Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš Crhonek

Stran: [1] 2 3 ... 20
1
Server / Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« kdy: 25. 06. 2024, 07:46:30 »
A mám tady další věc. Pokud udělám zfs send přes ssh musím hodně  výrazně uměle omezit rychlost na méně jak 100 Mbit i když je k dispozici 1 GBbit. , aby to výrazně nedegradovalo výkon ostatních aplikací.  A přitom běžný síťový provoz je cca jen 30 Mbit.

Tak to tam bude něco hodně špatně. Já mám zfs send cca 600MB/s na rotačních discích. Pokud to posílám přes síť, tak tam dávám lzop, ať to stíhá komprimovat rychlostí sítě i tak to bezproblémů saturuje síť. (Bavím se o desktopovém HW.) Degradovat gigabit na 100mbit je divné. Buď se ty tvoje appky hádají o cpu (což dle popisu nepředpokládám), nebo o disky.

2
Server / Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« kdy: 24. 06. 2024, 16:20:45 »
FreeBSD má přece UFS.

To já vím. Ale FreeBSD nemá žádný nástroj pro vytváření blokových zařízení, na která by se mohlo dát UFS. FreeBSD počítá s tím, že tam bude HW diskový řadič, na kterém se vše vyřídí. V tomto je linux opravdu mnohem dál. Na straně FreeBSD na to dali náplast v podobě ZFS. (Já jsem vůbec zmlsanej z BTRFS a stále se neumím smířit s tím, že nic lepšího není. Stále mi chybí distribuovaný FS, který by navíc neřešil redundanci na úrovni diskových zařízení, ale naopak co nejvýš - tedy možnost definovat si redundanci až na úrovni subvolume/datasetu a ono to samo rozhodí data na disky a klidně i po síti.)

Na linuxu jsem to úplně vzdal a pro hodně busy databáze používal ext4 s lvm.

Už si nepamatuju, jestli jsem do té diskusi nějak zasahoval nebo ne, já na DB používám XFS. Roky. Pochopitelně na FreeBSD ZFS, ale tak tady je to jasné.

V době kdy bylo jasné žen OpenVZ končí byl ještě systemd nestabilní, proto jsme vybrali lxc. Není tedy opět čas měnit kontejnerovou technologii? Tedy už počtvrté?

To musíte vědět vy. Vůbec nevím, co provozujete apod. Já jsem adminoval ještě v době, kdy kontejnery nebyly tak populární a pro nás bylo naprosto normální mít stovky VM na plné virtualizaci (vmware, doma kvm). Doma jsem si nspawn vyzkoušel někdy před 10 lety, zjistil jsem, že je to ok, smazal jsem 30 VM (KVM) a převedl na nspawn. A nijak jsem to neprožíval, KVM má své výhody, nspawn taky.

Za poslední rok se mi kousnul server s Linuxem cca 8 krát. Sice část těch kousnutí může mít na svědomí hardware, ale když to porovnám s dobou OpenVZ, kdy se něco takového nestalo ani jednou za pět let, je to jednoznačné zhoršení stability. Několikrát systém spadl, nebo přestal dočasně reagovat protože tam něco vyžralo část zdrojů.

Jednou linux spadul a log měl plný Faile to start systemd-journald.service pořád dokola na své konzoli. Zjevně se nějak pomátl journald a vyžral paměť. Nebo samotný systemd? Jinkdy vyžral paměť nejspíše samotný zfs  souborový s přispěním deduplikace, i když paměti měl dost 128 GB.  A mnohokrát přišlo kernel panic, nebo chyba ovladače síťové karty, takže síťová karta přestala fungovat ....

Je jasné, že freeBSD není univerzálním řešením, ale zlepšit by se to mohlo.

Takhle se věci nespravují. Pokud něco padá, je potřeba zjistit co. Pokud je podezření na HW, tak vyměnit HW. Věci se nespravují náhodným zkoušením různých OS apod. Takže nastavit monitoring, monitorovat všechno, co tam má běžet, co tam nemá běžet tak odinstalovat, mít čisté prostředí apod.

Vzpomněl jsem si na jeden server, na kterém bylo napsáno "don't touch". Chodilo se kolem něj po špičkách. Časem se kolem toho vyrojil příběh, fámy apod. Víš, čím to bylo? Mezi základní deskou a zadním plechem byl šroubek, který při dotyku na skříň zkratoval základní desku. Řešením není na to lepit nálepky, ale koupit nový server a v případě zájmu prozkoumat ten původní.

Kdybych měl podezření na vadný hw a po přechodu na freebsd by se "vyřešilo" tak bych stejně nebyl spokojený.

3
Server / Re:Zvažuji přechod Linux -> FreeBsd
« kdy: 24. 06. 2024, 12:40:35 »
Co se týče virtualizace zažil jsem vserver, opevnz, lxc.   Nejlepší a nejstabilnější bylo openvz, vserver  zase jednoduchý a taky dobrý. Lxc je takový nedodělek a ještě horší další nádstavba lxd. Módní docker nepotřebuji.

Proč tolik? Na linuxu používám (za celý život) pouze dvě formy virtualizace a to KVM a nspawn pro kontejnery. Vše, co jsi vyjmenoval, jsou kontejnery.

Co se týče firewallu tak jsem také zažil tři změny. Chains, iptables a nyní nftable. Nftable jsou celkem OK, ale jen některé moduly z iptables stále nemají náhradu.

Velmi rychle jsem si zvykl na FW před servery. Tedy nekomplikovat si život stylem vše na jedné hromadě. Navíc opět, co je na tom tvém fw tak složitého, že některé věci v nftables nejsou?

Věci se zbytečně nemění a když tak jednoznačně k lepšímu se zpětnou kompatibilitou.

Jo, tohle je asi největší výhoda.

Nativní podpora ZFS a i prastaré UFS má nativní podporu snapshotů.

K tomu bych doplnil pro mě chybějící lvm. FreeBSD má ZFS, protože nemá nic jiného. ZFS není dokonalé. Ano, v ZFS lze mít ZVOL, ale na spoustu věcí se hodí co nejobyčejnější oddíl typu LV v LVM.

Virtualizace jails již 20 let.

Kontejner. Naopak skutečná virtualizace na FreeBSD dost dlouho chyběla, dneska je tam bhyve. Pokud tento způsob někoho baví. Moje instalace FreeBSD používá jaily tak nějak na všechno. Co kontejner, to jedna funkce. Základní systém je v podstatě minimální instalace.

To že se něco nesmyslně nemění pod rukama umožňuje lepší stabilitu. Předpokládám.

Asi jo.

Umí spouštět i Linuxové virtuály i když bez systemd. - to zatím není problém

To nevím a rozhodně bych vůbec nedoporučoval používat FreeBSD pro spouštění čehokoliv z linuxu. Raději mít Linux server a vedle toho FreeBSD server. Takto to provozuju já. Kombinatorika typu "tohle tam pojede" do budoucna pouze přináší problémy.

Má podstatně méně uživatelů, ale že by se úplně přestali vydávat aktualizace se mi nezdá pravděpodobné.

Nevím a je to jedno.

Údajně méně podporovaného hardware - nejspíš problém hlavně u desktopů, ale tam to používat nechci.

Nevím a tohle o linuxu slyším už nějakých 20 let. Nikdy jsem neměl problém s HW na linuxu a nemám jej ani na FreeBSD. Kupuju nejobyčejnější a nejprůměrnější x86 HW. Nikdy žádný problém u žádného OS.

Napadá mne, že je hrozná škoda, že jsem nepřešel už na začátku. Před těmi 20 lety bylo nejspíše platných důvodů, proč používat freeBSD nejspíše více než dnes. Máto nyní ještě smysl? Možná je u mě specifické to, že potřebuji hlavně stabilitu 24/7 a naopak nepotřebuji nejnovější featury linuxové jádra.

Co se týče stability, tak mezi Linuxem a FreeBSD nevidím rozdíl. Na tvém místě bych spíš vyřešit ten nepořádek (tak se mi to jeví) v tisíci různých kontejnerech, podivné nutnosti používat něco v iptables apod.

Já vždy jedu co nejnativnější prostředí, proto taky mimochodem na linuxu používám nspawn. Protože je to system native, systemd v linuxu mám, automaticky je tam integrovaný nspawn, vůbec nic dalšího nepotřebuju instalovat. Celý ten stroj je jednoduchý jak facka.

Tím netvrdím, že jiné kontejnery jsou horší nebo něco podobného. To ne. Jen tím chci vysvětlit můj přístup k administraci serverů. Vše co možná nejjednodušší, nejnativnější, bez zbytečných komponent. Vše co jde vyřešit na jiné a jednodušší úrovni, tak to patří tam. Strojů od namachrovaných linuxáků, kde se řeší vše od otevírání dveří, splachování záchodů až po centrální firewall jsem už viděl dost.

4
Server / Re:Výkonnostní spiky v trvání queries v Postgres
« kdy: 28. 05. 2024, 14:42:27 »
Já to zrovna nemusím - a třeba provozovat kontejner třeba čistě pro Postgres mi přijde úlet (zvlášť na produkci - na testovacích prostředích nebo v lokále na vývoj to může být něco jiného). Praxe je, že když se to rozjede a nejsou s tím problémy, tak to běží. Ale pokud tam nějaké problémy jsou, tak je to další vrstva s kterou musíte počítat, a kde ty problémy jsou hezky skryté. Někdy jsou přímo zdrojem problémů, jindy multiplikují problémy na db úrovni. Virtualizace se běžně používá, pokud máte server s 0.5TB RAM a nemáte db, kterou byste to využili. Ale správně to nakonfigurovat nemusí být legrace. Mám zákazníka, kde db provozovali několik let ve virtualizaci s naprosto tragickým výkonem - fixlo se to spíš náhodně po 3 měsících analýz, kdy já už jsem byl v koncích a stejně se tam objevovala magická chyba, která se fixla až další rok. Teď už to dva roky běží suprově bez problémů.

My jsme provozovali PG v vmware 10 let (kdy jsem u toho byl) a žádný problém. Jak jsem psal níže, vždy je potřeba dávat pozor na úložiště. S výkonem disků ve vmware jsme nikdy neměli problém, pokud nebyl problém vyloženě na vrstvě pod tím. Soukromě jsem ještě navíc provozoval KVM, kdy disky virtuálek byly jednotlivé LV v LVM a opět, rychlost nebyla žádný problém.

U virtualizace je obecně vhodné si dát pozor, co dalšího běží v ostatních virtuálkách. Dávat na jedno diskové pole 50 databázových serverů je problém vždy.

Nechci zakládat další vlákno, ale jaký je Váš názor na PostgreSQL v kontejneru? Dříve myslím nedoporučované pro databáze obecně, ale viděl jsem to už na několika produkcích.

Tak záleží na tom, co se přesně myslí tím "kontejner". Já provozuju už skoro 10 let DB servery v kontejnerech, jak na Linuxu (nspawn), tak na FreeBSD (jail). Kontejner je jen oddělený namespace pro procesy. Data se ukládají stejně tak jako tak na disky a u kontejneru odpadá virtualizace úložiště. Takže PG v Jailech ukládá na nativní ZFS. Úplně stejně jako bez kontejnerizace. Pokud nějaká jiná kontejnerizační služba ještě navíc nějak virtualizuje úložiště, tak tam dopad jistě bude.

5
Sítě / Re:Měření iperf3 na gigabitu ukazuje 700 Mbps
« kdy: 24. 05. 2024, 13:57:11 »
Ještě bych doplnil verze. Na FreeBSD je to 3.16, aktuálně zkompilovaný. Na W11 je to 3.17. Jenže jak tak koukám, tak je to cygwin s posix threads. Super no. Emulace prostředí unixu pro jistotu ještě s threadama na windows. Takže iperf na windows bych opravdu nepovažoval za spolehlivý měřící nástroj.

Prostě to zkus otestovat sambou a uvidíš.

6
Sítě / Re:Měření iperf3 na gigabitu ukazuje 700 Mbps
« kdy: 24. 05. 2024, 13:52:31 »
Není náhodou problém přímo v iperf3?

Jsem na síti, kde mi samba (Windows 11) běží vůči FreeBSD serveru cca 115MB/s. Tedy v podstatě saturovanej gigabit. FullDuplex. Bez problémů.

Když zapnu iperf3 (proti tomu stejnému FreeBSD stroji) v single režimu, tak to jede 950Mbps. Což je ok. Jenže bidir ukazuje 950/148. Což je totální kravina. Jinými síťovými věcmi to dokážu vytížit na těch 900/900. Což mám potvrzené i na mikrotik routeru, který současně funguje i jako switch, takže vidím provoz na jednotlivých portech toho switche. Takže nevidím žádný problém ani ve windows 11, ani v jejich antiviru (který to nejspíš ani vůbec nekontroluje).

7
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 22. 05. 2024, 19:42:41 »
Zkoušeli jste někdo z fotky vygenerovat 3D model do Blenderu?

Jo, zkoušel. Nic z toho nefunguje. Měl jsem cca 500 fotek nějakého objektu na točně (gramofonu ;-) ) tedy v podstatě dokonalý podklad pro ten program (stejný úhel, stejná vzdálenost, dost dobré světelné podmínky) a ne, nefunguje. Viděl jsem hromadu videí, kde někdo běhá po parku s mobilem a doma potom má 3D model parku za pár sekund (na notebooku s výkonem kalkulačky). Mě se to doma počítalo dva dny.

No a potom se stačí podívat na libovolný dokument o nějaké hře, kde se dozvíš, že udělat model + animace čehokoliv je tak na půl roku a proto do té hry nedali další typ zbraně, protože udělat další sadu animací už se nevyplatí a tu hru je potřeba vydat ještě toto tisíciletí.

Stejně jak ta videa, cos poslal. To první je úplně dokonalé. Namluvené AI, o postavičce, která je ze základní 3D knihovny. Druhé je v podstatě jen o nalepení textury a ještě dost nedokonalé.

8
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 22. 05. 2024, 18:50:30 »
To urcite ... kde u nas najdu dalnicni sjezd, kde je premosteni stazeno na 1 pruh ? V etcs jich je nekolik.

Tohle jsem čekal :) Když se dívám (svoje) na screenshoty z roku 2014 a dnešní hru tak ten rozdíl je velkej. Ano, není vše dokonalé, ale to nebude nikdy. Ostatně, kdybych chtěl 100% realističnost, tak sednu do auta a jdu se projet. Mě šlo o to nadšení z té hry a to neustálé (10 let) vylepšování.

9
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 22. 05. 2024, 16:27:14 »
Tak bude záležet, co ti lidé přesně dělají. Třeba jsem před časem viděl inzerát na modeláře pro ten český truck simulátor. A že jako bude prostě modelovat podle nafocené skutečnosti, že jo. Tohle se bude bouchat Ai.

To si nemyslím. Resp. ano, určitě vznikne hra poskládaná z AI textur a možná i AI scénářem. A kdo ji bude hrát? Možná AI  :-D

Tyhle lidi (ETCS2) ta auta skutečně baví. Jezdí po továrnách, dívají se, jak se dělají kamiony, upravují mapy dle skutečností apod. Představa, že zítra zavedou AI jde přímo proti této jejich zábavě. Ano, možná je zítra koupí investor X, který je vyhodí a vydá ETCS3 na "alien" planetě.

Jenže původní tým lidí neumře. Založí další herní studio a vydají další hru. Stejně jako si lidi možná už sto let staví doma vláčky, vyrábí si mašinky z papíru, kovu, plastu, dávají si tak žárovky, ledky, repráky a hrajou si na železnici. Pro tyhle lidi AI fakt nic neznamená.

Proto jsem tady dal odkaz zrovna na Tima Caina. Ten založil x herních studií, z toho přibližně přesně x zkrachovalo, teďka má 60 a je happy jako málokdo.


10
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 22. 05. 2024, 10:21:45 »
Však tam to celý směřuje... Teď se začít učit 3D modelování v podstatě nemá smysl. Do budoucna (odhaduji, že tak do cca 3-5 let = doba kdy budeš ve 3D modelování na profi úrovni) to bude zvládat každej jouda co bude umět "ovládat" AI...
Šéf jednej úspešnej firmy v tomto obore mi nedávno pripomenul, že som mu niečo také hovoril už pred dvadsiatimi rokmi. Mno, tak som sa trochu sekol...

Hehehehe. Připomnělo mi to video od Tim Cain (autora Falloutu), kde mu tohle někdo říkal už v osmdesátkách.
https://www.youtube.com/watch?v=ojYBHy-9xTo

Je to samozřejmně kravina.

11
Software / Re:Kde koupit 3ds MAX
« kdy: 20. 05. 2024, 16:40:43 »
No tak já jdu teda stáhnout ten blender. Ale jak v tom do hodiny nevymodeluji jablko, tak to jde z domu.

To je celkem trivka. Má to už hezky dlouho sculpting, já si v tom modeluju sochy.

12
Windows a jiné systémy / Re:V akom stave je Windows 11?
« kdy: 06. 05. 2024, 08:21:41 »
Pouzivate to niekto, planujete nan prejst...?

Tak to vypadá, že uživatelů Win11 je zde snad více než všech distribucí Linuxu. Možná by stálo udělat hlasování o tom kolik lidí jede Linux, kolik Windows, kolik obojí.

Windows 11, Windows 10, Linux, FreeBSD, RouterOS. Co jsem vyhrál?  ;D

13
To, že podporují různé storage enginy, je za mne plus – používají praxí prověřené enginy, u kterých už se dá věřit tomu, že nebudou ztrácet data.

Jasně ale ten storage engine klidně a ochotně uloží data, která zmršila ta vrstva nad tím. Opět příklad z MySQL. VARCHAR(5), uložím tam "Dobrý den pane Jirsáku." a v DB mám bez jediné chybičky "Dobrý". Takže storage engine nezklamal, ale přes to s tím výsledkem nejsem spokojený.

14
I díky této diskusi

Oprava: I díky této diskusi jsem si našel články o tom, jak lidé chtějí postgres používat na cloudu.

15
Osobně nevidím žádný zásadní problém v tom, že aktuálně SurrealDB používá jiné db enginy a vlastní má teprve ve vývoji.

Já taky ne. Jen jsem upozornil na problém, že různé engine mohou umět různé věci a tedy nelze očekávat kompletní feature set.

Co mě asi ve výsledku odrazuje víc, je aktuální stav projektu ... firma dosud věnovala nepoměrně víc usílí hypu než vývoji

Ano, tenhle pocit jsem měl x let nazpět z MongoDB. Měl jsem to v kategorii "nutno prozkoumat" až do momentu, kdy změnili licenci na komerční (2018). Tak už to nikdy nepoužiju.

Máte nějaké doporučení na jinou db, která by mohla obsloužit můj záměr - to jest především jedna db na všechno i za cenu, že nebude excelovat v ničem?

Já takto provozuju PostgreSQL. Ale pozor, já to mám vždy na vlastním HW. I díky této diskusi, kdy Tomáš psal, že i pg je multiengine - ne není, má jen api v nějakém stavu (asi stále devel), kdy je možné si napsat vlastní storage engine. Co jsem našel, tak naposledy to někdo zkoušel v roce 2019 a před tím EDB (komerční postgres) v roce 2013. A nejvíce diskusí jsem našel u lidí, kteří to chtějí provozovat na cloudu a jde jim doslova o každý 1kB (někdo psal kompresní storage + delta změny místo MVCC). Já mám postgresql na vlastním hw a jestli ta DB má 4TB nebo 10TB je mi celkem jedno.

Stran: [1] 2 3 ... 20