Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - sarimak

Stran: 1 2 [3]
32
Odkladiště / Re:Destilované UML
« kdy: 19. 05. 2021, 09:08:08 »
Precti si vsechno co na webu agilemodeling.com najdes. Pak si precti Use Cases od Alistaira Cockburna. Smir se s tim, ze krabicky a sipky a cislovane seznamy jsou vsechno co doopravdy potrebujes a zacni to pouzivat na realne projekty. Bude to trvat leta. Ale bude to fungovat.

33
Odkladiště / Re:Firemní GMail na soukromém mobilu
« kdy: 19. 05. 2021, 08:43:57 »
Na Androidu si nainstaluj Nine - ma free trial a pres PayPal se plati za trvalou licenci. Funguje s Outlook365 i GMailem, implementuje policy na urovni aplikace => pravidla pro PIN a remote wipe se tykaji jen jednoho uctu a nesmazou zbytek (soukromych) dat. Klient jesice closed-source ale kvalitni.

34
Windows a jiné systémy / Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« kdy: 18. 05. 2021, 10:23:02 »
Na Androidu pouzivam kombinaci LineageOS (bez Gapps, s F-Droidem a Aurora Storem bez Google uctu), NetGuard (fake userspace VPN s vlastnim hosts blacklistem, moznosti selektivniho zakazovani pristupu k siti + rucni dofiltrovani per hostname), Fennec F-Droid + Decentraleyes, HTTPS Everywhere, Privacy Badger, Privacy Possum, uBlock Origin (v advanced mode + default komplet zakaz 3rd party + rucne dozakazovane zname trackery). Na videa pouzivam NewPipe.

Na Linuxu Firefox s podobnyma doplnkama (a multi-account containers a I don't care about cookies) + FreeTube. Videa z konferenci si casto predstahuju pro offline prohlizeni (youtube-dl, na Androidu zaintegrovane s browserem pres share pomoci termux-open). Pokud nekdy opravdu potrebuju pouzit web co bez smirovani nefunguje, vyrobim si novy prazdny jednorazovy profil ve Firefoxu (firefox -P) ktery po pouziti smazu vcetne dat.

Na vyhledavani vsude pouzivam DuckDuckGo bez JavaScriptu.

Ve vysledku nevim co to je reklama. Appli ekosystem ma svoje vyhody i nevyhody a jedna z nich je, ze ekvivalent tohole je uz prilis pracny a krehky.

35
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 20. 04. 2021, 21:29:30 »
Jestli budes v listu hledat opakovane, vyplati se ti z nej udelat dict. Ten ma O(1) misto O(N), ale prvotni konverze je O(N) a rozdelene stringy sezerou nejakou pamet. Mrkni se na split(":") a na dict(list of tuples). Rozdel ty stringy na dve casti podle dvojtecky, cast pred dvojteckou poslpuzi jako klic v dictu a druha jako hodnota. Nebo set, pokud te hodnoty nezajimaji.

Jestli hledas jen jednou, je sekvencni hledani se startswith levnejsi.

36
Hardware / Re:Lenovo Thinkpad vs Dell Latitude pro vývojáře
« kdy: 31. 03. 2021, 15:15:11 »
Pokud u Dellu uvazujes o necem jinem nez XPS, tak si dukladne over, jak je to s HW certifikaci pro Linux. Podobna situace je i u Lenova, ale tam je to potreba resit jen u AMD.

Pouzivam Ubuntu 20.10 na pracovnim Dell Latitude 5501 (i7-9850H) a nejsem spokojeny s power managementem. Notebook porad topi a hlasite vetra i kdyz jsem jen pripojeny k Zoomu, ma straslivy drain v S3 sleepu (za 4 dny vycucne baterku ze 100% na 0) a posledni FW update se mi opakovane seka v prebootu a je nutne rozsroubovat spodek a odpojit baterku (nereaguje ani na vypinaci tlacitko). HW certifikace pro Ubuntu je jen pro LTS.

Pouzivam Ubuntu 20.10 na soukromem Lenovo ThinkPad T14s Gen1 (i5-10210U) a jsem naprosto spokojeny se vsim. Notebook ma neuveritelnou vydrz na baterii a minimalni S3 drain, skoro nevetra a kdyz uz vetra, tak neni skoro slyset. FW updaty bez problemu, HW certifikace je i pro non-LTS Ubuntu.

AMD verze T14s ma ale velke a vlekle problemy s drainem, viz Lenovo forum a i starsi post na zdejsim foru.
Pozor, T14s Gen2 ma nektere vlastnosti horsi nez Gen1 - myslim, ze ubyla ctecka SD karet a zmenila se klavesnice k horsimu.

37
Odkladiště / Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« kdy: 02. 02. 2021, 13:50:50 »
Pokud ti nevadi se posunout na ose Google - AOSP (pohodli vs. soukromi) jeste vice k AOSP, zvaz jeste Fairphone 3 (nebo 3+).
Je to pouzitelny midrange HW s dobrou podporou /e/ (cili LineageOS + MicroG).

LineageOS jako takovy sice sam pouzivam, ale nemuzu ho bohuzel doporucit kvuli naprosto nepredvidatelnemu ukoncovani podpory telefonu (official: jediny vyvojar co zacne pouzivat jiny telefon o ten stary ztrati zajem, unofficial: pubertak co to jakztakz rozchodi, pochlubi se, vydrzi to supporteovat mesic az dva a prestane ho to bavit).

Ale jestli s tim chces provozovat mobilni bankovnictvi, videl bych to na dedikovany telefon s Googlim prostredim.

38
Software / Re:Jak zablokovat anti-adblocker ochrany
« kdy: 12. 01. 2021, 21:33:47 »
Mne se na Firefoxu zadne reklamy ani anti-adblock scripty nepousteji. Pouzivam nasledujici add-ons:
Decentraleyes
I don't care about cookies
uBlock Origin
uMatrix

Predpokladam, ze anti-ad block natahuji z domeny treti strany, takze ho zarizne uMatrix. Jsou weby kde anti-ad block se natahuje z vlastni domeny, tam mi zatim vzdycky stacilo zakazat vsechny skripty (pokud jsem se na web nevykaslal a nesel se podivat na totez u mene otravne konkturence).

39
Prodano jinde.

40
Prodám vyladěný Linuxový desktop s i5-3570K (Ivy Bridge):

- CPU Intel Core i5-3570K: https://www.czc.cz/intel-core-i5-3570k/107646/produkt
- Deska Asus P8Z77-M PRO: https://www.czc.cz/asus-p8z77-m-pro-intel-z77/106698/produkt
- RAM 2x4GB Kingston 1333MHz CL9: https://www.czc.cz/kingston-value-8gb-2x4gb-ddr3-1333_2/67832/produkt
- SSD Kingston V+200 120GB (SandForce): https://www.czc.cz/kingston-ssdnow-v-200-120gb_2/102120/produkt
- HDD WD Scorpio Blue 1TB: https://www.czc.cz/wd-scorpio-blue-1tb_3/94503/produkt
- HDD odhlucnovai box: https://www.czc.cz/scythe-schm-1000-himuro-mini-hdd-cooler/93295/produkt
- Case CoolerMaster Silencio 550: https://www.czc.cz/cooler-master-centurion-silencio-550-cerny/93057b1/produkt
- Zdroj Enermax Triathlor 385W: https://www.czc.cz/enermax-triathlor-eta385awt-385w/113981/produkt
- WiFi TP-Link (AR9485): https://www.czc.cz/tp-link-tl-wn781nd/75524/produkt

Cena: 5000 Kc, davam prednost osobnimu predani v Praze.

CPU je ctyrjadro bez HT s odemcenym nasobicem a je masivne pretaktovatelne (ja ho provozoval bez pretaktovani), deska je kvalitni overclockerska (vcetne automatickeho OC), case je z vyroby odhucnena, diky aftermarket CPU chladici a vetrakum a podpore rizeni vetraku pres fancontrol je mozne ucinne chladit bez zbytecneho hluku. Vsechny komponenty byly peclive vybirane, aby byly dobre podporovane pod Linuxem/Ubuntu (vcetne LM sensors, S3 sleep a WiFi) a nevyzadovaly binarni/obskurni ovladace, provoz desktopu byl po celou dobu bezproblemovy.

Podpora pod Linuxem: https://www.abclinuxu.cz/hardware/zakladni-desky/socket-1155/asus-p8z77-m-pro (ovladac nct6775 se mezitim dostal do jadra)

Duvod prodeje: Musel jsem kvuli prenosnosti prejit na notebook - vykonove by mi tahle konfigurace jeste dlouho soukromne i pracovne stacila.

41
Hardware / Re:pwmconfig a větráky jedou jako o život
« kdy: 05. 12. 2020, 21:18:07 »
Dokud ti vetraky jely na maximum, tak jsi mel spravne nastaveny BIOS = deaktivovane rizeni otacek vetraku BIOSem = zpristupnene rizeni vetraku do Linuxu. Jakmile se zacaly tocit min, tak se rizeni chopil BIOS a dokud to v BIOSu zase zpatky nevypnes, nemas sanci z pwmconfigu nic nastavit.

Az si nastavis BIOS a bootnes do Linuxu, vlez si do /sys/class/hwmon, prohlidni si jednotlive podslozky a najdi si ty, kde bud uvidis soubory temp*_input, nebo fan*_input + pwm* -- podle obsahu souboru name muzes overit, ktery kernel driver se o dany hwmon device stara. Podle toho cos pastoval nize to bude hwmon1 (coretemp => aktualni teplota CPU) a hwmon2 (f71808a => Fintek Super I/O chip co resi aktualni otacky vetraku + nastaveni pozadovaneho poctu otacek vetraku).

/sys/class/hwmon/hwmon1/temp1_input == teplota CPU
/sys/class/hwmon/hwmon2/fan1_input == skutecne otacky vetraku (RPM)
/sys/class/hwmon/hwmon2/pwm1 == pozadovane otacky vetraku (0 = nejmensi mozne otacky, 255 = nejvetsi mozne otacky)

Zkus echo 0 > /sys/class/hwmon/hwmon2/pwm1 a vetrak by mel komplet ztichnout a zastavit se.
echo 255 > /sys/class/hwmon/hwmon2/pwm1 ho zase roztoci na maximum.

cat /sys/class/hwmon/hwmon1/temp1_input by melo vratit neco jako 33000 (=33 stupnu Celsia).

Az tohohle dosahnes, pwmconfig te provede zjistenim, jake nejmensi otacky tvuj vetrak zvladne (u desktopu to byva 300 = CoolerMaster Arctic nebo i jen 200 = Noctua podle kvality vetraku) a pripravi konfiguraci. Behem testovani bys mel slyset, jak se otacky vetraku meni. Ukazka meho konfiguraku viz https://www.abclinuxu.cz/hardware/zakladni-desky/socket-1155/asus-p8z77-m-pro

Az ulozis konfiguraci, spusteni prikazu fancontrol by melo vetraky ztisit. Zatez PC necim jako ripovanim audia z CD nebo videa z DVD apod. v nekolika terminalech najendou a sleduj jak roste teplota a otacky vetraku.

Potrebujes pak uz jen zajistit, ze se fancontrol sam spusti po startu, tedy pres neco jako /etc/rc3.d apod.

Jeste muzes sledovat stav teploty a vetraku pres sensors a pres acpi -V.

42
Prodano, diky za spolupraci!

43
Bazar / Prodám knihy o softwarovém inženýrství/refactoringu
« kdy: 22. 11. 2020, 22:27:57 »
Prodavam 3 ceske preklady klasickych knizek + jednu ciste ceskou klasiku o designu kodu/refactoringu/SW inzenyrstvi:
- Robert C. Martin: Cisty kod
- Micheal C. Feathers: Udrzba kodu prevzatych programu
- Andewr Hunt, David Thomas: Programator pragmatik
- Petr Paleta: Co programatory ve skole neuci

Vsechny jsou velice povedene a dobre mi poslouzily, ale to co v nich je jsem si uz zazil nazivo a nepotrebuju se k nim timpadem vracet. Prvni dve obsahuji ukazky refactoringu v Jave, druhe dve jsou vice o SW engineeringu a tedy jazykove nezavisle. Prvni dve se zabyvaji programatorskymi tematy ktera nezastaravaji s novou verzi programovaciho jazyka a jsou slusne prenositelne mezi ruznymi objektove-orientovanymi jazyky (jakz-takz i na Python, byt kvuli duck typingu nemusi tolik resit dedicnost). Druhe dve jsou o architekture a procesu vyvoje SW (vcetne financni a projektove stranky) a i dneska po letech dobre uvadeji do reality vyvoje v SW house.

Prodavam pouze vsechny 4 najednou, cena za vsechny dohromady je 800,- Davam prednost osobnimu predani v Praze.

Vice viz:
https://www.martinus.cz/?uItem=73286 (590,- vyprodane)
https://www.martinus.cz/?uItem=66463 (497,- vyprodane)
https://www.martinus.cz/?uItem=32263 (528,-)
https://www.martinus.cz/?uItem=16013 (321,- vyprodane)

44
Bazar / Re:Prodám Lenovo IdeaPad D330 (v záruce)
« kdy: 16. 11. 2020, 14:02:56 »
Prodano, diky za spolupraci a at dobre slouzi! B-)

45
Bazar / Prodám Lenovo IdeaPad D330 (v záruce)
« kdy: 11. 11. 2020, 00:09:04 »
Prodam Linuxovy x64 tablet s klavesnici (2in1) Lenovo IdeaPad D330 (v zaruce).

Tablet je funkcni pod Ubuntu 20.04 LTS, nema zadne HW ani mechanicke vady a je v zaruce az do unora 2022.

Puvodni Windows 10 jsou z disku komplet odstranene, ale bylo by je mozne obnovit pomoci stazeni Lenovo recovery z webu - ale vyzaduje to instalaci Windows 7+ only downloaderu a nic takoveho doma neprovozuju.

Puvodni cena 11 000, nabizim za 6 000.

Duvod prodeje: Na cteni PDF v rezimu na vysku a s odpojenou klavesnici v MHD je fajn, ale nakonec vic vyuziju klasicky notebook.

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-d330-10igm-bronze-d5536356.htm#recenze
https://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/ibm-lenovo/lenovo-ideapad-d330

Stran: 1 2 [3]