Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Jan Fikar

Stran: [1]
1
Sítě / SFP ethernetový transceiver modul 10Gb nebo 5Gb?
« kdy: 08. 11. 2025, 12:45:42 »
Zvyšuji doma síť na 2.5Gb, rozvod je cat6A. Mám dva switche Horatio, ty mají navíc každý SFP+ port 10Gb. Přemýšlel jsem, že ty dva switche spolu propojím rychleji, tedy dám do SFP transceiver modul na RJ45 a propojím stávajícím cat6A kabelem.

Teď otázka: mám tam dát 10Gb? Slyšel jsem, že se obecně ty 10Gb dost přehřívají. Nemám tam teda dát spíš 5Gb? Cenový rozdíl není velký. Nějaké zkušenosti? Nějaké ověřené značky?

2
Bazar / Prodám RISC-V SBC StarFive Vision 2 ne-Lite 8GB
« kdy: 08. 08. 2025, 15:52:43 »
Zdravím,
rád bych se přiživil na zprávičce: https://www.root.cz/zpravicky/visionfive-2-lite-s-risc-v-na-kickstarteru/

Mám stále doma tu původní "plnou" verzi StarFive Vision 2, kterou nevyužiji, tak bych ji poslal dál. Funguje, měl jsem to zapnuté jen několikrát.

Plná stará verze je rychlejší (4 jádra na 1,5 GHz oproti 1,25 GHz). Mám to s krabičkou z polykarbonátu, chladičem z Odroidu a dvěma větráčky (jeden byl v krabičce a jeden na tom Odroidím chladiči). Má to oproti lite plnou délku M.2 slotu a má to i eMMC slot. Jestli mám k tomu i to eMMC, to se musím podívat. Nemá to WiFi ani BT, zato má 2x gigabit ethernet. WiFi šlo do USB.

Koukám cena nové lite 8GB s dopravou vyjde asi 1000 kč, k tomu možná DPH? Prodám tu starou plnou verzi tedy za 1000 kč včetně dopravy po ČR?


3
Sítě / Funguje někomu u O2 reverzní záznam?
« kdy: 27. 03. 2025, 15:38:22 »
Mám teď nově u O2 pevnou IPv4/IPv6. Našel jsem stránku, kde se jakoby dá požádat o reverzní záznam k IPv4:

https://www.o2.cz/osobni/internet/pevna-ip-adresa-pro-internet-na-doma

Akorát tam není možnost vybrat můj rozsah.

Na podpoře řekli, že prý to funguje jen pro B2B. Nicméně stránka se ale tváří, že to je pro normální smrtelníky.

Funguje vám to někomu?

4
Sítě / Blbne stahování discordu
« kdy: 27. 01. 2024, 11:57:26 »
Discord na Linuxu aktualizuji ručně, chce to stáhnout tar.gz z https://discord.com/download což vede na https://discord.com/api/download?platform=linux&format=tar.gz

Když to stahuji z prohlížeče (Firefox, Brave), tak to vždy vytuhne třeba v polovině. Čím by to mohlo být? Nikde jinde jsem problém nezaznamenal.

Když dám wget, tak je vidět, že to tahá z ipv6, z té první adresy a to funguje:

Resolving dl.discordapp.net (dl.discordapp.net)... 2606:4700:3110::6812:3073, 2606:4700:3110::6812:3e8d, 104.18.62.141, ...

Když dám wget -4, tak tahá z té první uvedené ipv4 a tam to jede pomalu a někdy se zasekne. Většinou se to dotáhne do konce, asi má wget větší timeout?

Mám něco blbě, nebo čím by to mohlo být? Třeba v práci to jde normálně.

5
Mám aktuální Xubuntu 22.04, ale před nějakou dobou zasunu USB disk a on se nenamountuje automaticky. Je zašeděný, je u něj tlačítko eject, ale ani to nefunguje. Když ho zmáčknu, tak dostanu: Failed to eject XYZ Volume. Not authorized to perform operation.

V logu je:

Kód: [Vybrat]
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb 2-1.4: new high-speed USB device number 4 using ehci-pci
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb 2-1.4: New USB device found, idVendor=346d, idProduct=5678, bcdDevice= 2.00
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb 2-1.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb 2-1.4: Product: Flash Disk3.0
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb 2-1.4: Manufacturer: General
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb 2-1.4: SerialNumber: 3092861020706114934
říj 06 15:50:09 flory kernel: usb-storage 2-1.4:1.0: USB Mass Storage device detected
říj 06 15:50:09 flory kernel: scsi host7: usb-storage 2-1.4:1.0
říj 06 15:50:09 flory mtp-probe[19512]: checking bus 2, device 4: "/sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.4"
říj 06 15:50:09 flory mtp-probe[19512]: bus: 2, device: 4 was not an MTP device
říj 06 15:50:09 flory systemd-udevd[19510]: 2-1.4:1.0: Process '/usr/lib/snapd/snap-device-helper bind snap_cups_cupsd /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.4/2-1.4:1.0 0:0' failed with exit code 1.
říj 06 15:50:09 flory systemd-udevd[19510]: 2-1.4:1.0: Process '/usr/lib/snapd/snap-device-helper bind snap_cups_ippeveprinter /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.4/2-1.4:1.0 0:0' failed with exit code 1.
říj 06 15:50:09 flory mtp-probe[19524]: checking bus 2, device 4: "/sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.4"
říj 06 15:50:09 flory mtp-probe[19524]: bus: 2, device: 4 was not an MTP device
říj 06 15:50:09 flory systemd-udevd[19510]: 2-1.4: Process '/usr/lib/snapd/snap-device-helper bind snap_cups_cupsd /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.4 189:131' failed with exit code 1.
říj 06 15:50:09 flory systemd-udevd[19510]: 2-1.4: Process '/usr/lib/snapd/snap-device-helper bind snap_cups_ippeveprinter /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.4 189:131' failed with exit code 1.
říj 06 15:50:10 flory kernel: scsi 7:0:0:0: Direct-Access     General  Flash Disk3.0    2.00 PQ: 0 ANSI: 4
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: Attached scsi generic sg6 type 0
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: [sdg] 122880000 512-byte logical blocks: (62.9 GB/58.6 GiB)
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: [sdg] Write Protect is off
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: [sdg] Mode Sense: 03 00 00 00
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: [sdg] No Caching mode page found
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: [sdg] Assuming drive cache: write through
říj 06 15:50:10 flory kernel:  sdg: sdg1
říj 06 15:50:10 flory kernel: sd 7:0:0:0: [sdg] Attached SCSI removable disk
říj 06 15:50:10 flory systemd-udevd[19510]: sdg: Process '/usr/bin/unshare -m /usr/bin/snap auto-import --mount=/dev/sdg' failed with exit code 1.
říj 06 15:50:10 flory systemd-udevd[19551]: sdg1: Process '/usr/bin/unshare -m /usr/bin/snap auto-import --mount=/dev/sdg1' failed with exit code 1.

Jako zaráží mě dvě věci. To teď jako mountuje snap? A proč ten cupsd? To není tiskárna.

Co s tím? Napadlo mě, jestli nechybím v nějaké grupě, ale v které? Teď mám adm cdrom sudo dip plugdev lpadmin sambashare docker.

6
Sítě / 8-port switch 2.5Gbps?
« kdy: 30. 06. 2023, 16:13:35 »
Mám 8-port gigabit kovový switch LinkSys LGS108, ale nějak blbne. Jako přijdu k němu a nic nesvítí, kromě LED power. V logu připojeného počítače je vidět, že v noci jel-nejel-jel-nejel-jel-nejel až pak nakonec k ránu už jen nejel. Napětí zdroje jsem kontroloval (12V). Zkusil jsem vypojit na pár minut a zapojit a nic. Když jsem ho vypojil na delší dobu, rozšrouboval a koukl na jediný kondenzátor (je v pořádku) a zase zapojil, tak vypadá, že jede. Ale moc už mu nevěřím.

Asi bych si koupil místo něj nějaký 2.5Gbps switch. Mám dvě malé desky, co už 2.5Gbps mají. Jedině mě odrazuje vyšší spotřeba. Koukám na:

  • Zyxel MG-108
  • Qnap QSW-1108
  • TP-Link TL-SG108
  • Netgear MS108EUP

Má někdo nějaké doporučení? POE asi nevyužiji, tak ten poslední už je moc velký kanón na vrabce.

7
Sítě / Vodafone Station - změna kanálu WiFi?
« kdy: 20. 06. 2023, 13:28:23 »
U známýho je kabelový router Vodafone Station T63442DE. Chtěl jsem mu změnit kanál pro 2,4 GHz WiFi, tak se přihlásím do rozhraní, ale tam je možné jen vypnout/zapnout WiFi, změnit heslo, změnit SSID a vypnout/zapnout Guest WiFi. Kanál jako změnit nejde? Nebo musí Vodafone něco vzdáleně nastavit, povolit?

8
Děje se mi taková zvláštnost, při aktualizaci několika stejných Ubuntu 22.04 jsou některé balíčky "kept back". Na různých strojích jsou to různé balíčky. Nechápu, proč jako jsou "kept back" a proč pokaždé jiné.

No vynutím jejich aktualizaci pak apt install --reinstall, ale je to krok navíc.

Normálně aktualizuji apt update; apt dist-upgrade. Debian toto myslím nedělá, ale mám jich míň.

Například:

5 packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
Calculating upgrade... Done
#
# News about significant security updates, features and services will
# appear here to raise awareness and perhaps tease /r/Linux ;)
# Use 'pro config set apt_news=false' to hide this and future APT news.
#
The following packages have been kept back:
  python3-software-properties software-properties-common
The following packages will be upgraded:
  openssh-client openssh-server openssh-sftp-server
3 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 2 not upgraded.
Need to get 1,317 kB of archives.
After this operation, 4,096 B disk space will be freed.
Do you want to continue?


5 packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
Calculating upgrade... Done
#
# News about significant security updates, features and services will
# appear here to raise awareness and perhaps tease /r/Linux ;)
# Use 'pro config set apt_news=false' to hide this and future APT news.
#
The following packages have been kept back:
  openssh-client openssh-server openssh-sftp-server python3-software-properties software-properties-common
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 5 not upgraded.

9
Distribuce / Výchozí práva souborů v Ubuntu/Debianu?
« kdy: 29. 08. 2022, 17:54:57 »
Tak si tady postěžuji. Uživatel mi na Xubuntu 20.4 udělal sudo chmod  -R a+rwx /
Samozřejmě nic neřekl, našel jsem to v jeho .bash_history. Asi kopíroval nějaký super návod z internetu. Zabít málo  >:(

Tak největší problémy dělá cups, několikrát za sekundu si stěžuje na práva svých skriptů, až /var/log/cups/error.log za několik málo dní naroste na 200GB a zaplní celý / a sytém chcípne.

Sshd taky nejelo, to se dá ručně opravit. Dál nejel snap, to se mi nepodařilo rozjet, viz dále.

Jak by se ty práva dala vrátit do původního stavu? RHEL a Fedora má rpm --setperms, macOS má nastavení práv v nástroji pro kontrolu disku. Co Ubuntu/Debian? debsums se o práva nezajímá

Já teda udělal na jiném stroji debootstrap focal a z něj vzal ty práva a ty transplantoval do nemocného systému, ale není tam všechno. Třeba zrovna v tom cups je spousta skriptů, které záleží na tom, jaké tiskárny máte.

Tak jsem se rozhodl přejít na jammy přes do-release-upgrade, třeba to nastaví práva u nových souborů a tím se problém vyřeší. Kupodivu do-release-upgrade zatuhne kvůli nefunkčnímu snapu. Tak jsem musel snapd oddělat.

Má někdo nějaký nápad?

11
Bazar / Zdarmo krabicová verze SuSE Linux 7.1 rok 2001
« kdy: 05. 01. 2020, 12:41:54 »
Třeba to někdo sbírá? Za odvoz z Brna.

12
Před nedávnem mi v Androidu 9 na telefonu Xiaomi přestalo fungovat připojení na volné WiFi s captive portálem. Dřív se po kliknutí na oznámení objevila reklama nebo něco takového a pak po kliknutí na odkaz byl člověk připojen.

Teď místo toho mám modrou stránku se žlutým kolečkem, které se jen točí, jinak nic. Viz obrázek. Na libovolné síti.

Už to někdo viděl? Čím to opravit? Proces je zřejmě html_viewer. Obejít se to dá třeba přes Chrome a nějakou ne HTTPS stránkou, pak se objeví přihlašovací reklama, ale je to takové nešikovné.

Ideálně jestli někdo zná aplikaci,která by toto jednoduché captive přihlašování obcházela zcela automaticky?


Stran: [1]