Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Zdenek Henek

Stran: [1] 2 3 ... 24
1
Tak mi sem třeba hoďte, jak vás distributor informuje o spotřebě na jednotlivých fázích, případně o denním průběhu zatížení na nich.
Třeba pro budoucí zájemce o FVE docela důležitý údaj na jehož základě si dokáže lépe rozfázovat dům.
A třeba na zákaldě hodinových údajů o oslunění na konkrétním místě z minulých let si může nasimulovat, jak se mu to celé vyplatí, co případně přinesou nebo nepřinesou baterie, nebo jestli lépe bez nich. Atd.

Mám měření fází v rozvodné skříni. Stálo to cca 5000kč i s montáží, je to nějaká Supla. Hodně mi to pomohlo při rozhodování, že se mi fotovoltaika nevyplatí. Původně bylo určeno k vytvoření dat, kdy používáme elektřinu, aby se nepředimenzovala baterie atd až budeme pořizovat FVE.


2
Hardware / Re:Přehřívání notebooku HP Elitebook 845 G8
« kdy: 16. 09. 2025, 18:31:50 »
Ahojte

Dostal jsem dobrou nabídku na koupi pravděpodobně 3 roky starého repasovaného HP Elitebook 845 G8 Ryzen 5 Pro 5650u (kategorie A) s dobrou výdrží baterie (kolem 6,5 tis).

Nejsem si však jistý koupí, jelikož hodně internetových diskuzí tvrdí,že jsou problémy přehříváním těchto notebooků. Chtěl bych se zeptat, jestli jsou tyto problémy opravdu tak závažné, nebo jen nějaké chyby/špatná nastavení uživatelů?

Doporučili byste koupit, nebo přejít na jinou značku?

Chtěl jsem ultrabook na cestování, ne nějaký stroj na těžkou práci. Ale s problémy s přehříváním bych se nemohl smířit. Máte osobní zkušenosti?

Děkuji.

Měl jsem Hp probook s Ryzen 4700U a při normální práci se nepřehřívá ani když jsem ho trochu víc zatížil tak to nebylo tak hrozné.
Teď ho má dcera a hraje na tom počítači s integrovanou grafikou Roblox, ano v tomto případě se opravdu zahřívá, ale tomu se vůbec nedivím, spíš se divím, že to na tom vůbec jede bez trhání obrazu a že v té zátěži se počítač už dávno neodrovnal :).

3
Hardware / Re:Jaký ThinkPad pro Linux?
« kdy: 16. 09. 2025, 13:12:41 »
Chybu bych hledal spíše v distribuci než v notebooku.

BTW pamatuji si že s Ubuntu na tom byly problémy s hw a ovladači.

Částečně to bude pravda. Tahle debata mě nakopla, abych realizoval dlouho odkládaný upgrade z 22.04 na 24.04. Dopadlo to jak jsem čekal, Unity už tam je zcela nepoužitelné a bolestně se sžívám s Gnome (které mi nevyhovuje, ale to je jiné téma).

Ale buď novější kernel nebo něco jiného v distribuci pomohlo a větrák se dost ztišil. Ale i tak je notebook tak teplý, že práce na klíně je nepříjemná.

Cenový limit na nový notebook je daný firemní politikou a nevidím důvod, proč limit nevyužít. K názorům, že notebook za 15 tisíc stačí, jsem dost skeptický. Už jsem takové notebooky viděl a většinou byly dost šílené z hlediska zpracování, klávesnice nebo prostě brzo odešly (ve firmě teď hromadně chcíply snad všechny 3 roky staré Tuxedo kupované kvůli podpoře Linuxu - odešly monitory, zvukovky a další komponenty, který jsem u ThinkPadů za 20 let neřešil).

Problémy s Tuxedo a zvuková karta můžu potvrdit. Kamarád teď aktuálně řeší.

No pokud je ten limit vyšší a čistě jen na počítač, tak má HP třeba toto :) https://www.hpdecin.cz/b30fyes-hp-zbook-ultra-g1a-14-wuxga-ips-amd-ryzen-ai-max-pro-395-128gb-lpddr5x-2tb-ssd-nvme-amd-graphics-wi-fi-7-win11pro-3yrtd

nebo levnější
https://www.hpdecin.cz/b30g0es-hp-zbook-ultra-g1a-14-wuxga-ips-amd-ryzen-ai-max-pro-395-64gb-lpddr5x-2tb-ssd-nvme-amd-graphics-wi-fi-7-win11pro-3yrtd

Jinak bych využil zbytek třeba na Samsung 37inch 4k monitor. Koupil jsem ho v srpnu a je to bomba. 4k bez fractional scaling.

4
Hardware / Re:Jaký ThinkPad pro Linux?
« kdy: 14. 09. 2025, 18:08:54 »
Používám
8T0P8EA - HP ZBook Power 16 G11 A - 16'' WUXGA IPS, AMD Ryzen™ 7 8845HS, 32GB DDR5, 1TB SSD NVMe, Radeon 780M, WiFi 6E, Win11Pro, 4yNBD - BEZ nvidia gpu!!!

Koupeno před rokem a Thinkpad mi po letech vůbec nechybí.
Jediné s čím mám trochu problém je klávesnice.
Většinou mám ale stejně externí klávescnici a trackbal. Výkon a chlazení je v pořádku.
Narozdíl od Thinkpadů (stav minulý rok v létě) pužívají dva větráky.

Další důvod je že místo usb4 má rovnou  Thunderbolt 4. Problémy s dockem jsou (Itec), ale HP dock běží jak má.
V obchodě mi rovnou vyměnili ram na 64gb ram, takže mi neleží doma zbytečně 32gb ram, tkerou nikde nevyužiju a neporuším tím ani záruku, která je 4 roky NBD - zatím jsem nemusel využít.

Řešil jsem to na abc linuxu https://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/495845

Je kompatibilní s linuxem, ale může se stát, že wifi karta bude jiná, než v pro linux certifikovaném stroji. Chtělo to nějaké další ovladače. Kdysi dávno jsem se s tím u jiného stroje babral, teď to vyřešil šroubovák a výměna za Intel wifi kartu.

cena i s výměnou ram cca 35000 bez DPH a za zbytek bych vzal děti někam na výlet, popřípadě časem utratil za nějaké minipc :)

5
Hardware / Re:Jaký ThinkPad pro Linux?
« kdy: 14. 09. 2025, 17:55:40 »
Používám
8T0P8EA - HP ZBook Power 16 G11 A - 16'' WUXGA IPS, AMD Ryzen™ 7 8845HS, 32GB DDR5, 1TB SSD NVMe, Radeon 780M, WiFi 6E, Win11Pro, 4yNBD - BEZ nvidia gpu!!!

Koupeno před rokem a Thinkpad mi po letech vůbec nechybí.
Jediné s čím mám trochu problém je klávesnice.
Většinou mám ale stejně externí klávescnici a trackbal. Výkon a chlazení je v pořádku.
Narozdíl od Thinkpadů (stav minulý rok v létě) pužívají dva větráky.

Další důvod je že místo usb4 má rovnou  Thunderbolt 4. Problémy s dockem jsou (Itec), ale HP dock běží jak má.
V obchodě mi rovnou vyměnili ram na 64gb ram, takže mi neleží doma zbytečně 32gb ram, tkerou nikde nevyužiju a neporuším tím ani záruku, která je 4 roky NBD - zatím jsem nemusel využít.

Řešil jsem to na abc linuxu https://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/495845

Je kompatibilní s linuxem, ale může se stát, že wifi karta bude jiná, než v pro linux certifikovaném stroji. Chtělo to nějaké další ovladače. Kdysi dávno jsem se s tím u jiného stroje babral, teď to vyřešil šroubovák a výměna za Intel wifi kartu.

6
Hardware / Re:HP Cashback - vaše zkušenosti
« kdy: 12. 09. 2025, 07:30:35 »
Zdravím,

máte někdo zkušenost s HP Cashback? https://www.hp.com/cz/cashback

Konkrétně:
  • opravdu mi HP při doložení faktury, sériového čísla atd. pošle peníze?
  • co za to ďábel bude chtít?

Díky  :D

Pokud jsi place Dph tak se musi vydat nova faktura s nizsim dph

7
Studium a uplatnění / Re:Jak na angličtinu?
« kdy: 29. 08. 2025, 19:02:11 »
Pokud jsi ještě na VŠ, tak rozhodně zkus Erasmus.

Znám lidi, dokonce vlastně vyučující vyučující jazyků, co otevřeně tvrdili, že se na erasmovém pobytu naučili podstatně lépe polsky než jazyk země, kam jeli (a který učí)... Tak to jen na okraj :)

No záleží jak to uděláš.

Na Erasmu jsem bydlel s rakušákama, tak jsem se ten dialekt Němčiny naučil. Ve škole hodně lidí chtělo mluvit anglicky.

V Irsku jsem bydlel s kde kým, každou chvíli jsem se musel stěhovat (prodaný dům, práce v jiném místě ... ), ale v práci  jsem používal jen angličtinu.

8
Studium a uplatnění / Re:Jak na angličtinu?
« kdy: 25. 08. 2025, 13:59:06 »
Ahojte.

Poraďte mi na mojej ceste učenia sa angličtiny. Chcel by som angličtinu dostať na takú úroveň, aby som si mohol prečítať knihu v originále. (angličtine) Poradíte, ako na to?


Pro začátek čtení knih hledej zrcadlové knihy nebo si kup tu knihu anglicky i česky. Výhoda je, že nemusíš řešit level, ale jestli tě kniha zajímá.

Dřív vydávalo zrcadlové knihy Argo Tracyho Tygr, V melounovém cukru, Anglická čítanka. To bylo super. V současné nabídce nemám přehled.

9
Studium a uplatnění / Re:Jak na angličtinu?
« kdy: 25. 08. 2025, 13:47:09 »
Ahojte.

Mám veľa času, tak by som chcel niečo robiť. Preto som si stanovil, že by som sa naučil obstojne nejaký cudzí jazyk. Angličtinu som mal na gymplu a maturoval som z nej na úrovni B1 na trojku. Vtedy som chcel maturitu z jazyka len absolvovať, lebo som si myslel, že ja cudzí jazyk nikdy po škole nebudem potrebovať.

Poraďte mi na mojej ceste učenia sa angličtiny. Chcel by som angličtinu dostať na takú úroveň, aby som si mohol prečítať knihu v originále. (angličtine) Poradíte, ako na to? Mne napadá taká cesta, že začnem s angličtinou od nuly.

Vďaka za rady.

Nevím jak dlouho jsi už z gymplu.

Máš pocit, že se pořád v učení jazyka motáš dokolečka a nikam to nevede, vždy je něco důležitějšího, takže se k učení pravidelně nevracíš, žere to jen čas a motivaci ?

Můj postup byl následující:
Motivace: V práci mě nevzali na konferenci, protože jsem řekl, že moc dobře anglicky nemluvím, ale rozumím.

Postup:
Jazykovka jedna, nanic.

Nepustilova jazyková škola, kde jsem konečně pochopil gramatiku. Mají na to tabulky, dost logicky udělané. Hlavně se soustředí na gramatiku a pár slovíček, takže jsem si ještě pamatoval začátek než jsme gramatiku dokončili.

Pak jsem odjel na 5 let  pracovat do Irska a asi bych tam byl i teď nebýt řízení osudu :).

V práci používám angličtinu každý den, takže moc nemusím udržovat. Číst si Zeměplochu v originále dokážu, ale víc se bavím u českého překladu. Stejné se stopařovým průvodcem, ale jsou i lehčí autoři.

Pokud nebudeš angličtinu používat aktivně, tak to můžeš celé zapomenout.

Můj první cizí jazyk byla němčina, šlo to hodně dolů, když jsem se učil anglicky, ale chodím každý týden na německou konverzaci a poslední dva roky jezdím parkrát za rok na nějaký meetup do Vídně a cvičím němčinu. Je to hodně těžké. Takže si připrav plán i na tuto fázy, pokud by se stalo, že se vrátíš a nebudeš používat angličtinu každý den.

5 let asi není nutné, možná bude stačit i pár měsíců, ale mě osobně se nepodařilo učit žádný jazyk jen tak "na sucho" doma v teple. Pokud jsi ještě na VŠ, tak rozhodně zkus Erasmus.

10
Hardware / Re:Doporučte malý notebook
« kdy: 15. 07. 2025, 12:10:10 »
Mám notebook, na ktorom mám cez docker rozbehaných niekoľko webových projektov, zväčša cez docker. Používam VsCode, netbeans, dbeaver, browsre... 64GB RAM, 1+2TB disky.

Je to herný notebook, tomu zodpovedá aj veľkosť a hmotnosť. Tak rozmýšľam nad niečím menším čisto len na dovolenky - niekedy musím riešiť bugy v produkcii keď som stovky kilometrov od domu. Rád by som, aby riešenie stálo čo najmenej.

Možnosť 1: code-server + najlacnejší refurbished chromebook. Lenže zatiaľ ma code-server veľmi nepresvedčil. Občas sa rozhodol, že zožerie všetku RAM na serveri. Tiež si nie som istý, ako si poradí so zúfalým internetom na hranici použiteľnosti, čo je na dovolenkách docela bežný jav. Code-server nie vždy reaguje svižne, aj keď som na optickom internete. Neviem, možno sa stačí viac pohrať s nastaveniami...

Možnosť 2: o niečo drahší, malý, ľahký, refurbished ultrabook. Skúsenosti s malými notebookmi nemám od čias Asus EEE. Aká najstaršia generácia je použiteľná na docker + ide + browser? Čo by som mal zvážiť oproti bežnému notebooku? Disk by mal stačiť 1TB, pamät 16GB si už ani neviem predstaviť, ale tak snáď by to mohlo provizórne stačiť...

Ako to máte vyriešené vy?

Mam HY Zbook Power G11 A - pouze integrovana grafika. Hmotnost na presun kazdy den ok (vlak nebo auto). Chlazeni docela dobry, vykon dobry. Ram 64gb tak tak, ale udelal jsem si 32gb swap, na prechazeni mezi projekty behem dne mi to takto staci

Kdybych kupoval dnes, tak bych si asi poridil https://www.hpdecin.cz/b30fyes-hp-zbook-ultra-g1a-14-wuxga-ips-amd-ryzen-ai-max-pro-395-128gb-lpddr5x-2tb-ssd-nvme-amd-graphics-wi-fi-7-win11pro-3yrtd

rozsiril bych akorat zaruku, pokud to pujde. Je to nejaky HP trend? G10 5 let NBD, G11 4 roky,  G1a 3 roky ...

11
Studium a uplatnění / Re:Zvládnutí krizové situace v práci
« kdy: 15. 07. 2025, 11:59:40 »
jak zvladate krizovky? (kriticke situace, ne ze byste lustili krizovky)

kolega vam z projektu odejde, mate release na krku, zakaznici cekaji na instalacky, pokazi se stroj kde se buildi
a sef oznami, ze taky odchazi z firmy. zaroven zaucujete noveho kolegu, ktery zacne pomahat za par mesicu, ale
je to nova nadeje. a mezitim jste na projektu sami, support chce s vama kazdy den meetingovat o tom co se kde
u zakazniku kazi a jeste k tomu musite vyresit horici problemy do release.

v podstate jsem na to zustal sam. zena i deti mi rikaji at hned zdrhnu, ale to ja nedokazu, v supportu a vedeni je jeste
par lidi co pamatuji dobre casy, ktere uz jsou davno pryc.

zabalili byste to at projekt padne a zakaznici nevi kudy kam, nebo to jeste chvili vydrzite a 3 dny tesne pred dovolenou
vyresite problem celeho projektu a pak to nachvilku z vas spadne.

Zajimalo by me, co z uvedenych rad zabralo a co naopak ne. Jak probiha - dopadla komunikace s vedenim.
Jestli to tady jeste tazatel sleduje.

Mozna by to pomohlo i dalsim.

12

Kamarád to nakonec vyřešil tak, že si pojištění sjednal v zahraničí, protože u nás nenašel nic, co by obor IT dostatečně dobře krylo.

Mohl bych poprosit o upresneni kde si sjednal pojistku a jakou?
Diky.

13
Studium a uplatnění / Re:Zvládnutí krizové situace v práci
« kdy: 10. 07. 2025, 15:24:42 »
jak zvladate krizovky? (kriticke situace, ne ze byste lustili krizovky)

kolega vam z projektu odejde, mate release na krku, zakaznici cekaji na instalacky, pokazi se stroj kde se buildi
a sef oznami, ze taky odchazi z firmy. zaroven zaucujete noveho kolegu, ktery zacne pomahat za par mesicu, ale
je to nova nadeje. a mezitim jste na projektu sami, support chce s vama kazdy den meetingovat o tom co se kde
u zakazniku kazi a jeste k tomu musite vyresit horici problemy do release.

v podstate jsem na to zustal sam. zena i deti mi rikaji at hned zdrhnu, ale to ja nedokazu, v supportu a vedeni je jeste
par lidi co pamatuji dobre casy, ktere uz jsou davno pryc.

zabalili byste to at projekt padne a zakaznici nevi kudy kam, nebo to jeste chvili vydrzite a 3 dny tesne pred dovolenou
vyresite problem celeho projektu a pak to nachvilku z vas spadne.

Na dovolenou si neber telefon.

Dohodni se s vedenim firmy, ze se bude se zakaznikama soucasny stav komunikovat a ze se budou problemy resit postupne se spozdenim.
Dohodni se na zruseni veskerych terminu a ze se bude delat jak se bude stihat a rekni si o vic penez a prescasy si nechat hodne dobre zaplati, aby si je dobre rozmysleli ;)

Pokud neni dohoda na techto vecech mozna zacal bych hledat novou praci a rozhodne bych se nepretrhl.

Delal bych co je potreba pro zakazniky - starsi branch a modernizace v main branch, aby to bylo do budoucna schopne plnit pozadavky zakazniku. Kazdy zakaznik ma svoji branch toho starsiho a resil bych tam jen aktualni problemy daneho zakaznika abych tam netahal dalsi nove problemy.

Snaz se vse co jde automatizovat.

Good luck.

Takto by to snad slo vydrzet i dlouhodobe.

14
Hardware / Re:Doporučte značku notebooku pro práci
« kdy: 09. 07. 2025, 15:29:38 »
Ahoj, neměl jsem možnost číst celé fórum. Mám zkušenost s Business řadami HP, DELL i LENOVO.
HPčku se vyhnout za každou cenu (neznám jediného spokojeného člověka s HPčkem) - x v mém okolí odešlo na nejrůznější poruchy, i jen od klávesnice (zníčenou jen běžným čištěním)...
DELL mám pracovní stroj, není špatný, pohlídat si aby měl trochu silnější procesor (např. nějaké Lattidude řady ale ještě si vybrat ten procesor... ), ale např. klávesnice není žádný zázrak ale ujde...
Lenovo ThinkPad jak zpracováním tak klávesnicí super, soukromé mám Lenovo a vše super. Podpora na linuxu také super...

Můžu potvrdit. HP teď kupuju i misto Thinkpadů.
Používám každý den HP Zbook Power G11a, display je horší, to stejné klávesnice, ale jinak po cca roce používání vše v pohodě.

HP Probook cca 4 roky - bez problémů
HP Zbook G6 - z bazaru, cca 2 roky - bez problémů

Jediné čemu bych se možná vyhl jsou HP Pavillions. Ty staré jsou ok, ale měl jsem v ruce jeden z těch novějších a měl ulomený pant. Při opravě mi praskl display. Lepit display na víko je opravdu na houby.
Můžete prosím upřesnit jaké modelové řady HP se vám kazí? Já mám kolem sebe naopak spokojené uživatele HP EliteBook (s celokovovým tělem) s tříletou zárukou onsite, kterou ale ještě nikdo nepoužil. Jediné co bylo potřeba při objednávání pohlídat je kvalita displeje, protože ty základní jsou použitelné jen nouzově (když není připojený velký monitor).

15
Software / Re:Algoritmus pro doporučování zboží v e-shopu
« kdy: 11. 06. 2025, 09:23:57 »
... případně dělat statistiku ...
Presne tohle je dost blbej napad, protoze i kdyz budes mit opravdu velkej vzorek, bude ti to treba generovat doporuceni kondomu ke sroubum. A z toho sou zakaznici velmi typicky uplne vodvazani.

Problem ty druhy varianty je typicky v tom, ze to je prace, kterou nekdo musi delat. Takze vysledek bude typicky (a vim to z vlastnich opakovanych zkusenosti), ze ti to bude k podlaze doporucovat treba kotouc do rozbrusky, protoze nekdo tu kartu zkopiroval a nechal tam co tam bylo.

Nemluve o tom, ze
... lidé si často s tímto zbožím koupí i toto.
Je typicky podvod, kterej te ma dovist k nakupu neceho, co nikdo nechce.

Pleteš se úplně ve všem. Ve velkém množství dat ti vyleze, co lidi kupují a pokud si opravdu kupují často šroubky a kondomy tak je vše v pořádku. Selský rozum neplatí. Viz moje odpověď na dotaz.

Stran: [1] 2 3 ... 24