Smlouva o routeru Turris

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Smlouva o routeru Turris
« kdy: 11. 01. 2016, 14:05:08 »
Ahoj, rád bych se zeptal na právní názor ohledně smlouvy na turris. Podepsal jsem smlouvu (zde je text: https://www.turris.cz/media/uploaded/Turris-smlouva_se_zakaznikem_v3.pdf).

Citace
7.7. Nájemce má právo v případě zániku nájmu uplynutím doby nájmu požádat pronajímatele o odkoupení Zařízení; tato žádost musí být pronajímateli doručena nejpozději 30 dní před dnem, na který připadá uplynutí doby nájmu. Včas podané žádosti o odkoupení Zařízení pronajímatel bez dalšího vyhoví. Kupní cena se sjednává ve výši 1,-- Kč bez DPH a je splatná do 14 dnů ode dne, kdy nájemce o odkoupení Zařízení požádal. K přechodu vlastnického práva dochází zaplacením kupní ceny pronajímateli. Nájemce může i poté umožnit pronajímateli pokračovat ve sběru a monitorování dat procházejících Zařízením za předpokladu, že pronajímatel bude při takové činnosti dodržovat povinnosti stanovené touto smlouvou. O této skutečnosti je nájemce povinen informovat i nového vlastníka Zařízení v případě, že dojde ke změně vlastníka Zařízení.

Vzhledem k tomu, že ve smlouvě není uvedeno, od kdy mohu žádat o zakoupení, jen že tak musím požádat nejpozději 30 dní před vypršením, jsem postupoval následovně: uhradil kupní cenu a poslal žádost o odkup. Jelikož jsem již uhradil kupní cenu, dle uvedeného odstavce již bych měl být majitelem routeru Turris. Mají špatně udělanou smlouvu (nevýhodnou pro nic.cz), nebo jsem něco nepochopil?

Oni mi to sice zamýtli, že mohu modem koupit až po vypršení, já jsem jim opět poslal odpověď, že s tím nesouhlasím. Ta smlouva dle mého k mé žádosti přímo vybízela a dle mého názoru je vlastně teď již zařízení moje. Pletu se v něčem? Turris je skvělý projekt a fandím mu a jsem rád, že ten router mám, nerad bych něco prošvihnul, tak jsem prostě využil příležitosti... Nebo té právničtině nerozumím dobře?
« Poslední změna: 11. 01. 2016, 14:24:42 od Petr Krčmář »


Re:smlouva o turris
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2016, 14:24:15 »
Špatně jsi četl. Píše se tam: 3.1. Nájem se sjednává na dobu určitou v trvání 3 (tří) let, a to s účinností ode dne převzetí Zařízení.

V té tvé části se pak píše, že je možné požádat po uplynutí doby nájmu. Jinými slovy: zařízení máš půjčené a musíš na něm tři roky provozovat software pro sběr dat k bezpečnostnímu projektu. Pak ti ho nechají a můžeš si s ním dělat, co chceš.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #2 kdy: 11. 01. 2016, 14:33:18 »
To je jasné, nájem je zaplacený ze strany nic.cz, nicméně
Citace
tato žádost musí být pronajímateli doručena nejpozději 30 dní před dnem, na který připadá uplynutí doby nájmu
, to znamená zájemce o koupi musí požádat kdykoliv od 1. dne do cca 1065 dne trvání nájmu. Jakmile požádá a uhradí kupní cenu, je zařízení jeho a to ještě před vypršením těch 3 let, protože k přechodu vlastnického práva dochází zaplacením kupní ceny pronajímateli. Včas podané žádosti o odkoupení Zařízení pronajímatel bez dalšího vyhoví, takže by mi mělo být vyhověno a nemělo by být zkoumáno, jestli je ještě brzo nebo ne, protože to smlouva vůbec nestanoví.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #3 kdy: 11. 01. 2016, 14:35:19 »
Smlouva stanoví, že 29 dní před uplynutím je pozdě (nejpozději 30 dní předem, nikoliv po vypršení nájemní smlouvy). Kdy jindy potom požádat a platit kupní cenu?

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2016, 15:02:56 »
Je tady někdo, kdo to chápe stejně jako já, nebo jsem v tom sám?


djcechi

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #5 kdy: 11. 01. 2016, 15:17:16 »
Měl bys je zažalovat a poamericku ještě požádat úhradu vyčíslené újmy na duši.

Nechápu, co některé vede k takovým myšlenkám/vláknům...

neznámý

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #6 kdy: 11. 01. 2016, 15:21:52 »
Je tady někdo, kdo to chápe stejně jako já, nebo jsem v tom sám?
Jsi v tom sám.  ;D

Na odkoupení musí být uzavřena samostatná smlouva. Vzhledem k tomu, že ti prodej odmítli, tak nemůže být router tvůj. To je jako by ty ses někde kasal, že prodáš svůj dům za korunu, já bych ti ji poslal na účet a domáhal se tvého vystěhování.

Smlouva není úplně šťastná (lepší by bylo zdůraznění podmínky uplynutí nájmu při přechodu vlastnických práv), ale podle mne je celkem jednoznačná. Pokud máš jiný právní názor, můžeš se s nimi soudit.

P.S.: Mimochodem to o tobě cosi vypovídá...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #7 kdy: 11. 01. 2016, 15:33:43 »
"Nájemce má právo v případě zániku nájmu uplynutím doby nájmu požádat pronajímatele o odkoupení Zařízení"

Máš právo požádat o odkoupení až v případě zániku nájmu (na tři roky). Musíš požádat maximálně 30 dní předem.

Tvoje situace: Zaplatil jsi (což bylo asi zatím zbytečné, počkal bych na výzvu/fakturu) a požádal, ale moc brzo. Oni možná musí odpovědět v nějaký určený době (nechci číst smlouvu) a protože je ještě daleko před koncem nájmu, tak to (momentálně) zamítli. Ty jsi neudělal nic špatně, ale oni z mýho pohledu taky ne.

A rozhodně podle toho bodu 7.7 nelze považovat router za svuj za Tebou popsaných podmínek. Ten bod jasně říká, že "uplynutím doby nájmu". Žádat můžeš kdykoliv (což jsi udělal), ale dřív než na konci nájmu Tvůj bejt nemůže. Tak to ta smlouva přesně říká (laickej pohled).

To bych jim tu žádost koncipoval spíš ve smyslu "... za předpokladu dodržení všech podmínek z mé strany jakožto nájemce bych na konci nájmu (např. 15. března 2017) chtěl router dle bodu 7.7 smlouvy o nájmu odkoupit za 1 Kč bez DPH ...". Takový žádosti by podle mě mohli vyhovit už dnes. Vlastníkem bys samozřejmě byl až 15. března 2017. Kde je snaha je i cesta, napiš do CZ.NIC, jak to máš formulovat, abys na to nemusel za rok myslet a bylo to už teď předem vyřešený a věřím, že dojdete k nějakýmu závěru, kdy Ty jim něco napíšeš, oni pošlou fakturu, ty jí zaplatíš a od 15. března 2017 jsi vlastníkem, aniž byste spolu do tý doby víc komunikovali.

Technicky to chápu vlastně tak, že požádat lze teď, vyhovět by měli taky teď, ale vlastníkem budeš až za rok (řekněme) a to jen v případě, že neporušíš svoje závazky ve smlouvě daný. Pokud je porušíš, tak neuplyne doba nájmu, protože smlouva bude vypovězená (porušením).

Kurňa, už se v tom sám ztrácím :-D

Prostě podle mě není nic špatnýho na tom, že to zamítli, i když teoreticky to mohli i potvrdit. Není nic jednoduššího, než se s nima spojit a domluvit. Ovšem pokud Ti šlo o to, abys vlastnil Turris ještě před koncem nájmu, tak to podle má CZ.NIC ve smlouvě dobře vyřešený a jasně řečený.

T

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #8 kdy: 11. 01. 2016, 15:44:04 »
Zajímá-li tě i laický názor - rozumím tomu stejně, jen dle

Citace
Nájemce má právo v případě zániku nájmu uplynutím doby nájmu požádat pronajímatele o odkoupení Zařízení;

musíš s tou žádostí počkat až zanikne nájem uplynutím doby. Zároveň však musíš požádat nejpozději 30 dnů před uplynutím. Vzhledem k tomu, že jsou podmínky neslučitelné, nedokážeš podat platnou žádost a nic za 1 Kč nedostaneš :-)


lobo

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #9 kdy: 11. 01. 2016, 15:45:55 »
tak to vyzera ked zmluvy pisu pravnici..
keby napisali: "po 3 rokoch si mozes odkupit router za korunu" tak je to jasne

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #10 kdy: 11. 01. 2016, 15:46:23 »
"Nájemce má právo v případě zániku nájmu uplynutím doby nájmu požádat pronajímatele o odkoupení Zařízení"

Máš právo požádat o odkoupení až v případě zániku nájmu (na tři roky). Musíš požádat maximálně 30 dní předem.
vs
Citace
tato žádost musí být pronajímateli doručena nejpozději 30 dní před dnem

Citace
Technicky to chápu vlastně tak, že požádat lze teď, vyhovět by měli taky teď, ale vlastníkem budeš až za rok (řekněme) a to jen v případě, že neporušíš svoje závazky ve smlouvě daný. Pokud je porušíš, tak neuplyne doba nájmu, protože smlouva bude vypovězená (porušením).

Pozor, ve smlouvě mají, že K přechodu vlastnického práva dochází zaplacením kupní ceny pronajímateli.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #11 kdy: 11. 01. 2016, 15:53:41 »
tak to vyzera ked zmluvy pisu pravnici..
keby napisali: "po 3 rokoch si mozes odkupit router za korunu" tak je to jasne

Já bych napsal, za 3 roky je router váš, nebo nám ho můžete vrátit. A bylo by. Ta koruna je nevytrhne, stejně nájemné 1 Kč za mne taky zaplatili sami. Dělají to složitější a pak dochází ke zmatkům. Nechtěl jsem něco opomenout a v dobré víře uhradil a požádal, tak jak si to do smlouvy sami napsali.

neznámý

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #12 kdy: 11. 01. 2016, 15:58:49 »
Pozor, ve smlouvě mají, že K přechodu vlastnického práva dochází zaplacením kupní ceny pronajímateli.
I kdyby to mělo nějaký význam, na základě čeho jako chceš prokázat, že ta koruna byla zaplacením kupní ceny? Já budu tvrdit, že se jedná o dobrovolný (zaplaceno bez jakékoliv výzvy k platbě) příspěvek na činnost CZ.NIC.

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #13 kdy: 11. 01. 2016, 16:00:37 »
Je tady někdo, kdo to chápe stejně jako já, nebo jsem v tom sám?
Ano, chápu to stejně. Jestli chceš, můžeš je zkusit žalovat :)

Já tohle neřeším, jsem si zcela jist, že nastane-li vhodná doba k odkupu a v CZ.NIC připraví proces, dají o tom vědět. Nečekám od nich žádné podrazy.

Re:Smlouva o routeru Turris
« Odpověď #14 kdy: 11. 01. 2016, 16:09:53 »
Oni možná musí odpovědět v nějaký určený době (nechci číst smlouvu) a protože je ještě daleko před koncem nájmu, tak to (momentálně) zamítli. Ty jsi neudělal nic špatně, ale oni z mýho pohledu taky ne.
V citované smlouvě je jasně napsáno, že takové žádosti vyhoví. To jim podle mě nedává možnost žádost odmítnout „protože je moc brzo“.

Otázka je, kdy dojde k přechodu vlastnického práva. Jak to čtu, tak mi z toho skutečně vychází, že k převodu vlastnictví musí vlastně vždycky dojít před ukončením nájemní smlouvy, protože je potřeba požádat nejpozději 30 dnů a zaplatit nejpozději do 14 dnů. Nikde ale není napsáno, že převodem vlastnictví zaniká nájemní smlouva  :P