Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomas2

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 21
31
Server / Re:Výběr housingu s ohledem na dostupnost
« kdy: 02. 02. 2018, 10:52:00 »
123: jasně, pokud s nimi nemusíš nic řešit, samozřejmě ten přístup nepoznáš. Neřikám, že jsou špatní, že se u nich nedá být, nekritizuji je. Jen pokud tam máš jednotky serverů, nejsou v požadavkách k tobě tak vstřícní jako třeba web4u nebo DC6, to je vše a le to logické, ale pokud ti stačí tam mít jen jeden sever, jednou ho tam dát a pak se o to nezajímat, je to v pořádku. Někdy ale chceš 10Gbe linky, přístup k serverům, notifikace atd., pak to může být rozhodující.

Neznám v Praze datacentrum, které by "nefungovalo", všechny jednou s minimem výpadků a problémů, neexistuje datacentrum, které by ti zaručilo, že nebude mít výpadek, vem jich více :), zažil jsem výpadek celého DC u OVH, Amazonu, Googlu, web4u, masteru atd. atd.

Ono občas stačí, když nějaký útok ucpe trasu k DC či transitní linku a máš také "výpadek" a datacentrum za to vlastně ani nemůže.

32
Server / Re:Vyber housingu
« kdy: 02. 02. 2018, 08:17:36 »
dlouhodobou dostupnost dosáhneš pouze více housingy :). Všichni mají, měli a budou mít výpadek, je jen otázky kdy.

web4u mají dobré odborné zázemí na L2/L3, master se s jedním moc nebaví, chce tam mít více racků, aby si tě vážil. Ještě mám dobré zkušenosti s Forpsi a historicky mám 4U klec v casablanca.cz, testuji dc6.cz, zatím s nimi kupodivu nemám problémy, je návštěvu musím domlouvat dopředu a mám tam vždy nějaký babysitting.

Jde otázka co od toho dále nechceš, lokální sklad? Dobrá dostupnost? Nonstop přístup na kartu? Uzamykatelná klec? Všichni jsou v nixu, cenu konektivity si budeš muset tak nebo tak zaplatit, 1GB/s linka s agregací není zrovna to pravé a vyhrazenou 1GB/s linku ti zadarmo nikdo nedá.

33
Studium a uplatnění / Re:Otázka ohledně Man Day Rate
« kdy: 01. 02. 2018, 22:03:39 »
povětšinou slabá, 2000 - 4000. Pokud má firma nouzi, dostaneš víc, ale pak to tam také vypadá. Stejně tak zvedneš svoji cenu v korporátu, když máš vlastní oddělení. Kdybys měl určitou specializaci (sap, teradata, openstack, big data), opět můžeš zvýšit cenu. Stejně tak pokud bys měl přesah do pythonu/c/perlu.

Dělat práci jen kvůli penězům, asi ti to dlouho nevydrží, vidím to kolem sebe :), chodím si po společnostech a dobrá třetina lidí, které potkávám už jsou pěkně vyhořelí nebo znudění.

34
pravdu máš :), na vp8 zrovna pracuji, tak se mi to pomotalo v hlavě.

35
nepodceňuj javascript, i na tohle má svoje elegantní řešení :-D
Kód: [Vybrat]
{} + 1 * [] - "-1"
= 1

JIT si vede nějaké statistiky a pokud se pořád dokola opakuje stejný datový typ, provede optimalizaci. Dokonce tam má nějaký čítač, který počítá kolikrát se typ změnil, po 4. změně to vzdává a jede pomalou variantu [vp8, nevím jak jsou na tom jiné enginy].

Spec to řeší, aby to za běhu nevadilo, tak si prostě vše přetypovává a prostě vždy nějaký výsledek vyplodí, to je jak student u zkoušky, je jedno na co se ho zeptáš, vždy nějakou odpověď dostaneš

36
Mimochodem zkusil jsem si napsat program na počítání prvočísel v JS a C++ a čuměl jsem. Ta džavascriptová verze spočítala výsledek 4 rychleji, než C++. Pak jsem chvíli ladil kód v C++ (použil jsem menší datové typy, kompiloval jako release, použil přepínač gcc pro optimalizaci) a výsledek běžel přibližně stejně rychle jako JS verze programu v node.js. Pamatuji si dobu, kdy JS ekvivalent běžel 200 – 1000 krát pomaleji.
Takže rychlostní výhoda C++ už zřejmě dneska neplatí, leda tak menší nároky na paměť.

JS se za běhu kompiluje na nativní kód a poslední enginy jsou už pěkně daleko, nemluvě o možnostech runtime optimalizace, inliningu, optimalizovaných patternů atd. S přechodem na ecma 6 se zrušilo array of bytes a nahradilo se to nějakou objektovou náhradou, fuj.

V JS i nezkušený člověk dokáže udělat robustní a rychlý kód, mentoring, code review je levný. Udělat to stejné v c++ je mnohem dražší, zase performance c++ je stabilní, u js to skáče sem a tam (gc, single thread).

Třeba libuv, které původně vzniklo v rámci node.js je hodně krásná věc v C, používáme na projektech a výsledky jsou znát.

Čím dál častěji pro mě u jazyku je rozhodující kritérium jak je náchylný k udělání chyb a jak je těžké chyby odhalit, málokdy na projektech pracuji sám nebo potřebuji používat kód třetí strany, schopnost ho rychle přečíst a rychle případně odhalit chyby je pro mě poslední dobou stěžení. V osobních projektech si klidně vezmu c, erlang, lisp, to je pro mě zábava :)

37
no, v node.js (a backendu js) by se c++ vývojář hodil jak šik, chybí nativní moduly, řada interních věcí je neudržovaných a na dost projektech jsem s tím bojoval.  Po c++ vývojářích se pořád poptávka, nově se hodně rozvíjí ekoystém kolem llvm a realtime code generation.

Stejně tak se zvedá poptávka po rust vývojářích a tam se bývalý céčkař hodí nejlépe.

Pokud ti programování něco řiká, nejspíš z lidí kolem reactu a javascriptu zachvilu zešílíš, nebo si začneš přepisovat vše co potřebuješ podle svého stylu a čistoty jako tenhle maník https://github.com/mafintosh (kdyby takhle psali i ostatní javascript vývojáři, asi bych na js nebyl tak hnusný).

mmm: co znamená vytvoří víc? Víc kódu? Víc chyb? Víc času? Víc tásků vyřídí? Za mě zase vyšší jazyk přitahuje méně zkušené vývojáře a ti zase generují spousty chyb, které mě pak ovlivňují.


38
Vývoj / Re:Embedded App (C) - Database
« kdy: 31. 01. 2018, 14:29:32 »
soubory ve FS nejsou špatné, pokud mi stačí pouze jeden index (název souboru; v tomhle případě asi datum) a pokud souborů nejsou stovky tisíc, miliony, řada nástrojů ze coreutils může mít s tímhle pak problémy (ls je jednovláknové např. a klidně si počkáš 20 min na list na pomalejším zařízení). Na druhou stranu nástroje z coreutils se dají používat pohodlně jako knihovna v C.

Jakmile je ale potřeba soubory prohledávat, upravovat jednotlivé řádky či řešit multivláknový přístup, FS může být zlý pán.

Bez upřesnění zadání lze těžko doporučit správné řešení.

39
Hardware / Re:SIM karta do alarmu
« kdy: 30. 01. 2018, 23:16:36 »
kdysi operátoři nabízeli speciální simkarty bez kreditu a expirace do těhle zařízení, sám jsem jich měl na IČO několik desítek. Zkus se jich poptat jestli něco takového pořád nemají.

40
Vývoj / Re:Embedded App (C) - Database
« kdy: 30. 01. 2018, 19:11:09 »
dělat to ručně jako doporučuje 8xd je asi ta nejhorší varianta, pokud se něco nepovede, může to vést k poškození dat, chybné konzistenci, má to problém s paralelismem, musíš si ručně udržovat fsync, pokud nechceš nic ztratit, tohle vše již řeší hotové knihovny a je jich celá řada, od zmíněné berkeley db, což je hoodně lehká nadstavba, po těžší ale pořád lehký sqllite, můj oblíbené whitedb, které to ukládá do sdílené paměti či poměrně rád používám na mini projekty tuhle opičárnu https://github.com/simongog/sdsl-lite

41
popravdě mi čím dál více připadá, že macík se tady nesnaží problémy řešit, ale ventilovat. Problém s wi-fi už tady cpe do asi třetího vlákna a všude dostane nějaké odpovědi, ale zatím se z nich očividně nepoučil.

42
Vývoj / Re:Embedded App (C) - Database
« kdy: 30. 01. 2018, 12:05:22 »
Jestli je to jen jednoduche key-value na disku, tak treba https://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_DB (libdb v debianu)

Nevíš jak to je teď s její licencí? Co jsem viděl, Oracle to chce zavřít.

43
Server / Re:Samba: nechtěná změna vlastníka
« kdy: 30. 01. 2018, 12:04:26 »
moc jsi nepopsal jak to používáš. Pravděpodobně máš někde zapnuté mapování vlastníků, samba to má kvůli kompatibilině s Win, vypnout to myslím můžeš přes map archive = no, či možná máš špatně řešenou create masku v konfigurací. Kdoví. Hoď sem konfig samby.

44
Hardware / Re:HP Microserver Gen 10 - kam zmizely?
« kdy: 30. 01. 2018, 12:01:29 »
Ta cena byla naprosto standardni, naopak, v pripade kazdorocnich akci se microservery zcela bezne prodavaly za +- 150Ecek = cca 4kKc. Pricemz jety na ebay a spol byly bezne dostupny za +- 1k5-2k.

A rek bych, ze tazateli ani tak nejde o tu cenu, jako spis o to, ze proste nejsou.

A proč nejsou? :)

HPE u gen10 lehce zvedl ceníkovou cenu (myslím kolem 200 EUR) oproti gen8, standardně nízká možná byla u gen8, to nevím. Ceny gen10 za posledního půl roku v ČR/SK za 5500 Kč byly způsobeny právě tou velkou návratkou ze slovenska a potřebě vyprázdnit sklady. Teď jsou sklady prázdné a vesměs se plní až když někdo něco objednává, HPE nikdy neudržoval příliš věcí skladem, pokud někdo velký jako Alza si nedá předobjednávku na 100 ks, prázdné zůstanou.

45
Studium a uplatnění / Re:Soft. architekt vs. programator
« kdy: 30. 01. 2018, 09:11:53 »
programátor nikdy nemá dostatečný kontext, aby dokázal vidět souvislosti. Trochu jiné to je v open source komunitě, kde řada programátorů působí jako architekti daného SW či se o to starají jeho původní autoři.

Nejde jen o UML, ale třeba o udržení určité sady funkcí, konzistentní API, zvolené závislosti, kompatibilitu, plány rozvoje, způsob členění aplikace atd., to vše je také práce SW architekta.

V korpátech nejsou dobří SW architekti, aspoň ne v těch českých, drtivá většina těch co jsem potkal vyrostli z jedné technologie, mají dobré přesahy, ale často mají lepší znalosti interních procesů a formulářů než technologií, čest vyjímkám. To navštěvuji drtivou většinu velkých společností v ČR. Ono to není vyloženě špatně, bez znalosti formulářů nedoručí žádný SW.

Stačí se podívat po fórech jak to vypadá, programátoři si volí databáze podle svých preferencí aniž by tušili jak bude vypadat jejich produkční provoz, něco jako obnova, záloha, škálovatelnosti, bezpečnosti, ACL a dalších spoustů věcí, které prostě nezohledňují. Pak to vypadá tak, že člověk příjde do projektu, běží jim tam elasticsearch, mongodb, redis v jedné instanci, bez záloh, bez kontroly konzistencí, synchronizace je cronem bez monitoringu, nikdo nekouká na logy, problémy se řeší na stackoverflow až nastanou atd. Přitom řádně zvolená databáze je dobrý základ pro fungující projekt, to je také úloha SW architektů či DB architektů či enterprise architektů :)


Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 21