Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marvin

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Sítě / Re:Proč bliká síťová karta?
« kdy: 13. 08. 2025, 12:50:08 »
Není na routeru aktivní RSTP? To bliká pravidelně frekvencí 0.5Hz

2
Sítě / Re:Zkušenosti s kabelovým interntem od Vodafone
« kdy: 11. 08. 2025, 13:23:50 »
Chtěl jsem se na CAKE taky podívat, vím že to přidali také pár let zpátky do RouterOS 7.1, ale minimálně na začátku jsem registroval nějaké potíže s IPv6, takže jsem to odložil a od té doby jsem se k tomu nevrátil.
Na RouterOS 7.xx funguje dobře fq_codel, CAKE žere CPU.
ROS od 7.18 už podporuje offload a fasttrack pro IP6.

3
/dev/null / Re:Kolik vydělávat, abych si splnil svá přání?
« kdy: 05. 08. 2025, 10:46:48 »
Citace
100 tisic
KKK (kilo/kára/klid) bylo zajímavý někdy mezi lety 2010-2015, když to byl čtyřnásobek průměrné mzdy.
Průměrná mzda roste 7% / rok. Dnes je ekvivalentem 150-200k.

4
Na teambuilding je možné využít firemní dopravu tam i zpět, ubytování, a pak se s pár kolegy trhnout a udělat si vlastní program v malé skupině někde poblíž.

Ve stejný termín jde naplánovat konkurenční (soukromou) kontra-akci, za vlastní prostředky. Tohle se HR obvykle děsně nelíbí.

Opakovaně se už stalo, že některý kolega v uvolněné atmosféře řek nějakému vůdci "pravdu" a v pondělí byl nezaměstnaný. Od té doby se větším akcím radši vyhýbám.

5
Když je akce uprostřed týdne, účastním se. Když je v pátek nebo o víkendu, vynechávám. Víkendový blinking znamená 12 dnů v kuse v práci, bez jakýhokoliv odpočinku.
Občas je akce na zajímavým místě, kam se chci podívat, a udělám výjimku. Taky záleží, jestli je akce jen pro tým, pro oddělení, nebo celofiremní.
Nejhorší jsou služební cesty - to je mnohem větší ztráta času.

6
U klávesnice i myši je v Device Manager / Power Management volba "Allow this device to wake the computer".
Záměrně to mám vypnuto, aby se desktop nebudil kdykoliv okolo projde duch.
Probouzím power tlačítkem. Bezdrátové klávesnice a myši mají svoje spací režimy.

7
Vývoj / Re:Je jazyk C skutočne ťažký?
« kdy: 13. 06. 2025, 09:39:41 »
Nedefinované chování umožňuje primitivní operace pokrýt jednou CPU intrukcí. Když bude definované všechno, na každou prkotinu bude knihovní funkce, která bude emulovat operátor přesně každý bit výsledku.

Teď jde použít oboje - rychlý operátor s nejistým chováním, nebo si zavolat funkci a mít výsledek pomalu, ale precizně.

8
Vývoj / Re:Je jazyk C skutočne ťažký?
« kdy: 11. 06. 2025, 10:47:47 »
Na adresu 0 zapsat jde, pokud tam je mapována stránka.
Ještě na WinXP šlo namapovat nultou stránku z user space, ale vznikaly tím security díry, na nových widlích to jde jen z kernelu.
Třeba DOS emulátor potřebuje validní nultou adresu.

9
Vývoj / Re:Je jazyk C skutočne ťažký?
« kdy: 04. 06. 2025, 13:39:37 »
Signed shift je užitečný, když potřebuju obecný sign-extend = rozkopírovat sign bit.
Třeba mám 48bit signed int a potřebuju z toho udělat 64: SHL16, SAR16 a je to.

10
Sítě / Re:Doporučené postupy k IPv6 pro domácí síť
« kdy: 14. 05. 2025, 12:02:38 »
Na mikrotiku jsem přidělil prefixy staticky, jinak se při restartu přečíslují, stačí když je interface inactive nebo disabled a už je všechno jinak.
Zvýšilo to i spolehlivost, když má ISP výpadek nezačnou prefixy mizet.
Z prefixů jsem vybral dobře zapamatovalné, vynechal x00 - častý cíl port scanu.

Všude mám tempaddr pro odchozí spojení, na serverech navíc statickou jednoduchou adresu pro příchozí provoz.
EUI64 přiřazuje autoconf taky, ale nepoužívám.

Nepodařilo se mne tučnákovi vysvětlit, že má použít prefix z RA a k tomu přidat jednoduchý IID třeba <prefix>::10, na serverech mám celou adresu explicitně včetně prefixu.

Určitě existuje lepší řešní.

Zajímaly by mne nápady, jak udělat na ROS firewall s dual stackem, abych všechny pravidla neměl dvakrát.

Pro lokální provoz mám IP4. 6ka je taková hračka navíc.

DNS jsem zatím nechal na IP4.

Od ROS 7.18 už funguje offload pro IP6, propustnost routeru se tím dorovnala na IP4.

11
Bazar / Re:Koupím APC sériový kabel (RJ12-DB9)
« kdy: 21. 03. 2025, 10:43:26 »
Kabely APC RJ50-USB a RJ50-DB9 k UPS jsem kupoval na Alíkovi a fungují.
Mají tam i RJ12-DB9 (nemám vyzkoušené).
Originál je předražený.

12
Hardware / Re:Hodinky s CGM
« kdy: 07. 03. 2025, 15:45:15 »
Na YT je dost videí, kde hodinky už někdo zkoušel a porovnával nejen s glukometrem, ale i s CGM senzorem typu FSL.

Výsledkem je že hodinky s blikátkem ani neumí spolehlivě rozpoznat růst nebo pokles cukru, natož změřit absolutní hodnotu.
Pro diabetika je důležitější gradient, aby na trend stih včas zareagovat.

FSL senzor má zpoždění asi 15minut oproti glukometru, ale i tak stihne dát včas varování, že se něco děje.

13
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 28. 02. 2025, 12:12:29 »
Na korporátním laptopu mám jen VPN klienta + port forward na RDP. A ty různý antiviry a security spywary. Zatím si nikdo nestěžoval.

14
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 28. 02. 2025, 09:42:45 »
Další level je, že zdrojáky nesmí být na laptopu vůbec, jsou někde na PC zavřený v serverovně, a laptop je jen terminál s RDP/SSH klientem.

Na tomto něco vyvíjet je už dost vopruz, ztrácí se spojení, furt je potřeba volat adminům přes pů světa, když se k remote stroji nedá připojit.

15
Studium a uplatnění / Re:Firemní PC pro práci ičaře
« kdy: 28. 02. 2025, 09:38:22 »
Korporát chce projekt vyvíjet na jejich PC obvykle ze security důvodů.
Vyžadují zašifrovaný disk, na laptopu nesmí být jiný SW, který s vývojem přimo nesouvisí. Taky si tam rádi nasadí spyware, který hlídá co je tam instalováno, případně co se připojuje do USB.
Když si to zaplatí, mají to mít. Jejich peníze, jejich pravidla.

Stran: [1] 2 3 ... 5