu. Co mám tak vypozorováno, tak většina baterek má 2 baterky špatný a 4 dobrý.
Děkuju, moc by jsi mi pomohl. Moje adresa je: mirra.ba@seznam.cz

Jenda

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2015, 20:55:37 »
Jak ty packy rozděláváš? Já s tím vždycky mám hroznou pakárnu, uříznu si ruku, probodnu nohu šroubovákem a tak. Máš nějaký postup?

Víš, že starý baterie jsou většinou už mrtvý?
To nevím a používám je - do foťáku, do světla na kolo, do mobilu, do svítilny, do rádia. Jak by se měla ta mrtvost projevovat?

mirra.ba

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2015, 21:03:41 »
Blbě :-D Většinou vrazím plochej úzkej ale širokej šroubovák mezi ty spáry po svaření dvou částí a postupně rozebírám, ale jde to blbě :-D
A kde sháníš ty baterky?


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2015, 21:05:52 »
Ve firmě by mohly nějaký bejt. Jsou ale asi 4článkový (což by bylo ve výsledku jedno, že...). Mrtvost se projevuje tak, že jí vrazim do NTB a ten mi říká, že: a) baterka neni vložená nebo b) po vytažení adaptéru okamžitě zdechává (i když říká, že baterka je před vytažením na 100%).

mirra.ba

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2015, 21:07:20 »
To vůbec nevadí, kolika článkový jsou, budu rád za jakoukoliv pomoc :-)

Jenda

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2015, 23:07:42 »
a) baterka neni vložená nebo b) po vytažení adaptéru okamžitě zdechává (i když říká, že baterka je před vytažením na 100%)
To může být typicky tím, že je tam víc článků sérioparalelně a zhebnul jeden. Nebo mají moc velký vnitřní odpor pro notebook, ale ve světle mi to fakt nevadí.

A kde sháníš ty baterky?
V outputbufferu místního hackerspace. Ale tobě to nepomůže, protože jich tam je tak několik za rok.

Stan

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #8 kdy: 23. 01. 2015, 23:11:26 »
Je nějaká fyzická adresa kam se to dá poslat? Třeba do té školy?
Tohle zní jako zajímavý projekt, o kterém bych docela rád viděl nějaký informační web. O použitých technologiích, s blogem a fotodokumentací z vývoje a ze stavby a tak... I kdyby to nebylo nic technologicky převratného. Zrovna takový článek o shánění, rozdělávání a testování starých baterek se statistikou použitelnosti by byl určitě zajímavé počtení.
Ale nesměli byste se nechat znechutit hatery a všeználky. A že by jich bylo...

mirra.ba

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2015, 20:22:11 »
No vidiš, to nás nenapadlo udělat nějaký web. Samozřejmě se snažíme všechno dokumentovat, ale zatím jsme na začátku, tak toho moc nemáme.
Zatím sháníme baterky a některé začínáme měřit - vyrobili jsme si vlastní vybíječku a nabíjčku pro zjištění aktuálních kapacit.
Samozřejmě pokud nějaké baterie máš, byli bychom moc rádi a adresu bychom Ti poslali spíše naši a třeba přes mail.
Děkuji za pomoc :-)

hmmm jinej

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2015, 21:18:19 »
A to se ti fakt chce rozebirat stovky baterek a pak to zase nejak pajet, abys usetril jeden az dva tisice za nejakou baterku do UPS nebo akumulator do auta?

nobody

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2015, 22:22:26 »
A to se ti fakt chce rozebirat stovky baterek a pak to zase nejak pajet, abys usetril jeden az dva tisice za nejakou baterku do UPS nebo akumulator do auta?

a ze rovnou nepises aby koupil uz hotovej elektromobil, nez aby stavel elektrokaru ?

50-100x UPS baterka(10Ah) = 50000Kc-100000Kc
nebo
22x autobaterka(45Ah) = 12500Kc - 25000Kc
nebo
par stovek packu ~ 500? zustatkova kapacita/nemrtvejch na pack 1-2Ah = 500-1000Ah = 0Kc

co bys vybral ty na skolni projekt, kdybys nebyl blbej,levej a linej ? ;)

Jenda

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2015, 23:12:51 »
par stovek packu ~ 500? zustatkova kapacita/nemrtvejch na pack 1-2Ah = 500-1000Ah = 0Kc
Já mám většinou z packu několikrát víc.

hmmm jinej

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2015, 11:48:23 »
Je pravda, ze jsem nepocital, ze potrebuje cca 500 packu * cca 4 Ah = cca 2000 Ah. To opravdu vychazi na 40 autobaterii po 50 Ah. Krat 10-12 Voltu je cca 20 kWh. Tesla S ma baterii okolo 90 kWh a cely auto vazi dve tuny. Proto jsem si pri cteni dotazu spise nez na Teslu S vzpomnel na kolegovo vnouce, ktere ma ve ctyrkolce baterku z UPS a na jezdeni po dvorku to staci. Nenapadlo me, ze vase motokara potrebuje 100 baterii z UPS.

Co se tyka meho projektu/diplomky, tak proste jsem se ve firme, kde jsem tenkrat brigadnicil, zeptal, co by se jim tak hodilo a soucasne, aby to bylo obhajitelne. A pak jsem to udelal/naprogramoval. Je prijemne, kdyz vam za diplomku jeste nekdo zaplati. A pak je jeste dobrej pocit, kdyz se ta vec/SW pouziva i po letech. To si myslim, ze spousta resitelu projektu / diplomantu nezazije.

JardaA

Re:Staré baterie z notebooků
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2015, 12:19:23 »
Já bych ale potřeboval mnohem víc, řádově stovky packů.

Já bych v první fázi zkusil tuto myšlenku prokonzultovat s někým, kdo se v daném oboru skutečně vyzná. Napadá mne totiž několik úskalí.

První - jak hodláte jednotlivé články fyzicky propojovat? U akupaků se používají bodované spoje, což bez speciální svářečky těžko dokážete. Pájení - pokud články nemají dostatečné dlouhé vývody (což u již použitých kusů lze očekávat), musel byste pájet [téměř] na tělo, to by znamenalo značný ohřev (na materiál pouzdra cín špatně chytá) a větší či menší poškození aktivní hmoty (s tím mají zkušenosti třeba radioamatéři). No a nějak to drátovat nebo šroubovat, to asi ne - to by znamenalo nebezpečí nezanedbatelných přechodových odporů.

Druhé - články různého původu budou mít různé elektrické vlastnosti, zejména kapacitu a nabíjecí proud; navíc ani jedno na nich nebývá napsané. Vy z nich uděláte baterii (spíše více baterií - předpokládám sérioparalelní řazení?) - jak ji/je hodláte nabíjet, aby nedocházelo k nedobití nebo přebití některých článků?

Třetí - diagnostika, údržba - u stovek kusů starých článků musíte počítat s tím, že každou chvíli nějaký odejde. Bude potřeba řešit jeho vyhledání a výměnu, jinak s sebou stáhne celou baterii.

Čtvrté - provoz. Takto poskládaná sada baterií by asi potřebovala svůj speciální řídicí systém - sledování stavu, rovnoměrné zatěžování atd.

Na druhou stranu, je-li účelem projektu experiment a získávání zkušeností a nejsou prostředky, pak asi nemá cenu moc spekulovat; holt to nebude dokonalé ;-). Mimochodem, s tím nedostatkem peněz na nové akumulátory nejste sami. Ze stejného důvodu stojí Rumunům v přístavu Constanca jen málo jetá ponorka :-).

http://en.wikipedia.org/wiki/Delfinul

https://www.google.cz/maps?q=44.156473,28.665331&ll=44.156397,28.665795&spn=0.001442,0.002642&num=1&t=h&brcurrent=5,0,0&z=19