Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - _Jenda

Stran: [1] 2 3 ... 73
1
Sítě / Re:OpenVPN
« kdy: 25. 06. 2022, 16:30:07 »
Potřebuješ na openvpn klientovi přidat routu do té sítě -- to se dělá buď pomocí "route 192.168.1.0 255.255.255.0" v tom ovpn souboru, nebo po připojení pomocí standardních nástrojů operačního systému (např. ip r a 192.168.1.0/24 via 10.8.0.1). Dále musíš na routeru povolit forward mezi openvpn rozhraním a LAN, pokud je zakázaný. Předávání portů s tím nesouvisí.

Pro ladění si pusť ping 192.168.1.183 a následně pouštěj "tcpdump -ni rozhraní icmp" všude po cestě a koukej jak paket putuje.

2
Hodinová sazba normálního programátora: 900
Hodinová sazba seniorního programátora: 1500
To jaksi záleží na tom jestli je to „normální zaměstnání“ nebo „námezdní kontrakt“ jak píše tazatel. On demand programátory určitě neseženeš za 7200 a 12000 Kč/MD, spíš tak 1-2k€.

3
Hardware / Re:Poraďte chytrou zásuvku
« kdy: 25. 06. 2022, 14:22:10 »
3kW konev = rychlovarná konvice? A jak ji chce ovládat přes internet, když má stejně vlastní spínač?
Tak třeba konkrétně můj use-case je bojler, kterému chci říct "budeš potřeba"/"přijdu domů", nahřej se. Ale zatím jsem to neřešil a zapínám to ručně, zas tak často na delší dobu pryč nejezdím.

k3dAR by mohl napsat nějaký konkrétní crashcourse do toho sonoffu. Třeba hned první věc v jejich návodu vypadá že potřebuje androidí smartphone a vlastně nemluví o zásuvkách ale vypínačích (https://tasmota.github.io/docs/Sonoff-DIY/). Tak jenom aby nám ušetřil počáteční hledání :)

4
Distribuce / Re:Identifikace ovladače v Debianu
« kdy: 25. 06. 2022, 14:16:53 »
Dvoukanál a čím víc GSps tím líp.
Já bych si dvoukanál koupil jenom v nouzi takový ten "arduino scope" (vevnitř je STM32 s integrovaným ADC a nějaký displej, stojí to litr a jsou rádi když to dá megahertz)

Jinak je super čtyřkanál, používám pravidelně, dva mi nestačí, a stojí to 12k, tak pokud na to tazatel má, tak bych doporučil: Rigol DS1054Z

YMMV

A pak je zásadní mít analyzér se streamováním do počítače, konkrétně klon Saleae za 10 USD: https://sigrok.org/wiki/MCU123_Saleae_Logic_clone

Pro odposlech sběrnice používám https://www.gme.cz/modul-sbernice-rs-485 a právě ten logický analyzér

5
Nevím jestli je hodinovka rozumná. Já jsem tohle dělal před pár lety za 500-600 Kč/h a bylo to nesmyslně málo a když pak za mě hledali náhradu, tak to bylo za mnohonásobek.

Ale hlavně hodinovka je nevhodné měřítko protože klient má fixní režii na to že existuje kterou jako hodinovku vyfakturovat nemůžeš. Dále budeš mít spoustu zásahů na minutu po SSH a záleží jestli to budeš účtovat po minutách a pak ti jako zaplatí 13.5 Kč nebo po nějaké minimální čtvrt/půl/hodině. Dále většina zásahů na místě bude krátká, třeba 1-2 hodiny, a víc strávíš na cestě a to si taky musíš nějak vymyslet.

Dále si musíš nějak definovat kdy, jak a jak rychle můžeš zasáhnout. Jezdíš na 14denní dovolenou? Co se stane když večer před ní shoří motherboard na serveru klienta? Máš na dovolené internet a chceš z ní hasit urgentní případy a řešit to? Nebo klient přežije 14 dní bez tebe?

Pak zjistíš že ve skutečnosti chceš měsíční paušál, řádově tisíce, v ceně může být nějaký základní servis (nebo i all inxlusive za 10k+, záleží na velikosti kanceláře a kolik s tím tak jako očekáváš práce), a pak třeba litr na hodinu účtováno po čtvrt/půl.

A pak zjistíš že ti to nikdo nebude chtít dát, i když alternativu nemají.

A pak se někoho budeš chtít zbavit a on bude dělat dark psyops. https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2020/4/zivot-update#pijavice + diskuze k tomu, updaty https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2020/4/zivot-update#61

Můžeš zkusit sondovat kolik to stojí jinde  https://adminit.cz/ https://sunsec.cz/. Ale ty budeš levnější (ale ne o moc) protože jsi jednotlivec a tak máš ty problémy s kapacitou a zásahy v případě urgentních problémů.

6
Distribuce / Re:Identifikace ovladače v Debianu
« kdy: 24. 06. 2022, 23:34:10 »
V tom případě nic nebrání to prostě zapnout a vyzkoušet. Jednak to může prostě zkusit (vyčíst přes MODBUS nějaký registr) a když to nebude fungovat tak buď píchat logickým analyzérem dovnitř, nebo si koupit MAX485 a odposlouchávat sběrnici, nebo koukat na sběrnici přímo osciloskopem (to je dneska asi to normální řešení, já pocházím ještě z doby, kdy osciloskopy byly obtížně dostupné).

7
Distribuce / Re:Identifikace ovladače v Debianu
« kdy: 24. 06. 2022, 11:32:42 »
@jenda Nejsem na tyhle hračičky odborník, ale u toho bazmeku co mám píšou, že je přímo RS485 a i vývody má označený jako A, B a ne RX, TX.
Tak v tom případě se nejedná (jen) o "převodník USB<=>Serial CH340/341", ale je za tím ještě něco zapojeno, plus je nějak řešeno to přepínání RX/TX o kterém se tu celou dobu bavíme, a měl jsi to OMG říct, a zjistit, jak je to přepínání řešeno (dokumentace, nebo otevřít a prostě se podívat na desku co tam je za integráče a jak jsou zapojeny)

8
Distribuce / Re:Původní disk nebootuje
« kdy: 19. 06. 2022, 16:17:08 »
FVE byla jednoduchá, ale potřebuju vykrývat díry když je v zimě týden v kuse temno a nic to nevyrobí.

 - nejlépe větrem; koupil jsem si istabreeze, ale je to takové nic moc, zejména to nic nevyrábí když fouká jenom trochu (chtěl bych aby to i při pomalém větru alespoň něco dávalo) a elektronika je zbastlená ale to si dokážu opravit. Ideální by byla axiální turbína - nápady?
 - máš nějaký osvědčený benzínový generátor co se nastartuje (problém: může být jako -15°C) a bude nabíjet baterky (tady je zase problém že to má nějaký výstup s nějakou regulací výkonu a já to potřebuju tlačit do 48V baterek - samozřejmě v krajním případě koupím HEP-600C-48 a nastavím _nějak_)

9
Distribuce / Re:Identifikace ovladače v Debianu
« kdy: 19. 06. 2022, 15:12:31 »
Samozřejmě, jak jinak sis představoval že to propojíš?

10
listoper: Ano, a dodám, že třeba uživatelé stardictu mají rovnou v Debianu balíček stardict-english-czech.

11
Distribuce / Re:Původní disk nebootuje
« kdy: 19. 06. 2022, 01:33:21 »
protože mám /dev/sdb1 mountnutý do /home/mount a /dev/sdb2 do home/mount1 protože ten adresář root je tak blbě rozdělen mezi dvě oblasti, půlka je tam a druhá jinde
A co je v které? Tohle se normálně dělá tak, že to co bude / namountuješ jako první a pak ten zbytek do toho kam to patří - v tvém případě nejspíš do boot/efi.

12
Distribuce / Re:Původní disk nebootuje
« kdy: 18. 06. 2022, 23:41:09 »
V sekci, kde se nastavuje BOOT priority onehdá vznikl jakoby disk s názvem "debian" a s touto volbou naběhne jenom ta zkušební verze na Intelu, ale ta původní na Apaceru ne. Jde to nějak opravit? Mám tam už spoustu práce udělanou a dělá se mi špatně, když to budu muset dělat nanovo.
A tohle vypadá že se oboje jmenuje "debian" a firmware ti nedovolí vybrat který z nich to je. No v nejhorším se přece to druhé dá nabootovat tak, že v tom grubu skočíš do konzole, a řekneš "linux (ten_druhý_disk,gpt2)/vmlinuz root=kde_to_má_rootfs" a "initrd (ten_druhý_disk,gpt2)/initrd.img" a boot. Možná by šlo i říct "configfile (ten_druhý_disk,gpt2)/boot/grub/grub.cfg" a tím mít rovnou celé to menu a všechny parametry té první instalace, ale to nevím jestli se nějak nerozbije pokud to bude mít třeba nekompatibilní moduly (mírně odlišná verze). A v nabootovaném systému pak znova udělat grub-install. A nebo se z toho prvního systému chrootnout do toho druhého a zase udělat grub-install. Chrootuje se takhle:
Kód: [Vybrat]
mount /druhý/systém /někam
cd /někam
mount -t proc none proc;
mount -o bind /dev dev;
mount -t sysfs none sys;
mount -o bind /run/ run/;
chroot . /bin/bash;
asi bych o tom měl napsat blog protože tohle furt někomu vysvětluju.

13
Distribuce / Re:Identifikace ovladače v Debianu
« kdy: 18. 06. 2022, 23:36:42 »
Myslím, že si u té wifi karty možná pleteš ovladač a firmware, pokud to teda nebyl nějaký bizarní USB stick na který sis musel kompilovat out-of-tree modul.

Ale tak hledal jsem drivers, našel jsem, zkompiloval, instaloval a wifi se rozjela. Firmware je snad v tom daném zařízení, v tomto případě fleška s anténkou.
Aha, tak to fakt byl driver, fascinující, příště zkus buď kernel z backports jestli už nebude driver přímo v tom, a pokud to ani pak nepojede, tak kupovat wifi karty s nějakým normálním chipsetem :)

Firmware právě ve wifi kartách posledních 10 let skoro nikdy nebývá, výrobci tam nedávají flash/rom, ale jenom ram a po každém spuštění se tam musí nahrát z počítače.

Pozor že Epever má modbus na 115200 místo na běžnějších 19200, když jsem to zapojoval já, tak jsem se na tom chvilku zasekl.

Tys zapojoval epevra?!
Ano, provozujeme solární systém na napájení radiolokátoru.

Nepoužívám HA, napsal jsem si podle dokumentace epeveru skript co vyčítá jeho registry (napětí, celkem dodaná a odebraná energie, teplota), loguje to do .csv souboru a kreslí to opět vlastním skriptem v Pythonu - Matplotlib do grafu. Normální lidi by tohle asi dělali Grafanou, ale obě instalace Grafany od dvou lidí co jsem viděl byly příšerně špatně nastavené (což nemusí být problém Grafany ale těch lidí), tak jsem to zase zbastlil takhle.

usb-devices ti prostě ukazuje že máš normálně ten převodník, tam už nic dalšího nevykoumáš a nijak si nepomůžeš. Máš nějakou fixaci na "(kernelové) ovladače", možná z jiných operačních systémů, v Linuxu tohle není skoro nikdy potřeba řešit.

Takže říkáš, že ovladač je nainstalován automaticky a nic dalšího není třeba shánět, jestli dobře rozumím.
Ano, ovladač (myšleno jaderný ovladač toho převodníku) je v jádře už dlouho a to je to, co ti vytvořilo zařízení /dev/ttyUSBx. To je ale jenom ten sériový port, teď potřebuješ ještě „ovladač“/aplikaci co přes to bude komunikovat - a v případě modbusu bude nějak řešit RE/DE signály, pokud to nebude řešit něco za tím převodníkem samo.

14
Distribuce / Re:Původní disk nebootuje
« kdy: 18. 06. 2022, 23:26:28 »
Já s tímhle nemám moc zkušeností (UEFI nastupovalo v okamžiku kdy jsem zrovna končil s rozsáhlejším adminováním), ale podle mě jde o konflikt tzv. removable a non-removable UEFI instalace.

Jde o to, že EFI binárka může mít buď generickou cestu (efi_system_oddíl)/EFI/boot/bootx64.efi, která funguje automaticky všude (a tím se médium pozná že je bootovací a nabootuje se z něj), nebo pak má každý operační systém (efi_system_oddíl)/EFI/debian/grubx64.efi apod., takže můžeš mít víc OS na jednom disku a navzájem se nepřepisují. Ale UEFI neskenuje všechny tyto binárky (nechápu proč, přišlo by mi to rozumné), ale má nvram, do které se musí tato cesta zapsat, a to právě dělá grub-install resp. efibootmgr. A asi se tam zapsala cesta závisející na tom druhém disku.

Podle debian wiki https://wiki.debian.org/UEFI máš zkusit "copy \EFI\debian\grubx64.efi to \EFI\boot\bootx64.efi" a pak to nabootuje; a pro příště máš udělat "dpkg-reconfigure grub-efi-amd64" a odpovědět Yes na otázku jestli se má instalovat jako removable.

Pokud by to ani pak nefungovalo, tak bych do souboru EFI/boot/bootx64.efi zkopíroval soubor /usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi a pak koukal jestli to alespoň zavede GRUB (ve kterém pak pomocí commandline musíš ručně najít konfigurák s menu a spustit ho - něco jako configfile (můj_disk,gpt2)/boot/grub/grub.cfg, možná předtím ještě set root=(můj_disk,gpt2), funguje tam velmi dobrá tab completion tak se s tím nějak popereš)

15
Distribuce / Re:Identifikace ovladače v Debianu
« kdy: 18. 06. 2022, 14:50:43 »
Myslím, že si u té wifi karty možná pleteš ovladač a firmware, pokud to teda nebyl nějaký bizarní USB stick na který sis musel kompilovat out-of-tree modul.

Kolega říkal že na modbus používali něco takového: https://i.stack.imgur.com/iRLrD.png. Tj. RE/DE se nespíná pomocí řídících signálů sériáku, ale start bitem. Zaráží mě že tam není ani kondík, takže to přechází neustále mezi vysíláním a příjmem a jak to vysílá jedničky je mi záhadou (snad ne jenom biasem sběrnice, který je tady navíc nakreslený velmi malý). Ale tady https://electronics.stackexchange.com/questions/576303/problem-with-usb-to-rs485-design-ch340b-linux někdo píše že mu to funguje.

Já kdybych to dělal tak bych asi zkusil v tomto pořadí:
 - to s tím RTS/DTR (otázka je jak tohle integrovat do HA, ale umí to modbus přes TCP, tak si na to můžeš udělat proxy)
 - to spínání přímo vysílaným signálem, případně s RC článkem který podrží vysílač zapnutý i v mezerách
 - vlastní řešení s Arduínem

Pozor že Epever má modbus na 115200 místo na běžnějších 19200, když jsem to zapojoval já, tak jsem se na tom chvilku zasekl.

usb-devices ti prostě ukazuje že máš normálně ten převodník, tam už nic dalšího nevykoumáš a nijak si nepomůžeš. Máš nějakou fixaci na "(kernelové) ovladače", možná z jiných operačních systémů, v Linuxu tohle není skoro nikdy potřeba řešit.

Stran: [1] 2 3 ... 73