Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomas2

Stran: [1] 2 3 ... 21
1
Hardware / Re:Kde koupit refurbished servery?
« kdy: 15. 02. 2018, 09:25:37 »
Definuj "ve velkem". Maji v nabidce i pro vetsi pocet cpu, staci objednat, zaplatit a nasadit do provozu. Ridis se spise virou nez zkusenostmi. Jak muzes nekomu radit kdyz zacnes komentar slovy "nemam, neznam, ale je to jen na hrani a do male firmy? K cemu pouzivas hlavu?

Vůbec nevím co řešíš, SM jsem nikomu nedoporučoval, napsal jsem o nich přesně tohle "O supermicro vím, řada lidí to používá doma jako nas či podobný domácí server, či to občas je v malých firmách, ale nikdy jsem s tím nepracoval a nemám s tím velké zkušenosti, skoro to nevídám, takže vlastně mohu říct, že jsem to neviděl porouchané :).".

Neřikám, že nemají různé verze, ale jak jsem psal, SM nepoužívám, neznám je podrobně, nepracuji s nimi. Pokud něco víš víc, sem s tím, já o nich nic nevím, natož abych v ně věřil :)

2
Uvedené vysvětlení považuji za naprosto nesmyslné a nechápu ho. Oni totiž argumentují tím, že na základě svého sofistikovaného výzkumu zjistili, že drtivá většina spamu obsahuje textový řetězec "dobrý den" proto se rozhodli každou zprávu obsahující "dobrý den" automaticky zahodit. To je zcela dementní stupidní a idiotský přístup a ten kdo to vymyslel má IQ houpacího koně.

To si ale přetváříš podle sebe. Klasicky spam filter má stovky různých testů. Z textu emailu se vytahují všechny adresy webů a emailů, jak ty v textu tak i hypertextové. U každé adresy se sestavuje její řetěžec důvěry, přenáší se na ní karma, pokud jsou často weby s touhle adresou označovány jako spam. Kontroluje co to je za doménu, kontroluje se, jestli stejná adresa v jednu dobu nepřišla na spoustu schránek a jejich uživatelé ty emaily neoznačovali nadprůměrně jako spam. Tohle se vyvíjí stejně rychle jako se tomu přizpůsobují spammeři, jsou toho opravdu tuny a udělat fungující spam kontrolu je čím dál složitější, stejně jako poslat emailovou kampaň (viz např. https://mailchimp.com/resources/guides/avoid-spam-filters/)

Tohle je ukázkový příklad, pokud někdo bude ve velkém posílat odkazy na nějaký web a adresáti ty emaily budou označovat jako spam, skončí emaily s takovou adresou s velkou šancí jako smazané nebo ve spam složce. Roli v tom hrají i další hlediska, tady ta doména kromě toho, že byla často označována, tak i neměla dobrou digitální hygienu, kašlali na to.

Email není spolehlivý už pěkně dlouho, právě kvůli dost nepříjemným praktikám. Ač aeronet nečtu, stejně mi jedno za dva týdny ve schránce skončí nějaký email s odkazem na aeronet poslaný zpravidla někým ze seznam ve skryté kopii. Mohu jen hádat kdo to posílá, každopádně tím škodí právě odkazovanému webu a odkazovaný web se tomu musí bránit a ne házet obvinění a výhružky kolem sebe.

3
Hardware / Re:Kde koupit refurbished servery?
« kdy: 13. 02. 2018, 22:12:08 »
Tady je zase pacientu ;D prej SM do male firmy nebo na domaci servrik. Kde zijete? Alternativni vesmir? 112 jader xeon platinum a 3tb ram ve 2u, nebo 4gpu/1u do celyho racku je na doma? Uz to nehulte hosi, hezky zpatky do reality z tech vasich vlhkych snu. Neradte nesmysly!

Já ti nevím, podle jejich stránek to nevypadá, že by měli ve velkém 112 jádrové desky https://www.supermicro.com/products/motherboard/ :). Každopádně ale řikám, že s tím nemám zkušenosti a nevídám je. Když se podívám na https://www.czc.cz/zakladni-desky/supermicro/produkty, zjistím, že má pár dostupný desek i v eshopech, což se o hpe, dellech a další říct nedá.

4

Jenže firma ví, jaký typ emailu jí nebude doručen. Uživatel freemailu to minimálně v případě centrum.cz neví. Nejsem sice odborní na emaily, ale nemyslím si, že takový spam filtr nejde napsat lépe, např. tak aby nebyly automaticky zahazovány emaily od známých odesilatelů nebo aby si užvatel mohl do toho bordelu vlézt a vytřídit si to sám (popř. zneplatnit nějaké pravidlo - od tohoto odesilatele chci přijmout vždy)

Firma jako excello to také ví, uživatel to neví ani v jednom případě. Freemail bez filtrování zpráv nefunguje, každý si může email provozovat sám si jako placenou službu (pár korun měsíčně) a tak si může poštu řešit také sám, zkus si to.

Ten filtr se nějak chová, ne vždy to je ideální, proto to nepoužívám, nelibí se mi to, ale freemaily se takhle chovají snad od počátku, bohužel. Zatím nikdo na lepší způsob nepřišel, ve své schránce mám v současné době 1500 pravidel kvůli spamu, jo, mám stejný email skoro 20 let, je už na spouště míst :)

5
jak píšou ostatní, zásadou z minulosti je, že pokud je email jasný spam, tiše ho mažu a neřikám adresátovi o tom, že ho nemohu doručit a ani, že schránka neexistuje. Je to důsledek obrovské převahy spam zpráv oproti běžným, u freemailu to dělá poměr 9:1 (spam vs. běžná; číslo je reálné cca dva roky zpátky z jednoho velkého čéské freemailu).

Už dávno neplatí, že se vyhodnocuje pouze adresa odesílatele, díky ukradeným přihlašovacím údajům a otevřeným smtp serverů se úplně stejně hledí i na adresy uvnitř takového emailu. Dělá se jejich kontrola, reputace, zjišťuje se na kterém serveru jsou mx, A, AAA, validují se SOA, kontrolují se z spam filtrů stejně jako kdyby ony byly odesílateli atd. Případ aeronetu je typická ukázka, samotné doména a její DNS je dost podezřelá (dig SOA +multiline aeronet.cz mi vrací SERIAL v budoucnosti, což není asi správně a je to bod pro spam).

Každý spam filter má určité bodové hodnocení, za některé věci jsou kladné body, za některé jsou záporné, řada malých problémů se takhle nasčítá a email skončí s vysokým spam hodnocením. Poté existují uvnitř každého filtru nějaké hranice, kdy email prostě zahodí, třeba tenhle případ.

Sice tady hodně z vás řiká, že žádný email se nemá zahazovat a vše se vám má doručit. Ono to není tak snadné, provozovat placený email nebo na vlastní serveru může každý a pak to má pod kontrolou. Freemail se zaměřuje na uživatelskou konformitu a spamy masivně zahazuje, pro mě to není spolehlivé, proto freemaily nepoužívám.

Když se teď podívám do jednoho firemní email serveru, vidím 650 schránek, průměrně denně se doručí 5 emailů do spam složky, 50 emailů do doručené a 800 emailů na schránku se rovnou smaže (hodí se do speciálního koše pro administrátory). Nevím kolik z vás chce dostávat denně 800 emailů do schránky, za pár týdnů máte plnou schránku a nedoručí se vám nic.

Spam je opravdu velký problém, stači někde email vystavit veřejně (státní a veřejné registry třeba u domén jsou takové nezbytné zlo) a spam začne hned chodit.

Pro český spam filtr je aeronet dostatečně častý, aby ho rovnou zahazoval (řeší se % podíl, množství proti dalším emailů a další statistika). Naproti tomu třeba pro MS nebo Gmail je už malý a projde to rozlišovací schopní. Každý filtr se chová jinak, virusfree je hodně agreasivní a sami jsme s ním měli mnohokrát problémy, avšak jejich technická podpora poradí co je špatně a stačí udržet určitou úroveň emailů, či si jim stěžovat, nekoušou, jen jsou občas méně ochotní.

Zajdane: třeba tenhle článek o blokování email je dezinformační, obviňují někoho, vyhrožují aniž by k tomu měli nějaký důkaz, nenechali prostor k vyjádření, nekontaktovali centrum.cz a ani virusfree.cz o stanovisku, ale rovnou udělaly závěry, chybné závěry.

6
Hardware / Re:Kde koupit refurbished servery?
« kdy: 13. 02. 2018, 09:45:49 »

Mate niekto skusenosti aj so skladackami s doskou od Supermicro?

Ako je to s tym NBD? Musia to sfunkcnit za jeden den, ked aj vymenenim celeho servera? Alebo to trva dlhsie a caka sa niekedy na diely? Viem, ze desktopy a laptopy od Dell opravili vzdy za jeden den. Displeje rovno vymienali za novy kus.

Z akeho dovodu musis nucene restartovat? Zamrzne to?

O supermicro vím, řada lidí to používá doma jako nas či podobný domácí server, či to občas je v malých firmách, ale nikdy jsem s tím nepracoval a nemám s tím velké zkušenosti, skoro to nevídám, takže vlastně mohu říct, že jsem to neviděl porouchané :).

NBD je jen reakce, klasicky přijedou do pár dní podle druhu problému, často musí jet několikrát, určitě nemůžeš čekat, že server bude zítra opravený, musí se jich vždy kupovat více, pokud nemáš peníze na ještě více serverů, je potřeba je koupit z jiné dodávky nebo namixovat značky, pokud totiž je něco pokažené, je velká šance, že může být vadná celá série, HPE i DELL se to snaží mixovat, co vím. Nikdy nespoléhej, že jeden jediný server se nikdy neporouchá, z toho jsem už vyrostl a nikdy nekupuji nikomu jen jeden, to raději dva levnější.

Ano, zamrzneto, odpadne síť, raid pole začne házet chyby, či ten server má výrazný tcp drop rate. Zpravidla za to mohou critical chyby ve FW či v kernel ovladačích, na všem povětšinou běží redhat/centos/ubuntu, kernel je vždy výrazně starší. Někdy dochází i k poruchám typu, že najednou je disk offline, zdroj hlásí poruchu, přestane se točit větrák. Jak jsem psal, u jednoho serveru odhadem takový problém nastane jednou za dva roky, pokud máš 100 serverů, nic jiného neděláš :). Občas je odstřelí teplota v DC, když jsou nějaké problémy s klimatizací, to také není vyjímka.


7
Pamatuji si, že problémy s UNC jako magická hůlka řešilo nastavení Provider Order.

Ty písmena se chovají trochu transprentněji i pro uživatele, je to prostě na "véčku", už si na to nějak zvykli, naopak diktovat cestu na linuxu je občas pěkný opruz.

Používat A:, B: není nejlepší nápad, jak už zaznělo, člověk se občas diví, kde všude to je ještě schovaný. Je to stejně blbý nápad jako nemít na C: systém, kupodivu ještě pořád hromada instalátorů to má napevno.

8
blokování téhle domény automatickými spam filtry mohu potvrdit u dalších velký firem v ČR, tahle doména a obsahy emailu jsou očividně nedůvěryhodné pro řadu automatických filtrů :), v issue trackeru nevidím, že by si někdo ze zaměstnanců stěžoval.

9
to je dobrá snůška keců, konspirací a hekání. Přitom aeronet.cz je součástí mnoha spam filtrů, kluci posílají svoje odkazy dost masivně do emailů.

Teď orientačně koukám a na tohle slovní spojení se naučil i náš spam filter. Stránky a jejich obsah (asi kvůli reklamám) je často označeno jak malware, celá tahle doména je na spam seznamu třeba SORBS, jejich doména má nějaký divný SOA a spoustu dalších problémů.

Hlavně, že kluci kolem sebe kopou, nadávají, obviňují bez důkazů, podle všeho si ani nevyžádali reakci centrum.cz a rovnou vyhrožují žalobou. Celý text je plný technických blábolů a vlastních výmyslů, autor nerozumí tomu jak fungují spam filtry a ani si očividně nevyžádal konzultaci někoho znalého, hlavně, že na všechny uvedl správná klíčová slova a všechny jednatele pěkně vyjmenoval, good job.

10
za tu neskutečnou pomalost nejspíš mohla funkce live náhledů všech oken, lze tuhle funkci vypnout a poté by již takové množství oken nemělo dělat problémy, co jsem slyšel, vše je schované pod kernel_task úlohou a ta může být opravdu hodně prostředků, pokud došla paměť, začalo se swapovat a to odvaří disky. Odhad.


11
každý systém s kterým může jako admin manipulovat se ti může rozsypat, v tomhle případě, to vypadá na změněné permission na FS, je to divné, ale i sám systém respektuje práva na souborech, chápu.

Pokud do systému nebudeš zasahovat, vydrží ti stabilní snad každý, velkým nepřítelem jsou aplikace, které dělají až příliš zásahů do OS, často se vina dává pak samotnému OS, když ten za to tolik nemůže, poslední dobou to jsou i viry. Není pravda, že na macOS nemohou být viry, pokud samotný uživatel má dostatek práv aby něco provedl, to stejné může udělat virus.

Z pracovního prostředí mohu říct, že nejvíce problémů dělají drivery od vendorů a jejich aktualizace, aktualizace OS málokdy něco rozbijí a stalo se to asi všem.

Nestabilitu u windows kupodivu často způsobuje chlazení na boku, kdy ho uživatel postaví k nějaké stěně nebo častěji ke stojánku k monitoru, to se pak sám vypne. Kdybych měl manipulovat se statistikou jak to někteří dělají, musel bych říct, ž to je 100% chyba Windows, u linux notebooků se to neděje (žádné se nepoužívávají) a macbooky na tuhle chybu také netrpí (nemají výfuk chlazení na boku).

12
dříve se lidé řezali do rukou a pak se chodili léčit k doktorovi, dnes si lidé rozbíjí počítače, aby si na to mohli naříkat. Tyhle problémy (a všechny ty od macíka) nejsou běžné a bez zásahu do systému se sami nestanou.

Mac nemá špatný reinstall, pokud jsou aplikace a data v icloud, ani to nepoznáš.

13
Bazar / Re:Prodám Intel Core i7 5960X
« kdy: 11. 02. 2018, 21:00:39 »
souhlas, někoho by totiž mohlo napadnou si kolem toho postavit nový desktop, ten procesor není vůbec špatný. Proč ho prodáváš až teď? Před rokem bych ti za něj dal dvojnásobek.

O upgradu bych přemýšlel, ale třeba proti mému xeonu tenhle nemá ecc. Přeji s prodejem úspěch.

14
Server / Re:lightweight monitoring
« kdy: 11. 02. 2018, 14:22:28 »
https://github.com/firehol/netdata, napsané v C, vše běží v jednom procesu, většinu věcí si čte přímo z /proc, nezatěžuje ani při hoodně zatíženém serveru, data je možné vzdáleně někam posílat.

15
Hardware / Re:Kde koupit refurbished servery?
« kdy: 11. 02. 2018, 13:03:33 »
lenovo dává poslední dobou výrazné slevy na první nákupy serverů. Zatím jsem nepozoroval velký rozdíl ve spolehlivosti lenovo/fujitsu oproti dell/hpe, vše je podobně nespolehlivé (tj. odhadem každé dva roky server slítné na hubu; při 30 serverech řešíš nějaký problém každý měsíc).

Jeden český operátor má desítky lenovo serverů a nestěžuje si. Osobně v tom nevidím rozdíl, ale nemám v ruce tvrdá čísla. Rozdíl může být v managemenetu, musíš se naučit s novou technologií, ale jde to. HPE proliant se zhoršují, dost výrazně, jsou to "padavky", Oracle ultrasparc se Solarisem není také už hitparáda, z druhé strany naopak vidím málo problémů s HPE superdome, Cisco ucs a top s čím se setkávám jsou ibm z, používá to většina operátorů na critical systémy a ústředny. Pokud máte někdo další zkušenosti, podělte se, pracuji s tímhle převážně v malém českém prostředí.

Nutnost jsou ECC paměti, poškozená data zažívám jen na hodně levných serverech bez ECC (při zápisu několika TB denně je šance už dost vysoká). Občas se stane, že disk ulítne, od toho je raid mirroring. Už mnoho let se nestal takový průser, abych musel obnovovat složitě data ze zálohy, vždy poškozený disk chytnul raid, jiné defecty si také nepamatuji a jediný důsledek nespolehlivosti je nutnost ho občas nuceně restartovat nebo vyměnit disk či vadnou komponentu. Špatně zapsaná data na porouchaný disk je časté, je potřeba dělat průběžné testy integrity nebo se budeš hodně divit.




Stran: [1] 2 3 ... 21