PC se občas sám restartuje

x

PC se občas sám restartuje
« kdy: 04. 10. 2010, 17:01:27 »
cau, mam problem ze muj pc se cas od casu sam restartuje, je to spis jako hw reset, proste najednou cerna obrazovka a ahoj.

myslel jsem, ze to dela vadnej disk, jenze dneska jsem si koupil novej disk (SATA), a po tom co jsem nainstalil system, a zacal pracovat tak asi za 30 minut prace nastal prave ten reseto-restart.

nedela to moc casto, jako ze by to delalo x denne, nebo denne, to ne... ale proste stava se to cas od casu.

cim by to mohlo byt? disk bych teda vyloucil, protoze mi to delalo se vsema diskama.

ramky bych snad taky vyloucil, pac ty jsem si koupil nedavno novy, a dokonce jsem si pustil i pametovej test, a vse bylo ok.

tak co v pc sakra dela tohle?

je to kram uz me stve.

« Poslední změna: 04. 10. 2010, 22:40:15 od Petr Krčmář »


x

Re: pc se restartuje
« Odpověď #1 kdy: 04. 10. 2010, 17:07:12 »
tak me napada ze uz snad zbyva ze to dela bud:

- deska (ale proc?)
- kolisavy napeti v elektricky siti treba?
- nebo nejaky software, ktery se vzdy vyskytoval na vsech discich, ale vzhledem ktomu ze mam ted ten disk opravdu cerstvy a nic na nem nemam, tak tu je jen Sygate Firewall, Avira Antivir, a vykoplo me to kdyz jsem stahoval neco Firefoxem tak nevim... co by tohle vubec softwareove zpusobilo... zapis na spatny misto v pameti? nevim

tyctor

Re: pc se restartuje
« Odpověď #2 kdy: 04. 10. 2010, 17:28:46 »
nemoze to byt napr. vysoka teplota? bezia ventilatory?

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: pc se restartuje
« Odpověď #3 kdy: 04. 10. 2010, 17:37:17 »
Nezlob se, ale hned ze startu tě musím trochu pokárat za ten dotaz : My jsme počítačový maniaci, ne věštecký kroužek. Otázka kterou pokládáš může mít spoustu příčin a bez podrobnějších informací o tvém systému je to jen věštění z křišťálové koule. Takže by bylo dobré kdyby jsi sem poslal nějaké info o svém hardware ( CPU, vel. pamětí, atpd...) a systému, který používáš. Vytušil jsem, že se jedná o některou verzi Windows, nespa? Také by bylo velice přínosné, kdyby jsi si všímal za jakých okolností k tomu dochází nejčastěji (hraješ nějakou hru, nebo je kompl v klidu, nikdo s ním nic nedělá a on se znenadání sám restartne. Dochází k restartu někdy třeba už při startu systému? ... atpd)

Jinak k tvému problému. Příčina může být klidně hw původu. Například slaby nebo odcházející zdroj, vadná komponenta, bordel ve case a nedostatečné větrání, popř. odcházející či vadný ventilátor hlavně na CPU).

Na Widlích jsem řešil podobný problém, který způsobovala vadná verze ovladačů ke starší graf. kartě, nebo i kombinace antivir + firewall (Outpost + Avast ), či asi vadná verze BSplayeru...

x

Re: pc se restartuje
« Odpověď #4 kdy: 04. 10. 2010, 20:57:40 »
teoreticky by to mohlo souviset s vysokou teplotou, ale nevim nevim.

proc si myslim ze jo, protoze v biosu je nejaka polozka jako Termal Monitor, a pak tam je nejaky casovy udaj vychoz ihodnota 15 minut, za kterou dobu po najeti pocitace je povazovan procesor za zahraty nebo co, netusim.

vzdy jsem to zvedal na 30 minut, zkusim to i ted.

prave mi to zresetilo podruhy, zadny aplikace nebezi, jen pusteny prohlizec, tentokrat Opera, takze Firefoxem to neni.

Takkze rikam, teoreticky, mohl by to byt ten Termal monitor, ze treba BIOS rekne a dos, a zreseti pc.

Proc by to ale nemela byt ta teplota ma dva duvody.

1) Mam boxovany procesor, tj ma to original malej vetrak, a kdyz se pc fakt zahrejva, tak ten pc desne rve jako fen... a ted je pomerne ticho, z cehoz vyvozuju ze teplota neni desna. A totez bylo pri prnvim resetu dneska.

2) Bocni poklop pc je napul odklopeny, proste neni nafest pridelany jak ma byt... a kdyz se pc zacne zahrejvat, poklop dam dohaje, cimz se pc ochladi a je zase ticho a poklop vratim.

Ted tu nemam zadnej diagnostickej nastroj ale mam procak

P4 Prescott 3 Ghz Hyperhtreading technology (zapnuto v BIOSU)
1 GB RAM Patriot
Windows XP

co by vas jeste zajimalo?


BLEK.

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2010, 01:50:12 »
Možnosti:

Hardware: deska, procesor, RAM, zdroj --- postupně vyměňuj a zjiti, čím to padání bylo způsobeno. Někde si prostě sežeň součástky na výměnu, třeba od známých nebo na Aukru. Bez možnosti ty komponenty vyměňovat ti příčinu neurčí nikdo.

Software: ovladače, antiviry, firewally --- pokud možno všechny programy běžící takhle na pozadí odstranit, nainstalovat jen čisté Widle a zjistit, zda to padá taky.

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2010, 07:49:12 »
P4 3GHz je dost problemovy procak. Preslo mi rukami dost kusov, kde hned po zapnuti isla teplota do nebies.
Stiahni si napr. hirens boot cd, a skus otestovat ramky. Co ti pise "prohlizec udalosti"? pravym na tento pocitac-> spravovat. a najdi chybu podla casu tesne predtym ako sa ti resetne.
pravym tento pocitac-> moznosti -> spousteni ... a zrus automaticky restartovat... ostane ti to pri pade visiet na BSOD, kde sa da podla kodu dopatrat pravdepodobna pricina padu.

koocze

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2010, 08:54:20 »
Měl jsem přesně tenhle problém na jednom PC. Důvodem byly nafouklý kondenzátory na desce.

MilanK

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #8 kdy: 05. 10. 2010, 22:00:03 »
Řeším podobný problém: čím dál častěji se počítač při startu kousne, naprosto nedeterministicky v jiné fázi. Pokud naběhne GDM, tak už jej nic (sic!) nepoloží - kompilace, virtual box, konverze videí.

Nechal jsem memtest i prime běžet několik hodin, vše o.k. Stejně tak SMART SATA disku.

HW je starý asi tři roky, vesměs značkový, dražší (MB i RAM určena pro over-clocking, ale nechávám to na normálních hodnotách), výkon PSU nevyužitý (nejsem hráč, grafiku mám pět let starou nVidii). Vada se objevuje cca rok, poslední dobou s vyšší frekvencí. (Takže častěji zálohuju...) CPU a HDD chladím vodníkem plus pro jistotu nízkootáčkovým větrákem i skříň, teploty CPU ani skříně nepřesáhnou cca 56° C v létě v zátěži.

Testováno s různými verzemi Ubuntu a nyní Archlinuxem, služby spouštěné sériově. Občas to dokonce hází chyby čtení z disku (soubor nenalezen), ale většinou se prostě kousne a nepomůže ani SysRq+b. Automatický restart při kernel panic též nezabere.

Doma by mi to celkem ani nevadilo, ale často počítač spouštím pomocí WOL a přistupuju vzdáleně. Když nenaběhne, smůla.

Je mi jasné, že jediná cesta je postupné vyměňování HW, jenže nebudu přece kupovat morálně zastaralé kousky z druhé ruky. Takže spíše se asi poohlédnu po novém MB + CPU (a tím pádem i DDR3 pamětech) :-(

Tak jsem si postěžoval a jdu hledat linux compatible kousky.

Fantomas

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #9 kdy: 05. 10. 2010, 22:29:17 »
Dotlac chladic na procak, vymen zdroj a pokud to nezabere, deska odchazi do kremikoveho nebe.

najfalošnejší blek

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #10 kdy: 05. 10. 2010, 23:30:12 »
"CPU a HDD chladím vodníkem plus pro jistotu nízkootáčkovým větrákem i skříň, teploty CPU ani skříně nepřesáhnou cca 56° C v létě v zátěži."


kde zoženiem takého pomocníka?

x

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2010, 02:03:42 »
dik za odpovedi, proctu si to.

jenom letmo, jak jsem rikal RAMky by to byt nemely, a uz jsem je testoval.

napriklad dneska zadny takovy reset neprobeh....

jak rikam neni to denne, ale treba vcera se to stalo 2x.

x

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2010, 02:14:32 »
Mas pravdu s tou teplotou :). Myslim ze teplota procaku je nekde kolem 70C a to je procak v klidu... nechci radsi vedet kolik ma stupnu kdyz rve jako fen... mozna kolem 90 nevim.. to je jen odhad :).

ale tak casto neni vytizeny aby takhle rval... ale v lete je to horsi to je jasny, pac je vyssi teplota vzduchu, hlavne v byte.

ten prohlizec udalosti to me presne zajimalo jak ten program zas vypatram, akorat zpetne uz to asi nedohledam, nevim cas restartu.

jinak tuto polozku tam nemam:

pravym tento pocitac-> moznosti -> spousteni

neni tam moznosti, je tam akorat vlastnosti a pokud bylo mysleno vlastnosti, spousteni tam neni. (Windows XP Home)

P4 3GHz je dost problemovy procak. Preslo mi rukami dost kusov, kde hned po zapnuti isla teplota do nebies.
Stiahni si napr. hirens boot cd, a skus otestovat ramky. Co ti pise "prohlizec udalosti"? pravym na tento pocitac-> spravovat. a najdi chybu podla casu tesne predtym ako sa ti resetne.
pravym tento pocitac-> moznosti -> spousteni ... a zrus automaticky restartovat... ostane ti to pri pade visiet na BSOD, kde sa da podla kodu dopatrat pravdepodobna pricina padu.

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #13 kdy: 06. 10. 2010, 06:38:15 »
prohlizec udalosti: pravym na tento pocitac-> spravovat. v anglickych sa to vola event viewer.
to druhe pozriem presny nazov, len nemam teraz pri sebe ziadne XP.
70 stupnov to uz je na hranici. skus sa chytit chladica, ak je horuci, tak by som vymenil procak, ak studeny, chladic nedolieha na procak.

MilanK

Re: PC se občas sám restartuje
« Odpověď #14 kdy: 06. 10. 2010, 09:18:48 »
"CPU a HDD chladím vodníkem plus pro jistotu nízkootáčkovým větrákem i skříň, teploty CPU ani skříně nepřesáhnou cca 56° C v létě v zátěži."


kde zoženiem takého pomocníka?
Zkuste rybníky kolem Jičína, při troše štěstí byste mohl Česílka přemluvit. Pokud se bojíte podzimních mlh, tak raději http://www.google.com/search?q=vodn%ED+chlazen%ED.