@pavlix: Tak treba ne vsichni Moravaci poznaji lidi z Prahy po prvni vete, nicmene nemuzes poprit, ze v Praze lidi mluvi ponekud specificky. Mene spisovne, nez Moravaci, s dost typickym prizvukem.
Jediné, co jsem tvrdil je, že mají běžní moraváci *naprosto* zkreslenou představu o tom, jak se v praze mluví. A že to, co předvádějí jako estrádu, když jim někdo prozradí, že je v místnosti pražák, není karikatura a čistě moravský výmysl s kořeny bůhvíkde.
To, co píšeš o specifické pražské mluvě platilo pořádně tak možná když jsem chodil na základku. Ona totiž potom proběhla řízená deregulace nájemného a mnoho kol privatizace pražského bydlení. K tomu připočítej změny na pražském trhu práce. Za ty roky se demografie tak změnila, že taková ta původní praha dneska mluví hlavně anglicky, rusky, slovensky, jihočesky a moravsky. Pokud se někdo dneska považuje za hrdého pražáka, tak většinou bydlí v okruhu dejvic, karlína, žižkova, vinohrad, vršovic a smíchova, ale ani tahle „druhá praha“ se nedokáže vyhnout výměně obyvatelstva a „pražáci“ jsou ekonomicky vytlačování do takovété „třetí prahy“, jako je třeba krč, jinonice, kobylisy nebo hostivař. Jenže to stejné se děje i s novopečenými pražáky z jižních čech, moravy a slovenska, protože i ti potřebují někde bydlet a ne vždycky vydělávají miliony.
Takže jestli máš pocit, že dneska ještě existuje něco jako pražština mých rodiču, tak se pobavíme zase za deset let, kdy už žádní takoví pražáci nebudou existovat.
Moravak by mel poznat minimalne to, ze dotycny neni mistni.
No to je teda umění. Akorát třeba v Brně už neplatí ani to, protože tam pomalu není místní už skoro nikdo, stejně jako v Praze, takže to, co píšeš platí tak pro vesnice bez velkých pracovních příležitostí.