Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - sarimak

Stran: [1] 2 3
1
Software / Re:Backup provider LineageOS
« kdy: 08. 02. 2025, 10:12:45 »
Seedvault je zaloha souboru (operacni system, aplikace a uzivatelska data), coz je neco jineho, nez zaloha kalendare a kontaktu. Seedvault dovede ukladat zalohy na filesystem (rootfs nebo SD karta), WebDAV, NextCloud, WebDAV (DAVx5) mount nebo USB mass storage.

Jde vybrat i jineho backup providera, ale zadneho jineho neznam.

Nezavisle na Seedvaultu funguje DAVx5, ktery umi krome denni zalohy kalendaru a kontaktu (co den to soubor v NextCloudu) i jednosmerne kopirovani souboru do cloudu (typicky DCIM, jen pres WiFi).

2
Odkladiště / Re:Univerzální židle
« kdy: 27. 01. 2025, 18:47:25 »
Pokud nemas metrak, tak 25k a ne 35k. https://therapia.cz/zdravotni-zidle-na-miru/therapia-sense/ Sedi se na ni skvele, misto domenek a nazoru podle fotek si ji zkus nazivo a pak posuzuj. Ja uz mam na ni par let odsezeno a nelituju...

3
Odkladiště / Re:Univerzální židle
« kdy: 21. 01. 2025, 08:36:35 »
Mam pres 4 roky Therapia Sense a jsem hodne spokojenej. Nic nevrze, nevikla a neuchazi. Mam skoro 2 metry, vazim 80kg, stravim na ni 30-50h tydne pri praci z domova. V Praze se da vyzkouset a nechat si ji odborne donastavit. Pri cene 25k cekam ze vydrzi 10 let, coz je srovnatelne s rozvrzanyma kramama v kanclu, co pri petinove az desetinove cene vydrzi beznou 8x5 zatez rok nebo dva. Jestli mas metrak svalu, tak budes potrebovat tu masivnejsi a drazsi variantu, ale pokud delas prevazne z jednoho mista, vyplati se dat za zidli raketu. Za rok fyzioterapie das 15-20k, takze nema cenu si rasit zada.

4
Odkladiště / Re:Banka použitelná s alternativní Android ROM
« kdy: 21. 01. 2025, 07:04:17 »
(ale samozrejme nejdou NFC platby, ty potrebuji Gapps - jenze to snadno resi flipove pouzdro s plastovou kartou ktera NFC umi)

5
Odkladiště / Re:Banka použitelná s alternativní Android ROM
« kdy: 21. 01. 2025, 07:02:18 »
Oficialni LineageOS bez Gapps, bez microG a bez roota na Pixel 7 i Pixel 4a funguje oproti AirBank appce bez problemu. Fakt zalezi na bance...

6
Vývoj / Re:Produktivita vývojáře v době AI
« kdy: 14. 10. 2024, 14:52:34 »
Ahoj, asi pul roku pouzivam neplacenou verzi SourceGraph Cody v podobne doplnku do VS Code. Pouziva model Anthropic Claude Sonnet 3.5 (tedy dlouhy kontext a fill in the middle a ne predict next word jako ChatGPT modely, coz by melo byt pro programovani uzitecnejsi -- ale nemam osobni zkusenost) spolecne s lokalnim RAG/retrieval-augmented generation (probehne se po celem naklonovanem Git repu a zaindexuje si ho -- napocita embeddingy meho kodu pres LLM API a nahodi lokalni similarity/semantic search, kterym obohacuje dotazy do LLM API) a da se pouzit jak pro code completion, tak pro chat (tam je mozne pridavat kontext -- napr. oznacit blok radku nebo cely soubor). Super bonus je, ze se zasilana data nepouzivaji pro trening modelu -- i ve free verzi!

Free verze nema zadny limit ktery by me realne omezoval a nevyzaduje nic vic nez GitHub ucet (zadny telefon, cele jmeno a datum narozeni apod.). Pokud si nekdo plati nejake LLM API, tak se da pouzit i vlastni API klic. Pomoci GitHub uctu dovede zjistit, jak moc se zmenil kod oproti dobe kdy nad nim napocital embeddingy, takze je muze pregenerovat.

Diky RAG je coding asistent velice relevantni, protoze napovida nejen generickym know-how vydestilovanym z internetu, ale aplikuje lokalni coding style z meho Git repa. Fun fact: Dost mu pomahaji typove anotace, semanticky spravne nazvy trid/metod, docstringy a komentare -- myslim, ze to je ultimatni argument proti zastancum zakazu veskerych komentaru/docstringu. ;-)

Sice pouzivam striktni linting, pomerne striktni typove anotace a v IDE mam doplnek, ktere diky typovym anotacim dovede opravdu slusne doplnovat, ale diky asistentovi je mozne doplnovat i opakujici se fragmenty kodu (napr. konstrukce SQL dotazu pro ruzne DAO metody, kde se casto opakuji jmena tabulek, struktura slozenych primarnich klicu, WHERE podminky apod.). U testu a docstringu pouzivam styl "zacnu psat, necham ho doplnit, doupravim to po nem a zas necham doplnit". Diky specializaci na integraci do IDE se nemusim moc zabyvat prompt engineeringem, protoze system prompt maji zrejme tak vytuneny, ze mi casto staci jen pastnout treba cast interaktivni session v IPython REPL nebo z prikazove radky vcetne chybove hlasky a ani nemusim pripisovat at to opravi nebo poradi co je spatne. Pomerne uzitecna je i prvotni orientace v nezname codebase (nechat si pres chat vysvetlit, k cemu dane repo slouzi a kde jsou zajimave casti kde se deje to nejdulezitejsi).

Naopak, na code review mi hodne vadi, kdyz se autor neobtezuje po asistentovi projit a doplnit docstringy -- protoze pak jen duplikuji to, co se da vycist ze jmena metody/jeji tridy a nemaji tak skoro zadnou pridanou hodnotu.

Za me stoji za to asistenta pouzivat -- rozhodne ze me nedela dva programatory v jednom, ale setri mi cast prace a pomaha generovat napady. Nebojim se, ze by (i pri dnesnim prekotnem vyvoji) tahle technologie nahradila programatory -- ale nektere veci diky tomu pujdou delat s mensi drinou.

7
Hardware / Re:Čtečku Kindle nebo PocketBook?
« kdy: 07. 08. 2024, 13:58:39 »
Par let pouzivam 10" PocketBook Inkpad X na cteni prevazne IT literatury (EPUB a PDF) a jsem hodne spokojenej.
Lehka, nesmrtelna vydrz na baterii, nahravani pres USB z Linuxu bez problemu, po upgradu FW prijatelne rychla.
Jeste jde sehnat: https://ctecky-elektronickych-knih.heureka.cz/pocketbook-1040-inkpad-x/#prehled/

8
Software / Re:Confluence - alternativa pro Linux
« kdy: 26. 04. 2024, 12:29:38 »
Pokud nevadi placene cloudove reseni, tak Notion je mnohem lepsi nez Confluence. Pokud je prioritni plna kontrola a jednoduchost, staci markdown soubory na sdilenem disku (treba WebDAV pomoci NextCloud) editovane ve VS Code nebo Obsidian.

9
Hardware / Re:Linux na Thinkpadu P14s Gen4 AMD
« kdy: 19. 02. 2024, 13:44:42 »
No flame intended, ale obavam se, ze kupovat notebook s AMD pro provoz na Linuxu znamena (i v pripade jinak skveleho a certifikovaneho Lenova) boj na jeden az dva roky s doladovanim spravy napajeni. Ja osobne bych do AMD nesel, bez ohledu na cenu a vykon -- Intel je na Linuxu (alespon v pripade business Lenovo notebooku) proste vyladeny uz od zacatku...

10
Hardware / Re:Linux na Thinkpadu P14s Gen4 AMD
« kdy: 19. 02. 2024, 13:41:08 »
Provozuju par tydnu T14s Gen 4 Intel (i5 gen 13) s Ubuntu a nepozoruju problemy s uspavanim, spotrebou, ani pipanim. Trackpoint ani analogovy mikrofon nepouzivam.

Naopak pri stazenem jasu mi `powertop` (po zapnuti optimalizaci) hlasi cca 2.5W spotrebu v Idle a teoretickou vydrz 23h na baterku, notebook vydrzi uspany do S3 urcite 3 dny a zvladl by i dele.

Podobne skvelou zkusenost mam s T14s Gen1 (i5 gen 10) s Ubuntu, ktery provozuju asi 3 roky. O trochu horsi zkusenost mam s X1 Gen9 (i7 Gen 11) s Ubuntu, ktery jsem provozoval 2.5 roku a mel obcas problemy s probouzenim z S3 (i presto, ze byl certifikovany a mel prubezne aktualizovany FW).

Podle https://support.lenovo.com/cz/cs/solutions/pd500734-linux-certification-thinkpad-p14s-gen-4-amd-21k6zb46us a https://ubuntu.com/certified/202309-32035 bych cekal, ze kdyz P14s Gen 4 AMD prosel certifikaci na Ubuntu, tak ze problem bude poreseny s dostatecne aktualnim kernelem a userspacem.

11
Hardware / Re:Výběr klávesnice pro pracovní účely
« kdy: 17. 04. 2023, 20:16:18 »
K te dratove Lenovo klavesnici: Jestli ma podobnou kvalitu provedeni jako bezdratova (kterou mam doma), tak je o neco horsi, nez ta co je v notebookach Lenovo rady T (napr. T14 gen1). Navic neumoznuje prohozeni Fn a Ctrl, cili nema standardni layout.

Klavesnici na intenzivni psani bych volil mechanickou (nedam dopustit na hnede spinace), ale hlavne bych resil dobre nastavene loketni podperky u zidle a podlozku pred klavesnici - dovedou za malo penez hodne odlehcit pretizenym predloktim.

12
Zkousel jsi Android/data/app.diary ?

13
Hardware / Re:Čtečka nebo tablet na čtení knih a PDF
« kdy: 31. 10. 2022, 11:48:26 »
Me se hodne osvedcila 10" e-ink ctecka. Jasne, pokud si muzu vybrat mezi EPUB a PDF, tak volim EPUB kvuli reflow. Ale po orezani okraju jsou ty PDF uplne v pohode. Jestli ctes hodne, tak e-ink displej je opravdu znatelne lepsi pro oci. Kdyztak se mrkni na moji recenzi te ctecky u geeku: https://www.czc.cz/pocketbook-1040-inkpad-x-metallic-grey/301967/produkt, zkusil jsem tam shrnout svuj pohled.

14
Server / Re:Performance MongoDB
« kdy: 25. 06. 2022, 15:36:15 »
Mam s Mongem podobnou zkusenost, pomohlo cpat data nejdriv do Kafky a z ni delat bulk writes - jak psal kolega prede mnou.

BTW: Jsou ty tvoje pomale zapisy modifikace stavajicich dokumentu, nebo ciste inserty? (append-only struktura dat je pro Mongo rozhodne lepsi)

15
Server / Re:Kde rozběhat osobní Nextcloud?
« kdy: 09. 03. 2022, 09:50:45 »
Mrkni na https://github.com/nextcloud/providers#providers a vyber si dle svych preferenci. Muzes zacit na Simple Signup planu ktery je zadarmo, nebo si platit za vetsi diskovy prostor a pripadne vic pluginu. Ja pouzivam https://webo.cloud a jsem spokojeny.

Stran: [1] 2 3