Ano, tím argumentují všichni populisté. Jenže Švýcarsko je poněkud zvláštní případ. Mj. v tom má tradici několik set let.
Máme nějaký jiný případ, kde to funguje stejně dobře?
Máme nějaký jiný příklad, kde to rozhodování závažných otázek přímo občany dobře nefunguje? Právě švýcarsko je příkladem, že rádoby populistické nápady typu zaručený příjem pro každého neznamenají automatické přijetí v referendu.
No, Robejšek je populista non plus ultra, takže to úplně dobrý zdroj není
Zjevně nerozumíte termínu populista.
Ale abych nebyl osobní: no, u odhadu váhy býka to možná funguje (protože Gaussova křivka), u voleb ve Výmarské republice r.1933 to jaksi nezafungovalo, ale to Robejšek pochopitelně nezmíní.
Robejšek nic takového netvrdí. Neexistuje žádná garance, že rozhodnutí přijaté v referendu je správné, stejně jako neexistuje garance toho, že rozhodnutí přijaté elitami je správné. Můžeme pouze porovnávat, jakou úspěšnost mají elity a jakou prostí občané. A troufám si tvrdit, že občané jednoznačně vyhrávají.
Nemusíte akceptovat robejška. Úplně postačí, pokud jste prolezl základním kurzem statistiky na VŠ. Asi chápete, že pravděpodonost (šance) oblbnutí/oblafnutí/přesvědčení byť vzdělaného a racionálně uvažujícího Martina Prýmka je vyrázně vyšší, než pravděpodobnost, že se vám totéž podaří s celým osazenstvem tohoto fóra.
Podívejte se prosím do parlamentu. Těch 200 poloidiotů co tam sedí nejsou žádní raketoví vědci, hlasované problematice většinou nerozumí (mnohdy ani nemohou a spoléhají se na výbory), jejich názory nebo motivaci ovlivňují stranické sekretariáty, nepo i vlastní hypotéky a vy mi chcete tvrdit, že když se jedná o rozhodnutí typu Jádro vs. Czexit, že těch 200 zoufalců přijme kvalifikovanější rozhodnutí než těch cca 8 milionů voličů?