Z vyšší mzdy podstatněji uberou pouze životní náklady typu nájemné a nebo hypotéka protože dražší ceny bytů a domů.
Super. A proč teda nenapíšeš konkrétní čísla a bavíme se pořád jenom o dojmech?!
- jak se liší mzda za stejnou pozici v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Zlíně?
- jak se liší životní náklady v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Zlíně?
Ony se totiž mzdy za
stejnou pozici, zejména v IT třeba mezi Prahou a Brnem poslední dobou dost rapidně přibližují. A životní náklady v Praze rostou rychleji než v Brně. Chytrému napověz...
Nesmíš totiž vzít mechanicky jenom průměrné mzdy. V Praze je víc obchod, management, víc headquarters a tímpádem i vyšší průměrná mzda. Při srovnání srovnatelného je ten rozdíl zase menší, než by se zdálo na první pohled.
A teď pozor: Hypotéka mimochodem ovšem není ve spotřebním koši, protože to není životní náklad, ale INVESTICE.
Jasný. Problém je v tom, že náklady na hypotéku jsou ve finále srovnatelné s náklady za nájem, protože trh, že... Pokud by byla hypotéka násobně výhodnější než nájemní bydlení, tak by si nájemní bydlení nikdo nepořizoval, že.
Že se venkovani potřebujou vymězovat vůči Praze je spíš známka jejich ubohosti... k tomu jenom dodávám, že jsem venkovan. Ten byt v Ďáblicích je sám o sobě nic moc, ale místo k bydlení je to krásný.
Tak já nevím, kdo se vůči čemu vymezuje. Třeba ten, kdo tvrdí, že v Praze je vyšší životní úroveň než kdekoli jinde? Nebo ten, kdo říká, že tak zjevné to není. Nehádáme se přece o to, jestli jsou Pražáci vykroucení mistři světa a Brňáci vidláci. Bavíme se o tom, v jaké části republiky je objektivně vhodné se usadit a proč.