Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - _Jenda

Stran: [1] 2 3 ... 108
1
Já bych místo přesných barev kódoval přesnou pozici (různé věci o pixel vedle / o pixel širší). To by mělo JPEG snadno přežít, a dokonce by to mohlo jít dekódovat i z fotky monitoru v dostatečném rozlišení.

Můžeš zkusit kódovat do mezer mezi slovy - Unicode nabízí spoustu různě širokých mezer, což navíc půjde stylovat přes CSS. A pak samozřejmě pozice prvků na stránce (tlačítka, tabulky, hlavičky…). Taky můžeš občas (pro jedno slovo třeba) vypínat slitky/kerning, na to jsou taky nějaká CSS nastavovátka.

2
Server / Re:Fork časti HTTP komunikace
« kdy: 05. 11. 2024, 20:05:37 »
Ahoj, ako by ste riešili fork http komunikácie, kde na jednej strane (klient) odošle http POST, a v prípade že na druhej strane server odpovie OK (200), tak tento load od klienta bude forknutý aj na tretiu stranu? Server nemám možnosť ovplyvniť, klient (rôzni klienti) bude posielať i rôzne GETy, ktoré by mali byť ignorované, resp. iné http statusy než 200 taktiež. Utilita môže byť "in the middle", so všetkým čo k tomu patrí (vlastné tls, ip:port, java, .net, čokoľvek). Dokáže toto nejaký opensource?
Ano, toto jsem dělal tak, že jsem si napsal program v Pythonu, který se tvářil jako HTTP server (socketserver.StreamRequestHandler - HTTP implementováno naivně jako "přečtu první řádek požadavku a rozhodnu se jestli je to POST/GET/..."), požadavek přeposlal (req = urllib.request.Request(url); req.add_header(hlavičky_původního_požadavku)) a pak zase odpověď poslal zpátky. Klient pak tento server používal jako HTTP proxy (šlo by i bez spolupráce klienta pomocí MITM).

Nerozumím tedy co znamená "forknutý aj na tretiu stranu" - jako že ho někomu vnutíš (jak? HTTP vyžaduje aby klient nejdřív poslal požadavek)? Nebo že ho uložíš do souboru?

3
Studium a uplatnění / Re:Byli jste někdy na podpoře?
« kdy: 03. 11. 2024, 02:40:31 »
Odpověď na tuto otázku je: Ano, nutí. Na to jsi ještě nepřišel, že v každé firmě a na každém projektu se provozují zákeřné metody projekt. managementu zacílené na vyždímání co nejvíce práce z vývojářů?
Můžeš nám tedy přiblížit, jak to nucení, vysávání a ždímání probíhá? Když řekneš že už ty přesčasy dělat nebudeš, atd., tak za tebou přijede domů firemní zásahovka, spoutá tě, převeze tě do práce a přiváže k počítači, dokud práci nedoděláš? Nebo co se ti nejhoršího může stát? Vyhodí tě? Cool.

4
A ten problém je, že nejde umístit retranslační stanici, nebo že v bodech umístění není elektřina? Pokud to druhé, tak existuje pasivní "ohyb" - v nejjednodušším případě dvě co největší antény spojené kabelem. Osobně jsem to nikdy nedělal, ale podle výpočtů vypadalo, že by to mělo chodit (trochu těsně, s velkými anténami a asi překročením legálního limitu na EIRP).

5
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 28. 10. 2024, 01:06:56 »
Linuxový "box" se ZoneMinder nevyhovuje? S jakoukoli "appliance" budou jen problémy, už je vidíš a to jsi ještě ani nezačal.

6
Software / Re:VP9 do HEVC bez komprese pomocí FFMpeg
« kdy: 06. 10. 2024, 03:06:24 »
Chtěl bych poděkovat panu Šmucrovi, i když nejsem tazatel a jen jsem se snažil na začátku rychle odpovědět, jeho příspěvky pro mě byly poučné.

7
Software / Re:VP9 do HEVC bez komprese pomocí FFMpeg
« kdy: 29. 09. 2024, 01:11:47 »
Tzn. pro váš případ, když to zjednoduším.

ffmpeg -i vstup.mp4 -c:a copy -c:v libx265 -crf 25 vystup.mp4
Přesně tak. Ještě bych zvážil, pokud tolik nezáleží na času a CPU komprese:
  • -preset slow - pomalejší běh ale menší výsledný soubor. Jedna z věcí kterou ovlivňuje je třeba ten tebou zmíněný rc-lookahead - viz https://x265.readthedocs.io/en/stable/presets.html
  • -x265-params pools=none (nebo třeba 4) - vypnutí multithreadingu, x265 nějak paralelizuje přes snímky a má pak prý horší kompresi, protože nemůže využít všech rozdílů mezi snímky

8
Pro mě byl prvák bakaláře a pak první semestr magistra tak intenzivní z hlediska školních povinností, že jsem při tom pracovat nedokázal mimo drobné hotfixy věcí co už jely (informatika na MFF UK, nástup 2013). Ostatní ročníky to bylo v pohodě. YMMV.

9
Studium a uplatnění / Re:Niche trhy v IT
« kdy: 22. 09. 2024, 00:17:11 »
U práce na IČO se dá vyjednat rate kolem 10k/MD (Praha)
Kontext byl že půjde do oblasti kde je nováček. Tam asi nebude ičař za 10k.

10
Navíc, v tomto případě nechápu, čeho tím chteli docílit.
Je to naznačené v prvním příspěvku: DNS rebinding attack.

Uživatel má ve vnitřní síti za NATem a firewallem děravou ledničku s IP adresou 192.168.0.10, nebo na localhostu spuštěnou službu, která přijímá obecné příkazy komukoli kdo se připojí. Uživatel si myslí, že to nevadí, protože do vnitřní sítě se mu nikdo nedostane, a na počítači je sám, takže se mu na localhost nemá kdo připojovat.

Uživatel vleze na evil.com. evil.com|91.213.160.188 s TTL=10 stáhne javascript. Tento javascript se nemůže přímo připojit na 192.168.0.10 ani 127.0.0.1 protože nějaká same origin policy nebo co. Může se ale připojit na evil.com. Ale evil.com má malé TTL a DNS server, který za 10 sekund vrátí jako IP 192.168.0.10 nebo 127.0.0.1. Prohlížeč si myslí že se tam tedy může připojit a javascript se připojí k děravé ledničce a komunikuje s ní.

Díky websockets a různým speciálním hlavičkám dokonce ten exploit nemusí ani běžet po HTTP, ale může emulovat jiné protokoly. Tady je třeba RCE v OpenOCD, které objevil kamarád.

11
Hardware / Re:Ako ochranit baterku v notebooku?
« kdy: 18. 09. 2024, 23:40:42 »
Ako uz bolo uvedene vyssie, kup si ThinkPad ;-)
HP ProBook 430 G6 tohle umí nastavit v BIOSu (což je opruz - musí se rebootovat - a tak jsem zanedbával po cestě kde jsem potřeboval mít nabito to přehodit zpět na 80%), ASUS Zenbook 14 UX3405MA v OS (tj. lze měnit za běhu). Fakt to není něco co umí jen ThinkPad.

12
Hardware / Re:Ako ochranit baterku v notebooku?
« kdy: 17. 09. 2024, 21:46:52 »
Jak víte, že se to dokrmování zdroje z baterky děje na 45W, ale na 65W ne? Hádám, že na 45W je tak výrazné, že se někdy baterka neudrží na 100 %. U 65W se ale může dít totéž, jen se bude stav baterie nacházet mezi 99.5 % a 100 % (podle zátěže). A popravdě nevím, jak to zjistit. Snad leda odhadnout podle toho, že v zátěži se baterie nabíjí pomalu, ale nemám jasnou hranici, co je moc pomalu, a co je OK.
Většina notebooků neukazuje jenom nějaké procenta, ale normálně i napětí (u mě /sys/class/power_supply/BAT0/voltage_now) - podle jeho kolísání by to šlo vidět - a případně i proud co teče dovnitř/ven.

13
Hardware / Re:Ako ochranit baterku v notebooku?
« kdy: 16. 09. 2024, 22:25:18 »
Nehladam SW riesenie ale HW riesenie, ktore nie je zavysle na OS.

Tip na nabijacku je dost nelogicky kedze nabijacka nema ziadne informacie o baterke ku ktorej je pripojena len "blbymi" 2-3 kablami cez ktore ide elektrika a zem a nie je tam ziadna komunikacia. Riesenie musi byt priamo v baterke, na co som sa pytal hned na zaciatku.
Kupodivu kolega přesně tohle řeší nabíječkou (naleštěné HP asi 5 let staré, přesněji nevím).

Defaultní nabíječka má 19V. On napájí notebook asi 17 (má regulovatelný stepdown), při kterých se to nenabíjí (nebo alespoň ne doplna), ale ani nevybíjí a ze zdroje to jede.

14
Studium a uplatnění / Re:Paušalní výdaje
« kdy: 15. 09. 2024, 21:16:30 »
Pokud máte deset dvacet faktur ročně, nic to nemění na tom, že je to zbytečné i kdybych jí platil jen dva pytle brambor.
Jak to souvisí s počtem faktur? Já do daňového přiznání udávám jen celkovou částku (sečte samočinný počítač), a kdyby přišla kontrola a chtěla faktury vidět, tak je taky jedno, jak tlustý balíček jim předám.

Jinak naprosto souhlasím.

15
Hardware / Re:Nefunkční Wi-Fi karta v Debianu
« kdy: 31. 07. 2024, 09:27:35 »
A jedna z možností, jak zjistit, jaký firmware chybí (aniž bys to věděl předem/někdo ti to napsal na Rootu) je, že dáš dmesg | grep firmware, zjistíš názvy souborů, co mu chybí, a ty dáš vyhledávat na https://packages.debian.org/ (vyhledavač v souborech je dole).

Stran: [1] 2 3 ... 108