Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - waldir

Stran: [1]
1
Bazar / Re:Koupím split programovatelnou klávesnici
« kdy: 23. 09. 2024, 00:44:12 »
Za 1000Kč se bude dát sehnat maximálně membránová masově produkovaná klávesnice. Vzhledem k tomu že split design není úplně mainstream, tak to výběr omezuje vpodstatě jen na Kinetis Freestyle. Refurbrished jednotky podle https://kinesis-ergo.com/keyboards/freestyle2-keyboard/#buy-now stojí 55+$.

Jinak se split dělá vpodstatě jen u high-end klávesnic, u kterých bývá standard programovatelnost, mechanické spínače, atd. Takovou klávesnici sehnat novou a sestavenou za 1000Kč je spíše science fiction.

Pokud si seš ochoten poshánět součástky separátně (sestavení obvykle není nijak náročné; jde spíše o to že tenhle typ klávesnic kupují většinou lidé kteří mají na konkrétní model spínače a profil čepiček spíše silný názor, takže prodávat to separátně je jednodušší pro všechny strany), tak pokud budeme optimisti tak základní PCB-only klávesnice: 30$ PCB, 20$ spínače, 10$ čepičky. Otázkou zůstává poštovné. Teoreticky být vysoké nemusí, ze zkušenosti bych ale tak 30$ připočítal.

Co se použitých kusů týče, tohle typicky nejsou klávesnice se kterými by uživatelé byli nespokojení a chtěli je prodávat, natož pod cenou.

Jako jediná rozumná možnost kam pokračovat se mi jeví zkusit infiltrovat na sítích nějakou skupinu nadšenců a najít někoho kdo ti bude nějakou jednotku ochoten na měsíc či tři půjčit.

Já vlastním několik jednotek UHK ( https://ultimatehackingkeyboard.com/ ), ale žádnou kterou bych mohl aktuálně postrádat. (UHK vřele doporučuji, ale ta cena je úplně jinde.)

> při nějakém minimální layoutu jich potřebujete třeba 80.

Při minimálním layoutu se dá vystačit s cca 40-50.

2
Vývoj / Re:Ako sa naucit rozmyslat?
« kdy: 04. 07. 2022, 23:20:17 »
Případně vzhledem k věku asi nejlépe korespondenční semináře - třeba KSP ( https://ksp.mff.cuni.cz/ )...

A k The art of programming - zkusil bych fakt knihovnu - dle https://www.knihovny.cz/Record/mzk.MZK01-001261154 existuje po jednom výtisku v Praze, Brně a Olomouci. Jestli to je fakticky čtivá kniha a nebo nudná encyklopedie netuším.

(Ty knihy co doporučuji výše jsou fajn, ale je potřeba mít vůli a zájem se jima prokousat.)

3
Vývoj / Re:Ako sa naucit rozmyslat?
« kdy: 04. 07. 2022, 22:55:38 »
Pc hry:
- spacechem
- factorio

Knihy (hutné, ale se spoustou přemýšlivých úloh pro čtenáře):
- Kapitoly z diskrétní matematiky
- Průvodce labyrintem algoritmů

Nejlépe samozřejmě zapsat se na výšku - třeba na tzv celoživotní vzdělávání, kde člověk může studovat dle svých preferencí za drobný poplatek.

(Všechna doporučení jsou na broušení obecných problem-solving skillů.)

Citace
a ono se to naucit podle me neda - na to je treba mit talent
Bullshit. Alespoň to buď nazývejme otevřeně inteligencí (kterou se učit opravdu moc nedá), nebo magií (ať je alespoň otevřeně zřejmé že nevíme o čem mluvíme a nemáme ambici to pochopit). Ale i nehledě na inteligenci udělá deliberate-practice obrovský rozdíl.

Citace
Jinak co hledate je "jak se naucit algoritmizaci"
Nemyslím si. Myslím si, že to co se hledá je ještě o úroveň obecnější než jen algoritmizace.

4
Vývoj / Re:Ověření pravidel pro funktory
« kdy: 04. 03. 2022, 12:31:15 »
Obecně ne, protože problém rovnosti turingovo strojů není rozhodnutelný.

Pro slabší nástroje podobného typu lze hledat klíčová slova:

  • "programming by contract" - což ale efektivně vede jen na různé formy assertů, kde co umíš upočítat to umíš ověřit. Obecnou ekvivalenci nad nekonečnou doménou ale neupočítáš.
  • "symbolic evaluation" - neb jsou jazyky kde:
    • funkce jsou first-class objekty ve smyslu že funkce je možné nejen genericky tvořit a předávat, ale i (zpětně) číst a editovat (třeba lisp)
    • výrazy je možné vyhodnocovat i částečně, protože vše je jen symbol, a tedy s výrazy lze velmi flexibilně manipulovat včetně změn pořadí vyhodnocování, což z hlediska dokazování přeci jen dává člověku do ruky určité nástroje. (třeba mathematica)

Jinak samotné podmínky funktoru nejsou nijak složité a není důvod v nich knihovnám nevěřit. Hlavní problém je vyjádřit je tak aby se daly ověřit nad libovolným funktorem, protože pokud bychom dokázali genericky vyjádřit danou podmínku, pak bychom pravděpodobně dokázali sestavit plně generický funktor a vůbec nepotřebovali různé knihovní implementace.

5
Vývoj / Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« kdy: 01. 11. 2020, 12:57:05 »
S prominutím, ale jazyk bez pattern matchingu, bez algebraickych datovych typu, a optimalizovany na to aby se operace provadely skrz efekty neni funkcionalni jazyk. Kotlin ma o nekolik radu slabsi typovy system a vpodstate nepouzitelnou generiku. Zkratka je to funkcionalne **vypadajici** hromadka syntaktickeho cukru nad javou.

Zajem o scalu by byl, bohuzel s nabidkou pozic je to bida :-(.


6
Hardware / Re:Mechanická klávesnica zelené spínače
« kdy: 24. 11. 2019, 17:27:59 »
Pokud chceš vyzkoušet něco méně konvenčního, tak https://ultimatehackingkeyboard.com/ se se zelenými dodává - výroba a všechno probíhá v Maďarsku, takže doručení je celkem rychlé a clení nehrozí.

Ad blogový zápisek - celkem by mě zajímalo proč mají být mechanické odolnější proti tekutinám - žiji v domění že když mechanickou poleju, tak mám tekutinu ihned ve veškeré elektronice, zatímco u membránové mě od elektroniky celkem spolehlivě odděluje právě membrána - takže stačí rozebrat, opláchnout membránu, opláchnout plastový blok, složit a mohu jet dále.

Stran: [1]