Web development - kde začít?

haha

Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #15 kdy: 18. 11. 2014, 10:08:56 »
Citace
posledne trendy reisenia paralaxove ma lakaju najviac

Osobně nejsem zrovna fanoušek parallaxu, ale můžeš zkusit třeba Superscrolloramu nebo Skrollr.

Citace
mne osobne sa paci smer CMS wordpress + template + customizacia az do spokojnosti, je to ok approach?

Tak proč ne, akorát si nejsem jistý, jestli je dobrý nápad jít bez jakýchkoliv zkušeností do úprav cizích šablon. Každopádně vybírej na místech, jako je ThemeForest a ber v potaz hodnocení autora.

Citace
v som sa kodia weby? Najbeznejsie? Aka je vasa prax? prave pre HTML5, CSS a JS kombinacie? Je na to nejaky slusny editor? Mozno uz len to by ma niekam posunulo

Pokud chceš něco all-in-one, pak sáhni po WebStorm. Je to trochu moloch, ale umí všechno. Pokud ti naopak vyhovuje spíš lehký, rychlý editor, který si můžeš libovolně rozšiřovat, tak určitě Sublime Text - pro web bych doporučil tyhle doplňky:

Zvýrazňovače:

Better CoffeeScript
Better TypeScript
CoffeeComplete Plus
JavaScriptNext
LESS
SCSS

Lintery:

SublimeLinter
SublimeLinter-coffee
SublimeLinter-contrib-scss-lint
SublimeLinter-contrib-tslint
SublimeLinter-contrib-jshint
SublimeLinter-contrib-json
SublimeLinter-contrib-php
SublimeLinter-contrib-pylint

Citace
JavaScript taky zadnej mozkovej drtic neni

Teď jsem si třeba psal implementaci vícenásobné dědičnosti s využitím C3 MRO a trošku mi to mozek drtilo :-) V JS se dá celkem obstojně vystačit i bez chápání jazyka skutečně do hloubky(což je bohužel smutná realita u většiny vývojářů) a pak to opravdu žádná věda není.


Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #16 kdy: 18. 11. 2014, 11:25:45 »
Citace
V JS se dá celkem obstojně vystačit i bez chápání jazyka skutečně do hloubky(což je bohužel smutná realita u většiny vývojářů) a pak to opravdu žádná věda není.

Tesat do kamene. JavaScript není jen to, co rozhýbe webovou stránku, ale je to programovací jazyk z rodiny funkcionálních. To, že se z něj stala lingua franca dnešního internetu jej, bohužel, v očích veřejnosti devalvuje. A není se čemu divit - je to stejný rozdíl, jako když latinou hovoří plebs a básník.

Ovšem když se programovat v JavaScriptu opravdu umí, pak je to jiná. Ono i jQuery, snad nejrozšířenější knihovna, se dá používat efektivně - pokud jeden opravdu rozumí tomu, o co v JavaScriptu jde a jak je to "kouzelné" jQuery napsané.

Osobně si na jQuery cenním především té práce, kterou John Resig (a spol) odvedl na cros-browser podpoře. To je mimochodem další z disciplín při vývoji moderního webu - sledování standardů (a to i budoucích) a jejich konkrétní implementace v prohlížečích.

Pokud bych měl doporučit nějaké pulikace o JavaScriptu, tak potom bych začal JavaScript: The Good Parts ( http://shop.oreilly.com/product/9780596517748.do ) a pokračoval Secrets of the JavaScript Ninja ( http://www.manning.com/resig/ ) - v pořadí, v jakém to uvádím. První kniha seznamuje s principy, druhá je obsáhlejší a vysvětluje práci na tvorbě knihovny jQuery.

Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #17 kdy: 18. 11. 2014, 11:58:28 »
je to programovací jazyk z rodiny funkcionálních.
Javascript není funkcionální jazyk!

Spousta lidí si myslí, že funkcionální programování je o tom, že mám callbacky, můžu je ukládat do proměnných a k tomu mám něco, o čem jsem slyšel, že to je "funkcionální" (map, zip, lambdu apod.). Opravdu funkcionální jazyky mají daleko víc.

Kdyby byl javascript opravdu funkcionální, tak se tam každá asynchronní blbost nemusí řešit naprosto nepřehledně deseti vnořenými callbacky.

haha

Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #18 kdy: 18. 11. 2014, 12:43:14 »
Já bych tomu říkal multiparadigmatický jazyk. Lepší podpora asynchronního kódu přijde s ES6/7.

Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #19 kdy: 18. 11. 2014, 12:44:24 »
Citace
Javascript není funkcionální jazyk!

Ano, ano. Pravda. Pakliže to budeme brát stricto-sensu (definic funckionálního jazyka lze nalézt nepřeberné množství a pohybujeme se na teoretické půdě), potom toto tvrzení není pravdivé.

Myslím si ovšem, že lze říci, že JavaScript využívá některé funkcionální principy a paradigmata (jak již bylo zmíněno, first-class functions, lambda functions ... ). "Funkcionální", ve spojení s JavaScriptem, jsem měl tedy použít spíše ve vymezení oproti imperativním či objektově orientovaným jazykům.


Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #20 kdy: 18. 11. 2014, 13:14:37 »
Ano, ano. Pravda. Pakliže to budeme brát stricto-sensu (definic funckionálního jazyka lze nalézt nepřeberné množství a pohybujeme se na teoretické půdě), potom toto tvrzení není pravdivé.
Nejde o definici. Jde o to, ze kdyz javascript prohlasis za FJ, tak potom bude prakticky kazdy moderni jazyk funkcionalni a pojem FJ ztrati smysl. Matou se tim pojmy a mene zkuseni programatori si pak mysli, ze funkcionalni programovani je neco jineho, nez ve skutecnosti je a ze kdyz pochopi, co je to lambda nebo callback, tak "umi programovat funkcionalne". Coz je typicky prave pripad Node.js.

Myslím si ovšem, že lze říci, že JavaScript využívá některé funkcionální principy a paradigmata (jak již bylo zmíněno, first-class functions, lambda functions ... ). "Funkcionální", ve spojení s JavaScriptem, jsem měl tedy použít spíše ve vymezení oproti imperativním či objektově orientovaným jazykům.
No prave. Chtel jsi snad rict, ze javascript je FJ cimz se lisi od imperativnich jazyku? JS teda neni imperativni jazyk?!

Samozrejme v JS muzes programovat funkcionalnim stylem stejne jako muzes v assembleru programovat objektove. To ale nedela z assembleru objektovy jazyk. Imho spravnejsi pohled na paradigmata je takovy, ze paradigma je definovane tim, co v jazyce udelat nejde, ne tim, co udelat jde. "Udelat nejde" znamena, ze mas o necem nejakou jistotu, nejake omezeni. Funkcionalni programovani je silne prave v tom, ze ti dava jistoty, ktere v imperativnim nemas. V uplne ciste forme mas napr. jistotu, ze funkce nema vedlejsi efekty, coz jiste uznas pro JS nemuze nikdy platit. Prave proto, ze ti dava JS vic moznosti, ti dava min jistot.

Kolemjdoucí

Re:Web development - kde začít?
« Odpověď #21 kdy: 18. 11. 2014, 13:37:34 »
Myslím si ovšem, že lze říci, že JavaScript využívá některé funkcionální principy a paradigmata (jak již bylo zmíněno, first-class functions, lambda functions ... ).

Javascript nevyužívá žádné funkcionální principy. Lambda funkce není funkcionální programování.

Já bych tomu říkal multiparadigmatický jazyk. Lepší podpora asynchronního kódu přijde s ES6/7.

JS (zatím) nemá žádnou podporu asynchronního kódu. Callback nestačí na asynchronní kód. Node.JS to řeší prostředky jež jsou mimo jazyk JS.