Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« kdy: 23. 12. 2014, 17:17:14 »
Ahoj,
pátral jsem po webu po aktuálních srovnáních posledních stable verzí Ubuntu a OS X. Bohužel téměř všechny články na toto téma jsou z roku z roku 2012 a starší (mám teď na mysli česky psané, ale ani anglických moc není).

Dotaz tedy zní - máte někdo aktuální srovnání ? Používal někdo oboje a může se podělit o zkušenosti ? Určitě mi nejde o srovnání Ubuntu 12.04 a Snow Leopard. Oba systémy od té doby už zase urazili kus cesty.

Jestli můžete napsat zkušenosti všeho druhu: výkon, spolehlivost (hibernace, suspend, WiFi konektivita), uživatelská přívětivost, ergonomie, podpora (ofico/neofico), spolupráce s perifériemi (např. mobil Android/iOS), aplikace, atd.

Je mi jasné, že vše je nakonec o osobních preferencích a žádné srovnání není absolutně objektivní, ale jde mi o názor - tedy subjektivní věc  ;)

BTW - jsem několika-letým spokojeným uživatelem Debian/Ubuntu, ale chtěl bych si rozšířit obzory  :) Předem díky za každý názor, kdo se bude seriozně obtěžovat - pomohou i relevantní linky na již existující články.

Díky.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


Laco

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2014, 18:22:48 »
Na stránke phoronix.com pravidelne vychádzajú takéto porovnania, posledné napríklad:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=osx10_ubuntu1410&num=1

tomas

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #2 kdy: 23. 12. 2014, 21:46:21 »
několik let jsem používal střídavě ubuntu a debian  (většinou lts nebo stable na hw od HP (elitebooky ) )  před asi 4 měs. jsem pořídil mackbook (maverick).

S ubuntu /debian jsme byl max spokojený, ale nikdy jsem nebyl schopný dosáhnout stoprocentního sladění s hardwarem.
Ať už to byly blbosti typu nefunkční hw tlačítko nebo nefunkční uspávání, přehřívání, slabá výdrž baterie atd.
V jednom distru nebylo funkční to v druhem zase ono. Musel bych asi nakombinovat 3 distra aby bylo vše plně funkční :-)

Pak se naskytla možnost pořídit za dobrou cenu mackbook pro, tak jsem do toho šel. Vše funguje tak jak má, sladění sw s hw je perfektní, výdrž, uspávání atd.

Jedinná výtka je software. Apple store je na h...o  , výběr žádný, ceny přemrštěné, to co je na linux zdarma, tak je tam placené.
Když něco není ve store , tak hledáš na netu jak za dob windows, stahuješ a testuješ... zlatý ubuntu

za mě:

pokud potřebuješ pracovat bez neustáleného "ladění" tak osx (pozor, pro někoho to může být až nuda, že vše funguje :-)
pokud seš hračička a máš na to čas, tak linux

pokud by se ubuntu vydalo cestou applu a dělalo vlastní hw a ušilo tomu  OS  100% na míru, tak macbook prodám.
OSX a apple hw v podstatě neumí nic extra co by neuměl linux nebo jiný výrobce hw,ale díky tomu, že to dělají na míru jedno k druhému,tak to prostě funguje. 

PS: aby nezačal zase nějaký flame, neřikám, že není možné linux vyladit na 100% dle vašich představ, ale na mém hw a s tím co znám a s časem, který tomu jsem ochoten věnovat, se mě to nepodsařilo.
 



Inkvizitor

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #3 kdy: 23. 12. 2014, 23:32:42 »
Jedinná výtka je software. Apple store je na h...o  , výběr žádný, ceny přemrštěné, to co je na linux zdarma, tak je tam placené.
Když něco není ve store , tak hledáš na netu jak za dob windows, stahuješ a testuješ... zlatý ubuntu

Co není na Apple k dispozici v normálním instalátoru/dmg (jako například LibreOffice, Firefox, MacVim apod.), dá se obyčejně nainstalovat z MacPorts (s Homebrew mám špatné zkušenosti, byť se tváří jednodušeji). To sice obnáší nějaké to domácí kompilování, ale systém to v zásadě zvládne vyřešit sám jedním příkazem. Co mi vadí víc, je uzavřenost Mac OS. Pustí uživatele pod pokličku jenom do určité míry, knížky o vnitřnostech systému (pokud se něco nezměnilo) prakticky nejsou a občas má ten systém svoji hlavu. Ne že by ji Ubuntu nemělo, ale přece jenom se s ním dá domluvit podstatně lépe.

pičus

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #4 kdy: 24. 12. 2014, 01:56:05 »
Jdi do OSX, pokud používáš Ubuntu, není Linux pro tebe


jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #5 kdy: 25. 12. 2014, 21:37:35 »

pokud by se ubuntu vydalo cestou applu a dělalo vlastní hw a ušilo tomu  OS  100% na míru, tak macbook prodám.
OSX a apple hw v podstatě neumí nic extra co by neuměl linux nebo jiný výrobce hw,ale díky tomu, že to dělají na míru jedno k druhému,tak to prostě funguje. 

PS: aby nezačal zase nějaký flame, neřikám, že není možné linux vyladit na 100% dle vašich představ, ale na mém hw a s tím co znám a s časem, který tomu jsem ochoten věnovat, se mě to nepodsařilo.
Momentálně používám Elitebook s Ubuntu. Občas mne právě rozhodí to, ze nezafunguje hibernace pří vybiti baterky, nebo nekoretni chování pří připojování externího projektoru, což používám dost často. Proto zjišťuji jiné alternativy. Btw - jak funguje funkce Spotlight? V Linuxu jsem plnohodnotnou náhradu nenasel. Je spotlight jen reklamní proklamace, nebo opravdu najde "vše" ?  ;)
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Jetset

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #6 kdy: 25. 12. 2014, 22:17:29 »
Mam asi 20 let zkusenosti s Linuxem a skoro 10 let s OSX. Muzu rict, ze OSX uz nekolikrat malem letel z okna. Sice jsem ho jeste stale nevyhodil, ale neni to na normalni praci.
Pouzivam ho doma akorat na psani mailu, webbrowser (ale ne ten aplovsky) a na fotky a to je tak vsechno k cemu je pouzitelny. Kdyz potrebuju krestlit schemata, spustim si v praci eagle a doma na macovi to jenom zobrazuju v X serveru. Neni to sice nic rychlyho, ale je to jediny zpusob jak to dostat do chodiveho stavu. Stejne tak, kdyz potrebuju editovat nejaky zdrojak - remotne na linuxu a mac jenom zobrazuje. Podarilo se mi tady zprovoznit Eclipse, ale finalni kompilaci musim zase delat na Linuxu remotne v praci, protoze kdyz neco zkompiluju na macovi pro Android, tak to ma potize s japonskym fontem. Proc, to nikdo nevi. Stejny zdrojak, stejna konfigurace, ale v osx to zkompiluje blbe. Nastesti jenom ten font, nic jineho.
Jinak ma osx me stve, ze v podstate neexistuji pouzitelne programy. Vsechno co tady je, tak ma jenom polovinu funkci, druha polovina je greynuta a funguje jenom v placene verzi.

tomas

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #7 kdy: 25. 12. 2014, 22:40:44 »

Momentálně používám Elitebook s Ubuntu. Občas mne právě rozhodí to, ze nezafunguje hibernace pří vybiti baterky, nebo nekoretni chování pří připojování externího projektoru, což používám dost často. Proto zjišťuji jiné alternativy. Btw - jak funguje funkce Spotlight? V Linuxu jsem plnohodnotnou náhradu nenasel. Je spotlight jen reklamní proklamace, nebo opravdu najde "vše" ?  ;)
[/quote]

spotlight moc nepoužívám, ze všech těch možností mám "zašktnuté"  pouze aplikace a nastavení.
Používám to když chci něco spustit nebo hledat něco z menu. Na to to funguje bez problémů. Co se mě líbí je, že je jedno v jakém jazyce aplikaci vyhledáváte. např. když chci spustit kalkukačku, tak je jedno jesti začnu psát calc...  nebo kalku... To tuším na ubuntu nefungovalo.

Na to ostatní "blbosti" (např. hledání na wiki ) používám ze zvyku google. V dokumentech nevyhledávám a třeba na emaily používám vestavěné vyhledávání poskytovatele


Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #8 kdy: 25. 12. 2014, 23:28:27 »
navim, jak v Unity, ale v Cinnamonu kdyz hledam, tak to bere jednak podle zobrazovanyho nazvu, tak i podle prikazu

michal2

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #9 kdy: 26. 12. 2014, 21:19:53 »
ahoj.
ja yosemite pouzivam. frci to normalne, preview pada kdyz otevru 1000+ strankove pdf, ale to s tim asi nesouvisi. stve mne ze ty aktualizace jsou nak casty a nektere veci (napriklad drivery pro tiskarny) nejsou zpetne kompatibilni. Kdyz vyrobce odmitne vydat aktualizovany ovladac tak si budes muset koupit nove zarizeni coz je dost naprd. No pouzivam to z donuceni v praci a po roce je to uz zraly na preinstalaci (nabiha to pomalejc nez windowsy) takze linux je urcite lepsi.

obecne lze rict ze na apple je nejlepsi hardware, software nebrat.

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #10 kdy: 26. 12. 2014, 21:42:36 »
Tak mám na PC win8.1 , Linux Mint 17.1 , OSX 10.8.2 (hackintosh) .

Spolehlivost je těžko říci (aplikace padnou jak na linuxu tak na osx tak ve win pokud děláš extrabuřty) Ale jednoduchost osx a čistota práce prostě pokud jsi pohodlný tak osx je jasná volba (super desktop když jsem línej).  Win8.1 Rychlej a po natunění snad lepší než win7 (ale dá to práci překopat) (Pro hry taky pohodička a dobrej systém) . Ale Linux Mint 17.1 je pro mne hlavní desktop (ve verzi KDE4 , na steamu pařim to co jede v linuxu , ve wine to co funguje a na to co nefunguje mám win.

Rozhodně nedoporučuju windows na práci s internetem , a OSX je oproti Linuxu odladěnější takže lepší. Jenže já dělam na pc naprosto vše (od žízení HW , flashování , střih videa , skládám hudbu , pracuju s rawem , a hlavně občas jsem hračička a tuním si linux podle nálady a každý týden mám jiný vzhled (pozice prvky atd)... takže já vlastně mám rád  i android windows mobile , (jen metro ne [to jsem zakázal ve win8.1]) .

Pod vším funguje vše (pouze v OSX mi jede zvuk pouze přes usb zvukovku , ve win neexistuje ovladač pro scanjet3400c (je jen pro xp) a v linuxu zas některé věci nelze flashnout..   Každý OS má něco dobrého i špatného a proto mám všechny :)

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #11 kdy: 27. 12. 2014, 16:36:24 »
No pouzivam to z donuceni v praci a po roce je to uz zraly na preinstalaci (nabiha to pomalejc nez windowsy) takze linux je urcite lepsi.

obecne lze rict ze na apple je nejlepsi hardware, software nebrat.

Díky z poznatek z praxe. Docela mně udivuje, že by se dal systém tak zabrzdit, že to je větší šnek než WIN  ;D U Linuxu se mi toto zatím nepodařilo docílit...tedy, když není nainstalováno několik tisíc fontů  ;) Jaký je to HW ? Nemá ten MAC jen 2GB RAM ?
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #12 kdy: 27. 12. 2014, 16:43:21 »
Pod vším funguje vše (pouze v OSX mi jede zvuk pouze přes usb zvukovku , ve win neexistuje ovladač pro scanjet3400c (je jen pro xp) a v linuxu zas některé věci nelze flashnout..   Každý OS má něco dobrého i špatného a proto mám všechny :)

Předpokládám, že všechno je v tripel-bootu na jednom PC  :) Nemáte zkušenosti s Hacintoshem ve Virtualboxu ? Zkoušel jsem Hacintosh rozchodit ve Virtualboxu (v Ubuntu), ale žádný návod na internetu nezabral - vždy nějaký zádrhel. Máte vyzkoušený postup ? Díky.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Neviditelný

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #13 kdy: 27. 12. 2014, 17:16:35 »
Nějaký starší iAtkos mi ve VirtualBoxu fungoval. Sice to bylo dost líné a občas to sebou švihlo, ale zprovoznit to lze.

Re:Ubuntu 14.04 versus OS X Yosemite/Maverick
« Odpověď #14 kdy: 28. 12. 2014, 10:37:14 »
Předpokládám, že všechno je v tripel-bootu na jednom PC  :) Nemáte zkušenosti s Hacintoshem ve Virtualboxu ? Zkoušel jsem Hacintosh rozchodit ve Virtualboxu (v Ubuntu), ale žádný návod na internetu nezabral - vždy nějaký zádrhel. Máte vyzkoušený postup ? Díky.
Ve vmware playeru mi to fungovalo vždy (problém všude je jen s bootem takže bootuju přes usb flashku (CLOVER) nebo pomoci DVD).
Bez virtualboxu mi to bez toho CLOVERU a inject nvidia + instalace ovladačů sítě a podobně nefunguje. (To ale mám USB flashku s CLOVERem a vždy jen na USB hubu před bootem zapnu power na tu flashku a bootuju přes CLOVER do OSX ale musim tam zafajfkovat Nvidia inject bios atd...  Pak po bootu odmountuju clover a vypnu na USB hubu tu flashku a do vypnutí vše funguje.