Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - jesjim

Stran: [1]
1
Server / Re:Pristup k logum mailserveru
« kdy: 22. 03. 2022, 13:33:18 »
Ahoj,
mate nejaky duvod proc nepouzit standardni syslog? Napr. rsyslog umi lokalni frontu na klientu v pripade vypadku site/serveru a pres protokol REPL by melo byt zaruceno 100% doruceni logu na server.
Michal

Přimlouvám se za rsyslog. A zlomit ho na logování přímo do DB je otázka chvilky.

2
Software / Re:Jednoduchá „karaoke-like“ appka
« kdy: 22. 03. 2022, 10:30:44 »
Off-topic bych to viděl tak, že by se na to takový zpěvák měl vykašlat :)

Hraju už mraky let a zpěvák s texty je největší mor na pódiu.

3
Sítě / Re:Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?
« kdy: 25. 01. 2022, 14:54:40 »
A kdyby set to neveslo, tak staci konektor ustrihnout a dat tam gelovku ;)

https://www.alternetivo.cz/opticke-site-pigtaily-konektory-a-prislusenstvi-gelove_c2372.html

4
Server / Re:Linux na Hyper-V nepočítá správně paměť
« kdy: 14. 12. 2021, 14:39:19 »
Tohle jsem onehdy videl - sice v KVM, ale resil to kernel parametr

memhp_default_state=online

Mrknete na memhp_default_state

5
4 páry ještě nic neznamenají. Ale vyzkoušet se to může.
Nicméně ethernet kabel by měl mít vždy každý pár zakroucený.

To by sice měl, ale zkuste někdy cvičně rozpárat lacinější patchcordy. Některé mají třeba na šesti metrech jednu otočku :)

6
Odkladiště / Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« kdy: 20. 09. 2021, 15:45:17 »
Počítal jsem, že k brance zavedu UTP (obecné označení) kvůli bzučáku. Zabezpečení oken a všech vchodů mě nenapadlo. Jak to máš konkrétně řešené? Máš svoje řešení nebo nějaké hotové?
@jesjim

Magnetická čidla v oknech a dveřích, v podstatě jen tupě sepnou obvod (přímo od výrobce oken). Plus je k tomu sabotážní linka, aby se člověk dozvěděl, že mu někdo přefikl drát. No a tím se spínají vstupy na automatizaci. Není to otřesové čidlo, když už by to někdo rozbil, tak předpokládám, že vleze dovnitř a sepnou pohybovky v domě. Lze řešit i polohu kliky, ale to už mi přišlo moc :)

7
Odkladiště / Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« kdy: 16. 09. 2021, 09:52:09 »
Ahoj,

Zatím nad čím přemýšlím:
  • Přístup na čip - chtěl bych takto ovládat vchodové dveře a vrata, později i branku a bránu. Provozujete někdo své řešení? Nebo komerční?
  • Má přínos mít doma připravenou 2.5 G, nebo rovnou 10 G LANku, např. mezi serverovým koutkem a TV koutkem? Koukal jsem na switche, které mají jen část 2.5 / 10 G konektorů a přijdou mi jako docela drahé (10k+).
  • Elektrika se běžně tahá přes okruhy - světla / zásuvky, sporák, trouba, ... Má přínos mít některé rozvody mít ovládané dálkově, tedy přes nějaký kontroler? To by znamenalo, že bude víc kabeláže, protože každý "spínač" by musel být spojen s rozvaděčem, aby šel ovládat přes vyšší chytrystyku.
  • Jaký kontroler pro řízení domácnosti doporučujete? Raw řešení postavené na Raspberry Pi, nebo již nějaké hotové řešení (např. Unipi)?
  • Co vše se dá - relativně snadno a bez větší údržby - řídit přes centrální kontroler (např. Rasbperry Pi)? Vím, že někdo zde z komunity si provozuje ovládání např. venkovních žaluzií přes Rasbperry Pi v závislosti na větrném senzoru.
  • Řídící kabeláž (např. ovládání venkovních rolet) - plánuji ji postavit na UTP linkách. Žádné jiné řešení mě nenapadlo.
  • PoE - dá se reálně použít pro kamery a WIFI? Četl jsem, že má výkonové omezení svázané s délkou kabelu. Máte reálnou zkušenost jak PoE provozovat? Např. je lepší, když je součástí switche, nebo externě (např. toto), ...?
  • WIFI - ideálně do podhledu (ať neotravuje po pokoji) a bez nutnosti napojení na Cloud. Co by jste mi doporučili? Utáhne její výkon PoE?


V každém významném pokoji plánuji UTP (ložnice, obývák, pokojíky).

Vím, že zde nadhazuji velmi obšírné téma. Proto budu rád za uvození tématu na začátku komentáře (i z toho důvodu mám rozdílné číslování témat). Může to zpřehlednit diskuzi.

Cat6, vic jsem neresil a na doma to nema vyznam.

Ovladani okruhu - ano, idealne vsechny svetelne, jako velmi rozumne se mi jevi resit ovladani i k par vybranym zasuvkam ("jezis, ja zapomnela vypnout troubu/zehlicku"), mam treba ovladani i k hlavnimu privodu vody - automatizace muze zavrit ventil pokud se nekde sepne zaplavovy senzor.

Reseni preferujte jakekoli komercni o kterem vite, ze funguje delsi dobu. Ja mam Loxone. Jsem bastlir, nedelalo by mi potize jit do Raspberry, Unipi ci cehokoli podobneho. Problem s tim ubastlenim je v tom, ze az vas rani mrtvice, nikdo to po vas neda dohromady.

Pokud uvazujete o venkovnich zaluziich, je zavislost na vetrnem senzoru nutnosti. Nechcete, aby vam zaluzie letaly po zahrade.

K zaluziim natahnete CYKY + UTP. UTP jsem tahal i k oknum a venkovnim dverim a vratum - protoze na nich chcete mit senzory, abyste vedel, jestli jsou zavrene ci otevrene.

Pouziti PoE - vykon samozrejme s delkou klesa, ale v rodinnem dome vas to nebude limitovat (pokud tedy netahate Cat5 licnu ...). Lepsi ve switchi, pozor na to, aby switch umel pasivni i aktivni poe.

UPS chcete urcite na pokryti kratkodobych vypadku - chcete, aby je prezila automatizace, treba jenom kvuli tomu, aby vam poslala alarm. Ja to resim zdrojem od BKE, ke kteremu mam pripojene dva 12V 17AH akumulatory.

V podstate jsem vsechno, co slo, natahal do rozvadece. Silove okruhy spinam pres rele. Svitim 24V pres dimmery (opet v rozvadeci, tady pozor na to, aby i na 24V byly pojistky), ovladani (ackoli to treba muj Loxone resi na Tree sbernici - a v Tree touch tlacitku integruje dotyky plus cidla teploty a vlhkosti) mam take komplet v rozvadeci, abych nebyl zavisly na jednom vyrobci. Kabelaze je tak opravdu hodne (jen na UTP mi to slo ke dvema kilometrum), ale v rozpoctu na dum je to kapka v mori. Pokud uvazujete o pohybovych cidlech, natahnete kabelaz i k nim. A samozrejme pozarni cidla. Byvaji sice autonomni, ale kabel se u nich taky neztrati.

Obecne mam automatizovane leccos, ale jako zasadni se mi jevi pohybova cidla ke sviceni, rizeni svetelnych scen, automatizace vytapeni, ovladani zaluzii a alarmy - kour/pozar/voda/vstup.

Je toho kupa. Mrknete na www.vodnici.net.

8
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 11. 05. 2020, 15:05:27 »
Pokud by se mi zacal ohanet "zaznamem provozu" kdokoli jiny nez statni organ, poslal bych ho a) do riti a b) na UOOU.

9
Hardware / Re:Modem pro odesílání sms
« kdy: 06. 08. 2019, 22:28:05 »
Yeastar TG400

10
Server / Re:RHEL: odpojení nedostupného NFS disku
« kdy: 24. 05. 2019, 12:17:08 »
Neví někdo proč vlastně je NFS nesrovnatelně horší z hlediska stability na méně kvalitní lince, samonavazování rozpadlého spojení, zanechávání procesů v zombie stavu atd. než SAMBA/CIFS?

TCP / UDP?

11
Vývoj / Re:Python escape sekvence
« kdy: 11. 04. 2019, 10:19:28 »
on funguje i replace('\\\\', '\\') na raw stringu podle qelurg

12
Vývoj / Re:Python escape sekvence
« kdy: 10. 04. 2019, 14:36:28 »
fakt?

Kód: [Vybrat]
my_string = r'\\u2551\\033[32m \\u00a9MM, spol. s r. o. \\u00ae \\033[0m'
print(my_string)

\\u2551\\033[32m \\u00a9MM, spol. s r. o. \\u00ae \\033[0m

print(codecs.escape_decode(my_string)[0].decode())

\u2551\033[32m \u00a9MM, spol. s r. o. \u00ae \033[0m


13
Vývoj / Re:Python escape sekvence
« kdy: 10. 04. 2019, 12:52:59 »
codecs.escape_decode() ?

Stran: [1]