Hele já nevím, kolik je teď reálné dostat jako nástupní plat pro absolventa bez praxe v Praze.
Určitě bych ale chtěl okomentovat častý nešvar: přirovnání platu programátora a prodavačky.
Je to věc trhu - je to o tom, kolik svému zaměstnavateli přinesete. Prodavačky teď dostávají hodně a celkem dost předběhly ostatní málo kvalifikované profese. Naprostá většina prodavaček bude po zaškolení podávat standardní výkon a tak dostane nějaký nástupák a po 5 letech praxe o pár tisíc více. A po 20 letech praxe ani o korunu víc (pokud nepočítám inflaci a celkový růst platu v odvětí, nebo postup na nějaké vedoucí místo).
Programátor nepodává nějaký jednotný výkon. Každý je jiný, jinak schopný, jinak se popasuje s jinými problémy, které ho potkají. A za to ho čeká jiný plat. Platové rozmezí mezi programátory je ohromné - a to i mezi těmi, kteří mají stejné vzdělání a stejnou délku praxe a pracují na stejné pozici. A tuplem je ohromné mezi někým, jehož kvalita je ověřena a někým o kom zatím nevím, jak (jestli!) produktivní vůbec bude.
Rozdíly v produktivitě programátorů po škole jsou obrovské. I člověk, který po abslvování programátorské školy umí použitelně programovat (a jsou takoví, co neumí skoro vůbec), se bude docela dlouho zaučovat do firemního ekosystému (firemní IS, firemní tiketovací systém, firemní pravidla komunikace a psaní kódu, struktura projektu, mnoho frameworků co ten nováček nezná), takže může trvat klidně rok, než začne firmě peníze ne spotřebovávat, ale i vydělávat.
Tržní reakce na tuhle nejistotu je prostá - naberu nováčka za málo a podle toho, jak se ukáže, tak rychle mu přidávám. Nesrovnávejte se s prodavačkou, proboha! Šance, že prodavačka-nováček nebude schopna zvládat doplňovat zboží do regálu je zanedbatelná. A pokud opravdu nebude, tak se na to přijde první den zkušebky a hotovo.
A argument, že když někdo studoval X let, tak přece musí...NEMUSÍ! To je argument rozmazlených spratků, co vystudovali výjimečně finančně lukrativní obor a dostávají výjimečné finanční ocenění. A mají pocit, že je to ještě málo a svět je k nim nespravedlivý.
Zamyslete se nad tím, za kolik nastupují lidi, co na VŠ 5 let studovali knihovnictví nebo archivářství, archeologii, nebo podobný obor. A kolik oni budou brát po 20 letech praxe. Velké kulové!
Jasné, vystudovali finančně nelukrativní obor, mají co si zvolili. Ale netvařte se tu, proboha, že když někdo vystuduje VŠ, že to musí něco znamenat platově.
A mimochodem třeba doktoři, oni pořád brečí, jak berou málo, ale když je jim 50 let, tak někteří strčí leckterého programátora platově do kapsy, zkuste si ale zjistit, kolik berou jako nováčci po škole. A to občas fungovalo ještě tak, že byli v práci celý den, ale papírově tam byli na půl úvazku, takže dostávali polovinu toho žebráckého nástupáku.
Chcete být advokát? Opět, nebudete na tom platově vůbec špatně, ale prvně musíte několik let po ukončení právnické fakulty dělat koncipienta. Nevím jak letos, ale ještě tak rok dva zpátky se na koncipientskou pozici nastupovalo běžně za 20 tisíc. A v té době už v Lidlu dávali 25.