Konkrétní výhody starých enterprise serverů

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #45 kdy: 23. 04. 2024, 09:29:22 »
Podle mě to žádnou výhodu nemá.

Pokud si někdo chce ten HW osahat a vyzkoušet si v praxi třeba ty hotplug výměny, tak ano, super... Ale mi to přijde naprosto zbytečné, protože buď něco takového člověk dělá běžně, a potom to doma nepotřebuje, a nebo to nedělá, a pak je mu starý server úplně na prd.

Ještě bych to řekl možná i jinak - pokud potřebuju nějaký HW, kde chci třeba 256GB nebo 512GB RAM, tak na to budu mít budget a nebo si takovou mašinu můžu rentnout za pár USD v cloudu na dobu, kterou potřebuju. Ale jinak ty staré servery v podstatě nemají dobrý výkon, žerou jako prase, a s podporou nevím jak to bude, když to člověk má z druhé ruky a vlatně to železo je už za koncem plánované životnosti.

Zerou jako prase, tak to pobavilo. Videls co chce Intel za svoje CPU a co to zere? Kdybych mel jen dve tyhle cpu tak uz potrbuji 1KW zdroj,abych se drzel nejvetsi ucinosti na 80+ standardu.

Virtualizace je draha ( zalezi na uhlu pohledu), ale nemusis se o to starat. O starsi hw se musis starat, ale to jedna z pridanych hodnot.


Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #46 kdy: 23. 04. 2024, 10:07:39 »
Sám mám pár vyřazených serverů a rozhodně nejsou v nějakých mega konfiguracích, max 32GB RAM, spíše 16GB a obyč Xeon E3-1220 nebo dokonce ještě Xeon X3430 a k tomu hafo 1TB disků. Je to spíše taková nostalgie. Každý ajťák má doma nějaké takové hračky, ne? Od procesorů 486 až po nikdy nepoužitou zálohovací páskovou jednotku...
Já třeba ne. Doma držím jen HW, který má ještě potenciál pro nějaké reálné využití, tedy že na tom půjde třeba dočasně něco provozovat, nebo se to použije jako terminál k něčemu. Takže tak do 15ti let stáří.

Ze stejného důvod držím třeba 20 let staré auto, které sice žere, má drahou pojistku, ale když člověk potřebuje přivézt dřevo nebo beton, nemusí si huntovat auto nové. Trabant by byla sice nostalgie, ale reálné využití bych nenašel, stejně jako u něčeho z 486 éry...

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #47 kdy: 23. 04. 2024, 12:55:11 »
Sám mám pár vyřazených serverů... Je to spíše taková nostalgie. Každý ajťák má doma nějaké takové hračky, ne? Od procesorů 486 až po nikdy nepoužitou zálohovací páskovou jednotku...
Mám doma dost šrotu a říkám tomu nostalgie, ale když budu upřímný, tak je to spíše lenost to odvézt do sběrného dvora :-) jo, je mi to líto vyhodit, jsou s tím spojené vzpomínky, ale reálně to už nepoužiji

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #48 kdy: 23. 04. 2024, 13:43:36 »
Sám mám pár vyřazených serverů... Je to spíše taková nostalgie. Každý ajťák má doma nějaké takové hračky, ne? Od procesorů 486 až po nikdy nepoužitou zálohovací páskovou jednotku...
Mám doma dost šrotu a říkám tomu nostalgie, ale když budu upřímný, tak je to spíše lenost to odvézt do sběrného dvora :-) jo, je mi to líto vyhodit, jsou s tím spojené vzpomínky, ale reálně to už nepoužiji

souhlasim, taky si stary server pustim jednou za uhersky rok, ale asi bych udelal lepe, kdybych je vynesl do smeti a uklidil.

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #49 kdy: 23. 04. 2024, 15:42:49 »
souhlasim, taky si stary server pustim jednou za uhersky rok, ale asi bych udelal lepe, kdybych je vynesl do smeti a uklidil.
Ze sve osobni zkusenosti vim, ze spusteni takoveho z nostalgie drzeneho stareho zeleza vetsinou znamena onen znamy Cimrmanovsky pocit "ocekavani a zklamani".
Doma z nostalgickych duvodu skladuji Commodore 128D a Apple IIe - vsechno s maximalnim mnozstvim tehdejsich periferii, zejmena pro ten Apple (mys, 3,5" a 5,25" FDD, rozsirujici karta RAM 1MB - pochopitelne rozdeleno na bloky, atd....).
No a kdyz to jednou za X let spustim, tak zjistim, ze je to neskutecne pomale, obraz je ve srovnani s modernimi LCD naprosto neostry.... a celkove je to vlastne o nicem a ztrata casu se tim zabyvat. Ocekavani je rychle nahrazeno zklamanim.  :)


Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #50 kdy: 23. 04. 2024, 16:07:43 »
Sice sa uz v teme dostavame az moc daleko do historie (je rozdiel porovnavat 10rokov stary server a 40-50rokov stare PC), ale tiez osobne nevidim zmysel v prevadzke takeho stareho zeleza (tich 10rocnych serverov).

Moderny HW sice nieco stoji, nikdo vam ho neda za desatinovu cenu ako ten 10rokov stary, ale ma mnohe vyhody ktore ten stary hw nema:
- zaruku: ked chcipne 10rocnemu serveru zdroj, nikto vam ho nevymeni, musite zhanat novy, ak sa este dane (kompatibilne) modely robia. Takto pravdaze moze chcipnut v nom cokolvek, zdroj je len priklad
- SW podpora: nie su na to ziadne novsie ovladace, dokonca novy softver moze mat problem ze napr procesor nepodporuje urcite instrukcne sady, tak bud SW nebezi vobec, alebo dost spomalene lebo to vyuziva nejaky obscurny neoptimalny kod len aby to nejak islo. Dalsia velka kapitola su ovladace, aj tie enterprise servery su podporovane len urcitu dobu, potom to prejde do tzv "maintenance" modu a vsetci dobre viem ze sa to da prelozit na styl "uz na to prdime"
-vykon/spotreba pomer: prevadzkovat stary server ktory v zatazi zozerie stovky wattov, pritom nove zelezo dokaze urobit presne tu istu sluzbu a ma napr iba 25% spotrebu, je uz na uvazenie. A prosim, argumenty stylu: vacsinu casu mi to ide v idle ani neskusajte, lebo aj idle na tom byva za prve mizerne (tiez o dost vacsia spotreba) a po druhe ak to potrebujem na 15minut denne, nebezi to predsta nonstop, radsej to na tich 15minut zapnem rucne/cez wake on lan/nejaky iny sposob.


Jedinu vyhodu v tychto starich zelezach vidim jedine ak sa napr niekto chce doma ucit za nejakeho admina, alebo tak. Tak si na tom moze rozbehnut nejake virtualky, hrat sa s pridelovanim pristupov/prav, nejake swap/hot swap srandy, ale toto aj tak potrva max par mesiacov (to ucenie sa samotne. Ak vam to trva dlhsie, asi by som popremyslal ci je to pre vas to prave orechove, pretoze v praci vam tiez nedaju cely rok na naucenie sa zakladov). A casto krat sa aj tak naucite len uplne zaklady, pretoze business use casy byvaju na mile vzdialene tomu co si vie niekto doma v rezii za par kacek rozbehnut.


Apropo, k tym super starym PC (ako napr spomenuty Apple 2). Ak to niekto skladuje ako historicku vec/investiciu, uplne OK. Ak si ale niekto mysli ze to bude prevadzkovat ako bezny PC, tak by sa mal dat vysetrit (nic osobne boban23, proste som sa len odpichol v tomto od tvojho prispevku  :) )

Re:Konkrétní výhody starých enterprise serverů
« Odpověď #51 kdy: 23. 04. 2024, 16:59:17 »
Apropo, k tym super starym PC (ako napr spomenuty Apple 2). Ak to niekto skladuje ako historicku vec/investiciu, uplne OK. Ak si ale niekto mysli ze to bude prevadzkovat ako bezny PC, tak by sa mal dat vysetrit (nic osobne boban23, proste som sa len odpichol v tomto od tvojho prispevku  :) )
Pro jakykoliv provoz pouzivat takhle stary hw by me samozrejme ani ve snu nenapadlo. To by pochopitelne byl naprosty nesmysl. ;D Doma to skladuji jen z nostalgie. Nemyslim si, ze to je investice. Jen je mi to lito vyhodit, kdyz uz mi to doma vydrzelo tolik desitek let.
Naopak souhlasim se vsim, co jste napsal. Taky jsem priznivcem spis noveho hw i presto, ze je drazsi.