Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš Crhonek

Stran: 1 [2] 3 4 ... 18
16
Nevím co s tou hypotékou tak všichni mají, jako by se okolo vlastnictví nemovitosti točil svět, stejně dobře můžeš i pronajímat, hypo si můžeš vzít klidně ve 40ti, když už jsi totálně usazenej.

Mě by spíš zajímalo, co mají všichni s tím nájmem. Kdykoliv jsem hledal byt, buď pro sebe nebo pro někoho, tak měsíční nájem a měsíční splátka hypo vyšla na stejné peníze. V domě na stejné lokalitě i stejné kvality. Náklady na bydlení jsou často v nájemním bytě vyšší, protože jednak platíte hypotéku tomu vlastníkovi a on na tom taky něco chce vydělat. (Člověk v nájemním bytě o patro výš platí cca 2x tolik v nájmu, co já na hypo.)

Další věcí je, že ten byt není váš. Hypotéku můžete za 10 let prodat. V závislosti na stavu trhu na tom můžete dost vydělat. Nájem, do kterého jste nalili ty samé peníze, těžko prodáte. Po splacení hypo vám byt zůstane. Z nájemního bytu vás může někdo ... neprodloužit smlouvu. Nájemní byt těžko předáte potomkům nebo rodině.

Jediná výhoda nájmu je možnost snadného přesunutí na jiné místo. Pokud to tedy někdo chce. Jenže velmi často je výhodnější si to vzít na hypo a ten váš byt dále pronajímat. Znám lidi, kteří 4x cestovali za prací a tak už mají pátý byt.

A potom si nějaký politik posteskne, že Češi jsou posedlí vlastnictvím. No jsou, protože je to výhodnější.

17
Server / Re:SSL certifikáty pro "krabičky"
« kdy: 09. 07. 2018, 15:15:10 »
Dříve jsem používal self signed a importovanou autoritu, ale už to moc nejde.

Proč to nejde? Používám vlastní autoritu, RootCRT mám naimportovaný v prohlížečích a generuju crt pro device. Je to trochu opruz, protože prohlížeče se rozhodly ignorovat common name a je potřeba dávat parametr DNS, ale nic složitýho.

18
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 19:53:30 »
Vtip je v tom, že i vědec má často jen názor, 90% vědeckých teorií se časem ukáže jako nesmysl a platí jen dočasně.

Nemá. Věda má svá pravidla, hypotézy se musí potvrzovat experimenty, teorie musí splňovat mnoho náležitostí, dělá se peer review, experimenty musejí být na sobě nezávislé a pokud možno používat zcela jiný přístup a tak dále. Prostě vědecká metoda, nemá smysl to tady vypisovat.

To, že je nějaká teorie překonaná ještě neznamená, že je špatně (nebo nesmysl). To, že dneska známe Einsteinovu teorii gravitace (obecnou relativitu) vůbec neznamená, že nemůžeme létat po Sluneční soustavě pomocí Newtonovi mechaniky. Ve skutečnosti se to tak totiž dělá. Jen díky OTR víme, kde má newton limity a proč. Stejně tak je stále možnost vypočítat polohu planet pomocí Keplerových zákonů (což ani není teorie, jen popis pohybu). My dokonce i víme, že OTR není konečnou teorií, ale ani to nám nebrání ji používat při výpočtech pro GPS a další navigační systémy nebo zkoumat gravitační vlny (přičemž například toto nás může posunout ve vědění a třeba to jednou pomůže najít obecnější teorii a třeba spojení mezi otr a kvantovkou).

Zkrátka, je obrovský rozdíl mezi názorem a vědou. Problém je, že se za vědu občas prezentuje i to, co nemá s vědou naprosto nic společného. Nelze se potom divit, že je z toho veřejnost občas zmatená.

19
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 13:21:42 »
Ono to, co dnešním médiím chybí, je kritický pohled.

To je na delší diskusi. Já si myslím, že je to takové to klasické české usnadňování si práce. Veřejné zakázky se soutěží jen na peníze, přestože je možné tam dát i jiná kritéria, ale kdo by se s tím na straně zadavatele (tedy úřadu) zalamoval, že.

V novinách platí nutnost vyváženého zpravodajství, což si mnozí vykládají jako 10 minut pro vraha, 10 minut pro zavražděného a "nezávislý" (čti blbý) redaktor z toho udělá závěr: vážení posluchači, pravda, jak to tak bývá, je někde uprostřed.

K čemu to vede potom můžeme sledovat třeba zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3965940

Což není vůbec jediný případ, ale je asi za poslední dobu nejvíc ikonický. Jedna strana stolu vědec, druhá strana "člověk s názorem".

Krásně na to reagoval Moravec někdy od 18 minuty

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proc-nemoderoval-prezidentskou-debatu-mohl-za-to-milos-zeman-moderator-vaclav-moravec-odpovida-na-seznamu-42533?seq-no=28&dop-ab-variant=&source=clanky-home

20
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 12:58:50 »
Neremcej, když platíš 8 ředitelů, tak holt na autory už normální prachy nezbydou. Totéž viz tzv. programátoři téhle celé matlaniny.

Hmmm. +1

To mě připomnělo firmu, kde bylo pro asi 25 lidí vymyšleno 70 funkcí a z toho 60 vedoucích. A vedení (tedy to skutečné  ;) ) na tom neshledalo nic divného.

21
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 11:29:26 »
Další věc je to neúčastnění se diskuse.
Vzhledem k tomu, že 90% procent komentářů píšou retardi s komplexem méněcennosti, není se čemu divit. Ono vůbec psát kvalitní články na českých odborných webech je házení perel sviním, takže pokud nějaký autor píše s entusiasmem a zapálením, tak ho to brzy přejde. Čest a obdiv výjimkám.

Tak to je problém slepice a vejce. Pokud někdo nechal diskusi jako "volnou zábavu" a kontroluje možná tak maximálně to, aby nebyl porušen zákon, tak tam to dojde do stavu, který známe. Ale pokud se někdo o tu diskusi aktivně stará, upozorňuje lidi (ještě před 15 lety bylo docela normální, že se dával odkaz na netiketu) na pravidla slušného chování (pokud máte diskusi v nějakém sále pro 200 lidí, tak tam asi také nenecháte někoho jen tak pokřikovat), tak to vypadá o poznání lépe. Dříve bylo běžné, že se člověk z diskuse dozvěděl víc informací, než z článku samotného (ten sloužil jen jako téma pro následující debatu). Ono je to taky o tom, zda má diskuse sloužit jako diskuse nebo jen jako generátor dalších zobrazení reklamy.

22
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 08:13:13 »
Je tady hned několik věcí. To, že autor má na něco svůj názor, je úplně normální a je vlastně dobře, pokud tento názor pronikne do jeho tvorby. Jiný autor může mít jiný pohled a může se to skvěle doplňovat. Opravdu nechtějme, aby každý psal stejně, k ničemu se nevyjadřoval a psal jen konformní články.

Další věc je to neúčastnění se diskuse. To mi taky někdy vadí. Někteří autoři (a David občas taky), píší články konfrontačně, vyzývají (ať již přímo nebo nepřímo) lidi k diskusi a potom se diskuse neúčastní. Ani nikdo z redakce. (Občas se nemohu ubránit pocitu, že ostřejší tón článku byl použit schválně pro větší čtenost a větší flame v diskusi. Pokud by tomu tak bylo, tak by to bylo jednoznačně špatně.) Spousta redakcí dokonce doporučuje autorům, aby se diskusí neúčastnili a ani je nečetli. Na druhou stranu chápu, že není možné se účastnit každé diskuse, to by potom člověk asi nedělal nic jiného. Ale měl by být schopen svůj názor v diskusi obhájit.

23
Hardware / Re:Zátěž CPU a poškození
« kdy: 27. 02. 2018, 13:38:47 »
No! Zrovna včera jsem nad tím uvažoval, jestli lze prouděním vzduchu dosáhnout nižší teploty chlazeného, než je teplota okolí. A dospěl jsem k závěru, že ano. Protože ten vzduch, co proudí, nemá teplotu okolí, ale nižší, že.

No, takhle to sice nefunguje, ale pokud daný povrch pokapeš třeba lihem nebo jinou těkavou látkou, tak se dají dosáhnout (skupenskou přeměnou) hodně nízké teploty. Ostatně stačí voda, mnoho lidí se mylně domnívá, že vítr je studený, což není, jen se z povrchu těla odpařuje voda a vítr unáší páry pryč.

Tolik současně i ke zbytku diskuse. Asi je každému jasné, že jsem neměl na mysli, že obyčejný chladič chladí pod teplotu okolí. Jen jsem chtěl připomenout dobu, kdy čistě z marketingových důvodů  bylo uživatelům vtloukáno do hlavy to, že jediná správná teplota CPU je 20°C a cokoliv vejš už je moc a procesor hoří (nebylo problém najít diskuse, kde se někteří děsili i 35°C) a to prostě jen proto, aby něco vydělal na ještě větším a ještě dražším chladiči.

Přitom účinnost přenosu tepla závisí i na teplotě zdroje a chladiče, takže pokud by procesor měl mít konstantní teplotu třeba 80°C, tak se z něj teplo odvede mnohem menším chladičem, než když má někdo požadavek na teplotu o 50°C nižší.

24
Hardware / Re:Zátěž CPU a poškození
« kdy: 27. 02. 2018, 12:17:47 »
To už je pravda, tuhý elektrolyt nevysychá, ale jak píšu výše, pořád je to elektrolyt.

Jasně. Z textu je to asi patrno, ale mohl jsem to napsat explicitněji.  :)

25
Hardware / Re:Zátěž CPU a poškození
« kdy: 27. 02. 2018, 10:14:36 »
No, protože tu máme partičku negramotů, uvedu celý problém na pravou míru.

To se ti moc nepovedlo.

Každý procesor dneska umí jet i bez chladiče, umí se podtaktovat, případně vypnout. Neměl by se poškodit.

Elektrolytické kondenzátory jsem na mb neviděl tak 10 let. Takže tam nemá co vyschnout. Navíc, pokud se osazují elektrolyty dobrého výrobce, tak stejně vydrží déle, než je morální životnost takového stroje. Btw v průmyslu musí zařízení fungovat spolehlivě při 100% zátěži i při teplotě 60°C okolního (a tedy chladícího) vzduchu. Pro průmyslové zdroje (tam už elity, na rozdíl od mb, jsou), to není nejmenší problém.

Souhlasím s tím, že prudké změny teplot mohou vadit. Dřív bylo normální, že chladič udržovat na CPU konstantní teplotu (třeba 60°C). Potom nastala doba "čím menší teplota, tím víc adidas", takže se na cpu dávaly "mrazáky", v idle to zvládlo uchladit na teplotu okolí (tj třeba 22°C), ale v zátěži, k vůli nízké teplotní vodivosti, teplota vyletěla třeba na těch 60°C. To při dlouhodobém provozu může být problém. (Otázkou je jak velký a zda to stejně dřív nezastará morálně.)

Zajímavé je, že CPU bylo zvykem mrazit na 20°C, zatímco grafiky měly shutdown teploty nastavené od výrobce na 140°C. Prostě marketing s chladiči na cpu.

Takže, trvalý provoz CPU na 100% ničemu nevadí a pokud ano, alespoň víte, kterého výrobce máte pro příště ignorovat. Totéž ostatně platí pro jakoukoliv jinou komponentu, pokud nějaký výrobce tvrdí, že jeho výrobky nemáte používat (třeba GPU na 100%), tak mu vyhovte a nepoužívejte je.

26
Software / Re:Jaké jsou VAŠE "must-have" appky na Linux ?
« kdy: 05. 02. 2018, 15:56:25 »
i3-gaps

Jediný screenshot na stránce s projektem je s poloprůhledným terminálem (chápu, že je to novinka v gapsu) s prosvítajícím obrázkem tapety. To opravdu někdo používáte při práci? Neruší vás to, nesnižuje to čitelnost a nezvyšuje riziko chyb?

27
Software / Re:Jaké jsou VAŠE "must-have" appky na Linux ?
« kdy: 05. 02. 2018, 15:43:48 »
Zdravím všechny roots,

za nedlouho se blíží nový lap top na kterým si chci trochu více hrát s Linuxovými distry. Jaké jsou pro vás nějaké základní softwary, bez kterých Linux prostě nepoužíváte ? Například "preload" je poměrně zajímavý softwarek, který na bootu hodí do RAMky často používaný SW. Máte tedy nějaké podobné triky ?

Nějaké appky na kvalitnější správu životnosti baterie by se také mohli hodit.

Díky za vše

Jestli je to trik nevím, ale myslím si, že než mít appky na správu životnosti baterie je lepší tu správu vůbec nepotřebovat, tj. mít tak minimální prostředí, které ještě stačí na požadovanou činnost. Totéž se dá napsat i o tom preload. Nevím, proč bych měl zdržovat boot preloadem, ta appka se načte ve chvíli, kdy ji potřebuju. A pokud její načítání trvá dlouho, tak bych stejně dlouho čekal i její (a dalších) načtení během bootu. Nějak mi to nedává smysl.

Obecně doporučuju (nevnucuji) zkusit si nastavit bash (nebo vůbec vybrat si pracovní shell, zkusit různé powerline věci, git bash prompt apod), vim (nebo jiný bohatý editor), nějaké nestandardní prostředí - i3wm, git, shell aliasy apod. k obrazu svému (a klidně těch obrazů může být víc podle typu té které práce, tj zkusit třeba víc účtů každý pro jinou činnost). To vám dá náhled na to, co opravdu potřebujete a přiměje vás to vybrat si appky třeba v textovém režimu, které perfektně zastoupí práci velkých molochů (k vůli kterým tam potom chcete ten preload a správu baterky). Třeba od té doby co používám i3wm už nepotřebuju emulátor terminálu co umí taby nebo rozdělení do více oken nebo quake mod (což byla třeba nutnost v KDE).

28
Pro každý obrázek se hodí jiné nastavení, takže než v convertu je dobré na výsledné png pustit něco jako pngcrush (apod. programy, je jich víc). Ty vyzkouší více metod komprese a uloží nejmenší výsledek.

29
Vývoj / Re:Jak na GIT?
« kdy: 30. 06. 2017, 08:10:34 »
Poradíte někdo, jak na správu projektu s Git? Resp. kde najím nějak rozumě vysvětleno, jak se to vlastně chová? Několikrát jsem ho zkoušel, ale vždycky se to chovalo nějak "divně", jinak, než bych z popisu čekal.
Situace je zavedení repozitáře mezi asi tři lidi, projekty v C, integrace s eclipse.
Moje představa by byla jeden centrální repozitář na serveru plus u každého lokálně.
Na první pohled to vypadá jednoduše, ale nikdy mi to nijak nefungovalo, zvláště i integrací do IDE.

Zde https://knihy.nic.cz/ je ke stažení knížka ProGit, kde je vše vysvětleno. Integrace do konkrétního IDE si musíte vyřešit sami, ale git se perfektně používá i z řádky (a na funkci to nemá vliv).

30
Server / Re:Tor exit node - zkušenosti
« kdy: 27. 03. 2017, 11:18:26 »
Mám spíš praktickou poznámku, zkontrolujte si limity (ČR a tranzit) u vašeho poskytovatele. Na jednom exit node se mi stalo, že mi nejdřív přišel děkovný email od EFF, že jsem něco jako TOP 10 exit node v oblasti a o týden později volal poskytovatel, že jsem jim během 10dnů vyčerpal limit (což mě teda trochu znejistilo, na hostingu máme provoz v TB za týden, nečekal jsem, že někdo má limit tak nízký, že to lze vyčerpat jedním Gb portem).

Takže tak. Emaily od NCKB jsou dobré tak na WC, s tím bych si hlavu nelámal. Od policie nikdy nic nepřišlo.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 18