Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš Crhonek

Stran: [1] 2 3 ... 17
1
Bazar / Re:Koupím PC či komponenty
« kdy: 14. 06. 2022, 10:43:54 »
Prodávám AMD R7 1800X + 32GB DDR4. Takže stačí dokoupit jen desku (asi nejlépe B450, podporuje snad všechny aktuálně dostupné AMD CPU).

2
Odkladiště / Re:Mobil Xiaomi MI 9T Pro mě odposlouchává?
« kdy: 25. 10. 2021, 11:10:35 »
Osobně to vidím na nějaký druh kognitivního zkreslení. Je strašně těžké se toho zbavit a nebo vůbec vyhodnotit míru.

Příklad: kolega má nové modré boty. Všiml jsem si toho na schodišti. Nikdy jsem si obuvi lidí nevšímal, ale teď vnímám, že spousta lidí má výrazně barevné boty - buď si můžu myslet, že se od minulého týdne prudce změnila móda, nebo pravděpodobnější varianta, že jsem se na to nikdy před tím nezaměřoval (vědomě).

Denně (ne)vnímáte desítky tisíc věcí. Nelze se na všechny zaměřit a uvědomovat si je. Tak reklama na účetního tam mohla být už dávno před tím.

3
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 14. 10. 2021, 21:33:39 »
Takhle si třeba chrání některé hotely ložní prádlo a ručníky.

A některé hotely s tím prostě počítají, neberou to jako krádež (protože obviňovat hosta z krádeže není úplně vhodný způsob, jak jej příště přilákat) a ručník s logem je něco jako vizitka. Gravírovné flashky se rozdávají normálně na konferencích.

Jinak jsou tu skutečné perly. Jestli schůze vedení musí půl hodiny shánět kabel a nejde prostě zajít do příručního skladu (což může být ta bedna plná kabelů na IT), tak by se pánové vedoucí měli možná zamyslet nad způsobem vedení. Ztratit 0.5x počet vedoucích x jejich hodinovka k vůli kabelu, jednatel by jim to měl ztrhnout z platu.

4
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 21:20:35 »
A opravdu se kradou? Není to spíš tak, že ti lidé je potřebují jinde (v práci) a prostě je nemají, tak si je půjčí, protože je to nejjednodušší možnost (protože jinak je s tím hodně papírování, chvalování apod.)? Toto jsem viděl několikrát a řešení není to uvazovat, ale saturovat.

5
Server / Re:Úprava výstupu z hostnamectl
« kdy: 16. 08. 2021, 12:11:35 »
bezva to je ale až moc podrobné a neřeší to problém.

Jak to že ne? Pomocí ansible voláte shell skript, který vám zjišťuje vše, co potřebujete. Jenže, pokud není určeno jinak, ansible si zjišťuje fakta automaticky (TASK [Gathering Facts]) před voláním dalších tasku. Tedy před tím vaším shell taskem si to už samo zjistilo všechna data.

Udělejte si to jak chcete, ale je vždy lepší používat vestavěné funkce namísto volání shell.

6
Server / Re:Úprava výstupu z hostnamectl
« kdy: 16. 08. 2021, 11:41:33 »

7
Nevím co s tou hypotékou tak všichni mají, jako by se okolo vlastnictví nemovitosti točil svět, stejně dobře můžeš i pronajímat, hypo si můžeš vzít klidně ve 40ti, když už jsi totálně usazenej.

Mě by spíš zajímalo, co mají všichni s tím nájmem. Kdykoliv jsem hledal byt, buď pro sebe nebo pro někoho, tak měsíční nájem a měsíční splátka hypo vyšla na stejné peníze. V domě na stejné lokalitě i stejné kvality. Náklady na bydlení jsou často v nájemním bytě vyšší, protože jednak platíte hypotéku tomu vlastníkovi a on na tom taky něco chce vydělat. (Člověk v nájemním bytě o patro výš platí cca 2x tolik v nájmu, co já na hypo.)

Další věcí je, že ten byt není váš. Hypotéku můžete za 10 let prodat. V závislosti na stavu trhu na tom můžete dost vydělat. Nájem, do kterého jste nalili ty samé peníze, těžko prodáte. Po splacení hypo vám byt zůstane. Z nájemního bytu vás může někdo ... neprodloužit smlouvu. Nájemní byt těžko předáte potomkům nebo rodině.

Jediná výhoda nájmu je možnost snadného přesunutí na jiné místo. Pokud to tedy někdo chce. Jenže velmi často je výhodnější si to vzít na hypo a ten váš byt dále pronajímat. Znám lidi, kteří 4x cestovali za prací a tak už mají pátý byt.

A potom si nějaký politik posteskne, že Češi jsou posedlí vlastnictvím. No jsou, protože je to výhodnější.

8
Server / Re:SSL certifikáty pro "krabičky"
« kdy: 09. 07. 2018, 15:15:10 »
Dříve jsem používal self signed a importovanou autoritu, ale už to moc nejde.

Proč to nejde? Používám vlastní autoritu, RootCRT mám naimportovaný v prohlížečích a generuju crt pro device. Je to trochu opruz, protože prohlížeče se rozhodly ignorovat common name a je potřeba dávat parametr DNS, ale nic složitýho.

9
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 19:53:30 »
Vtip je v tom, že i vědec má často jen názor, 90% vědeckých teorií se časem ukáže jako nesmysl a platí jen dočasně.

Nemá. Věda má svá pravidla, hypotézy se musí potvrzovat experimenty, teorie musí splňovat mnoho náležitostí, dělá se peer review, experimenty musejí být na sobě nezávislé a pokud možno používat zcela jiný přístup a tak dále. Prostě vědecká metoda, nemá smysl to tady vypisovat.

To, že je nějaká teorie překonaná ještě neznamená, že je špatně (nebo nesmysl). To, že dneska známe Einsteinovu teorii gravitace (obecnou relativitu) vůbec neznamená, že nemůžeme létat po Sluneční soustavě pomocí Newtonovi mechaniky. Ve skutečnosti se to tak totiž dělá. Jen díky OTR víme, kde má newton limity a proč. Stejně tak je stále možnost vypočítat polohu planet pomocí Keplerových zákonů (což ani není teorie, jen popis pohybu). My dokonce i víme, že OTR není konečnou teorií, ale ani to nám nebrání ji používat při výpočtech pro GPS a další navigační systémy nebo zkoumat gravitační vlny (přičemž například toto nás může posunout ve vědění a třeba to jednou pomůže najít obecnější teorii a třeba spojení mezi otr a kvantovkou).

Zkrátka, je obrovský rozdíl mezi názorem a vědou. Problém je, že se za vědu občas prezentuje i to, co nemá s vědou naprosto nic společného. Nelze se potom divit, že je z toho veřejnost občas zmatená.

10
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 13:21:42 »
Ono to, co dnešním médiím chybí, je kritický pohled.

To je na delší diskusi. Já si myslím, že je to takové to klasické české usnadňování si práce. Veřejné zakázky se soutěží jen na peníze, přestože je možné tam dát i jiná kritéria, ale kdo by se s tím na straně zadavatele (tedy úřadu) zalamoval, že.

V novinách platí nutnost vyváženého zpravodajství, což si mnozí vykládají jako 10 minut pro vraha, 10 minut pro zavražděného a "nezávislý" (čti blbý) redaktor z toho udělá závěr: vážení posluchači, pravda, jak to tak bývá, je někde uprostřed.

K čemu to vede potom můžeme sledovat třeba zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3965940

Což není vůbec jediný případ, ale je asi za poslední dobu nejvíc ikonický. Jedna strana stolu vědec, druhá strana "člověk s názorem".

Krásně na to reagoval Moravec někdy od 18 minuty

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proc-nemoderoval-prezidentskou-debatu-mohl-za-to-milos-zeman-moderator-vaclav-moravec-odpovida-na-seznamu-42533?seq-no=28&dop-ab-variant=&source=clanky-home

11
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 12:58:50 »
Neremcej, když platíš 8 ředitelů, tak holt na autory už normální prachy nezbydou. Totéž viz tzv. programátoři téhle celé matlaniny.

Hmmm. +1

To mě připomnělo firmu, kde bylo pro asi 25 lidí vymyšleno 70 funkcí a z toho 60 vedoucích. A vedení (tedy to skutečné  ;) ) na tom neshledalo nic divného.

12
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 11:29:26 »
Další věc je to neúčastnění se diskuse.
Vzhledem k tomu, že 90% procent komentářů píšou retardi s komplexem méněcennosti, není se čemu divit. Ono vůbec psát kvalitní články na českých odborných webech je házení perel sviním, takže pokud nějaký autor píše s entusiasmem a zapálením, tak ho to brzy přejde. Čest a obdiv výjimkám.

Tak to je problém slepice a vejce. Pokud někdo nechal diskusi jako "volnou zábavu" a kontroluje možná tak maximálně to, aby nebyl porušen zákon, tak tam to dojde do stavu, který známe. Ale pokud se někdo o tu diskusi aktivně stará, upozorňuje lidi (ještě před 15 lety bylo docela normální, že se dával odkaz na netiketu) na pravidla slušného chování (pokud máte diskusi v nějakém sále pro 200 lidí, tak tam asi také nenecháte někoho jen tak pokřikovat), tak to vypadá o poznání lépe. Dříve bylo běžné, že se člověk z diskuse dozvěděl víc informací, než z článku samotného (ten sloužil jen jako téma pro následující debatu). Ono je to taky o tom, zda má diskuse sloužit jako diskuse nebo jen jako generátor dalších zobrazení reklamy.

13
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 08:13:13 »
Je tady hned několik věcí. To, že autor má na něco svůj názor, je úplně normální a je vlastně dobře, pokud tento názor pronikne do jeho tvorby. Jiný autor může mít jiný pohled a může se to skvěle doplňovat. Opravdu nechtějme, aby každý psal stejně, k ničemu se nevyjadřoval a psal jen konformní články.

Další věc je to neúčastnění se diskuse. To mi taky někdy vadí. Někteří autoři (a David občas taky), píší články konfrontačně, vyzývají (ať již přímo nebo nepřímo) lidi k diskusi a potom se diskuse neúčastní. Ani nikdo z redakce. (Občas se nemohu ubránit pocitu, že ostřejší tón článku byl použit schválně pro větší čtenost a větší flame v diskusi. Pokud by tomu tak bylo, tak by to bylo jednoznačně špatně.) Spousta redakcí dokonce doporučuje autorům, aby se diskusí neúčastnili a ani je nečetli. Na druhou stranu chápu, že není možné se účastnit každé diskuse, to by potom člověk asi nedělal nic jiného. Ale měl by být schopen svůj názor v diskusi obhájit.

14
Hardware / Re:Zátěž CPU a poškození
« kdy: 27. 02. 2018, 13:38:47 »
No! Zrovna včera jsem nad tím uvažoval, jestli lze prouděním vzduchu dosáhnout nižší teploty chlazeného, než je teplota okolí. A dospěl jsem k závěru, že ano. Protože ten vzduch, co proudí, nemá teplotu okolí, ale nižší, že.

No, takhle to sice nefunguje, ale pokud daný povrch pokapeš třeba lihem nebo jinou těkavou látkou, tak se dají dosáhnout (skupenskou přeměnou) hodně nízké teploty. Ostatně stačí voda, mnoho lidí se mylně domnívá, že vítr je studený, což není, jen se z povrchu těla odpařuje voda a vítr unáší páry pryč.

Tolik současně i ke zbytku diskuse. Asi je každému jasné, že jsem neměl na mysli, že obyčejný chladič chladí pod teplotu okolí. Jen jsem chtěl připomenout dobu, kdy čistě z marketingových důvodů  bylo uživatelům vtloukáno do hlavy to, že jediná správná teplota CPU je 20°C a cokoliv vejš už je moc a procesor hoří (nebylo problém najít diskuse, kde se někteří děsili i 35°C) a to prostě jen proto, aby něco vydělal na ještě větším a ještě dražším chladiči.

Přitom účinnost přenosu tepla závisí i na teplotě zdroje a chladiče, takže pokud by procesor měl mít konstantní teplotu třeba 80°C, tak se z něj teplo odvede mnohem menším chladičem, než když má někdo požadavek na teplotu o 50°C nižší.

15
Hardware / Re:Zátěž CPU a poškození
« kdy: 27. 02. 2018, 12:17:47 »
To už je pravda, tuhý elektrolyt nevysychá, ale jak píšu výše, pořád je to elektrolyt.

Jasně. Z textu je to asi patrno, ale mohl jsem to napsat explicitněji.  :)

Stran: [1] 2 3 ... 17