Žádost o tip - "Pokročilejší" kniha o Linuxu

Žádost o tip - "Pokročilejší" kniha o Linuxu
« kdy: 01. 11. 2014, 08:37:30 »
Máte nějaký tip na pokročilejší knihu o Linuxu? Rozhodně nepotřebuji základy, ale zároveň nehledám podrobnou příručku pro konkrétní činnosti (pochybuji, že v tom ohledu by něco překonalo wiki Archu ;) ).
Linux se za poslední roky změnil (dbus, systemd a související změny, akcelerovaná GUI a směřování k waylandu, doplňte, co zrovna nenávidíte, dle libosti) a celkem nemám problém řešit konkétní problémy, ale někdy se ztrácím v kontextu - jak jdou věci dohromady a proč jsou tak, jak jsou? Existuje zdroj, který by dával dohromady rozumný popis - ne příliš detailní (najít si řešení konkrétního problému zas tak těžké nebývá) - toho, co je teď "moderní Linux"? Docela výrazně preferuji odpovědi na otázku "jak a proč to je" nad otázkou "jak udělám"


tip

Re:Žádost o tip - "Pokročilejší" kniha o Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2014, 17:14:09 »
I když to asi nebude přesně co hledáš, mně se v tomto směru (něco nového se o Linuxu dozvědět a přitom nepotřebovat řešit konkrétní žádný problém) v poslední době docela líbila tato knížka:

http://knihy.cpress.cz/jadro-systemu-linux.html

Leonardo

Re:Žádost o tip - "Pokročilejší" kniha o Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 02. 11. 2014, 11:34:10 »
Dobré, ale poněkud zastaralé stejně jako tohle: http://knihy.cpress.cz/linux-d5.html, aktuální zdroj bych hledal zde: http://www.tldp.org/.

Re:Žádost o tip - "Pokročilejší" kniha o Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 02. 11. 2014, 13:28:17 »
... doplňte, co zrovna nenávidíte, dle libosti ...
;D  :D

Re:Žádost o tip - "Pokročilejší" kniha o Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2014, 09:42:49 »
Tu knihu z dokumentacniho projektu mam. Pod nejakym monitorem.

TLDP jsem mival pred lety rad, ale prijde mi, ze dnes uz to spis sbirka historickych dokumentu nez dobry zdroj k tomu, co hledam :(