Odpáleny HDD?

101101

Odpáleny HDD?
« kdy: 16. 11. 2014, 11:19:43 »
Ahojte,

potreboval by som poradiť ako a či sa dá opraviť tento problém s HDD na Windows 8.1
Predvčerom som resetoval PC, no disk zrejme ešte pracoval, ale nie som si istý či chyba nenastala už predtým.
Jedná sa o HDD WD Green SATA3 2TB (WDC WD20EARX-00PASB0)

Disk po kompletnom boot-e, po vypnutí PC aj s napájania a opätovnom zapojení, načíta aj v biose zobrazí sa aj vo Windowse ale nedajú sa čítať dáta a pracuje na 100% s občasným časom odozvy cez 2sekundy. Po nejakóm čase (naposledy 54min) to prestane a začne až sa pokúšam disk otvóriť.

Po restarte sa disk nezobrazuje vôbec a ponúka mi to v správe diskov pripojenie a naformátovanie nového. Ja ale potrebujém údaje na aspoň na D:

SATA káble som ešte neskúšal prepojiť. Bojim sa aby som nestratil data na inom disku lebo nemám teraz kabel naviac.
Neskúšal som ešte botovanie na inom PC.
Chcem vyskúšať MiniTool ale až ako poslenú šancu.

Ďakujem za každú radu. Ak budete ešte potrebovať nejaké info pošlem.

Teraz mi to napísalo pri otvárani disku "Požiadavka nemôže byť splnená pre chybu na vstupno-výstupnom zariadení"



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #1 kdy: 16. 11. 2014, 11:39:30 »
1)Sehnat externi disk dostatecne kapacity
2)Zabootovat Knoppix. (ci jine live distro)
3)Pokusit se namontovat disk z Knoppixu. Pokud to jde, zkopirovat data na externi disk.
4)Pokud to nejde (protoze A)disk nejde namontovat,B)nelze cist data) pomoci dd se pokusit vytvorit obraz *odmontovaneho* disku na externi disk.
5)Pokud je dostatek mista na externim disku, vytvorit si druhou kopii obrazu disku a na te pak laborovat.
6)Zkusit pustit testdisk na ten druhy obraz disku
7)Kdyz vsechno selze, zkusit photorec a aspon vytahat data, co se da.

Do budoucna: Jak pravil Lenin, Zalohovat, zalohovat, zalohovat!

Jinak by pomohlo, kdybyste ponekud vice rozmazl, co by melo byt na vsech tech ctyrech discich (napriklad kde jsou Widle) a o kterem z tech dvou WD vlastne mluvime. Neni mi uplne jasne, jestli ten disk byl systemovy nebo jen datovy.

101101

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #2 kdy: 16. 11. 2014, 11:47:48 »
C: v poriadku System, Windows
F: v poriadku data
M: v poriadku data

D: a E: je iba rozdelený ten vadný disk, sú tam iba dáta Je tam zaplnených okolo 400GB
Práve zálohy sú na D-čku :-D

Idem vyskúšať prepojiť káble

101101

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #3 kdy: 16. 11. 2014, 12:52:53 »
Tak skúsil som live ubuntu:
prehodil som aj sata kabel a v nom problem nebol.
Rovnaký problém načítania ako na windowse.

Pri selfteste v ubuntu mi vypisalo electrical error.
Vytvorenie Image na iný disk sa nepodarilo.

Typek

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #4 kdy: 16. 11. 2014, 13:13:08 »
Podobny problem som mal s niekolkymi diskami. Vzdy to bol poskodeny FS. V mojich pripadoch to nedokoazal opravit ani testdisk (win to zrejme poserie nejakym ultra sposobom) a pomohol len rychly format a nasledna obnova dat. Bohuzial, ani photorec nedokaze poriadne obnovit textove subory (*.log *.txt). Takze vela stastia. Ak sa ti to podari opravit inak, napis postup.


101101

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #5 kdy: 16. 11. 2014, 13:18:41 »
Quick test DLGDIAG.exe vypisuje hlasenie
INTERRUPTED BY DRIVE RESET 2

Nepomohlo by keby spustil boot DVD windowsu a tam spustim /reubuildbcd /fixmbr a /fixboot ?
Nedajú sa nejak opraviť alebo nanovo vygenerovať tabulky disku?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #6 kdy: 16. 11. 2014, 13:23:58 »
Jeste existuji placene nastroje, obvykle pro Widle. Uz se to tu parkrat na foru rozpatlavalo v podobnych diskusich, takze bych zkusil najit ty starsi diskuse a mrknul se tam. Ale kdyz nejde udelat obraz disku, tak je asi neco hooodne hluboko v zakonceni zazivaciho traktu.

nobody

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #7 kdy: 16. 11. 2014, 13:31:31 »
/reubuildbcd /fixmbr a /fixboot ?

to je mu urcite na nic, to jsou opravy bootovani systemoveho disku, on ma problem na druhem ciste data disku,
tabulka disku tam taky vypada ze je kdyz system ukaze existenci D a E

problem ma s filesystemem na tech D a E, resp. s nejvetsi pravdepodobnosti HW problem, protoze jinak by proslo v Live Linuxu vytvoreni image pomoci "dd"  ktere jakekoliv problemy s filesystemem, tabulkou atd nezajima... akorat pokud by byli vadne bloky, tak by dd rvalo, ale az pri konkretnim cteni tech vadnech bloku (a bylo by treba ddrescue)

Trident

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #8 kdy: 16. 11. 2014, 13:34:59 »
Prijde mi ten postup naprosto zmateny a nesystemovy jako bys byl totalne mimo misu. Zastav se. Zamysli se. Zacni znova a systematicky.

Proverit nizsi vrstvy - pustit long smart test, podivat se do smart logu. V tom logu totiz uvidis jestli nedochazi k resetum a nebo chybam  mezi mezi radicem a diskem. To by znamenalo chybu na fyzicke nebo linkove vrstve. Kably/radic/obcas blbne ve specifickych podminkach i firmware zpracovavajici commandy.
Zapoj disk jinam. Jiny pocitac, jiny radic a jiny kabel. Symptomy ve widlich nasvedcuji tomu jako by se snazili posilat commandy.
Poslouchas ten disk vubec? Co dela kdyz tam windows posilaji commandy. Chroupe nebo neni akusticka odezva. Netriska hlavama nebo nesmajda. Jaky ma rozbeh? Rozebehne se napoprve nebo az na ponekolikate. Smarjajozef ta dnesni mladez...

Vyssi vrstvy - mas partition tabulku? Prover fdiskem. Nemuze precist a nebo chybi partition tabulka? Udelej si image disku jak ti tu tradi a s tim dal laboruj. Pokud jsou data pro tebe cenna, tak te par tisicovek za dalsi disk nezabije. Je to porad levnejsi jak platit recovery firme i s tvym casemu
Kdyz mas image, tak z nej potom umi treba nastroje z baliku "testdisk" zrekonstruovat partition tabulku. V zavislosti na uspechu pak muzes zkusit zkontrolovat filesystem ntfsfixem nebo podobnym toolem.

Toto nema byt navod jak krok za krokem. Toto ma pouze nakopnout.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #9 kdy: 16. 11. 2014, 13:46:17 »
@Trident: Tak na nejake long testy a podobne bych se tedy .... a z vysoka. Tady ma smysl zkouset veci, ktere pomuzou k ziskani image disku a to long test neni. Ten by naopak mohl disk dorazit a pak uz neziskam nic. Cili zapojeni disku jinam a pokus o vytvoreni image na jinem stroji - dobry napad. Long test- spatny napad.

BTW, u protestujicich isku obcas pomaha. kdyz se clovek o zachranu pokousi pri nizsich teplotach. Nekdy disk jakz takz jede, ale jak se zahreje, je to v kyblu. Cili lze zkusit odnes stroj do chladne nistnosti, disk vytahnout na stranu a strcit k nemu ventilator. Nekdy pomuze zaroven otocit disk do jine pozice. Pomoci ventilatoru jsem vytahl data z nefunkcniho disku jiz dvakrat. Ale to byly disky, ktere po delsi dobe klidu za studena par minut jely, nez se zahraly. Nevim, jestli se to tyka tohoto pripadu.

101101

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #10 kdy: 16. 11. 2014, 14:06:13 »
Disk vydava len bezny zvuk ako ostatne, je tichy, bezi normalne, toci sa. Rozbehne sa normalne ako ostatne.
Pri dotazok nie je nic pocut len tocenie ako u ostatnych diskov. Nic neobvykle som nepocul.

Teplota je v poriadku. Skusal som disk aj vytiahnut vyfukat, dokonca som s nim aj potriasol ;) samozrejme ked bol vypnuty.


Ako som pisal ked vypnem PC uplne aj zo siete(220V) disk nacita na D: aj E: ale dáta sa nedaju precitat a disk pri dotazok pracuje na 100% s odozvou cez 2s.
Po restarte disk uz nenacita na jednotlive particie ale uvadza ho ako nenaformatovany.


Ja nie som prebornik v administracii, mam len svoje male skusenosti a som celkom nasraty lebo vzdy ked mi to nejaky iny disk spravil tak som aj po dnoch stravenych na forach, citani postupov, spusteni roznych recovery aplikacii dospel k tomu ze som to musel nanovo naformatovat. Ale teraz mam na D: len zopar suborov ktoré just potrebujem, jedna sa možno o 1GB z tych 2TB (zaplnenych 400GB).

Stiahol som si ubuntu-rescue-remix-12-04
idem vyskusat ci nejak uspejem, uz nemam velke nadeje :-D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #11 kdy: 16. 11. 2014, 14:25:31 »
"Teplota je v poriadku."

Nemluvim o abnormalnim zahrivani disku, ale jeho udrzeni na nizke teplote, nizsi, nez normalni pracovni. Co nejblize pkojove teplote nebo radsi treba balkonove. Proto ten ventilator a studena cimra.

Jinak preji hodne stesti, kdyz nejde udelat image, tak to vidim blbe. Kdovi, jestli to neni jeden z tech disku, ktery ma na plotnach pul firmware nebo nejake dulezite tabulky. Kazdopadne jste utvrdil muj letity odpor k Westernum, i kdyz si nejsem jist, jestli dnes lze koupit disk, kteremu by clovek jakztakz mohl verit.

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #12 kdy: 16. 11. 2014, 14:30:08 »
ddrescue nezabralo?

101101

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #13 kdy: 16. 11. 2014, 17:15:15 »
Som na ubuntu a disk utility mi na tento disk hlasi na oddiel Unkovn 134MB:
warning: this partition is misaligned by 3072 bytes. This may result in very poor performance. Repartitioning is suggested.

Ale particie existuju. ostatne Work 354 GB NTFS a Data 1.6 TB NTFS su v poriadku. Mozem naformatovat ten prvy oddiel bez toho aby som stratil data ostatnych?

Ubuntu 14.04 mi hlasil chybu pri otvoreni ze sa nedaju citat data kvoli chmod.
Ubuntu 12.04 Best :D mal som ho rad len keby nebol taky pribrzdeny pri aplikaciach to otvoril :-D hrdina jeden. Mozno sa k nemu casom vratim z vdacnosti :-D

Kopirujem dufam ze to pojde.

101101

Re:Odpáleny HDD?
« Odpověď #14 kdy: 16. 11. 2014, 17:18:01 »