U sdileni pasivni infrastruktury si v pripade metaliky aka LLU pamatuji na jeden sporny bod. Byl zde technicky resp. standardizacni problem pri vektoringu kdy jednotlive dslamy nemely jednotne rozhrani aby mohl fungovat v ramci jednoho kabelu s DSLAMy jineho operatora. Ocekavalo se tedy zruseni LLU sluzeb vlastnim zelezem a prechod ciste na bitstream od cetinu pripadne limitace na kabely o danych technickych parametrech (hlavne delka). Pak jsem ztratil s trhem v CR kontakt a tak netusim jak to dopadlo.
Je to jak píše Aleš - firmy TM/TSys/GTS měly vlastní ADSL DSLAMy, ale nebyly v nich VDSL karty, část z DSLAMů byla ještě připojená ATMkem :-))) a navíc se chystal vektoring, takže jakákoli další investice do téhle infrastruktury přestala dávat smysl.
LLU tak prakticky vymřelo samo - nevím, jestli ho ještě někdo provozuje pro firmy (poslední snad mohl být T-Mobile a Avonet), ale pro rezidentní přípojky to nákladově nedávalo smysl: zřízení vyšlo podle ceníkových cen na cca 10k.
CETIN se ho snažil nahradit produktem "VULA", což je produkt, u kterého CETIN zastřešuje zřízení a profily VDSL služby (na RSU nebo rDSLAMu) a operátorovi předává službu na úrovni RSU. CETIN ale kdykoli může postavit nový RDSLAM, spadající pod jinou RSU, a operátorovi pak nezbyde než se připojit i v té nové RSU, pokud chce službu dál provozovat. Náklady na propojení na úrovni RSU jsou navíc výrazně vyšší než u MMO (standardní nabídka maloobchodních rezidenčních služeb) a propojovací rychlost je omezená na 1 Gbps. Osobně bych do tohohle produktu jako ISP nešel, ale možná to nějaké zákazníky má.
U business linek pravděpodobně ještě někde existují LLU SHDSL služby, ale tenhle trh je hodně, hodně, hodně niche.
CETIN sám v době největšího rozmachu RDSLAMů vydával přehled lokalit, kde už LLU nebude dostupné -
doteď to visí u nich na webu.