Chytrý telefon pro běžné používání

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #60 kdy: 25. 03. 2024, 11:19:56 »
A rychlonabíjení 65W (+5W bezdrátové - mám v autě MagSage držák s integrovaným bezdrátovým nabíjením) je docela návykové.  :)

Pro někoho je to návykové a někdo to třeba prakticky nepotřebuje. To dost záleží. Já osobně třeba skutečnou užitečnost rychlonabíjení nikdy moc nepochopil. A užitečnost bezdrátového nabíjení co by mi mělo zářit někde v ložnici u hlavy už vůbec ne.
ALE klidně se vsaď že pokud ho nemáš, situace kdy bys ho potřeboval zaručeně nastane. Úplně stačí, když si nestihneš nabít a budeš muset na delší dobu někam, kde si nebudeš moct doplnit.

Tak jako jo, občas ho použiju. Jenomže to prakticky nikdy nejsou situace, kdy kdybych ho nepoužil, něco by se stalo. A to už roky a roky. Jestli takových bylo za pět let pět, je to hodně.

Ono je to totiž dost o úhlu pohledu, protože...

Asi si umíš představit, že mu fungující telefon mohl zatraceně chybět, kdyby se mu tam něco stalo (stačilo aby si na Větruši vyhodil kotník) nebo neměl v prkenici hotovost a platební kartu.

...mobilní telefony tu s námi jsou nějak víc rozšířené dvacet let. Nevšiml jsem si, že by zrovna (a nejen) na Větruši archeologové nacházeli kosterní pozůstatky stovek zbloudilých poutníků co neměli mobilní telefon a tak tam zahynuli bídnou smrtí. A to tam byl před sto lety možná větší provoz, než dnes.

Tohle už se ani nedá nazvat "starost prvního světa". Tohle už je normální acokdybysmus. Navíc potenciálně kombinovaný s neschopností rozumně fungovat bez nějakého krámu.
« Poslední změna: 25. 03. 2024, 11:22:38 od Martin Poljak »


Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #61 kdy: 25. 03. 2024, 12:26:18 »
to už dost zbytečně přeháníš. psal jsem to proto, že je fajn to mít pokud na to máš škvarky (a je to příplatek naprosto směšnej a skoro každej telefon v ceně lepších trenclí to má).
jinak každej svýho štěstí mašinfírou, a docházím k závěru, že na nějaký ventilování názorů tady už se pro budoucnost vy*eru. a fakt bych se nedivil, kdyby se ostatní zařídili obdobně. protože každej s dírou do zadku je největší rozmprd a stejně ví všechno nejlíp.
« Poslední změna: 25. 03. 2024, 12:28:47 od Marek Staněk »

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #62 kdy: 25. 03. 2024, 15:47:38 »
K čemu je rychlo nabíjení 65W, když i s 15 watty se to do 10 minut zpomalí na 7.5W po přesáhnutí >30°C.. (Trochu přeháním), ale ohmův zákon se překonat nedá.

A navíc od 70% tak stejně to jede pod 10W cca..

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #63 kdy: 25. 03. 2024, 16:20:55 »
K čemu je rychlo nabíjení 65W, když i s 15 watty se to do 10 minut zpomalí na 7.5W po přesáhnutí >30°C.. (Trochu přeháním), ale ohmův zákon se překonat nedá.

A navíc od 70% tak stejně to jede pod 10W cca..

65W nabíjení je k tomu, že když máš telefon který nevymyslel školkáč, máš ho z nuly na 100 za půl až 3/4 hodiny. Umělo to jak realme 7Pro, tak to umí moje aktuální Poco. Já ho potřebuju tak 3x za kvartál a používám ho JENOM když ho potřebuju, jinak nabíjím přes noc 1A kostkou a 65ku mám v batohu. Druhá je vedle televize a používá se jen, když někdo potřebuje plnou hned. A než tepelně zdegraduje baterka, je telefon stejně tak zastaralej, že ho nemá smysl používat a jede do Afriky.
A FYI omezení nabíjecího proudu nesouvisí s Ohmovým zákonem v tom smyslu, že by rost vnitřní odpor baterky. Na svědomí to má management baterky, který omezuje nabíjecí proud, aby zamezil jejímu přehřátí a degradaci.
Závěr: Pokud rychlý nabíjení potřebuješ, nekupuj si hračky.
Postulát: mobil je spotřebák. Kupuj si to, co potřebuješ používat, a až to začne vykazovat problém kvůli zastarání, pošli ho dál a kup si novej. Já mám telefon na to, abych ho používal a aby mi umožnil vykonávat práci, která mi vydělává takový peníze, že mě cena telefonu nemusí zajímat z jinýho hlediska, než že nehodlám zbytečně platit za nesmysly.
« Poslední změna: 25. 03. 2024, 16:22:49 od Marek Staněk »

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #64 kdy: 25. 03. 2024, 16:34:21 »
Mám také Poco, ale se 120W a už si to nepamatuji přesně, ale nabitá byla za čtvrthodinu. To jsem zkoušel jednou změřit a použil asi dvakrát. Baterie má tři konektory, takže tipuji, že jsou to tři články v jednom a proto je schopna dosáhnout při paralelním nabíjení takových hodnot.


Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #65 kdy: 25. 03. 2024, 17:03:34 »
Jdu nejspíš s křížkem po funuse, ale...

Já mám Nokii G22. Je to low-end nejhrubšího zrna (co se SoC týče), foťák má sice asi 50Mpix, ale fotí to jako 10 let starej iPhone (zachytí to potřebné, ale dnes jsou obzvlášť dražší mobily jinde...), má to "jen" 720p displej (1xxx na výšku, 720 na šířku), ale ani jedno z toho není důvod, proč jsem to kupoval.

Kupoval jsem to hlavně ze dvou důvodů:
  • čistý Android - je tam předinstalovanej bordel, ale jde plně odinstalovat, nejen deaktivovat nebo odinstalovat aktualizace
  • opravitelnost - po dlouhý době snad první telefon, kdy výrobce do světa hlásá, že za použití základních nástrojů (trsátko a šroubovák) jde doma na stole vyměnit baterie, displej a konektorová deska (věci, který nejspíš doznají opotřebení nebo rozbití), má dokonce partnerství s iFixit, kde jdou koupit součástky (a sady nářadí) a je zde oficiální návod, jak na to

Telefon nemá: rychlý nabíjení, ultra rychlou wifi ("jen" 433Mbps), 5G, IP krytí (proti vodě)
Telefon má: audio jack, 90Hz displej (nepoužívám), dobrý jas a čitelnost na přímém slunci, wifi 433Mbps

Na běžný používání stačí, funguje mi na tom vše, co potřebuju (tj. prohlížeč, banking, videopřehrávač, ať je to VLC nebo Grayjay nebo Jellyfin, jde na tom hrát San Andreas a Bloons TD 6, atd.).

Pro mě byl tenhle mobil jednoznačně možnost dát signál, že opravitelný mobily můžou existovat a měly by existovat a jeho koupí jsem to chtěl dát najevo. Proto ho zmiňuju i tady, dávám šanci, aby ho koupil někdo další a podpořil tu myšlenku. Proto jsem ho koupil i dceři (navíc děti mají tendence mobily rozbíjet, tam se ta opravitelnost může hodit). Jinak je to mobil, jehož cena by neměla přesáhnout 100€/2500Kč, prostě low-end. Je to mobil, kterej bych si nekoupil nebýt jeho poselství.

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #66 kdy: 25. 03. 2024, 20:20:28 »
Proč řešit nějaké alternativní ROM?
U Samsungu je to možná problém sehnat, ale k čemu to má být, když výchozí OneUI perfektně funguje a má nejlepší ekosystém ze všech Androidů?
Custom rom hledají lidi co jim výchozí nadstavba moc nefunguje, tak hledají něco lepšího.
Samsung už není jak kdysi, kdy jeho touchwiz nebyl moc použitelný a právě v té v době na Galaxy Ace bylo milion alternativních rom, to už dnes není třeba.
A plynulost? Pokud nekoupíte total low end, tak bude vše u Samsungu plynulé.
Taky 4 roky podpory a aktualizací. To opravdu nejde srovnat s Čínou se 2 lety podpory a to ještě v tom lepším případě.
Navíc na telefonu nejsou předinstalované žádné bloatware třetích stran.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #67 kdy: 25. 03. 2024, 21:02:10 »
Protože telefon stále funguje, výkonu má na rozdávání a skončila mu podpora od výrobce? Stejně tak mi dává smysl mít čistý Android zbavený veškerého vnuceného balastu od Google včele s Chrome, TyTrubko … pouze s Play + Pay Services. Ať už z toho či onoho důvodu, smysl to stále má. S Pixelem se vysloveně nabízí GrapheneOS, stejně tak LineageOS s OnePlus.

Osobně bych uvítal Samsung bez vnuceného balastu, případně možnost zbavit se jednou pro vždy nechtěného balastu. Zbavit se např.: Chrome dost dobře nejde, respektive nejde o triviální záležitost. Stejně tak zkoušet alternativní ROM např.: u Xiaomi, respektive Redmi (levné telefony) je horor, protože těch verzí je tolik, že polovina věcí nefunguje a je na to potřeba myslet už při koupi.
Carpe diem

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #68 kdy: 25. 03. 2024, 21:13:58 »
Tak samsung má podporu 4 roky, to je vice než dostatečné. U samsungu i většina přeinstalovaných app jde smazat a nemá žádný 3rd party balast tak jako čínské značky - kde často ani nejde odinstalovat.
S chrome je sice problém ho dát pryč, ale proč to dělat? Jde mu zakázat přístup na internet, odebrat všechna oprávnění a dát do hlubokého spánku - tím se stane nejspíš zcela odstaveným.