Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jan Fikar

Stran: [1] 2 3 ... 41
1
Distribuce / Re:V SystemRescue 13.01 nefunguje sshd
« kdy: 19. 06. 2026, 11:01:28 »
>  You will need to set a root password.

Tak ještě passwd?

No a z normálního Linuxu se to nepřipojí? Že puty mlčí moc neřekne, zato ssh -v toho řekne víc.

2
Desktop / Re:Zrušení zamykaní plochy v Xfce
« kdy: 17. 06. 2026, 09:34:04 »
xfce4-screensaver máte? jak je nastavený? mám v nastavení dvě záložky a hned nahoře enable screensaver a enable lock screen

anebo odinstalovat xfce4-screensaver?

3
Hardware / Re:GPU ASUS PRIME Radeon RX 9070 XT vs. Linux
« kdy: 15. 06. 2026, 13:21:36 »
Jestli trváte na Ubuntu, tak jde místo kisak-mesa zkusit přímo Ubuntu experimental, měla by tam být Mesa 25.1:

do sources.list
Kód: [Vybrat]
deb http://deb.debian.org/debian experimental main contrib non-free
Kód: [Vybrat]
sudo apt update
sudo apt install -t experimental mesa-vulkan-drivers libgl1-mesa-dri mesa-utils

Pak by se mělo zkontrolovat, že používáte radv ovladač, který je asi nejlepší:

Kód: [Vybrat]
vulkaninfo
A mělo by tam být:
driverName = radv
deviceName = AMD Radeon Graphics (RADV GFX....)

No a potom se dá otestovat stabilita pomocí vkmark (apt install vkmark) případně drsnějšího furmark (https://www.geeks3d.com/furmark). Přitom to chce sledovat teploty GPU a napětí napájení 12V. Jestli vám to ukazuje sensors, tak v terminálu:

Kód: [Vybrat]
watch -n 1 sensors

4
Server / Re:Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock
« kdy: 01. 06. 2026, 15:31:53 »
Ubuntu má svoje řešení Unattended Upgrades, to je asi lepší než cron skript.

Viz třebas https://linuxcapable.com/how-to-configure-unattended-upgrades-on-ubuntu-linux/

5
Odkladiště / Re:Narůstající velikost obrázků
« kdy: 29. 05. 2026, 14:19:19 »
jedna fotka má 14GB? a takových je tam více?

to asi nebude fotka, jde to zobrazit? jde to někde komprimované zveřejnit?

6
Distribuce / Re:Balíček ekvivalentní benchmarku SuperpiMod
« kdy: 21. 05. 2026, 14:11:49 »
Tak jde to pustit v Linuxu s wine: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=6664

Jinak je dobré zkusit benchmark, který je pro Linux i Windows. Například geekbench.

7
Některý NB mají v BIOSu/UEFI diagnostiku. Bývá to docela dobrý, včetně testu paměti, CPU a disku. Začal bych s tím. Pokud to ukáže chybu, je lehké reklamovat.

Jestli to projde, tak memtest86+ a test disku. Třeba z linuxovýho live USB udělat kompletní čtení dd a podívat se, jestli to hlásí nějaký chyby do dmesg, což by mělo být ekvivalentní WHEA (AER) ve Windows. Možná se disk přehřívá, nebo je tam špatný kontakt.

8
Server / Re:Vysvětlení hlášení ze služby Shodan
« kdy: 08. 05. 2026, 09:49:10 »
Tak Shodan posilal edcsa, ne rsa, dívate se na špatný klíč

9
Desktop / Re:Doba startu operačního systému a aplikací
« kdy: 27. 03. 2026, 14:10:27 »
Co ta rychlost startu větších aplikací?

nebude to snap? třeba Firefox ve snapu - pomalý start na SSD, bez snapu rychlý

10
z OS jde RAM testovat pomocí memtester, ten ale nedělá téměř žádnou zátěž a testovanou paměť si zamkne pro sebe

se zátěží je tu mprime torture test, paměť nejvíce zatíží Large FFTs: https://www.mersenne.org/download/

nebo linpack/xhpl, tam nastavit, aby velikost problému zaplnila skoro celou RAM a pak to testuje i paměť v zátěži: https://www.root.cz/clanky/high-performance-linpack-hpl-prakticky-kompilujeme-a-testujeme/

11
Sítě / Re:SSH nelze připojit přes SOCKS5 proxy
« kdy: 28. 02. 2026, 21:02:51 »
netcat má na ubuntu dvě možné verze v balíčcích netcat-openbsd a netcat-traditional.

ten bsd má -X, možná ten traditonal to nemá? a musí se tam ten parametr dávat? vypadá to, že -X 5 je default. z man toho bsd:


       -X proxy_protocol
               Use  proxy_protocol  when talking to the proxy server.  Supported protocols are 4 (SOCKS v.4), 5 (SOCKS v.5) and connect (HTTPS proxy).  If the protocol is not specified,
               SOCKS version 5 is used.

12
Sítě / Re:Funguje někomu u O2 reverzní záznam?
« kdy: 28. 02. 2026, 08:22:02 »
Ano, taky už mám reverzní záznam, i když moje IP v komboboxu není.

13
Sítě / Re:Funguje někomu u O2 reverzní záznam?
« kdy: 27. 02. 2026, 17:23:51 »
Aha, tak to mě teda nenapadlo. Změnil jsem ten IP prefix v JS v konzoli a poslal, jen jsem čekal 4 hodiny, asi že je pátek. Díky

14
Sítě / Re:Funguje někomu u O2 reverzní záznam?
« kdy: 25. 02. 2026, 17:15:31 »
A konkurence je kdo? Taky mi přišlo zdražení o 50.

15
Odkladiště / Re:Špatná kvalita mpc play na Raspberry Pi
« kdy: 18. 02. 2026, 20:59:46 »
Tak to ukazuje klient. Nevim přesně, jak se zeptáš pulse-audio. Já to vidím v klikacím sound settings

Mělo by to být něco jako: pactl send-message /card/bluez_card.12345/bluez list-codecs

Stran: [1] 2 3 ... 41