Svoboda volby koho? Tak v demokracii asi voličů, ne? Pak mi ale nepřipadá, že bychom v ČR měli americký kapitalismus.
Americký kapitalismus tu nemáme tady Evropský sociální stát. Chceme jistoty a zároveň američanům závidíme nesvázanost a jejich velmi málo omezené možnosti se realizovat čistě svojí šikovností. Celá tato diskuse vznikla právě na tomto základu. Zákazník, Evropan předpokládal, že smluvní podmínky musí být "evropsky ochranářské". Vendor, Američan, předpokládal, že existuje smluvní volnost a regulace se uplatňují jen v nejnutněji minimálním rozsahu.
K tomu je dlužno poznamenat, že i v Evropském právu se musí výjimky (včetně zákonných omezení) vykládat úzce. Do široka se vykládají práva. Na tom rozhraní, kde práva jedné a druhé strany přesahují, se "pravda" hledá nejprve dohodou, smírem, následně třeba u soudu.
@feshqlqjkdrtnbweoa to samé nazval silnými slovy a přidal i svůj komentář o tom, že východoevropanská morálka byla desetiletí przněna systémem, který upozaďoval jednotlivce. Dnes v části lidí tato doktrína zůstáva zakořeněná ve formě podezírání, že druhá strana (smlouvy) je nepřítel na život a na smrt. Obzvlášť, když inkasuje naše peníze.
Vy mi připomínáte starýho Klause, ten si taky myslel, že všechno jde přepočítat na peníze.
Zákony ekonomiky se popisují jedině penězi. Můžete chtít být liberální nebo sociální stát, můžete podporovat co se Vám zlíbí. Kulturu, veřejné zdravotnictví, vzdělání, obranu. Jen musíte vždy ještě dodat: bude nás to stát určitou sumu peněz, a ty vybereme od této nebo této skupiny osob. U nás se jaksi zapomnělo nahlas říkat tu druhou část. Na tom ani Klaus nic změnit nemohl.