Ahoj,
Zatím nad čím přemýšlím:
- Přístup na čip - chtěl bych takto ovládat vchodové dveře a vrata, později i branku a bránu. Provozujete někdo své řešení? Nebo komerční?
- Má přínos mít doma připravenou 2.5 G, nebo rovnou 10 G LANku, např. mezi serverovým koutkem a TV koutkem? Koukal jsem na switche, které mají jen část 2.5 / 10 G konektorů a přijdou mi jako docela drahé (10k+).
- Elektrika se běžně tahá přes okruhy - světla / zásuvky, sporák, trouba, ... Má přínos mít některé rozvody mít ovládané dálkově, tedy přes nějaký kontroler? To by znamenalo, že bude víc kabeláže, protože každý "spínač" by musel být spojen s rozvaděčem, aby šel ovládat přes vyšší chytrystyku.
- Jaký kontroler pro řízení domácnosti doporučujete? Raw řešení postavené na Raspberry Pi, nebo již nějaké hotové řešení (např. Unipi)?
- Co vše se dá - relativně snadno a bez větší údržby - řídit přes centrální kontroler (např. Rasbperry Pi)? Vím, že někdo zde z komunity si provozuje ovládání např. venkovních žaluzií přes Rasbperry Pi v závislosti na větrném senzoru.
- Řídící kabeláž (např. ovládání venkovních rolet) - plánuji ji postavit na UTP linkách. Žádné jiné řešení mě nenapadlo.
- PoE - dá se reálně použít pro kamery a WIFI? Četl jsem, že má výkonové omezení svázané s délkou kabelu. Máte reálnou zkušenost jak PoE provozovat? Např. je lepší, když je součástí switche, nebo externě (např. toto), ...?
- WIFI - ideálně do podhledu (ať neotravuje po pokoji) a bez nutnosti napojení na Cloud. Co by jste mi doporučili? Utáhne její výkon PoE?
V každém významném pokoji plánuji UTP (ložnice, obývák, pokojíky).
Vím, že zde nadhazuji velmi obšírné téma. Proto budu rád za uvození tématu na začátku komentáře (i z toho důvodu mám rozdílné číslování témat). Může to zpřehlednit diskuzi.
Cat6, vic jsem neresil a na doma to nema vyznam.
Ovladani okruhu - ano, idealne vsechny svetelne, jako velmi rozumne se mi jevi resit ovladani i k par vybranym zasuvkam ("jezis, ja zapomnela vypnout troubu/zehlicku"), mam treba ovladani i k hlavnimu privodu vody - automatizace muze zavrit ventil pokud se nekde sepne zaplavovy senzor.
Reseni preferujte jakekoli komercni o kterem vite, ze funguje delsi dobu. Ja mam Loxone. Jsem bastlir, nedelalo by mi potize jit do Raspberry, Unipi ci cehokoli podobneho. Problem s tim ubastlenim je v tom, ze az vas rani mrtvice, nikdo to po vas neda dohromady.
Pokud uvazujete o venkovnich zaluziich, je zavislost na vetrnem senzoru nutnosti. Nechcete, aby vam zaluzie letaly po zahrade.
K zaluziim natahnete CYKY + UTP. UTP jsem tahal i k oknum a venkovnim dverim a vratum - protoze na nich chcete mit senzory, abyste vedel, jestli jsou zavrene ci otevrene.
Pouziti PoE - vykon samozrejme s delkou klesa, ale v rodinnem dome vas to nebude limitovat (pokud tedy netahate Cat5 licnu ...). Lepsi ve switchi, pozor na to, aby switch umel pasivni i aktivni poe.
UPS chcete urcite na pokryti kratkodobych vypadku - chcete, aby je prezila automatizace, treba jenom kvuli tomu, aby vam poslala alarm. Ja to resim zdrojem od BKE, ke kteremu mam pripojene dva 12V 17AH akumulatory.
V podstate jsem vsechno, co slo, natahal do rozvadece. Silove okruhy spinam pres rele. Svitim 24V pres dimmery (opet v rozvadeci, tady pozor na to, aby i na 24V byly pojistky), ovladani (ackoli to treba muj Loxone resi na Tree sbernici - a v Tree touch tlacitku integruje dotyky plus cidla teploty a vlhkosti) mam take komplet v rozvadeci, abych nebyl zavisly na jednom vyrobci. Kabelaze je tak opravdu hodne (jen na UTP mi to slo ke dvema kilometrum), ale v rozpoctu na dum je to kapka v mori. Pokud uvazujete o pohybovych cidlech, natahnete kabelaz i k nim. A samozrejme pozarni cidla. Byvaji sice autonomni, ale kabel se u nich taky neztrati.
Obecne mam automatizovane leccos, ale jako zasadni se mi jevi pohybova cidla ke sviceni, rizeni svetelnych scen, automatizace vytapeni, ovladani zaluzii a alarmy - kour/pozar/voda/vstup.
Je toho kupa. Mrknete na
www.vodnici.net.