Myslím, že si u té wifi karty možná pleteš ovladač a firmware, pokud to teda nebyl nějaký bizarní USB stick na který sis musel kompilovat out-of-tree modul.
Ale tak hledal jsem drivers, našel jsem, zkompiloval, instaloval a wifi se rozjela. Firmware je snad v tom daném zařízení, v tomto případě fleška s anténkou.
Aha, tak to fakt byl driver, fascinující, příště zkus buď kernel z backports jestli už nebude driver přímo v tom, a pokud to ani pak nepojede, tak kupovat wifi karty s nějakým normálním chipsetem

Firmware právě ve wifi kartách posledních 10 let skoro nikdy nebývá, výrobci tam nedávají flash/rom, ale jenom ram a po každém spuštění se tam musí nahrát z počítače.
Pozor že Epever má modbus na 115200 místo na běžnějších 19200, když jsem to zapojoval já, tak jsem se na tom chvilku zasekl.
Tys zapojoval epevra?!
Ano, provozujeme solární systém na napájení radiolokátoru.
Nepoužívám HA, napsal jsem si podle dokumentace epeveru skript co vyčítá jeho registry (napětí, celkem dodaná a odebraná energie, teplota), loguje to do .csv souboru a kreslí to opět vlastním skriptem v Pythonu - Matplotlib do grafu. Normální lidi by tohle asi dělali Grafanou, ale obě instalace Grafany od dvou lidí co jsem viděl byly příšerně špatně nastavené (což nemusí být problém Grafany ale těch lidí), tak jsem to zase zbastlil takhle.
usb-devices ti prostě ukazuje že máš normálně ten převodník, tam už nic dalšího nevykoumáš a nijak si nepomůžeš. Máš nějakou fixaci na "(kernelové) ovladače", možná z jiných operačních systémů, v Linuxu tohle není skoro nikdy potřeba řešit.
Takže říkáš, že ovladač je nainstalován automaticky a nic dalšího není třeba shánět, jestli dobře rozumím.
Ano, ovladač (myšleno jaderný ovladač toho převodníku) je v jádře už dlouho a to je to, co ti vytvořilo zařízení /dev/ttyUSBx. To je ale jenom ten sériový port, teď potřebuješ ještě „ovladač“/aplikaci co přes to bude komunikovat - a v případě modbusu bude nějak řešit RE/DE signály, pokud to nebude řešit něco za tím převodníkem samo.